No, 6 Zaterdag 21 Januari 1922 45® Jaargang TERUG UIT HET RIJK DER OOGDEN FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijet Woeasdag en Zaterdag. Aboauemestsprijs voor Goas 50 C8B* P8r kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar fraoco per pos*. ADVERTENTÏËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 1IUI" te bezorgen bij N.Vt Goesche Courant en Riecuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adv®itifcn, als geboorte-, huwelijks-, verjariugs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voos den prijs vao f I, Wat zijn we blij geweest, toen j Wilson, destijds president der Ver- eenigde Staten, den Volkenbond geboren deed worden. Wat zijn we blij geweest, toen de conferentie van Washington zoo prachtig op rolletjes lieptoen de g.ooie zee mogendheden tenminste de regee ringen van die landen besloten, hun oorlogsvloten in te krimpen, geennieuwe oorlogsschepen te zullen bijbouwen gedurende tien jaren, en alle pogingen te zullen aanwenden, om in den Grooten Oceaau vrienden met elkaar te blijven, door een mogelijk geschil niet dadelijk met de wapens te gaan uitvechten, maar het eerst aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwerpen. Ja, heusch, we waren met dat alles oprecht blij. Maar ook een kind is spoedig blij en men weet het een kinder hand is gauw gevuld. Wij en trouwens zooveel anderen schij nen nog veel overeenkomst met kinderen te hebben want we zijn bijna in de wolken geweest met beloften, woorden- De Volkenbond leeft, ja, dat is waar. Maar veel kracht gaat er niet van uiten wat zijn financiën betreft, leidt hij een kwijnend bestaan. Hoe komt het, dat dit wicht nog zoo zwak is gebleven? We zeiden het vroeger alde Senaat de Eerste Kamer der Ver. Staten kon niet goed vinden, wat president Wilson met veel moeite en zorg had tot stand gebracht Amerika sloot zich niet bij den Volkenbond aan, en zoo bleef dit een vrijwel bloedloos kind. 67 GASTON LEROUX XXIII. De wandeling der dooden in de vallei. Toen hij dit gezegd had, werd zijn hoofd zwaar en hij sliep in haar armen in. Meer dan een uur bleef Fanny zoo onbewegelijk zitten Nooit had zij zooveel van dien man gehouden als thans, nu hij zulke folteringen onderging, waar van zij de eerste oorzaak was. Ter wille van haar had hij hem gedood. Het is haar schuld, dat de pijnigingen der wroeging zijn hart en hoofd verscheuren. Maar zij zal hem genezen, ja zij zal hem genezen door de vlucht en door haar liefde Zij zullen elkaar De conferentie van Washington wist na veel tegenstribbeling van Japan toch te bewerken, dat de sterkte der oorlogsvloten van de Ver/Staten, Engeland en Japan zich zou verhouden als vijf tot vijf tot twee. Tezamen met het hierboven genoemde was* dat een flinke stap in de richting van den vrede. Op het terrein der legervermindering waagde de conferentie zich niet, waarschijnlijk tengevolge der rede van Briand, den eersten minister van Frankrijk, die betoogde, dat zijn land een sterk leger noodig had, vooral omdat zoomin Engeland als Amerika zich bij contract hadden willen verbinden, om Frankrijk te helpen, als het zonder aanleiding door Duitschland zou worden aange vallen Toch, al werd de vermindering der bewapening te land door de conferentie blauu blauw gelaten, het Amerikaansche en ook het Engelsche volk mokten daarover. Want het verlangen naar vrede, omdat immers daardoor het stoffelijk levensbela-g het best gediend wordt, is bij die volkeren, gelijk wel bij iedereen, zeer sterk. De afkeer van het Fransche streven, om militair sterk te blijven, werd Dog heel wat grooter, toen Frankrijk erop aan drong, veel duikbooten te mogen behouden. Engeland wilde die heele maal afschaffen. Nu werd aan Briand op verschil lende samenkomsten door Lloyd George, den Engelschen eersten minister, duidelijk gemaakt, dat Frankrijk zijn eischen zou moeten matigen. En waarlijk was Briand al mooi cp weg, om in te zien, dat het met groot geweld op aenduur toch liefhebben onder een vroolijken, lichten hemel, daar, waar de geesten uit 't noorden niet komen. Zij zal hem redden uit de psycho logische kwelling, welke die twee monsters van dokters hem doen ondergaan, zy zal hem verlossen van Martha's spookbeelden en van de dansende tafels van juffrouw Hélier en van alles, alles ver ver van den koffer In 't diepst van haar ziel was zjj overtuigd, dat de koffer de oorzaak was van al d ze ongerijmdheden. De koffer stond te dicht by Zyn nabijheid maakte indruk op alles op het kasteel, op het park op de geheele omgeving tot aan het water, tot aan het huisje aan den oever Jacques moest van zoo nabij wel den voortdurenden invloedof beter gezegd de aantrekkingskracht ervan bly ven ondervinden Als hij somtijds in de garage ging of in den kelder afdaalde zonder dat iets