Nederland. Hoe ziet het er hier uit met de particuliere zuinigheid en verso bering? Men vindt die wel, tenge volge van nood, in de kringen van middenstand en kleine ambtenaren, maar niet in die der arbeiders, die door korten werktijd en hoog loon meer welvaart kennen dan de eerst genoemde. We zouden over dien werktijd nog heel wat kunnen zeg gen. Thans alleen ditde Bond van confectiefabrikanten deelt naar aan leiding van het rapport der Staats commissie, die in Duitschland een onderzoek dienaangaande instelde, onder andere mede „Men werkt in Duitschland zoo laDg, als men wil. Wij beweren, dat in Duitschland de achturendag een papieren forma liteit is en dat er geregeld tien en meer uren wordt gewerkt. Wie in Duitschland in het confectiebedrijf orders en stoffen heeft, werkt, zoo lang hij wil". Dit is een der grootste oorzaken, dat Duitschland niet ten onder gaatveel en hard werken en zuinig leven. De moord te Botterdam. Ds koopman H. B. is Zondagavond in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rot terdam overleden, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. In verband met dezen moord is de aanhouding verzocht van een Leidsch student, die spoorloos van zijn kamer aldaar is verdwenen, en waarvan wordt vermoedt, dat hij de wijk naar Duitsch land heeft genomen. Vermoed wordt dat hij aan den moord medeplichtig kan zijn en tevens dat hij de man is, die den vermoorden koopman 's avonds aan zijn woning in de Leeuwenlaan te Rotterdam heeft opgezocht, welke persoon, volgens ge tuigen, zich onderscheidde door zijn deftige spraak. Nadat te Leiden door de politie te vergeefs naar hem ge zocht was, is Maandagavond laat te Rotterdam in de ouderlijke woning aangehouden de broeder van dien stu dent, een 18 jarige kantoorbediende, verdacht medeplichtig of misschien de de dader van den moord te zijn. Deze kantoorbediende is in bewaring gesteld. Men is te weten gekomen, dat deze kantoorbediende geld aan den vermoor den koopman geleend heeft, dat hij hem bedreigd en gezegd zou hebben „als je mij niet terugbetaalt, schiet ik je overhoop." De 18-jarige C. B. heeft bekend de moord op den koopman B. te Rotter dam te hebben gepleegd. Eerst schoot hij, de kogel trof het slachtoffer in het achterhoofd. Daarna schoot zijn broer de student, die thans vermoedelijk in Duitschland vertoeft, waarop beiden de vlucht namen. C. B. had het vorig jaar f 1500 verduisterd aan een bank en dit geleend aan den verslagene. C, B, wilde nu een nieuw leven beginnen, waarom B. die kennis droeg van de herkomst van het geleende geld uit den weg moest worden geruimd. Zware brand te Amsterdam Te Amsterdam heeft Dinsdagavond in Jodenbreestraat een zware brand ge woed. Twee perceelen, in het eene waarvan moderne schilderijen en een voorraad meubelen waren opgeslagen, terwijl het andere als manufacturen- magazijn in gebruik was, zijn geheel uitgebrand. De Schade die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, be draagt eenige tonnen. Brandladders en spuitgasten waren met ijs en ijs pegels overdekt, terwijl de asfaltbe- strating wel een ijsbaan gelijk. Zijne Excellentie de straat veger. In de //Tel." komt het vol gende (historisch) gedicht voor van Clinge Doorenbos De straat in 't Willemsparkkwariier Was ijzig spiegelglad, Doordat het, na een regenbui, Inééns gevroren had. Mevrouw keek naar de meid op straat Die daar druk bezig was Voor 't heil en 't nut in 't algemeen Ze strooide gul met ascli. Daar kwam in al zijn waardigheid 'n Stadsreinigings-profeet, (Die wel met bezem, schop en kar, Maar niet met strooizand reed). Wantstrooi-iustructies had hij niet, Waarom dan strooien gaan? Verwijdering van straatvuil had Hij in zijn boekje staan. Aldus veegde die ambtenaar Van onze goede stad De pas zoo mooi be-aschte straat Weer keurig spiegelglad. Alweer een nieuwe partij. Te 's Gravenhage is opgericht de Staatspartij voor Volkswelvaart, welke zich ten doel stelt te bevorderen, dat in de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden vrouwen en mannen zitting zullen krijgen, die zich vrij voelen van de tot nu toe gehuldigde politieke leuzen. Uit den Vrijz. DemBond. De partijraad van den Vrijz. Dem. Bond heeft geconstateerd, dat van eenige beïnvloeding van het referendum door den partij-secretaris mr. P. J. Oud Diets is gebleken. Ongevalten wet 1921 VrijwIlUïge verzekering van den werkgever. 