Sport. Nederland. taris, den heer J. Donner, waren goed gekeurd, deelde de voorzitter mede, dat de liquidatierekening, welke door een financieele commissie, bestsande uit dhr. J. Korstanje Sr. en J. W. Vienings, is acctord bevonden, aan ontvangsten vermeldt f 4218,26^ (waar onder de opbrengst van den verkoop van het huis f 3085; batig slot 1920/ 1921 f 826,43£, inboedel en gereed schappen f 95,94, hout f 90 en enkele kleinere bedragen) en aan uitgaven f 2813,37 zoodat het batig slot f 1904,89^ bedraagt. Daarvan moeten nog eenige uitgaven af, zoodat een bedrag van plm. f 1875 beschikbaar zal zijn. Van dit bedrag krijgt de Oecouo- mische Spijskokerij f 1000, over de rente waarvaD ieder jaar beschikt kan worden, en onder voorwaarde dat bij eventueelel iquidatie dier commissie deze som bestemd zal zijn voor een instelling van liefdadigheid in de gemeeute Goes (Voorstel Donner); het Armbestuur zal dan beslissen welke instelling dan daar voor in aanmerking zal komen. (Voor stel Pilaar). Het resteerend bedrag, f 875, dat door het bestuur zal worden aange vuld tot f 900 werd vermaakt aan de Vereeuigiug voor het Tuberculose- fonds te Goes, ouder voorwaarde dat van dit kapitaal per jaar niet meer dan f 100 mag worden afgenomen. Besloten werd dat het archief aan de gemeente zal worden overgedragen. De gemeente archivaris, dhr.De Kruyter, heeft er reeds om gevraagd. Hierna bracht dhr, van Heel hulde aan de heeren van Werkverschaffing eu den Chr. Volksbond, die allen naar krachten hebben medegewerkt tot het bereiken van het goede doel der ver- eeniging, en in 't bijzonder aan den Secretaris, dhr. Donner, en den penning meester, dhr. F. H. Hopster. Het speet spr. dat tot liquidatie der vereeniging .moet worden overgegaan, op deze treurige wijze, maar onder de tijds omstandigheden heeft de vereeniging geen reden van bestaan meer. De heer Donner releveerde eenige bijzondere gebeurtenissen uit het bijna 29-jarig leven der vereeniging en her dacht verschillende personen, die hierin een voorname rol gespeeld hebben, daarbij hulde brengend aan den vorigen voorzitter wijlen dhr J. M. Kakebeeke, en aan dhr. van Heel, die sedert 1910 voorzitter der vereeniging is en dankend het Armbestuur en de burgerij voor de steeds ondervonden medewerking. Spreker wees op de alleraangenaamste samenwerking die steeds in de ver eeniging heeft geheerscht. Hierna werd nog het woord gevoerd door dhr. F. H. Hops'er, G. Adriaanse en Joh.Pilaar, welke laatste de secreta rissen van den Volksbond en van de Werkverschaffing huldigde voor hun keurige en varieerende jaarverslagen. Daarna sloot de heer van Heel deze iaatste vergadering. ZondagsluIting Apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn- geopend. Tegen dk hooge spoorwegtarieven. Naar de Z. verneemt, zal door de beide middenstaudsvereenigiugen hier ter stede een actie op touw worden gezet tegen de hooge spoorwegtarieven. De heer Oosteibaan heeft daartoe het initiatief genomen. Voetbal. Zondag spelen te Goes Goes 1-Ylis8ir,gen II vooy de N.V.B. Goes IIRood-Wit I (Middelburg) voor de le klas Z.V.B. Goes III M.V.V.S, II vqbr de 2de klasse Z.V.B. DE MOORD OP MR. WIJSMAN. Pe vermoedelijke dader aangehouden Te Amsterdam is aangehouden de 31-jarige handelsreiziger S. als ver dacht den moord op mr. Wijsman te hebben gepleegd. Een medewerker van de Telegr. heeft nadere inlichtingen ingewonnen, bij den commissaris der Haarlemsche politie, den heer Tenckinck, op wiens verzoek de handelsreiziger S. te Amsterdam in de Hobbemastraat werd gearresteerd en meldtDe commissaris is, dank zij een kleine mededeeling, op het spoor van den verdachte gekomen. Het is gebleken, dat dit niet datzelfde is, naar aanleiding waarvan de hoofdcom missaris uit Den Haag en de commis saris Besseling naar 't Oosten zijn vertrokken. Het spoor van den heer Tenckinck leidde een heel anderen kant op, name lijk naar Zandvoort, waar de moeder van den verdachte woonachtig is. Hier werd een portret bemachtigd, waarvan de Haarlemsche politieman ongeveer honderd vijftig afdrukken heeft laten maken en deze vergezeld van het be kende signalement over heel Nederland heeft doen verspreiden. Op zijn verzoek, zoo zeiden we reeds, werd S. op zijn kamers gearresteerd. Hij was zeer verwonderd en vroeg wat zulks