Stadsnieuws. prijzen zoozeer hebben zien dalen, dar de productiekosten niet meer gedekt worden, terwijl de consumeer van deze daling al heel weinig bemerkt, i'aardoor zijn de stedelingen geneigd, de landbouwers voor de hooge prijzen aansprakelijk te stellen niet alleen, maar ook om aan te nemen, dat de boer deu consument afzet. Het grootste kwaad, dat het op hoog peil kurnen honden door den tusscheu- haitdel in de hand werkt, is wel het zich onverschillig betonnen voor de productieprijzen, welke geregeld onder de beursnoteeringen voorkomen. Daar door kan mea zich zelfs niet een flauvi idee vormen van de marge, welke tus- schen productie en consumptieprijzen bestaat. lyjHieronder volgt een vergelijking omtrent de marge, welke bestond tus- schen productieprijzen en consumptie prijzen van enkele artikelen in Novem ber 1914 en die in November 1921. Brood. Prijs per K.G. Prijs per K.G. Ver- tarwe gebuild brood schil 1914 10 ets. 16 ets. 6 ets. 1921 12 ets. 31 ets. 19 ets. Inlandsch rundvleesch. Prijs van Prijs Ver- Ie kwal. rundvl. vleesch p.KG. schil 1914 f 0,85 p. KG. f 1.20-M.8035 95 ct 1921 f 1,50 p. KG. f 2,20-f 3,40 70-190 Groene erwten. 1914 9.5 ct. p. Lt. 22 ct. p. Lt 12.5 ct, 1921 16 ct. p. Lt. 38 ct. p. Lt. 22 ct. De commissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 7 December 1921 teneinde in Duitschland een onderzoek in te stellen naar de arbeidstijden in de industrie aldaar, komt o.a. tot de con clusie dat de normale arbeidsduur per arbeider en per week, welke' bepalend is voor het loonelément in de produc tiekosten in Duitschland, behoudens enkele uitzonderingen welke vrijwel in denze'fden omvang ook in Nederland voorkomen, niet meer dan 48 i ren bedraagt, dus ten hoogste 3 uren per week langer dan in Nederland, In sommige belangrijke bedrijfstak ken is deze arbeidsduur evenwel door collectief contract met 1| a 3 uur verkort. Overwerk van beperkten omvang, dat zonder het beginsel van den 8 uren dag aan te tasten, een vloite bedrijfs leiding zeer kan bevorderen, geschiedt in Duitschlaud veelal alleen in over leg met den bedrijfsraad, dus zonder vergunning van Overheidswege, hoewel deze formeel wel vereischt is. ïn dit opzicht is de practijk van de Duitsche wet voor de bedrijfsleiding gunstiger dan de Nederlandsche, zonder de verkorting van arbeidsduur noemens waard te schaden. De administratieve bemoeiingen, Owelke de Duitsche verordening op den arbeidsduur eischt, zijn eenvoudiger dan de Nederlandsche. In een in Den Haag gehouden bij eenkomst van bestuursleden van ver schillende vereenigingen van gepension- neerden is als spreker opgetreden de met verlof hier te lande zich bevin dende kapitein W. V. Rhemrev, van bet N. I. leger, met het onderwerp: Actie voor pensioenverhooging. ln beginsel werd besloten tot het vormen van een organisatie die haar eigen candidaten voor de Tweede Kamer zal stellen. De Re3l>. meldt, dat de Rijkskies kring 's-Hertogenbosch besloten heeft mr. J. van Best, niet op de lijst te plaatsen voor de candidaten der Tweede Kamer. Dit zou geschied zijn op liet advies van het bestuur, dat meende, dat na het rapport van den Eereraad de heer Van Best niet als Kamerlid kan worden aanvaard. Ruim een half jaar geledeu bereikte den gemeenteraad van Beverwijk een ad'es, waarbij ambtenaren en werk lieden collectief om verhooging hunner salarissen vroegen. Een raadscommissie rapporteerde, dat aanvrage gemoli -eerd was, en gaf een regeling aan. De bur gemeester vond het echter raadzaam om scheeve verhoudingen te vermijden, even te wachten, totdat ook voor andere groepen van personeel een andere rege ling wa^ getroffen. Inmiddels won in breede kringen der ingezetenen het denkbeeld terrein, dat de tijd van sala- risverhoogingen v^or ambtenaren voorbij is en dat de f 8000, waarmede de voorgestelde verhooging het gemeente lijk budget zou drukken, beter uiet op rekening van de belastingbetalers kon- deu geschoven worden. Zoo kwam het, dat de R.K, Middenstandsvereeniging ,/De Hanze" en de neutrale Winke- liersvereeniging de hoofden bij elkaar staken en den Raad per adres ver zochten aan liet gevraagde geen gevolg te geven. De Raad nam dit schrijven voor kennisgeving aan, maar niet aldus de ambtenaren. Woedend over die on tijdige interventie der vereenigingen beraamden zij middelen om den win kelstand