1 Men schrijft ons vanwege den Raad van Arbeid te Goes De werkgever kan zich verzekeren bij de Rijksverzekeringsbank tegen gel delijke gevolgen van ongevallen, hem in verband met de uitoefening van een verzekeringspüchtig bedrijf overkomen. Met een werkgever wordt voor de toe passing der wef gelijkgesteld hij, die voor eigen rekening een verzekerings püchtig bedrijf uitoefent, zonder daar voor anderen in dienst te hebben. De werkgever betaalt aan de Bank het premiebedrag, verschuldigd over een jaar, het jaar berekend op 313 arbeidsdagen. De premie per één gulden loon is gelijk aan die, welke overeenkomt met het gevarencijfer, aan die onderneming toegekend De werkgever, welke zich wenscht te verzeksreu, bepaalt zelf het dagloon op twee, drie, vier, vijf, zes, zeven of acht gulden per dag, met dien ver stande evenwel, dat dit bedrag niet te boven mag gaan het naar boven in guldens afgeronde loon, dat door den hoogstbetaalden arbeider in hetzelfde of in een soortgelijk bedrijf in dezelfde gemeente of in een naburige gemeente gemiddeld per dsg wordt verdiend. Verdient bijv. een timmerman in een gemeente f 0.72 per uur, wat bij een werkweek van 45 uur f 32.40 wordt, dus per dag ruim f 5. dan kan de werkgever in die gemeente zelf zijn dagloon bepalen op f Verdient een winkelbediende in een gemeente f 35 per week, is ruim f 5.per dag, dan kan de winkelier werkgever zich verzekeren tegen f 6. per dag. Bij de berekening der premie woidt het jaar vastgesteld op 313 arbeidsr dagen. Is dus het dagloon door den timmermansbaas voor zich vastgesteld op f 6.dan wordt het jaarloon ge rekend op f 1876.en van den winkelier eveneens op f 1876. Is voor het timmerliedenbedrijf een gevarencijfer bepaald van 19, d. w. z. f 19.per f 1000.dan zal de timmerman per jaar aan premie be talen f 1876 x 0.019 f 35.64. Voor het winkeüersbedrijf is het gevarencijfer bepaald op 4. De premie voor bovengenoemden winkelier be draagt per jaar, indien bij zijn dagloon op f 6. stelt, f 1876X0.004 f7.50. Stelt de werkgever het dagloon op f 3.inplaats van f 6.dan wordt de premie slechts gedeelte. Op een werkgever die zichzelven verzekert, zijn dezelfde bepalingen der O. W, 1921 van toepassing als op een werkman, d. w. z. bij een ongeval, waardoor hij verhinderd is zijn werk te verrichten, ontvangt hij 70 pCt. van zijn dagloon, alsmede vrije geuees- en heelkundige behandeling, zoo noodig ziekenhuis verpleging. Gezien de zeer hooge tarieven voor operaties en ziekenhuisverpleging, welke voor een werkgever met matig inkomen vrijwel onbetaalbaar zijn, is het vooral bij een ernstig ongeval zeer gewenscht, dat een werkgever zich vrijwillig ver zekert hij zal dan, ook in 't belang der Bank, de beste verzorging out- vangen, welke verkrijgbaar is. Bij blijvende invaliditeit ontvangt de werkgever, welke zich verzekerde, pensioen bij overlijden tengevolge van een ongeval, ontvangt de weduwe 30 pCt. en de kinderen tot bet veertiende jaar 15 pCt. van zij» dagloon, geza menlijk tot een bedrag van 60 pCt. bovendien wordt nog tot een maximum van 30 maal het dagloon uitbetaald voor begrafeniskosten. Formaliteiten zijn zeer gering, de werkgever geeft zich slechts op aan de Bank of aan den Agent der R. V. B., behoeft slechts een formulier te teekenenzeer kort daarop kan de werkgever de premie storten en de verzekering vangt aan. Waarschijnlijk kan binnenkort de aangifte ook plaats hebben bij de Raden van Arbeid. Verduistering van een half millioen. Naar men zich herinne en zal, is enkele maanden geleden tegen den president-commissaris vandeN-V. het Paleis voor Volksvlijt mr. F. A van Hall, een klacht ingediend door mr Kokjsky wegens verduistering van een half millioen ten nadeele van deze vennootschap. Er is toen huiszoeking gedaan en tegen mr. van Hall een instructie ge opend. De zaak-Broekhuis. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage vorderde tegen den zaakwaarnemer W. Broekhuis uit Rot terdam wegens oplichting en wegens valsche voorlichting het publiek be wogen 'tot deelnemen in schuldbeken tenissen en aandeelen in de onderneming De Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf, met last tot openbaar making van het vonnis. Een zak met olienootjes. De werkman A. S. is Dinsdagnamiddag op de Scheepmakershaven te Rotterdam door een baal olieuoten, die uit een eerste verdieping viel, op het hoofd getroffen. Inwendig gekwetst en met een hersenschudding is de man naar het ziekenhuis gebracht. Arbeidstijd in het bouwbedrijf. De minister van Arbeid heeft den Hoogen Raad van Arbeid in overwe ging gegeven het betr. Kon. besluit zoodanig te wijzigen dat tot 1 October 1923 door een arbeider van 16 jaar ot ouder in het tijdvak van 1 April tot 1 October op in aanbouw zijnde bouwwerken en bij grond- of graaf werken, dienende tot voorbereiding van dien bouw, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid mag worden verricht. De gesc'allen in den Vrijz. Dem. Bond. Naar de Tel. meldt, heeft de heer E. M. Teenstra oedankt als lid van de Vrijz. Dem. Kamerfractie, waarvan hij secretaris-penningmeester was. De heer Teenstra staat dus thans, evenals mr. van Beresteijn geheel los van de fractie in de Kamer. Hij heeft echter vooralsnog niet bedankt als lid van de partij. De moord fe Rotterdam Omtrent de moord te Rotterdam wordt nader gemeld De gebroeders B. hadden te voren afgesproken, dat zij met den koopman naar den Walenburgerweg zouden wan delen, waar het stil en afgelegen is en dat zoodra de student bukte, dit voor den jongste, den kantoorbediende, het sein zou zijn om te schieten. Wande lende in de richting van den Walen burgerweg deden zij, ter afleiding en om den geen kwaad vermoedenden koopman mede te lokken, een voorstel om in een bank in te breken, (de Gebr. B. hadden hiervoor 8 revolvers gekocht) doch daar durfde de koopman niet aau. Gekomen op den Walenbur gerweg achtten beiden den toestand daar nieF veilig. Daarom werd doorgewandeld naar den Essenburgsingel, waarheen de ver moorde, geen kwaad vermoedende, hen volgde. De kantoorbediende liep naast den koopman, onder zijn jas ter hoogte van de heup een geladen revolver houdende en in afwachting van het te geven sein op zijn broeder lettende. Toen zij nieman 1 in de omgeving zagen werd dit seiu nabij de fabriek van Gebrs. Bervoets gegeven en loste de jongste broeder het schot, dat den koopman van beneden af in het hoofd trof en hem dadelijk op den grond deed vallen. Een tweede schot is daarna door den oudsten broeder gelost, doch dit trof geen doel meer. Aangehouden is de student v. A., vriend van B., in wiens woning de revolver, waarmede de moord is begaan, is gevon den. De student B heeft uit Duitschland een brief geschreven aan bet te Er- melo wonende meisje van den te Leiden aangehouden student iu de letteren J. van A. In dien brief staat, dat hij zeer benieuwd is iets te hooren, welke woorden door hem onderstreept ziin. Verband mef den moerd op mr. Wijsman De justitie heeft Vrijdag een huis zoeking gedaan bij den gearresteerden student J. van A. te Leiden. Gevonden werd o.a. een groote, vlijmscherpe dolk en een kleinere dolk en diverse revol verpatronen. Behalve den student v. A. en de gebr. B., schijnen nog meer personen deel van dit misdadigers-corsortium uit te maken. Het schijnt dat door dit consortium de draad ioopt, waarlangs men misschien den geheimzinnigen moord op mr. Wijsman, die compro- miteerende stukken in zijn bezit moet hebben gehad, zal kunnen ontdekken. De N.R.Ct. deelt in verband nog mede, dat de student van A die 15 December j.l. voor het eerst zijn ka mers aan den Nieuwen Rijn betrok, Oudejaarsdag op reis is gegaan. Hij droeg toen, volgens de verklaring van de hospita, een snor. Dsn tweeden Januari is hij in zeer zenuwachtigen toestand teruggekeerd. Zijn snor had hij toen laten afscheren en van dit oogenbük af liet bij zijn baajd staan. Zijn nerveusiteit nam zienderoogen toe en hij heeft eenigen tijd ziek te bed gelegen. Toen bij Dinsdag j.l. voor het eerst bezoek kreeg van de recherche, en deze aankondigde, hem te zullen arresteeren als verdacht van mooid, riep hij bpogst verschrikt uitop mr. Wijsman f- Een gedeelte der correspondentie werd in den vuilnisbak gevondeD, waardoor belangrijk materiaal voor ve'der onder zoek gevonden is.

Volksblad | 1922 | | pagina 2