No. 10 Zaterdag 4 Februari 1922 45* Jaargang TERUG UIT HET RIJK DER D00DEN FEUILLETON Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Stadsnieuws Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per ]aar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbend* dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Jfaar Oostenrijk Wij en anderen doen al lang zoo veel voor Gostenryk en de Oosten rijkers, dat we wel recht hebben, ons ervan op de hoogte te stellen, hoe het met de huishouding van dien staat geschapen is. De nieuwe I minister van Financiën heeft bjj zijn optreden heel veel beloofd, in de eerste plaats bezuinigingsmaat regelen. De belastingen zijn nu wel reeds gekomen, maar de zuinig heidsmaatregelen niet. Want die zouden in de eerste plaats de in staatsauto's rijdende beroepspoli- tiekers en zekere invloedrijke arbei dersbonden treffen, en dat mag niet. Verschillende industrieën klagen, dat de groote sommen, die ze moeten opbrengen voor de loonen der ar beiders, de toeslagen voor het duur der geworden brood door bet op houden van het staatssubsidie en de vele andere stortingen, die de staat hun oplegt, het hun bijna onmogelijk maken, het bedrijf voort te zetten. De hotelhouders en de eigenaars der winkels klagen over het verlies van hun goede klanten, die door de onlusten van December op de vlucht zijn gejaagd. Intusschen glijdt de staatskoets steeds verder op het hellend vlak, en er is blijkbaar niemand,; die haar kan tegenhouden. Met een president, die niets te zeggen heeft, en esn kabinet, door de begrootings- 71 uit het fransch van GASTON LEROUX „Wat hij tijdeos zijn dood ge zien h eft!" „Neen, wat hij vóór zijn dood gelezen heeft!" Jaloux sprong op „Met uw systeem", riep hy uit, „komen we nooit een stap verder „Wel, myn waarde, twyfelen is wetenschappelijk en geloof mij, slechts dan toonen wij sterk te staan, indien wij voor niemand verborgen houden, dat wij ons zelve en anderen wantrouwen, maar zelfs al twijfelen we, en al verbergen wij dien twij fel niet, toch hebben wy wat vol bracht met de operatie en met hetgeen de doode ons verteld heeft, kunnen we een prachtig nummer van de „Astrale Geneeskunde" samenstellen". „En een mooie voordracht hou- commissie van den Nationalen Raad (de Tweede Kamer) benoemd, dat dadelijk weer ten val wordt ge bracht, als het niet precies doet, wat de Nationale Raad wil, is Oostenrijk zonder eenig staatsgezag en geheel aan de willekeur van de politieke partijen en daardoor zeer vaak aan het blinde toeval over geleverd. Want het eerste gebod van elke partij is populariteit. Niemand, zelfs niet den tegenstan der, mag een haar worden gekrenkt, indien hy tot een der groote par tijen behoorten staatsbelangen zijn niet zoo gewichtig als partybelangen. De christelijk-sociale minister van Financiën (wij hebben ook zoo'n minister, al is hij niet van Financiën) volgt een financieel program, dat veel radicaler is dan de programma's van alle ministers van Financiën onder sociaal demo cratisch beheer bij elkaar. Waarom Blijkbaar uit angst voor de sociaal democratische oppositie, die, als ze er ernst mee maakte, aan de regee ring der christelyk-socialen spoedig een einde zou maken. Maar de sociaal-democraten zyn dolbly, dat de minister van Financiën zoo bereidwillig de verantwoordelijkheid van hen overneemt voor maat regelen, die onder alle omstandig heden onpopulair moeten zijn, vooral als ze, zooals de gebeurtenissen bewijzen, niet het verwachte eucces hebben. Nu doet het Wrensche blad *der Morgen" een boekje open over de staatsambtenaren, die vlijtig mee helpen, om Oostenrijk naar den afgrond te voeren- De meeste dier ambtenaren hebben bijbaantjes, die den", voegde Jaloux eraan toe. „Laten wij dus vertrekken. Maar we kunnen deze menschen toch niet onverzorgd achter laten". „Ik stel mij verantwoordelijk voor Jacques", zei Moutier, „maar wij komen door Juvisy en wij zullen een kennis van mij, die daar dokter is, naar hem toesturen. Zie, de dag breekt aan, laten wij onze koffers pakken". Vóór hun vertrek lieten zij een brief voor mevrouw de la Bossière achter, waarin zy zeer waardig afscheid namen. Alles te zamen ge nomen zou meneer de la Bossière nog dood zijn, als zy er niet ge weest warenFanny had orders aan den chauffeur laten geven, dat hij, zoodra't dag werd ter beschik king van deze heeren moest zijn. Toen de auto op weg naar Juvisy was en zy by den oever, niet ver van 't huisje aan den waterkant was gekomen, beval Moutier halt te houden. Hij had daarnet by den hoek van het po- pulierenboschje de gestalte van de dwaze Martha Saint-Firmin gezien, i 't Was alsof zy op hem stond te wachten, alsof z(j zeker was hem hun veel meer opbrengen