Stadsnieuws. Uit den Vreemde. het pogen om alles van overheidswege in een keurslijf te dwingen, omdat men meent van bovenaf geestelijken en maatschappelijken groei te moeten regelen, of het gelooven aan vrije evolutie en dus ruim baan laten aan het vrije initiatief en de vrije gedachte van den enkeling of der vrije orgaui- satié. Voor die laatste vrijheid treden wij in het gevecht, niet als eeu ge dachte van bandeloosheid, van mis kenning van samenhang tusschen de rechten van den enkeling en zijn plichten tegenover de gemeenschap; de vrijheid, die wij ons denken, staat in evenwicht met de normen van recht, zedelijkheid en gemeenschapsgevoel. Onze vrijheid heeft slechts één uitein delijk doel, geestelijke en stoffelijke welvaart van allen. Die strijd zal bijzonder zwaar zijn, in en buiten het parlement." Spreker wees hierna op de moeilijk heid van den strijd tot steiviging der partij, waar de vrijzinnige erfzonde van kritiek in de eerste plaats op eigen vrienden, nog allerminst is uitgeroeid. Voor geschillen ligt het forum in de partij-vergadering zelve. De rede van den voorzitter werd luide toegejuicht Uit het verslag van den secretaris over de eerste 9 maanden sinds de oprichting van den Vrijheidsbond (16 April 1921) bleek, dat het aantal afdeelingen thans 244 bedraagt en het ledental ruim 30 000. (In zijn openings rede had mr. Dresselhuijs er op gewezen dat het aantal kiezers op de candidaten van den Vrijheidsbond 10 maal sterker in getal moet zijn, wil men kunnen spreken van een over wining van den Boud.) In Groningen wordt de positie van den Vrijheids bond zeer krachtig; verschillende afdeelingen van deti Vrijz. Dem. Bond gingen aldaar en bloc over. STILTE -f STEM (VERS IN W) Wacht Wacht Wacht Waeht Wachten Wachten Wek Wak Wek Wak Wachten Wachten Wekken Wekken Wek Waak. (Wanneer men dit vers snel opleest klinkt het af en toe net als het kwaken van een eend. Probeert u het maar eens. Red.G. Ct.) De moord op mr. Wijsman. Volgens de Avondpost zou zich ook in Den Haag een dubbelganger van den heer S. bevinden. Dit zou een zekere J. die den eenigen tijd geleden uit de gevangenis werd ontslagen, waarin hij was opgesloten wegens het plegen van niet te noemen handelingen met minderjarigen. In de Nieuwe Crt. schrijft een des kundige op Zuivelgebied over de daling der melk- en boterprijzen de industrie maakt een moeilijken tijd door, daar de melkproducten in het buitenland niet te verkoopen zijn de hoeveelheden voor binnenlandsch gebruik, grooter geworden door de ge ringe afname der fabrieken, zijn méér dan voldoende voor de vraag, wat direct op de prijzen inwerkt, de kaas- prijzen zijn ook al sterk gedaald, zoodat verwerking der melk tot kaas minder winstgevend is dan enkele maanden geledenen ten slotte zijn de omstan digheden voor de veehouders zoodanig gewijzigd, dat zij zich met een lageren verkoopsprijs der melk tevreden kun nen stellen. Immers, het veevoeder, een der voornaamste factoren voor de prijsbepaling, is beduidend goedkooper geworden. Wat de uiterst sterke daling der boterprijzen betreft, dient op enkele andere factoren te worden gewezen, dan die welke op de melk van toe passing waren. Natuurlijk speelt de valuta-kwestie ook hier een gioote rol; landen welke vroeger als groote af nemers golden, kunnen thans niet koopen. Verder zijn in den afgeloopen zomer op speculatieve gronden de prijzen kunstmatig hooggehouden en groote voorraden gemaakt, in de hoop thans hooge prijzen te kunnen af dwingen. De groote aanvoeren van Deensche en latèr vau Australische boter hebben deze hoop echter in rook doen vervliegen. Vooral het feit, dat de Australische boter in groote hoe veelheden aan de markt is gebracht, heeft sterk zijn invloed doen gelden op de piijsdaling. De schrijver meent, dat de moge lijkheid van verdere prijsdaling niet uitgesloten is, vooral nu wij het daar voor gunstige jaargetijde tegemoet gaan. Zoolang trouwens de landen met lage valuta niet kunnen koopen, zullen de prijzen laag blijven, omdat zij juist de grootste afnemers waren. Hevig bloedende vluchtte de vrouw de straat op; zij spoedde zich om hulp naar