No, 13 Woensdag 15 Februari 1922 45® Jaargang "terug uit het rijk der D003EN m Nederland. FEU1LLETON Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes §0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag SS uur1 te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuwees Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. A&vcrtsntiës, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet sneer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, AAM DE LEZERS Zooals in het bijvoegsel van het nummer van Zaterdag 7 Febr. reeds is meege- gedeeld verschijnt vanaf heden éénmaal per week in het Volksblad een mode rubriek waarin zoo wei voor dames ais kinderen modellen zullen worden gegeven van mantels, japonnen, ondergoed, diverse handwerk- patronen als anderszins. De daarbij passende knippatronen zijn uitsluitend voor abonnés aan het bureau van het Volksblad (geopend tot half zes, en Zaterdags tot l uur) ver krijgbaar tegen betaling van 10 cents Elke knippatroon bevat de modellen van 2 nummers der moderubriek. Hei abonnement op het Volksblad blijft slechts 5O cent per kwartaal Zij, die zich nu abonneerenbetalen voor het eerste kwartaal 25 cent. De eerstvolgende nummers worden nog huis aan huis bezorgd In dien tijd zal de bezorger der courant nieuwe abonnés komen opnemen, waarvoor onderstaand biljet ingevuld terug te geven. De moord te BotterdamOm trent de student van A. op wiens kamer de revolver is gevonden, waarmede de moord op den koopman R. is gepleegd, door den kantoorbediende B. verneemt de Tel. dat hij een Belg van geboorte is Eerst was hij geruimen tijd ver pleger, terwijl hij in 1920 tegelijk met den voorvluchtigen B., in de letteren is gaan studeeren. Geld bezaten zij niet en bij hun studie werden zij ge- 74 GASTON LEROUX De ernstige uitverkorenen, de Jalouses", werden gewaarschuwd en kwamen in het gebouw en de zaal langs een anderen weg dan gewoonlijk. Mevrouw d8 Rythinie had eveneens een paar journalisten gewaarschuwd, die tot haar vrien den behoordensalonverslaggevers, machtige hooge oomes van de wel denkende pers. De minder beteekende reporters stonden met de studenten zich te verkleumen in de straat, totdat zij bemerkten, dat zij voor den gek waren gehouden, aangezien zij geen enkele schoone dame met een hoed met veeren, geen enkele equipage en geen enkele livreibediende zagen verschijnen, vertooningen, die ge woonlijk aan de voordracht van den modeprofessor vooraf gingen. steund door een christelijke vereeniging, blijkbaar met de bedoeling dal zij later als zendeling zouden worden uitge zonden. Door het thans, ontdekte aandeel dat zij in den moord te Rotterdam en mogelijk in die op Mr. Wijsman hebben gehad, zijn de heidenen iutusschen van een paar veelbelovende opvoeders ver schoond gebleven. Hoe zij er toe ge komen zijn, zich op gevaarlijke zijwegen te bewegen, is nog niet geheel opge helderd. Maar ook hier zal een zondeval wel geleidelijk tot stand zijn gekomen. In ieder geval staat vast, dat zij den De studenten verdwenen in de bierhuizen, liepen naar de wed rennen of gingen in optocht pruimen eten bij Moeder Moreaumaar de verslaggevers trachtten een middel te vinden om toegang te verkrijgen en dat vonden zy natuurlyk Juist op 't oogenblik, dat zij de deur van de hooge tribune gefor ceerd hadden, sprak professor Ja- loux de gedenkwaardige woorden, welke zij tot geen prijs wilden onderbreken „Dames en Heeren, u begrijpt allen wel, dat dokter Moutier en ik niet hebben gewacht op de tegenwerpingen, welke wij sedert eenige dagen in de wetenschappe lijke bladen lezen, om ze ook zelve te maken. Men zeide ons, dat slechts de stijfheid van het lijk en de ont binding een beslist bewijs zijn van den dood, en zonder eenig bezwaar stemmen wij toe, dat deze bewijzen ons in de gegeven omstandigheden ontbreken. Maar hebben wij die inderdaad noodig? Ik zou zeggen van neen neen met dokter Tuffier en met hen allen, die mee- nen dat iemand, wiens hart niet meer klopt, en wiens bloed een laatsten tijd met personen van gevaarlijk kaliber omgingen, waarvan de enkelen op homo-sexueel gebied een hoogst bekenden naam genoten. Zoo behoorde zekere S. tot hun intieme vrienden het jongmensch, dat indertijd het ge ruchtmakende Haagsche homosexueel zedenschandaal aan de politie verried. Tusschen deze heeren werden verschil lende complotten gesmeed om hetzij door chantage, bankroof of moordaan slag aan geld te komen. Want dit is zeker, de in deze combinatie werkende personen zaten allen op