dan de staatsdienst Daarom beschouwen zjj hun staatsbetrekking als byzaak en het sUaissalaris als een aange» name aanvulling van hun andere inkomsten, een aanvulling, die men gaarne op den koop toe neemt Volgens „der Moigen" zijn er amb tenaren met levensmiddelenwinkels, fabrieken, handelsagenturen, ja zelfs met slageryen. Een hoofdambtenaar heeft een wijnrestaurant voor htt volk, dat een ware geldtnakery is want er is nog nooit zooveel wijn gedronken als sedert hij duizend kronen per liter kost. Deze ambte naar doet zijü zaken-correspondentie op zijn bureau af en begeeft zich precies om drie uur naar zijn wijn huis, om daar toezicht te houden bij het binnenstroomen van het geld. Hij steekt echter ook met veel plezier zijn ambtenaarssalaris in den zak en denkt er niet aan, den staat iets te schenken, ofschoon hy den rang van kolonel bezit. Een ander hooggeplaatst ambtenaar is boven dien directeur van een bank. Voor hem is zijn staatsbetrekking slechts een kleine, bijkomstige moeite, waarvan hy echter de financieele baten volstrekt niet versmaadt. Een „regeeringsraad" in werkelijken dienst bezit een landgoed met groote varkensfokkerij en tachtig koeien, waarvan hij vele millioenen trekt Minstens de helft van de week brengt hij „ouiten" door. Maar als het salaris wordt uitbetaald, ia hij altijd prompt op het bureau. Op het oogenblik is de toestand in Oostenrijk zoo, dat de staat ontelbare millioenen kroneü iaat drukken, al'een om ze in den een te zullen zien voorbijgaan. „Wie is dat?" vroeg Jaloux. „Dat is die Martha, over wie ik u gesproken heb, weet u, de Mar tha van de geestverschijning Stapt u eens uit t Zij liepen beiden op haar toe. Zij begroette hen met een hoofd knik en zeide oogenschynlijk zonder verwondering „Zeg, is 't waar, dat 't u gelukt is hem te doen herleven? Ik heb André niet-gezien sedertIk zou graag nieuws willen weten De twee mannen keken elkaar aan. „'t Is waar", zeide dokter Mou tier, „dat wij zoo gelukkig zjjn geweest om meneer de la Fossière te redden, maar hoe weet u, dat wy hem hebben doen herleven „André heeft het mij gezegd. „U heeft dus uw verschijning weer gezien „Ja, een paar minuten voor 't ongeluk, waarbij André tegenwoordig was. Hy heeft tegen me gezegd, dat u en professor Jaloux poogden den doode te doen herleven". „Is u er zeker van, dat André u dit gezegd heeft vroeg dokter of anderen vorm v eg te geven aan menschen, die dergelijke geschenken niet verdienen. En inmiddels kunnen anderen, om den staat dit roekeloos smijten met geld mogelijk te maken, belasting betalen, dat ze zweeten. Zou het nog geen tijd zijn, dat men onder hoogere en lagere ambte naren want ook dit leger be schouwt den staat enkel en alleen als een melkkoe eens groote schoonmaak te houden Dan kreeg de stiat schatten vrij, om de econo mische toestanden te verbeteren en behoefde in het buitenland niet voortdurend gebedeld te worden. Begrafenis Ds. van Leusskn. Woensdagmiddag had, nadat in het kerkgebouw onder leiding van den oudsten ouderling, den heer Straub, een lijkdienst was gehouden, waarbij het woord werd gevoerd door ds. Mooij van Wemeldinge en ds. Mense van Amsterdam, onder groote belangstel ling de teraardebestelling plaats van ds. G. W. van Leussen, predikant der Chr. Evang. gemeente, alhier. Bykans de gansche gemeente bracht ds. tan Leussen naar ziju laatste rustplaats. Op het kerkhof aangekomen, werd de kist grafwaarts gedragen door den ker» keraad. Tijdens het nederlaten der kist zong het zangkoor #Zalig de dooden, die in Christus sterven". Daarna nam aan de geopende groeve de heer Straub het woord en herdacht den overledene als trouwen vriend en trouwen leeraar. Hij was een waar leeraar der kudde Zijn in- en uitgang was Jezus Christus. Vervolgens sprak ds. Lindhout van Moutier haar heel vriendelyk. „U weet, wat ik u gezegd heb, myn kind, in uw toestand moet u uw oogen en ooren wantrouwenIk geloof eerder, dat het gerucht van de operatie tot u gekomen is door God ja, de bedienden hebben stellig gebabbelduw oude dienstbode heeft er misschien over hooren praten „Ik spreek niet meer met de oude dienstbode ik spreek niet meer met mijn manik spreek slechts met Andréals André dit wilHij heeft me alles ver teld, wat hij gezien en gehoord heeft en hy is naar me toe gekomen, omdat hy wist, dat ik op hem wachtte. Hij heeft tegen mij gezegd„Dok ter Moutier heeft zachtjes tegen dokter Jaloux gezegd Als de ope ratie in tien minuten verricht wordt, hebbtn we kans Is dit waar, ja of neen En toen zij elkaar geheel ver bluft aankeken, draaide zij hun kalmpjes haar rug toe en trad met langzame schreden het huisje aan het water binnen. Wordt vervolgd

Volksblad | 1922 | | pagina 1