de apotheek van de firma Van der Laan, waar de heer L. Kamhcct, te hulp geroepen, haar voorloopig ver bonden heeft. De geneeskundige dienst bracht de vrouw naar bet ziekenhuis op den Coolsingel, waar zij opnieuw verbonden werd. Hoewel ernstig ver wond, is haar toestand niet levensge vaarlijk. Nauwelijks met de verbinding van de vrouw gereed gekomen, kreeg de heer Kamhoot de boodschap, dat hij dadelijk in de woning van Th. G. in de Schalkburgerstraat moest komen. Hij vond daar den man ten gevolge van hevig bloedverlies stervende. Hij had zich drie sneden over den linker pols en één in den hals toegebracht. Kort daarna is hij overleden. Lieveheersbeestjes op Noord-Bevelaud. Aan de Noordkust van het eiland Noord-Bevelani ligt de Vlietpoller. Op het westeinde van den zeedijk, die in Oost-Westelijke richting loopt en op een stukje overgebleven dijk van een voor jaren ondergeloopen polder, dat er een voortzetting van maakt, trof ik, zoo öchryft de heer W. W. Schip per in de „Levende Natuur", dezen zomer in Augustus, iu een voor mij ongekende hoeveelheid, lieveheersbees tjes Coccinella septempunctata, aan. Verliet ik de plaats langs den dijk, die er in noord-zuidelijke richting tegen aausluit, dan zag ik na weiuige schreden tr slechts nog hier en daar maar een enkele. Het meest kreeg ik ze te zien op het midden van den dag als het warm en s»il weer was, want dan gingen ze vliegen. In het midden van Augustus was ik met zulk weer tusschen 11 en 12 uur des mid dags op waarneming uit. Overal kropen ze druk tegen allerlei stengels op. Dikwij's zag ik er zes a zeven tegelijk aan één grashalm, van niet meer dan een paar d.M. hoogte zitten. Waren ze hoog genopg geklommen, dan begon de vlucht. Weldra zaten er veel aan onze kleerpn. Een dame, die er bij was, droeg een witte blouse. Deze was weldra dicht bezet met levende roode spikkels. Het kwam mij voor, dat de diertjes het meest zich aan de noordzijde, dus aan den zeekant, van de dijken ophielden. Bladluizen heb ik er niet kunnen vinden. Hoewel ik in den loop der jaren heel dikwijls langs veel dijken op het eiland ge komen ben, heb ik het verschijnsel er nooit waargenomen. Iemand van het gezelschap, die als kind in het dichtbijgelegen dorp Wisse- kerke is opgegroeid, zei me, dat hij juist op de genoemde plaats heel dik wijls zeer veel lieveheersbeestjes gezien had. Een Jubileum. Maandag 16 Janaari herdacht onze oud-stadgenoot dhr. L. Sampon Sr. den dag waarop hij 35 jaar aan de R. H. B. S. te Groningen als amanuensis werkzaam is geweest. Van 16 Januari 188115 Januari 1887 was dhr. Sampon aan de Gemeen telijke H. B. School te Goes als zoo danig werkzaam. Directeur was destijds Dr. A. W. v. Campen en leeraren o.m. dhr. Dr. Z. Th. Diehl, Dr. J. S. G. Gleun*, Dr. J. Ch. T. de Visser, Dr. L. W. F. Wigman en Dr. Ch. M. v. Deventer. Marktzetting. Zooals men weet geschiedt de markt zetting van boter en eieren vanaf 1 i Januari niet meer onder officieele sanctie van het Gemeentebestuur. Naar de „Z.* verneemt hebben nu de kringen Oos'.- en West-Zuid-Beveland en Noord- Beveland der Z. L M. besloten voortaan I voor een geregelde marktzetting te j zorgen. De tot helen hiermede belast j geweest zijnde personen blijven in hun functie gehandhaafd, maar toegevoegd j zullen worden een producent (land- bouwer) en eeu onpartijdig persoon. Benoemd. Tot analiste 2e klasse bij den Keu ringsdienst van Waren alhier is be- noemd Mej. A. W. de Lind van Wijn gaarden te De Bilt. Witte Bioscoop. Het programma dat de Witte Bios coop ditmaal biedt is bijzonder de moeite waard om te gaan zien. Reeds de komische film *Wie zal dat betalen?'' is een gang naar de bioscoop waard. De film vertolkt de avonturen die een jonge man en een dominé onder vinden bij hun jacht op den treiD, dien zij misten waarin de verloofde en een, ongevaarlijke, medeminnaar wegspoorden. Wanneer men nu weet dat de jonge man wordt gespeeld door den beroemden Amerikaauschen Filtn- artist. Douglas Fairbanks die zooals men weet gehuwd is met de Diet minder bekende filmster Mary Pickford den zal men begrijpen dat het publi?k telkens schatert van