Nederland. Dordrecht als vriend, als voorzitter van den Bond der Chr. Evang. ge meenten in Nederland en namens de Dordrechtsche gemeente. Ds van Leus- sen was voor spreker 20 jaar een vader lijk vriend. Spreker zou op den grafsteen willen beitelen Wat de Genade ver mag. De overledene was een Godsman, evenals Buddingh en Huet. Daarna voerde nog het woord d». Bromet van Ierseke. De oudste schoonzoon van den over ledene dankte namens de familie voor de laatste eer den overledene bewezen. De heer J. Verboom eindigde met dankzegging. Na de teraarde bestelling had nog een korte dienst plaats. Maandagavond j.I. vergaderde de Middenstandsvereeniging Handelsbe langen'' alhier, onder voorzitterschap van den heer Oosteibaan, die in zijn openingswoord aandrong op versterking van het saamhoorigheidsgevoel der Goesche Middenstanders, welke saam- hoorigheid vooral in dezen tijd zoo zeer gewenscht is. Medegedeeld werl, dat de heer T. Faberij de Jonge zijn benoeming tot bestuurslid heeft aangenomen. In de vacature van bestuurslid, ontstaan door heC bedanken van den heer H. Hollestelle, werd gekozen de heer M. Veenis, die zich deze benoe ming liet welgevallen. Een zestal nieuwe leden werd toe gelaten. Uit de mededeelingen door den voorzitter betreffende //Vreemid" me- moreeren we, dat als aandeel in de bate, aan den penningmeester van //Handelsbelangen" f 600 werd afge dragen. De vergadering sprak haar waardeering uit voor den veelomvat- tenden arbeid door het Comité van „Vreemid" verricht en besloot gaarne op voorstel van het Bestuur, tot het instandhouden van een dergelijk Co mité Voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwscbe eilcuden zal, voor zoover deze nog niet werd verkregen, samenwerking met belanghebbende groepen gezocht worden. Men deelt ons nog mede dat in de laatste vergadering van de afdeeling Goes van den Vrijheidsbond is besloten aan het bestuur der Centr. Kiesver- eenigiug te Middelburg de heeren jhr. R. de Muralt en I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw te Den Haag ais candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer op te geven. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1923 bedraagt in deze ge meente 89. Benoemd tot Generale en Adjrnct Generale Brandmeester respectievelijk de heeren G. J. Hollestelle en Jan J. de Jonge Nz. Donderdag herdacht J. Zom dea dag waarop hij dertig jaar geleden in dienst trad bij den heer F. J. Boone. Met de grootste toewijding heeft hij al die jaren zijn werkzaamheden ver richt. Deze herdenkingsdag ging dan ook niet onopgemerkt voorbij. Met St.crt. no. 22 zijn verzonden afdrukken der statuten van de Vereeni- ging ter bevordering vau de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Eigen Erf" en de vereeniging voor Chr, U.L.O., beide alhier gevestigd. De Goesche Wijkverpleging bericht met hartelijkea dank, dat ze voor de afdeeling bestrijding Tuberculose uit de liquidatie (van den Christelijken Volksbond ontving de som van f' 900, waarvan f 100 per jaar mag worden besteed, en voor het wijkwerk uit de nalatenschap van mevr. de Wed. Molijn de som van f 100. Woensdagavond waren eenigë jongens aan het rijdeD met een kipkar in Bouwplan II aan den Westsingel. Men begrijpt dat zoo'n kipkar voor de jeugd een aantrekkelijk en prettig stuk speel goed is. Maar ook gevaarlijk Want toen men met een wagentje vol jongens aan het rijden was, viel een er af en geraakte onder de kipkar Het was een zekere F. v. H. vau het Groene Weid je. Ondersteund door eenige kameraden werd de jongen naar huis gebracht. Dr. Snoek constateerde een kneuzing aan den voet. Het schijnt dus dat het ongeluk nog vrij goed is afgeloopen. Zou het niet mogelijk zijn om na het verlaten van het werk de kip karretjes zoo achter te lateu dat de lieve jeugd er niet meer mee Spelen kan Ze alleen maar in het zand te zetten is niet voldoende, dan tillen de jongens zoo'n karretje toch weer met vereende krachten in de rails. Naar wij vernemen zijn er in onze gemeente 700 grieplijders. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Gedurende de 2e helft der maand Januari 1922. J. F. van Apeldoorn, kellner, uit Hoorn, L. P. van de Spiegelstraat 1, P. Siepman, ketelmaker, uit Rotterdam, Wijngaardstraat 10, M. Schipper, fotograaf', uit Maastiicht, M. H, Tromp straat 11, A. Kin, reiziger, uil Bergen op Zoom, Stationsplein 6, W. Blom, onderwijzer, uit KioetiDge, Terwei- straat 8, H. Kuiper, onderwijzeres, uit Vlissingen, Poelweg 8, Th. M. van Hoorn, boerenknecht, uit Weesp, Bocht van Guinea 7, G. de Jongh, officier machinist, uit Helder, Groote Markt 14a, P. Breugelmans, kellner, uit Roosendaal en Nispen, Groote Markt 22, W. van Liere, commissionair, uit Schore, M. A. de Ruijterlaau 31, W. J. Schouten, koopman, uit 's Graven- hage, St. Jacobstraat 22, A. A. Fou- draine, idem, idem, idem, E. J. van Noort, officier Leger des Heils, uit Amsterdam, Ravelijn 10. A. M. A. Dirkse, kantoorbediende, naar Groningen, J. P. C. Hannink, zonder beroep naar Apeldoorn (Beek bergen), W. P. J. de Liefde, piano stemmer, naar 's Gravenhage, A. van Loeubout, koopman naar Kattendijke, M. J. Boom-vr. van De Vries, naar Middelburg, T. Ouwehand, verpleegster naar Vlissingen, M. J. C. v. d. Linde, verpleegster naar Haarlem. A. Leijs, teekenaar prov. waterstaat naar Assen, D. J. Dr makers, commissionair in effecten naar Sluis. makkertje dit stukje griffel in het oor gestopt. (Stand). Hef Sfaphorsfer feoerfje f MEPPEL. Het in heel Nederland bekeude Staphorster boertje is in den ouderdom van 81 jaar overleden. Door den heer Teenstra is aan het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond een schrijven gezonden waarin hij zegt de instelling van een commissie van onderzoek overbodig te achten daar het gaat om de waardeering van hande lingen en gedragingen van personen en colleges. Dhr. Teenstra had gewenscht dat het opmaken der candidatenlijst in de volgorde van anciënniteit zou zijn ge schied het referendum zou z.i. aan mr. Oud, door ziju meerdere bekendheid als partij-secretaris en propagandist, voordeel aanbrengen. In de kamerfractie kwamen af en toe- meeningsverschillen voor, b.v. wat betreft de houding ten opzichte van de S. D. A. P.het was, aldus dhr. T. //alsof mr. Marchant steeds opnieuw wilde bewijzen, dat de menschen vol komen gelijk hadden, als ze zeiden, dat wij eigenlijk verkapte socialisten zouden zijn. Het Vaderland meldt, dat op de vergadering van den Vrijz.-Democra tiseren Bond tegen het voorstel van het partijbestuur om mr. Marchant als no. 1 te plaatsen op de lijst van can didaten hevige oppositie is gevoerd. Er was een voorstel-Haarlem om de kiezers geheel vrij te laten, ook voor no. Dit voorstel is ten slotte, slechts met één stem meerderheid verworpen. En dat nog, doordat de afgevaardigde van een der afdeelingen bij vergissing te gen stemde, en doordat zijn verzoek om zijn stem, die als vóór bedoeld was, ook als zoodanig te rekenen, werd af gewezen door het hoofdbestuur. De Centrale Commissie voor Bezui niging, ingesteld door de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel, heeft in de buitengewone aigenieene vergadering der Maatschappij rapport uitgebracht over haar bezuinigingsactie. Als onderwerpen, w. o. de Comm. in het openbaar is opgetreden moet o.a. genoemd worden het request aan' de Eerste Kamer om de burgerlijke pensioenwetten te verwerpen. Het verzet der commissie heeft vooral ten doel dat eerst duidelijk blijke, welke groote lasten de wetten meebrengen, vóór men ze goedkeurt. Want reeds de volgende begroeting rekent voor die nieuwe maatregelen 40 millicen te weinig en om hetgeen daarna betaald moet worden, bekommert men zich nog maar niet Sociale maatregelen als duurtetoe- slagen en weikverschaffiug enz. kunnen ia het kader der humane, vers andige wereldopvatting thuisbehooren. Een tijdelijke verfcooging van te lage tracte- menten ea pensioenen in dure jaren acht de commissie redelijk. Maar ten eerste moet men zulke uitgaven ten voile boeken en niet wegdoezelen en het karakter van tijdelijk moet krachtig gehandhaafd blijven. Verhooging van tractementen en pensioenen zou trou wens ten slctte slechts denkbeeldig blijken te zijn, wanneer de koopkracht van het geld achteruitgaat, hetgeen een onvermijdelijk gevolg zou zijn van opdrijving der begrootingen zonder voldoende middelen tot dekking der uitgaven. Met- de ruïneuze kwestie van den scholenbouw volgens de nieuwe onder wijswet, hoopt de