No. 12 Zaterdag 11 Februari 11)22 45' TERUG UIT HET RUK DER D000EN FEUILLETON Spiegels AAN DE LEZERS Hei abonnement op het Volksblad blijft slechts 50 cent per kwartaal De eerstvolgende nummers worden nog huls aan huls bezorgd. Bespraken we laatst de toe standen in Oostenrijk, we kunnen zeker met evenveel recht die in Hongarije even bekijken. Want het buitenland in 't algemeen en ook Nederland zeker wel in 't bijzonder hebben zich veel moeite gegeven, om den nood ook in laatstgenoemd land te helpen verzachten zendin gen van geld, goederen, levens middelen, opneming en verzorging van Hongaarsche kinderen, wat konden we meer doen Het volk van Hongarije is voor al die hulp dankbaar, 0 zeker, en erkent, dat het buitenland heel veel steun heeft 73 GASTON LEROUX Wanneer wij een voorgevoel hebben van een gevaar, is het de dood die ons op onze hoede doet zijnals wij gewaarschuwd wor den, zonder dat wij weten hoe, voor een gebeurtenis die plaats zal grijpeiï, de ontmoeting van een vriend, dien wij in geen tien jaar gezien hebben en aan wien men plotseling denkt, vijf minuten voor dat men hem bij den hoek van een straat kruist, dan is liet de dood, welke ons inlichtingen heeft gege ven wanneer wij gedwongen wor den tegen onzen wil een daad te verrichten, die ons tegen de borst verleend. En toch het baat niet. De elltnde blijft. „Het vreeselijke monster der zwarte armoede leeft voort en verslindt slachtoffer na slachtoffer". Men kan aan de regee ring van het land niet verwijten, dat zij zich ongevoelig toonde voor den nood in haar land. Groote sommen gaf zij uit, om de ellende zooveel mogelijk te lenigen Maar weer moeten we zeggen het baat niet. 't Is waar, er zijn groote stukken van Hongarije afgenomen, tot straf voor zijn deelneming aan d n oorlog aan de zijde der centralen. Doch ook zonder die stukken zou het land weer wel op zijn verhaal kun nen komen, als andere toestanden en gebeurtenissen het herstel niet tegenhielden. De zoogenaamde Commissie van herstel kost aan het land onge twijfeld veel geldmaar zelfs dat zou niet ruïneus werken, als er niets anders was. Ziehier dan „Brutaal egoïsme viert triomfen. De plaatsen des vermaaks zijn vol". Er is dus in bepaalde en wel in breede kringen nog geld genoeg Maar die kringen zijn doof voor den nood der anderen. Een minister, die al veel heeft beloofd, zeide in de Nationale Vergadering„Als de bezitters van groote vermogens ondanks herhaalde smeekbeden den plicht der menscheljjkheid niet willen vervullen, dan zullen we hen met krachtige hand daartoe dwin gen". Dat is goed gezegd, even goed als zyn mooie beloften. Maar aan woorden hebben de honger lijders niemendal. En van al het moois, dat bedoelde minister ge sproken heeft, is nog zoowat niets in daden veranderd. Nu hebben de vreemde gezant schappen in Hongarije, waaronder ook de pauselijke nuntius, een ge meenschappelijk schrijven tot de Hongaarsche regeering gericht, waarin zij de verschrikkelijke toe standen in het land blootleggen en de hoogere Hongaarsche kringen van harteloosheid beschuldigen. Of het veel helpen zal, is te betwijfelen. De Nationale Vergadering, ontaard door politiek, is „huistoe". Het land verkeert vrijwel in wetteloozen toestand. De nieuwe verkiezingen, die in Juni gehouden zullen worden, kunnen tot gevaarlijke onlusten leiden. u Want alles kuipt, intrigeert, konkelt, zweert samen, om macht en invloed te houden en te krijgen. Maar één ding blijftde honger der armen. Het revolverschot, de messteek, het vergif laatste toe vlucht der uitgeteerde wanhopi- gen ze doen maar weinigen op stuit en die wy niettemin toch volbrengen alsof wij door een of andere duivelsche macht voortge dreven werden, dan is dat weder om de dood, het noodlot, dat het op ons gemunt heeft, dat ons tot onze besluiten, tot ons doen en laten, zelfs tot onze gesprekken drijft. En hoeveel andere, zoogenaamd impulsieve daden, welke ons zelf verrast doen staan, vinden een natuurlyke oplossing door dezen astralen invloed der goede en kwade dooden, die om ons heen strijden, zooals binnen in ons de goede en kwade instincten Wij wanen ons dikwerf alleen, wy zijn het nimmer, en de wijze merkt dit wel op, hij, die om beter te zien en beter te hooren, zijn stoffelijke oogen en ooren sluit, ten einde in zijn binnenste te zien en te hooren naar hen, die tot hem spreken 1 Op dien Donderdag (de voor- schrikken". Eigenbelang der machthebbers en aanzienlijken, in plaats van zuinig beheer en „versobering" van leven, groote verkwisting van staats- en particulier geld, vrees der regeering om hiertegen ingrijpende maatrege len te nemen, ziedaar de hoofdoor zaken van de toenemende armoede, ellende en duurte. Waar is de Hercules, die met een reusachtigen bezem dien vuilen stal schoon maakt Er zouden vele Herculessen noo- dig zijn ter reiniging van veel vuile stallen. Is onze eigene niet in een zoodanigen staat, dat ook hier een onverslij tbare bezem en stroomen water noodig zijn, om alles een toonbaar aanzien te geven De oorzaken zijn hier niet geheel de zelfde als in Hongarije, maar de uitv erking komt met die daar ginds toch veel overeen. Onze minister 1 van Financiën is ongetwijfeld van zeer goeden wilen wij aarzelen niet, hem het beste deel onzer regeering te noemen. Maar is bij opgewassen tegen de onduldbare geldverspilling door de ministers van arbeid, van onderwijs en nu ja ook van oorlog .Is het noodig, dat zooals deze week op een plaat in De Courant werd geïllu streerd ons land aan militaire zaken juist half zooveel uitgeeft als Frankrijk, ofschoon het inwo nertal van Nederland slechts een zevende deel van dat van Frankrijk bedraagt en ofschoon wij door nie mand bedreigd worden, terwijl Frankryk een 'rechtmatige vrees voor onvoorziene aanvallen koes tert Wat komt er ten onzent van een zuinig staatsbeheer? Is de salaris- verhooging der Kamerleden van drie tot vyfduizend gulden en de verdubbeling der koöinklyke jaarwedde daarvan een staal? drachten van professor Jaloux wer den iederen Donderdag gehouden) was het straatje, dat voerde naar de statige poort van „de School van politieke en sociale Weten schappen" reeds vroeg gevuld met een troep studenten in de medi cijnen, die voortdurend allerlei ruwe grappen maakten, betrekking heb bende op de waarschijnlijke theorie van de suggestie der dooden en op de filosofische en proefondervindelijke zielsgene&kunde. Aan de ziel ge loofden zjj niet, zeiden zijniet meer dan zij overigens geloof hecht' ten aan de herlevingshistorie van dokter Moutier. Zij waren van meening, dat de goeie man in kwes tie nog leefde, toen hij geopereerd werd. Het onderzoek van 't hart met de stéthoscoop was hun niet genoeg. Er is slechts ééu ding dat ons waarlyk van den dood over tuigt, zeiden zij en dat is de stijf heid van het lykWelnu, die stijfheid was niet geconstateerd Om nog een stap verder te gaan die kon er niet geweest zijn Die kon er niet geweest zyn, om de eenvoudige reden, dat de operatie alleen kon slagen bij een nog warm lichaam. „Dus wat die operatie van Moutier betreft", beweerden zij temidden van gelach en luide kreten, „de dooden kunnen alleen maar opge wekt worden als zij nog leven De onwelwillende stemming bij de studenten jegens den eleganten spreker was niet nieuw. Uit vrees van een nog rumoeriger betooging dan gewoonlijk, had de mooie Me vrouw de Rythinie, de wijze poli tieke raadgeefster van professor Jaloux, voorzorgsmaatregelen ge troffen. Zij was 't, die den direc teur-administrateur der School ging opzoeken en van hem de belofte verkreeg, dat de poort van den hoofdingang tijdens de voordracht niet geopend zou worden. Wordt vervolgd Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per bali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rieeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ca de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer da# ach* regels beslaande, vooi den pr^s van f I, Zooals in het bijvoegsel van bet nummer van j.l. Zaterdag reeds is metge- gedeeld verschijnt vanaf heden éénmaal per week in bet Volksblad een mode rubriek waarin zoo wei voor dames ais kinderen modellen zullen worden gegeven van mantels, japonnen, ondergoed, diverse handwerk patronen als anderszins. De daarbij passende knippatronen zijn uitsluitend voor abonnés aan het bureau van het Volksblad (geopend tot half zes, en Zaterdags tot 1 uur) ver krijgbaar tegen betaling van 10 cents Elke knippatroon bevat de modellen van 2 nummers der moderubriek. Zij, die zich nu abonneerenbetalen voor het eerste kwartaal 25 cent. In dien tijd zal de bezorger der courant nieuwe abonnés komen opnemen, waarvoor onderstaand biljet ingevuld terug te geven. UIT HET FRANSCH VAN

Volksblad | 1922 | | pagina 1