beteekende. Op 't hoofdbureau te Amsterdam liet men de verpleegster komen. Bij de confrontatie herkende zij hem pertinent. Dat is hij, dat is hem in elk geval riep ze een paar maal uit Ik weet zeker, dat hij in mijn compartiment gezeten heeft. De vrouw was door deze confrontatie zeer onder den indruk. Temeer, daar de heer Tenckinck haar te voren reeds een portret van den verdachte had ge toond, bij welke gelegenheid zij gezegd had Als u den man van dit portret voor me brengt, zal ik hem vast en zeker erkennen. Ik ben overtuigd, dat hij het is. Maandagavond om half negen is S. naar het hoofdbureau van politie te Haarlem overgebracht. Het verhoor werd hem afgenomen door den com missaris en den officier van justitie der Haarlemsche rechtbank mr. van Löpen Seis. Hij ontkende het hem ten laste gelegde met nadruk. Hij trok nu en dan op zenuwachtige wijze met het hoofd, maar bleef overigens zijn zenu wen de baas. Op een vraag, waar hij op het moment van den moord ge weest was, luidde zijn antwoord, te Amsterdam. Daar zou hij bij een kapper geweest zijn Wie die kapper was en waar die woonde kon hij niet met zekerheid zeggen. Het verdere ge deelte van den avond heeft hij bij kennissen doorgebracht. Dit is zijn alibi. Uit zich zelf zeide hij, dat hij on mogelijk om 5 uur bij Van Laar ge weest kon zijn, daar hij toen bij den kapper was. De verdachte is een flinke, robuste kerel, en heeft zoo op 't politie-portret gezien, geen onaangenaam gezicht. Zijn haar is blond. Hij draagt echter een schékling. In het midden boven het voorhoofd is het echter naar achteren gekamd zijn gelaatskleur is roodachtig. Op zijn kamers zijn drie overjassen gevonden, nml. een getailleerde, een niet getailleerde en een beige gabardine regenjas, die aan het signalement be antwoordt. Ook de costuums zijn in beslag genomenhierbij zijn o.a. een gestreept pak en een jaquet met ge streepte pantalon. De hoed is van don kere groengrijze kleur zonder komvor mige deuk. De rand is echter wel naar beneden geslageu. Een revolver is op zijn kamer niet gevonden. Hij zeide dat hij er wel een op zicht had gehad van een wapen handelaar, maar dat hij het terug had gestuurd. De datum van teruggave kon hij zich nauwkeurig herinneren. Reeds eenige weken is hij niet bij zijn moeder geweest. Alle correspondentie is in beslag genomen. Hierin moet wel iets zijn, dat er op wijst, dat hij kennis aan mr. Wijsman had. Voorts is gebleken, dat er een zakenkwestie tusschen de twee personen gerezen was. S., die 31 jaren teil, is ongetrouwd. Hii is aan het hoofdbureau in de Smedestraat te Haarlem opgesloten. De conducteurs van den trein, bene vens de conducteur, die te Rotterdam gemeend heeft iemand, die aan het signalement beantwoordde, in een auto gezien te hebben, zijn naar Haarlem ontboden. Zooals wij reeds hebben gemeld, is de heer S., verdacht den moord op Mr. Wijsman te hebben gepleegd, Woensdagmiddag half vier in vryheid geste d. Omtrent de omstandigheden, die geleid hebben lot de verdenking tegen den heer S. en de wijze waarop het onderzoek tegen hem geleid is, wordt vanwege de justitie en de politie te Haarlem het volgende bericht Donderdag 5 dezer, vervoegde zich bij het parket te Haarlem een in de zaken wereld algemeen als volkomen betrouw baar bekend staand persoon. Hij ver telde van zijn compagncn te hebben vernomen, dat de broer vau S. htm verhaald had, met dezen oneenigheid te hebben gekregen over zaken. Dit had zoo hoog geloopen, dat deze broer er ten slotfe een advocaat ingehaald had, eu deze advocaat was wijlen mr. Wijsman geweest. S., d.i. de aangehou dene, had zich voor deze kwestie eens op het kantoor van mr. W. vervoegd, en zou toen door dezen onaangenaam brjegend zij u. Omdat het opgegeven signalement van den reiziger, die met mr. W. en de verpleegster in denzelfden coupé heeft gezeten, wel eeuigszins klopte met dat van S. had bovenbedoelde persoon gemeend, het parket van eeu en ander op de hoogte te moeten stellen. Daarop is het portret verspreid over de politie in het land en heeft de recherche te Amsterdam het getoond aan de verpleegster met het bekende gevolg. Verschillende conducteurs ver klaarden bovendien, dat er ongetwijfeld overeenkomst bestond. Daarna kwam op een gegeven oogenblik van politie zijde het bericht dat de