No. 14 Zaterdag 18 Februari 1922 45a .laar ~t1rüg üit hit RIJK OIR DOOD FEUILLETON &el&ften. - r x Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes $0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dissdag- es Vrijdagmiddag 12 saus» te bezorgen bij N.V, Goe3che Courant ea Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Advertentiën 10 ct, per regel. Bij coaDacteeren vaa minstens IOOO regels per jaar geer belangrijke reductie. Advertcntiëc, als geboorte-, huwelijks-, verjaring*-, doodberichten es de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, alet meer da» acht regels beslaande, voor den prijs van f I, AAN DE LEZERS Zooals in het bijvoegsel van het nummer van Zaterdag 7 Febr. reeds is meege- gedeeld verschijnt vanaf heden éénmaal per week in het Volksblad een mode rubriek waarin XOOWel VOOr dam@S als hinderen modellen zullen worden gegeven van mantels, japonnen, ondergoed, diverse handwerk patronen als anderszins. De daarbij passende knippatronen zijn uitsluitend voor a'oonnés aan het bureau van het, Volksblad (geopend tot half zes, en Zaterdags tot l uur) ver krijgbaar tegen betaling van 10 cents Elke knippatroon bevat de modellen van 2 nummers der moderubriek. Hei abonnement op het Volksblad blijft sleohts 5O cent por kwartaal Zij, die zich nu ahonneeren, betalen voor het eerste kwartaal 25 cent. De eerstvolgende nummers worden nog huis aan huis bexorgd In dien tijd zal de bezorger der courant nieuwe abounés komen opnemen, waarvoor onderstaand biljet ingevuld terug te geven. straat wenscht abonné op het Volksblad te worden. Wat; komt alles in öe weer, nu 1 langzamerhand de verkiezingen, naderen. Lijsten van candidaten worden opgemaakt. Kamerleden en anderen gaan „den boer op", om spreekbeurten te vervullen, waarbij elk zijn partij aanbeveelt. Pro gramma's van tal van partijen waaien door de lucht. Kortom, het wordt heel levendig in de brouwerij. Natuurlijk is het eenige, waarop het aankomt, het brouwsel, dat uit al die drukte zal ontstaan. Beloofd wordt heel veelmaarbe'often zijn goedkoop. En maar al te dikwijls is al gebleken, dat van al het goede, dat aangekondigd was, slechts wei nig terechtkwam. Dat vermindert zeker de waarde van de beloften 75 GASTON LEROUX En als men nu bovendien nog weet, dat de persoon in kwestie de meest sceptische wereldling is, en dat tegelijkertijd een zeer ervaren man der wetenschap en een zeer prozaisch handelsman over onzen arbeid en over onze alle aandacht in beslag nemende zaak lachen en ons voor halve dwazen aanzien en u, Dames, voor jeudige dwazen, meen ik, dat 't onze wetenschap pelijke plicht is de geheela omme keer van zijn moreele persoonlijk heid na de operatie en waarom niet. Het vermindert wel de waaide van den persoon, die ze aflegt, tenminste voor een groot deel. Ja, we weten wel, dat het niet steeds mogelijk is, alles na te komen, wat men beloofd heeftde omstandig heden kunnen geducht tegenwerken. Maar een verstandig man moet daarop rekenen en daarom niet méér beloven, dan hij naar mensche- lijke berekening zal kunDen vol brengen. We zouden daarom den raad willen gevenhoudt rekening met de programma's der partyen, dus met wat ze belovenmaar vooral ook met de personen, die u als candidaten worden aanbevolen Jammer, dat de kiezer bijna geheel aan den leiband loopt van de be sturen der kiesvereenigingen en der partijen. Dit is een kwaad van ons evenredig kiesrecht Laten wij hier zouden wij 't niet uitspreken, want 'tis onze heilige overtuiging, na zijn dood, te beschouwen. De eerste woorden van den herleefde, die langen tijd op zijn lippen bleven zweven, uit angst om ze uit te spreken en uit angst voor het graf, zijn eerste woorden, zeg ik, waren om ons toe te roepen, dat hij de dooden gezien had Bij deze woorden ging een rilling door de zaalgilletjes van voldanen schrik ontsnapten aan de mondjes, Zulk een belangrijk nieuws deed al die dames half bezwijmen. Zij voelden zich beurtelings sterven en herboren worden bij de verrukkelijke en toch ook verschrikkelijke woor den van den goddelijken Jaloux. Met hem, met hem alleen wilden zij ten hemel stijgen, maar met hem a Teen zouden zij ook ter helle willen neerdalen. Geboeid door zyn bevalligen en gewyden toon van hartgrondigen afkeer hebben van ons gansche tegenwoordig kiesstelsel. Wij zijn niet alleen tegen het even redig, maar ook tegen het algemeen en ook tegen het vrouwenkiesrecht. //Dan zijt ge niet democratisch", voert men ons tegen. Dat is vol komen juist, We hebben in de laatste jaren van dit soort demo cratie zulke wrange vruchten ge plukt, dat we er