TERUG UIT HET RIJK DER DQOOEN FEUILLETON Jicht uren Nederland. Pe moord op mr. Wijsman- Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur- te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring*-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor dea prijs van f I, Onze regeering heeft een commis sie naar Duitschland gezonden, die zou hebben te onderzoeken, hoe het daar gaat met de toepassing van de wet op den aehturigen werk dag, Deze commissie, die men gerust een onpartijdige mocht noemen, heeft zich met spoed en zoo vol ledig mogelijk van haar taak ge kweten en 11a haar terugkomst in ons land verslag gedaan van haar bevindingen. Het sociaal-democra tische dagblad „het Volk" is zeer verheugd over wat in dat verslag te lezen staat. Want er wordt in vermeld, dat de achturendag in Duitschland niet alleen in naam, maar wel degelijk inderdaad bestaat. De desbetreffende wet wordt daar, zegt het Volk, strikt gehandhaafd, ja, veel strikter dan bij ons. Alleen is de regeling ginds veel soepeler dan hier, omdat er minder bureau cratische rompslomp noodig is, om een vergunning voor overwerk te krijgen. Dus zijn dan nu volgens het Volk de tegenstanders van den achturendag in ons land (waaronder ook wij) geheel vernietigd. Voor hen, die alleen lezen, dat in Duitschland de achturige werk dag „inderdaad bestaat," zou het Volk gelijk hebben met zijn blijd schap en de rest. Maar als men het heele verslag met een beetje aandacht leest, gaat men wel wat anders over de zaak denken. Zoo wordt erin gezegd, dat de geheele Duitsclie wet sterk wordt beheerscht door den wensch, om niet alleen den arbeidsdag op zichzelf te be korten, maar om deze bekorting ook te gebruiken als middel tot 69 GASTON LEROUX Ik heb hem overal met myn oogen gezocht, overal achter de gordijnen, achter ddeuren om hem te zeggen, dat wy zijn kinderen een goede opvoeding gaven, nietwaar lieveling, en dat wij hen nooit kwaad zullen doen, neen nooit, en dat wij hun 't geheele fortuin, ja 't geheele fortuin zullen teruggeven IAn- dré moet dit wel weten Daar moet hij op aan kunnen Ik zeg dit hardopzoodat hij mij kan verstaan, mocht hij aanwezig zijn Plotseling ging Jacques ontsteld rechtop zitten in zijn vrouws armen. „Fanny, Fanny0, God, kijk kijk achter de gordijnen voor 't raam Ik verzeker je, dat het bewogen heeftik verzeker je, dat bestrijding der werkloosheid. Im mers, hoe korter de arbeidsdag is, hoe meer arbeiders te werk. mo9ten worden gesteld, dus lroe minder werkloosheid. Het geheele Duitsche arbeidsrecht, dat na de revolutie is tot stand gekomen, is van dezen geest doortrokken. Velen, die reeds vóór deze com missie een onderzoek instelden naar den werkelyken werktijd in Duitsch land, hebben gezegd, dat er met den achturendag, wat de bepalingen omtrent overwerk aangaat, de hand wordt gelicht, zoodra het gevaar voor werkloosheid klein of denk beeldig is. Met andere woorden als er voor de arbeiders werk ge noeg is, wordt ook heel wat over werk gedaan, zoodat dan de acht urendag niet gehandimafd wordt. En zie, dat wordt nu door het verslag van onze regeeringscommissie be vestigd. Waar in dat verslag ge sproken wordt over den arbeid van stokers, machinisten, bewakers, enz., leest men Een zeer groot deel van de betrokken arbeiders maakt een negen- of tienurigen arbeidsdag, zonder vergunningDie lappen dus de Duitsche wet aan hun laars. Men leest er ook, dat aan het begrip „noodzakelijk werk", dat zonder vergunning verricht mag worden, een ruimere toepassing wordt gegeven dan de gewoonlyk genoemde redenen van haastwerk of reparatiewerk, dat noodig is door het stuk gaan van werktuigen of door andere storingen in het bedrijf. Dus men kijkt er zoo nauw niet, al wordt zonder vergunning overwerk verricht om nog andere redenen. Verder zegt het verslag, dat, als de bedrijfsraad vergunning voor het bewogen heeftHoor je niet het rammelen van een ketting achter het gordijn voor 't raam Ik zeg je, dat hij daar staat Zie je wel zie je welhij be weegt Ik heb zijn hand gezieni... Ik heb zyn hand het gordijn zien oplichten André staat achter het gordijn Fanny trachtte tevergeefs hem te doen zwijgen. Hy herhaalde klappertandend „Ik zeg je, dat ik zijn hand gezien heb Ik smeek je, ga eens kijken ga kijken licht het gordijn op. Hij verbergt zich achter h9t gordyn Hij sprak met zulk een overtui ging en was zoo ontdaan, dat zij er ook zenuwachtig van werd en zij even goed terwille van zich zelve als voor hem naar het gordyn toe liep Werkelijk scheen het haar toe of het gordijn trilde en niet zijn natuurlijke onbewegelijkheid bezat. Sidderend, met uitgestrekte armen liep zij vooruitmaar door een j buitengewoon toeval ging het lamp je, dat