vermoedelijke dader aanstalten maakte om te vluch ten. Toen heeft het parket te Haarlem aan de politie te Amsterdam de aan houding van S. verzochtdeze deed dit ongaarne, omdat ze bang was, dat het teveel ruchtbaarheid aan de zaak zou geven, maar met het oog op een mogelijke vlucht van den verdachte was het onvermijdelijk. Dat de aanhouding onmiddellijk bekend is geworden, zal vermoedelijk liggen aan de wijze waarop ze door de Zandvoortsche politie in samenwerking met Amsterdamsche rechercheurs be werkstelligd is. Het kantoor van S. is gevestigd in de Hobbemastraat, waar een vrij drukke passage is. Op het oogenblik dat S. hier Maandagavond om half negen naar binuen wilde gaan stormde een aantal mannen op hem af onder het geroep van Handen op onderwijl revolvers op hem richtend. Dat deze aanhouding onmiddellijk door de heele stad bekend was, spreekt vanzelf. Onmiddellijk heeft S. een alibi opgegeven, doch den eersten dag bleven er eenige lacunes, welke hjjj niet in staat was aan te vullen. Bovendien beriep hij zich slechts op de verklarin gen van intieme vrienden, de justitie verlangde ook verklaringen vau men- scheji, die hem betrekkelijk vreemd war: n. Den volgenden dag wist S. zich te herinneren, bij welken barbier hij z'.ch tusschen 5 en 6 uur op Oudejaarsavond heefi laten scheren, in weik restaurant hij daarna den maaltijd heeft gebruikt, dat het dienstmeisje van mevr. L. hem had opengedaan, eu dat hij om half negen in Americain aan de leestafel een kop koffie heeft zitten drinken. 13ij onderzoek hiernaar en bij het hooren van getuigen is gebleken,((dat al deze omgaven op waarheid berusten en dat S. dus op Oudejaarsavond niet van Amsterdam naar Den Haag gereisd kan zijn. De justitie en de politie te Haarlem zijn thans overtuigd van de onschu'd van den heer S. en het staat va»t dat de verpleegster, die in S. den mede reiziger blijft herkennen, zich vergist. De heer S. heeft een eisch tol schadevergoeding tegen het Rijk ingediend. De Tel. heeft een onderhoud gehad met mr. T. Pauwels, rechtsgeleerde raadsman der familie S. Deze klaagde over de wijze waarop S. is gearresteerd. Er kwamen vijf man tegelijk op zijn kantoor binnenstappen, mei de revolver in de vuist, en verzochten hem goed schiks mee te gaan. Toen S. vropg waarom, werd geantwoord dat het om een civiele zaak ging. S. dacht aan een bepaalde zaak en zei O, als het daar om gaat, wel. Hij verzocht in elk geval met een auto naar het bureau geiracht te worden. Dit we.d toegestaan, maar in plaats van ean taxi te bestellen liet men den arrestantenauto aanrukken, waarmede bet transport is geschied. Men heeft S. belet zijn brieven te beantwoorden de post heeft men hem niet laten lezen. De justitie heeft met volle kracht vastgehouden aan de her kenning door de verpleegster. Ondanks het feit, dat ds advocaat uit Amster dam naar Haarlem is gereisd en de politie in kennis heeft gest.dd van het feit, dat S. om half 8 de vrouw van den advocaat had bezocht, werd hij toch vastgehouden1 Het is te begrijpen, dat de familie van S. den greotsteu overlast onder vindt. In Zandvoort vraagt menT als de moeder op straat loopt: is dat de moeder van den moordenaar P De onderlinge naijvei der politie is z.i. fnuikend geweest voor het onder zoek. Haarlem wilde Amsterdam en Den Haag een vlieg afvangen. Nader deelde mr. Pauwels mede dat de schadevergoeding, die wordt ge vraagd, f 10.000 bedraagt. Uit Ams'erdam wordt aan het Cenlr. gemeld Naar wij vernemen heeft de recherche, toen de onschuld van den heer S. bleek, onmiddellijk een ander spoor gevolgd. Er moet inderdaad een dubbelganger van S. bestaan. Een van de naaste betrekkingen van den heer S. heeft de politie er op attent gemaakt, dat de heer S. herhaaldelijk voor een zekeren heer V. werd aangezien, wat hem dik wijls in een onaangename situatie bracht. Xaar dezen V. wordt thans gezocht. De Tel. verneemt dat de politie in Amsterdam niet één maar wel tiental len van sporen volgt. Voorts verhaalt I dit blad de volgende anecdote van den ten onrechte verdachte De heer S. is, na uit de gevangen schap te zijn ontslagen, het eerst naar Den Haag gegaan. In den trein als in elk openbaar vervoermiddel werl natuurlijk over den moord ge sproken. Nu, ja, die verpleegster is toch

Volksblad | 1922 | | pagina 2