te tuchtigen voor dezen aanval. Een bunntr trok aanstonds een bestel ling van circa f 500 in, die hij loopende had bij een meubelfabrikant. Het corps van ambteniren en bloc besloot den Bcverwijkschen winkelstand te boy cotten, bij aldien het adres niet inge trokken weid of de leden der vereeni gingen het adres niet desavoueerden, tls zijnde van hst bestuur uitgegaan buiten hun medeweten. De wacht is thans op de verdere ontwikkeling van dit Gonff et Hel merkwaardige feit heeft zich blijkens het schrijven van een werk gever" in de N. Rott. Crt. voorgedaan, dat een vergunning tot overwerk is geweigerd op grond van het standpunt dat die werkgever inneemt ten aan zien van de Arbeidswet. Niet dus is doorslaggevend de noodzakelijkheid in verband met het bedrijf, maar de opvattingen omtrent de wet. De weigering luidde letterlijk als volgt //Als antwoord op Uw schrijven van.... deel ik U mede, dat ik, in verband met het standpunt dat U blijkens Uwe uitlatingen tegenover de beide ambtenaren die U onlangs bezochten, inneemt ten aanzien van de Arbeidswet, geen termen aanwezig acht U de gevraagde overwerkvergunning te verleenen". Door den heer Bijleveld zijn aan de ministers van justitie, binnenlandsche zaken en koloniën de volgende vragen gesteid fs het de regeering bekend, dat vol» 1 geus de in Duitschland geldende wetten voor het verzekeringswezen, de mede in Nederland gevestigde Duitsche verzekeringsmaatschappijen gehouden zijn de reserveu voor in Nedeiland afgesloten posten uitsluitend te beleg gen in Duitsche waarden, tenzij er in Nederland een bepaling zou bestaan hebben, dat de reserven voor die posten in Nederlandsche waarden moe' ten zijn belegd Is liet juist, dat in Nederland zulk een bepaling niet bestaat? Zoo deze niet bestaat, is de regeering dan niet van oordeel, dat dit verzuim, waardoor de toekomstbelangen van Nederland sche verzekerden bij mede in Neder land gevestigde Duitsche verzekerings maatschappijen ernstig zijn geschaad geworden, dringend herstel eischt Is liet de regeering bekend, dat er Nederlandsche verzekerden zin, die f 10,000 aan levensverzekeringspremie betaald hebben aan mede hier te lande gevestigde Duitsche verzekeringsmaat schappijen en dat deze verzekerden thans bij afkoop van hun polis slechts 17,000 Mark (zegge f255) van de Dritsche verzekeringsmaatschappijen terugontvangen, als gevolg van het ontbreken van een bepaling in Neder land als waarvan sprake is Pe heer Teensfra weigert een V.-p. candidafuur De Telegraaf verneemt dat het lid der 2de Kamer, de heer M. Teen stra, voornemens is te bedanken voor de hem aangeboden candidatuur op de 4e plaats van de Vrijz. Dem.lijst.- Gevraagd naar de redenen, welke hem tot dit voornemen hebben gebracht, deelde de heer Teenstra mede, dat zij waren gelegen in het feit, dat aan den partij secretaris, mr. P. J. Oud, de derde plaats op de lijst was toe gewezen. Het waren vooral de oorza ken en omstandigheden waardoor dit laatste was geschied, die den heer Teeust.ru to't zijn besluit hebben ge bracht. Van andere zijde vernam liet blad nog, dat de wijze waarop inr. Oud gemeend heeft het referendum over de volgorde van de candidatenüjst te moeten beïnvloeden, niet alleen de oorzaak is geweest van het bedanken van den heer Teenstra, doch tevens aanleiding heeft gegeven tot ernstige onlstPinming bij andere candidaten. Het mag dan ook zeer waarschijnlijk worden geacht dat het besluit van den heer Teens!ra om zich als V. D.- candidaat terug te trekken, binnen enkele dagen nog navolging zal vinden. Bevolking. Gedurende de le helft der maand Januari 1922. J. E. van Apeldoorn, kellner, uit Hoorn, L. P. v. d. Spiegelstraat 1. J. H. van Veen, tech. ambt. R. W. Staat, uit 's-H. Arendskerke, Rimmeland- straat 7. W. H. J. van der Hooft, ambt. R. Staat, uit Roermond, Westwal 22. C. W. Pijnappel, bank werker uit 's-Gravenhage, Nieuwstraat De arbeidstijd in Duitschland. Alweer een partij. Mr. J. van Best. Ben strijd tusschen ambtenaren en belastingbetalers. Men schrijft uit Beverwijk aan de „Msb." Een belooning van 1000 uitge loofd. De commissaris politie in de He Afdeeling te 's-Gravenhage. bureau Nieuwe Haven no. 6, maakt bekend, dat van justitiewege een belooning is uitgeloofd groot f 1000 voor dengene die hem aanwijzingen kan verschaffen, welke tot gevolg hebben arrestatie