zwart zaad. In hoeverre nu hun aandeel vaststaat in den moord op Mr. Wijsman, valt nog niet met zekerheid te bepalen. De politie deelt mede dat van een verband met den moord op mr. Wijs man nog niets is gebleken. Tn de N. R. Ct. lezen we Gedurende zijn verplijf op het politie bureau in de Witte de Withstraat heeft de kantoorbediende C. B. blijk van de grootste onverschilligheid en niet het minste teeken van berouw gegeven van den door hem op den koopman H. B. gepleegden moord. De student J. van A. was onder den indruk van het feit dat hij er in be trokken is door de politie. Zaterdagmiddag heeft de politie te Rotterdam telegrafisch bericht van de Duitscbe justitie outvangeD, dat de voortvluchtige student J. B.. wiens uitlevering reeds is aangevraagd, te Keulen is aangehouden. Zijn verblijf daar was men te weten gekomen, om dat hij een brief naar Ermelo schreef met het verzoek bem, in marken, f 15 te zenden, aangezien hij geheel zonder middelen was. kwartier lang niet meer vloeit, dood is De ontbinding en de stijf heid van'tlijk zynop zich zelf minder een bewys dan wel een gevolg van den dood, die voorafgegaan is. Dames en heeren, met de stéthoscoop in de hand hebben wij den dood van dien man geconstateerd en ziedaar dengene, die hem deed herleven l" Terwijl hij deze woorden sprak, wees professor Jaloux met een be valling gebaar van gezag, waarvan hij 't geheim bezat, naar rechts op den braven dokter Moutier, die met een vuurroode kleur bescheiden de oogen neersloeg. Dadelijk brachten „de Jalouses" alsof zij slechts op dit sein gewacht hadden, een ovatie aan den hoofd redacteur van de „Astrale Genees kunde" en riepen luidkeels„Bravo, bravoen klapten als dollen met hun gehandschoende handjes. „Dame3 en Heeren", vervolgde Jaloux (terwijl hij met zijn pink in de hoogte zijn glas suikerwater met een lepeltje omroerde) „een gevoel van menschelijkheid, waar van wy ons niet konden losmaken, heeft ons misschien verhinderd uit zulk een gebeurtenis alle proef- Over de twee studenten v. A. en B. betrokken bij bovengen, moord, lezen we in het Rott. Nieuwsblad Beiden lazen met complete overgave bij voorkeur Dostojefski en Gabriele d'Annunzio. Herinnert men zich Dosto- jefski's Schuld en Boete, dan weet men de figuur daarin van Raskolnikof, den student die een pandjeshuishoudster met zijn bijl doodsloeg, hel type van deze beide jonge lieden. Uit hun evenwicht, somber bespiegelend, vorschend naar doezelige waarhedeD, in een leven dat hen vreemd was, geprikkeld, weerstand loos en ten slotte tot allerlei schrik kelijks in staat, om v.or hun woeste fantasieën een wreede voldoening te vinden. Onduldbaar voor een beschaafde maatschappij. En daarnaast weer tot uitersten van te hoog opgevoerde humaniteit in staat. Zoo heeft J. B,, die zich in den vacan- tietijd opgaf aan de Leidsche Arbeids beurs, om door haar bemiddeling des noods als matroojj geld te verdienen, opdat hij zijn nooddrnft althans een weinig kon bestrijden, zich bemoeid met de opheffing tot een fatsoenlijk leven van een meisje uit de Schiestraat en daaraan voor zijn doen betrekkelijk veel geld uitgegeven. Het faillissement van Wormerveer gevraagd. Een bankinstelling heeft het fail lissement vaa Wormerveer aangevraagd. Het /.Volk'' wijdt' dit aan machinaties van den burgemeester om de bankin stellingen het vertrouwen tegenover het gemeentebestuur te ontnemen. Prof. Bolland, f Te Leiden is Zaterdag in den ouder dom van ruim 67 jaar overleden de ondervindelijke lessen te trekken, die zij inhoudt. Die man was tot de dooden gegaan. Wat had hij er gezien Om dit te weten te komen moesten wy vragen tot hem richten. Maar de schriktoestand waarin hy zich klaarblijkelijk be vond na den terugkeer van een dergelijke reis en de zwakheid van een orgaan, waarvan het zoo kort te voren toegebrachte letsel nog niet geheel geheeld kon zijn, maan den ons tot voorzichtigheid aan. Pas na verloop van eenige dagen hebben wij een getuigenis gehoord van gene zijde van het graf, die mijn collega en my heeft doen ver stomd staan. Ongetwijfeld moeten wy, dames en heeren, in zulk een buitenge woon geval het meeste voorbehoud in acht nemen, ongetwijfeld zijn wij de eersten, om ons te hoeden, als ik 't zoo mag noemen, tegen te snel getrokken conclusies van een proef, die ons in ontroering brengt, te meer, naarmate zy op besliste wijze theorieën, gedeeltelijk gebaseerd op de hypothese, schijnt omver te werpen. [Wordt vervolgd.) UIT HET FRANSCH VAN

Volksblad | 1922 | | pagina 1