uit 't gewone leven hem hiertoe noopte, kwam dit, doordat hij geen weerstand kon bieden aan de be hoefte om den koffer te naderen en niet gaan zou, vooral nadat Lloyd George beloofd had, dat Frankryk, ingeval het onrechtmatig door Duitschland werd aangevallen, op de hulp van Engeland kon rekenen. In Frankrijk waren er echter velen, die Briands „toegeven" onduldbaar vonden Vooral de vroegere president Poincaré hield niet op, met alle scherpte tegen bedoelden minister op te treden. Gevolghet ministerie- Briand nam ontslag en werd ge volgd door een mmisterie-Poincaré Nu regeert dau in Frankrijk „de sterke man", die volgens al zijn uitlatingen ervoor zal zorgen, dat het vredesverdrag van Versailles tot in de puntjes wordt uitgevoerd, iets, wat vele an Ieren buiten Frank rijk onmogelijk noemen. Nu moeten echter de besluiten van Washington door de Kamers der betrokken landen worden goed gekeurd. Eu by de bespreking daar van in den Amerikaanschen Senaat heeft een lid gevraagd, hoe het zit met de militaire uitgaven van de landen in Europa, die schuldenaars van Amerika zijn. Dat is natuurlijk yierkant tegen Frankryk gericht: als dit land, dat groote schulden aan Amerika heeft, zijn geld voor militiare zaken gaat verkwisten, zullen wy, Amerikanen, geen uitstel van schuldbetaling toestaan. Van belang achten wij het oordeel, dat een vriend van Frankryk in ons land, prof. Treub, omtrent de houding van Frankrijk heeft. „Poin caré 's politiek", zegt hij, „voorspelt weinig goeds. Het zou al heel won derlijk moeten gaan, als die politiek niet spoedig op een mislukking zou uitloopon. En wanneer Frankrijk aan den lijve zal hebben gevoeld, hem met het lijk onder zyn voeten te voelen. Fanny begreep dit best, zy óók dacht zelve dikwijls aan den koffer en kende oogenblikken, dat zij een verwonderlijken, onge- hoorden lust voelde gekomen, een lust, dien zy hardnekkig moest bedwingen, om in den kelder terug te keeren en te stampvoeten op den grond boven den doode. Goed, ze zouden ver van den koffer gaan, ver van de nevels met spookgestalten, naar warme landen, naar Napels, naar Capri, naar Sor- rente, onder de oranjeboomen. Zy zouden gesterkt terugkeeren.Daar in de verte bestaat, geen vrees voor de dooden men wandelt daar tusschen grafsteenen met bloemen, de dooden zijn de vrienden der levenden en laten hen met rust zij brengen daar niet hun tijd door zooals in 't Noorden, met iemand bang te maken Zy keek Jacques aan. Hij scheen in een diepen slaap gedompeld te zijn, tot zijn ademhaling langzamer hand schor en onregelmatig werd en hy ten slotte plotseling met verwilderde oogen ontwaakte en met dat het door de onverzoenlijkheid van zijn nieuwen premier van den wal in de sloot dreigt terecht te komen, zullen de kansen voor terug keer van Europa, naar den weg van herstel belangrijk zijn verbeterd. Het is maar te hopen, dat het ziekte proces, dat Frankrijk thans gaat doormaken, niet van langen duur zyn zal. Het land kan geen slepende ziekte meer verdragen. Doch ook de Duitsche politiek levert gevaar op, omdat ze onoprecht is. Dat dit land zich armer houdt, dan het is. betwijfelt niemandmaar juist omdat meu het niet op zijn woord kan gelooven, heeft het aan zichzelf te wijten, dat zijn weerstandskracht door zijn voormalige vijanden hooger wordt aangeslagen, dan met de werkelijkheid overeenkomt. Ook hierin ligt een gevaar voor de rust in en het herstel van Europa, Dit moet gezegd worden, omdat men hier de fouten der Fransche politiek door een vergrootglas ziet, maar voor die van onze oostelijke naburen nauwelijks oog hieft". De directeur van de Nederlandsche Landbouw-H&ndelskamer te 's Gr&veu- hage schrijft Het is een onmiskenbaar feit, dat den laatsten tijd groote actie gevoerd wordt tegea de hooge levensmiddelen- prijzen. Ook in de producentenkringen begint men zich te wereD, vooral in de kringen van landbouwers, die voor sommige producten de groothandel- koortsachtig gloeiende handen naar zyn verschrikte vrouw greep „O, ben je daardank je. Dit is de eerste maal, dat ik slaap, nadat ik herleefd ben. Ik wou dat $jk nooit m-;er hoefde te slapen 1 't Is verschrikkelijk, hoor jeik heb ze weer gezienik heb de dooden weer gezien, alsof ik nog bij hen was O, wat een massa zijn erZe kri oelen om ons heen. Als iemand niet dood is geweest, weet hy dat nietHij moet evenals ik, hen van dichtbij gezien hebbenMen kan zich geen voorstelling maken welk een leger van dooden ons omringt 't Is te begrijpen, dat zy ontelbaar zijn De een verdringt den ander Zij hebben meer of min der etherische lichamen, naarmate zij meer of minder met de aarde in verbinding staan door stoffelijke banden. Peuten, UIT HET FRANSCH VAN De tusschmhandel houdt de prijzen hoog. Wordt vervolgd)

Volksblad | 1922 | | pagina 1