en veroordeeling van den verdachte van den moord in den trein gepleegd op Mr, Wijsman. Heden daag sche zedM. Een aan nemer, die grondwerk aan de overzijde van het IJ fe Amsterdam uitvoert, had werklieden noodig. Hij kreeg dezen van de Amsterdamsche arbeidsbeurs. Het bleek echter, dat twee van hen geen vaklieden waren, waarom hij dezen ontsloeg. De overigen dreigden hierop het werk te zullen neerleggen, wanneer hij het tweetal niet weer in dienst zou nemen. Toen de aannemer dit weigerde, vernielden zij een telefoon en trachtten zij een zaudtreintje te laten ontsporen. De machinist werd mishandeld. Nadat politiehulp was ingeroepen, werden de onruststokers van het terrein verwijderd. De politie heeft eenige personen aan gehouden. Niemand wil ze. Eigenaren van sommige perceelen land in den Harsker- veenpolder hebben deze ten geschenke aangeboden. Maar niemand wil ze hebbende polderlaslen bedragen on geveer driemaal zooveel als de tegen woordige huuropbrengst. Met de revolver gedwongen. Toen de heer S. van Heukelen te Groningen bij zijn pachter, den76-ja- rigeu K, te Oostwold, gemeente Leek, kwam ter inning van de pachtsom, groot f 1450, werd hij met een revol ve." gedwongen een kwitantie te teeke nen zonder het geld te ontvangen. De dader is gearresteerd, bekende en is voorloopig op vrije voeten gesteld De noodlottige vergissing Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de gevolgen van de vergissing waar door aan een patiënte van de kraam vrouwenkliniek te Gravenhage lysol instede van cascara is toegediend, niet i zoo ernstg zijn als in de blaten ge- f meld werd. Er is bij de patiente geen 5 enkele stoornis opgetreden, behalve dat zij gedurende eenige dagen over j hetzelfde //brandige" gevoel in den mond klaagde. Patiente is absoluut niet ziek geweest, heeft geen „onduld- S 'bare pijnen" gehad en niet de minste //inwendige verbranding" of zoo iets l dergelijks. Zij is volkomen gezond I gebleven en zal op den gewonen tijd I de inrichting kunnen verlaten. De knoet. Verzekeringen bij Duitsche maatschappijen. l)e moord in den trein. Thans heeft ook een inwoner van 's Graven hage een belooning van f 1000 uitge loofd voor dengeue die de politie aanwijzingen kan verschaffen, welke kunnen leiden tot aanhouding en veroordeeling van den moordenaar van mr. Wijsman. Stormschade op Vlieland. Door de stormen van de laatste weken is groote schade toegebracht aan de dui nen op Vlieland Bij het fort is 40 M. - weggeslagen, de verdedigingswerken in gewapend beton kwamen bloot en stort ten, van den grondslag beroofd, in zee. Marineautoriteiten zijn reeds met vlieg tuigen de schade komen opnemen. Een gevaarlijk heerschap. In den nacht van Zondag op Maandag had te Amersfoort een inbreker zich toegang tot de villa van den heer T. aan de Nassaulaan weten te verschaffen, de benedenverdieping doorzocht en wat van zijn gading was, als geld en voor werpen van waarde, in beslag genomen. Vervolgens deed hij zich te goed aan een stuk kaas dat binDen zijn bereik was en legde zich op een divan iu de eetkamer op de eerste verdieping ter ruste. Toen Maandagmorgen de dienst bode van den heer T. in de keuken kwam, bemerkte ze onraad en ging ze den heer T. roepen. Deze zag aan de wanorde, dat er inbraak had plaats gehad. Op de eerste verdieping ge komen, kwam in de eetkamer de juist van zijn legerstede opgestane onge vraagde gast op hem toe en begon een worsteling met hem. Al vechtende gingen ze naar beneden in de keuken. Ondertusschen had de heer T, gele genheid de meid te waarschuwen de hulp der buren te gaan inroepen. In de keuken wist de inbreker een groot broodmes te bemachtigen, dat zijn tegen stander hem wist te ontwringen. Daarna greep hij een potlepel waarmee hij den heer T. aan hoofd en hand verwondde. Intusschen was een der buren van den heer T., met een revolver voor het keukenraam verschenen, zoodat hij het gevaarlijke individu in bedwang kon houden, terwijl de heer T. de deur opende en de revolver kon overnemen. Na van te voren gewaarschuwd te hebben, maakte de heer T. van de revolver gebruik en schoot den dief door het linkeronderbeen, zoodat de kogel in het rechterbeen terecht kwam. Aldus buiten gevecht gesteld, gelukte het zonder moeite hem tot de komst der politie in bedwang te houden. Ingekomen

Volksblad | 1922 | | pagina 2