lachen. Fairbanks heeft een allerinnemendsten glimlach, die aanstekelijk werkt en is bovendien een uitstekend sportsman. Ook de hoofdfilm „Als het verleden spreekt* is zeer geslaagd, vooral het eerste deel, de opname in een Iersch dorpje. De hoofdrol wo'dt ook bier voortreffelijk vertolkt, en van de sym pathie der dames kan deze acteur on getwijfeld verzekerd zijn. Een grappige film, Loos Alarm ge titeld en de Filmcourant completeeren het programma. De Amerikaausche immigratiebeambi ten vroegen zijn vrouw te mogen zieD, doch kregen ten antwoord „O, die reist als tusscheudekspassagier*. Me- lomsd verklaarde,dat hij een intellectueel en verfijnd mensch was en dus een andere omgeving noodig had dan zijn minder begaafde vrouw. Tengevolge van deze verkl ring kwa men de beambten tot de conclusie, dat de idealen van Melomod Diet in over eenstemming zijn met Amerikaansche deakbeeldeu. Het paar werd naar Ellis Island gebracht, en er zal onderzocht worden of er termen bestaan om hen als oDgewenschte vreemdelingen te deporteeren. Eigenlijk niet, was het antwoord, maar enkele zullen er wel bij zijn. Geef gauw hier, ik betaal ze goed, zei de bezoeker. Ik moet ze allemaal hebben. Toen lachte de winkelier. Hij snapte 't geval, 's Avonds zou Hamlet immers gaan. Niks zeggen, fluisterde z'n klant. Ik ben de Hamlet Molière was zeer vrijgevig, als hij in goeden doen was. Eens kwam hij met Charpentier, een beroemd com ponist, van Auteuil terug. Ze liepen druk te praten toen een bedelaar op heo toekwam en om een aalmoes vroeg. Molière stak zijn hand in zijn zak en gaf den man het eerste het beste geld stuk, zonder te kijken wat het was. Even later kwam de bedelaar de twee heeren achterop ioopen en zei tegen Molière „Meneer heeft zich zeker vergist U heeft me een goudstuk gegeven. Hier hebt U het terug*. Molière stond een oogenblik verbaasd stil, glimlachte toen en zei V&rslag secretaris. Moderne poëzieModerne Neder» landsche poëzie van Antony Kok in de Stijl Griep. Te Hellevoetsluis is de griep in de laatste dagen sterk toege nomen. Heele gezinnen zijn er door aangetast. Er moeten een duizend zie ken zijn, dat is een derde van het zielental. Schadevergoeding voor drie vingers. Gemeld wordt dat het bericht van de N.Z,Ct., overgenomen in ons nr. van 12 dezer, ais zou de Engelsche regeering een vergoeding van f 3000 hebben toegekend aan een vrouw te Axel, die door de ontploffing van een bom, tijdens den oorlog aldaar, drie vingers verloor, onwaar is. De daling der Melk- en Boterprijzen. Nog verdere daling te wachten. Een drama. In de woning van Th. G. in de Schalkburgerstraat te Rotterdam, heeft zich Woensdignamid- dag tusschen halfvijf en vijf uur een drama afgespeeld. De man, een zenuw lijder, Vrijdag uit het ziekenhuis ont slagen waar hij wegens overspanning zes weken verpleegd is geweest, zou zijn vrouw, wie hij vóór zijn opneming in het ziekenhuis iets verweten had, gevraagd hebben, of zij hem dit ver geven wilde. Het antwoord luidde niet vergeven, maar wel vergeten. Daarop is hij haar genaderd, doendt alsof hij haar een zoen wou geven. Doch hij bracht haar plotseling mee een mes, waarvan hij zich meester maakte, een paar sneden in den hals toe. De eene snede had een leDgte van 15 centimeter. f Een verfijnd echtgenoot. Maan dag j.l. is te New-York een zekere Melemod aangekomen, die de overtocht van Eurrpa als eerste-klasse passagier had gemaakt. Hij was iu het bezit van een pas, waarop vermeld stond, dat hij „vergezeld werd door zijn vrouw*. Een artistieke voorzorgsmaat regel. Lang geleden, toen de eieren nog niet zoo duur waren en reizende tooneelgezelschappen in dorpsherbergen klassieke drama's opvoerden, kwam eens een man in een eenigen dorpswinkel en vroeg naar eieren. Op het gerust stellend antwoord van den winkelier ging de vrager voortOok rotte eieren Molière en de bedelaar. 15 Januari (Zondag) 1922 was het 300 jaar geleden dat de beroemde Fransche tooneelspeler-schrijver Jean Baptiste Poquelin (Molière) gedoopt werd. Uit de volgende anecdote blijkt het mild karakter van den schrijver van den Misanthrope.

Volksblad | 1922 | | pagina 2