hun beider angstige gezichten overwerk geeft, ook de arbeidsin spectie in dt overgroote meerder heid der gevallen hetzelfde doet, dikwijls zelfs zonder neder onderzoek. Indien de geviaagde vergunning niet wordü verleend, dan geschiedt die weigering volgens het verslag dikwijls daardoor, „dat de arbeiders zich door den drang om meer te verdienen wel voor het overwerk laten vinden, maar dat de toestand van da industrie in haar geheel, bijv. met het oog op een reeds dreigende werkloosheid, geen over werk wenschelijk maakt". Want werd in zoo'n geval toch overwerk verricht, dan brak de werkloosheid zeker uit. Dat ware dus slecht voor den arbeider, die zonder werk en zonder verdienste zat, en slecht voor den werkgever, die voor het onnoodige overwerk hooger loon zou moeten betalen, dan hy bij acht uur werkens zou moeten geven. De weigering der vergunning vindt dus hier haar grond niet in de wet, maar enkel in de economische toe standen. Men kan in het verslag ook vin den, datvoor het uitvoeren van orders van buitenlanders gaarne vergunning tot overwerken wordt gegeven. Die vergunning komt altijd als anders de buitenlandsche order verloren zou gaan. Ze geldt voor vier opeenvolgende weken, maar wordt zoo noodig vei lengd. Dit over werk geschiedt dan dus volkomen wettig. „Maar, zegt het verslag, in een der Zuid Duitsche staten werd door de arbeidsinspectie als haar meening uitgesproken, dat het niet- wettige overwerk vermoedelijk belang rijker is dan dat met offtcieele vergunning. Als nu het wettige overwerk al verlichtte, plotseling uit. 't Was alsof iemand het uitbliesZy waren in duisternis gehuld. Toen slaakte Jacques een rauwen kreet en Fanny, die niet meer wist wat ze deed of waar ze naar toe liep, bezeerde zich aan de meubels en wierp een tafeltje om, waarop een kristallen karaf met glas stond. Die viel met een vreeselyk leven verbrijzeld op den vloer in stukken. Tegelykertyd voelde de jonge vrouw een ijskouden adem langs haar voorhoofd en haar gaan, 't raam ging van zelf open en op zulk een ruwe wyze, dat de ruit tegen den muur sloeg. Jacques lag te kermen, de kamer deur werd open gedaan en de ziekenoppasser verscheen ontsteld op den drempel. Een flauw licht uit de toiletkamer viel op deze wanorde en de twee doktoren ver schenen. De oppasser stak de lamp weer aan, niettegenstaande d9 hevige j tocht, die door het vertrek woei. Fanny, tot de werkelijkheid te- ruggebracht door dezen zelfden van zoo grooten omvang is, als straks werd gezegd, en het niet- wettige is nog belangrijker, dan blijft van den aehturigen werkdag niet veel over. En men zou bijna recht hebben te zeggenzeker, die achturendag bestaat in Duitschland werkelyk, maar slechts by uitzon dering. O, arm „Volk"Gy hadt uw blijdschap over dat bestaan voor iets beters kunnen bewaren, en ook uw blijdschap over de vernietiging van de tegenstanders van dien achturendag. Niet zij worden door bedoeld verslag getroffen, maar gij, 0 „Volk" Gij, die aan uw lezers slechts een klein stukje van het verslag voorzet, doch de hoofdzaken voor hen verzwijgt. De Avondpost "heeft weer wat nieuws ontdekt in verband met den moord op mr. Wijsman in trein 1135, op Oude jaarsavond. Het blad meldt Op den bewusten avond zooht op het perron te Leiden een dame een eerste klas coupe iu trein 1185. Zij was in de brurt van den veelbesproken hallen coupé, toen daaruit haastig een heer stapte, die met kracht de deur achter zich dicht smeet. De dame trachtte de deur te openen, hetgeen haar niet dadelijk gelukte. Ze wierp toen een blik naar binnen en zag in een hoek op de bank een lijkbleek heer zitteD, gedoken in zijn jas. Ze meende, dat hij ongesteld was, schonk er verder geen eandacht aan en is in een anderen coupé gestapt. In den lommerd. Een eigenaardig geval heeft zich voorgedaan in het nachtwind, die haar zoo van haar stuk gebracht had, gaf zich reken schap, dat deze geheele zinsbe goocheling veroorzaakt was door een slecht gesloten venster, dat door een windvlaag opengeduwd was. Zelve ging zy het raam sluiten. Wat Jacques betrof, die was diep in zijn bed neergedoken en hield met een bevende hand de dekens over zyn door angst vertrokken gezicht. Hy smeekte de doktoren hem van de dooden te bevrijden „Maak dat ik ze niet meer zie zuchtte hij, „waartoe mij uit den dood weg te halen, als u my niet van de dooden los kunt maken Spreek maar nietSpreek maar nietZij bestaanZij bestaan 1 1 O, u wilt weten, of ik ze gezien heb Welnu, ja, ik heb ze ge zien Ik heb ze gezien, zooals I ik u zie en ik zie ze nóg!" „Ga toch weg, ga toch weg l" beval Fanny ruw den doktoren. U maakt hern gekga toch weg {Wordt vervolgd.) UIT HET FRANSCH VAN

Volksblad | 1922 | | pagina 1