commissie dat het gezonde verstand van ons volk zelf spoedig zal afrekenen. Om dezelfde reden wacht zij met eenig vertrouwen de herziening der stroeve arbeidswetten af en een rege ling van de ziekteverzekering in den zin van het ouderling overleg tusschen de betrokkenen, beide maatregelen, die veel geld kunnen sparen. Met veel zorg ziet de commissie het nieuwe groote defensieplan voor Neder land en Indië aan. Met grooten nadruk wijst de com missie vooral op het feit, dat ook voor den Staat geldt, hoe iu een ziek lichaam ook de geest ziek moet wor den is Nederland geldelijk ziek, dan kunnen de etische en intellectueele belangen niet vo!d<iende verzorgd wor den, en dan ziet men wel de wildste afwijkingen en fantasieën, maar geen normale ontwikkeling. Bezuiniging dient dus ook de etische belangen. De we eld heeft een zestal jaren haar productie verminderd, haar voor raden opgeteerd en haar productie middelen vernield. Zes ja ir lang leefde de wereld en ook Nederland, hoog boven zijn kracht, dat is boven het werkelijk voortbrengvermogen zijner productiemiddelen» Zonneklaar is, dat de wereld en. ook Nederland zoo spoe dig mogelijk dezen achterstand moet inhalen. Dit noemt meu bezuiniging. In het paiticulie.e leven moet ook het voo! beeld gegeven worden van spaarzin juist door den enkeling, die nog sparen kan, maar die soms luxe ten toon spreidt onder de vulsche leus, dat „geld rollen moet". Dit geld komt niet ten bate van de productie middelen, het p' ik kelt slechts hen, die kleiner leven en geeft hun het ver keerd begrip, als zou er nog veel rijkdom zijn, dien men zou kunnen aanta.-ten vóór wen hun Jood of uit- keering verlaagt. De eisch van loonsverlaging is he laas onafwijsbaar voor ons economisch herstel doch die eisch kan alleen met succes worden doorgezet, als ook daarnaast de prijzen van het. levens onderhoud lager worden. Bij vele arti kelen is dit nu aan den gang, doch men is nog ver van het normale het verschil tusschen productie- en consumptieprijzen van de eerste levens middelen, brood, vleesch, kaas, erwten, is over een jaar gerekend t og vele tientallen millioenen grooter dan in 1914. Wij lezen in de Msb. Waartoe bureaucratische bezuiniging voert, blijkt weer uit het volgend ons ter kennis gebrachte feit Aan het gymnasium was een inwo nende concierge verbonden, die tegelij kertijd tegen een kleine vergoeding zorgde voor het schoonhouden van het gebouw en 's winters voor het aan maken van de kachels. Er kwam traktemeutsverhoeging. Met de vergoeding voor het schoonhouden en kachelaar) maken zou de concierge echter volgens zijn inkomen komen iu een hoogere klasse van ambtenaren. Dit mocht niet. Hij mag voortaan niet Handelsbelangen. Vrijheidsbond afd. Goes. Lichting 1923* Benoeming Brandmeesters. Een Jubileum. Uit de Staatscourant. wi jkverpleeging. Een gevaarlijk speelgoed. De Griep. Zondagsluiting Apotheken. Bevolking. Ingekomen Vertrokken Na tien jaar. Een twintigjarige jonge man te Coevorden kreeg plotseling zulke oorpijn, dat hij zich terstond onder geneeskundige behandeling moest stel len. De dokter, die terstond overging tot het inspuiten van zijn oor, ver wijderde er een stukje griffel uit. Pre cies tien jaar geleden had een school Geworgd. Te Nieuwerkerk a.d. TJsel heeft een vreeselijk ongeluk pla3ts gehad, waarvan het 14-jarig zoontje van den watermolenaar G. van Vliet slachtoffer is geworden. Dicht bij den grooten watermolen staat een klein molentje, dat dient om het water op peil te houden van eenige slooteu. De jongen was daar nu heengegaan om het molentje op gang te maken en had het ongeluk, dat zijn das tusschen het kam rad kwam, waardoor de arme jongen geworgd werd. Den vader, bij den grooten molen aan het werk, bevreemdde het, dat de kleine molen weder stil stond. Hij ging op onderzoek uit en kwam tot de vreeselijke ontdekking van het gebeurde. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp er bij gehaald en hoewel de dokter dadelijk ter plaatse was en nog pogingen deed om de levens geesten op te wekken, mocht dit niet meer baten en moest ten slotte de dood worden geconstateerd. Het conflict in den Vrijs. Dem. Bond. Bezuinigings Actie. Bureaucratische-bezuiniging.

Volksblad | 1922 | | pagina 2