meer dan genoeg van hebben. Misschien komen we daarop later wel terug. Ditmaal wenschten we iets te zeggen over een program, dat ons deze week onder de oogen kwam. Omdat echter dit stuk zeer lang is, spreken we slechts over een gedeelte ervan. Ziehier dan. „Krachtig en onvermoeid streven naar vermin dering van overheidsuitgaven. Af wijzing van iederen nieuwen be lastingdruk, zoolang niet de publieke levenswijze tot de grootst mogelijke soberheid wordt teruggebracht en de begrootingen door bezuinigingen worden slmtend gemaakt". Iedereen, die weet, op welk een onverant woordelijke wijze vau overheidswege met het geld der belastingplichtigen wordt gesmeten, moet het met' dit programpunt geheel eens zijn. „Bezuiniging door onmiddellijke her ziening van de wet op het Lager Onderwijs, teneinde de buitenge woon hooge kosten, die de uitvoering met zich brengt, te verminderen, doch zonder dat het peil van het onderwijs daardoor daalt." We heb ben al meermalen gewezen op de reusachtige geldsommen, die dooi de genoemde wet zonder noodzaak verslonden worden. Het is dus duidelijk, dat we met dit punt in elk opzicht instemmen. //Wijziging der volkshuisvestings politiek in dier voege, dat, terwijl de woningnood krachtig wordt be streden, met alle ten dienste staande middelen worde getracht, de bouw kosten belangrijk te doen dalen met spreken wandelden zij in het rijk der dooden in afwachting van het theeuurtje. „Ja, mijne dames", vervolgde Jaloux (hij zeide zelfs niet meer „en heeren", omdat de heeren altijd wat vitterig zijn uitgevallen en gaarne „'c sterke geslacht" uithan gen, dat weinig belangstelt in zulk een triumf) „ja, dames, de eerste woorden van den geopereerde dien den om ons tragische afschildering te geven van de vallei der dooden, die hij betrad en zooals zij hem in den dood is verschenen met haar dooden en met haar levenden Deze omringen in onzichtbare nevelen onreine zielen, veroordeeld tot het vagevuur, terwijl zij zich bewegen tusschen al deze dingen, welke zij zoo hebben lief gehad en die zich hen niet eens meer herinneren, en zware zielen, door stoffelijke banden van een vorig bestaan geheel ge- peil. Geleidelijke terugkeer tot de toepassing van het beginsel van evenredigheid tusschen bouwkosten en woninghuur, breking met het stelsel van algemeene bijdragen". Overbodig te zeggen, dat we ook met het hier gezegde geheel mee gaan. „Afwijzing van zoogenaamde soci alisatie en van het bedrijfsraden- steïsel, dat met de belangen van den verbruiker onvoldoende reke ning houdt. Verbetering van arbeids verhoudingen door vrijwillige samen werking van werkgever en werk nemer met aanmoediging en steun van de overheid, voornamelijk door ontwikkeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, welke ten doel heeft langs den weg van overleg de belangstelling en het belang van dtn arbeider in de bedrijven te ver- hoogen". Jawel, maar voorzichtigHier is in de eerste plaats noodig ontwik keling van den arbeider, opdat men niet kome tot medezeggenschap in zaken, waarvan de eischers niet de noodige kennis bezitten en waarby ze hun eigen waarde hooger aan slaan, dan met de werkelijkheid strookt. „Aanmoediging van overheids wege, mede door steun aan geleer den en kunstenaars, van weten schap en kunst, ter vermeerdering van volkskracht en verhooging van het beschavingspeil van ons volk. Bevordering van iedere poging om tot internationale ontwapening te geraken. Inmiddels instandhouding eener weermacht, wier grootte zich aanpast aan zich ontwikkelende vre- cleswaarborgen en wier getalsterkte, oefening n uitrusting in harmo nisch verband staan. Hierbij dient rekening te worden gehouden met de wenschelijkheid van een zuinig heid, die de toestand van 's lands financiën vordert. Behoud van het beginsel van vrijhandel en in ter bonden aan het stoffelijke en daar door onmachtig, om zich te verheffen tot de hoogere sferen, die zweven aan de voeten van de Schoonheid, dat wil zeggen, van de Goddelijk heid l" Met één oogopslag had Jaloux zijn succes berekend. Met 't gebaar van een aartsengel voerde hij al die schoonen naar den zevenden hemel, terwijl zij mee zuchtten De sferen die zweven aan de voeten der Schoonheid O, hoe prachtig „Ja, dames, ziedaar wat dokter Moutier en ik, hebben gemeend af te leiden uit de klacht, de vervloe king, het kermen, de angstige be zwering, opgevangen uit den ge kweld en mond van een herrezene die gtzien heeft en zich dit her innert UIT HET FRANSCH VAN BBTiw «i msan tomuwBamtaamn mnm wmnmm wi>ffa«a Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1922 | | pagina 1