No» 4 Zaterdag 14 Januari 1922 45* Jaargang TERUG UIT HIT RIJK 0£R 0000EN FEUILLETON m C$n golf van misdaad Stadsnieuws. Dit blad verschijnt Woensdag ea Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per pos*. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UW» te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Adverteatiën 10 ct, per regel, confacteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advnrtentiën, als geboorte», huwelijk*-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking fa 4 regels beslaande, voor den prijs van f I, ebbende dankbetuigingen, niet meer dan nekt Dezer dagen lazen we een bericht uit de Vereenigde Staten, waarin gezegd werd„Op het oogenblik teistert een golf van misdaad het land, in het bijzonder den staat en de stad New-York/'. Om deze reden heeft de procureur-generaal der Ver. Staten te Washington aan den procureur-generaal van dea staat New-York voorgesteld een confe rentie bijeen te roepen van alle openbare aanklagers (officieren van justitie, enztot het instellen van een actie, om de strafwetten kracht dadiger toe te passen. Men zou geneigd zijn, hieruit op te maken, dat in Amerika met die toepassing van de strafwetten nogal de hand gelicht wordt. En dat is in „het land van den dollar" gedeeltelijk ook wel juist, zooals blijken zal. Geweld dadige moord, straatroof, gedurfde inbraken, het binnendringen in winkels en banken door gewapende bandieten, die er niet voor terug deinzen, iedereen, die hun in den weg komt, neer te schieten ziedaar eenige, by na dagelijks voorkomende misdaden Hoe het komt, dat de euveldaden, zoo sterk vermeerderen, daarover zijn de autoriteiten het niet geheel met elkander eens. Nu wil men trachten, op bedoelde conferentie door het ter tafel brengen van elks ervaringen en meeningen in zicht te krijgen in de ware oorzaken, om dan de juiste middelen te vinden ter beteugeling van het kwaad. Want in weerwil van alle voor zorgsmaatregelen, onder andere de uitrusting van alle bankinstellingen 65 GASTON LEROUX „U heeft hem al bovenmate ge kweld, en hij heeft u niet geant woord, ik ben bang, dat hij gek wordt, dit herhaal ik u, en dat wi§ de schuld krijgen van zijn krank zinnigheid. In elk geval heeft hy niets gezegd en wij weten zelfs niet of hij zich zyn doodstoestand herinnert „Loop heen, hij denkt aan niets anders „Maar laat my toch eens uit spreken Terwijl vrij erop wachten, dat hij zal gaan spreken, wil ik u 't verslag toonen, dat ik over de operatie voor de Astrale Geneeskunde gemaakt heb. Wij moeten nog enkele punten nauwkem ig bepalen. Kom u even in mijn kamer". Fanny hoorde ze vertrekken. met automatische alarmsignalen, het bewaken van de mails door gewa pende soldaten, het patrouilleeren door de straten van zwermen politie agenten en defectieven, duren de misdaden onverzwakt voort. Er bestaat in de Ver. Staten, gelijk men weet, een drankverbod. Dat wil echter niet zeggen, dat er geen prikkelende dranken gebruikt wor den. Integendeelop groote schaal drinkt men daar nu een surrogaat van alcohol, dat in denzeifden trant werkt En nu zyn er vele justitie ambtenaren, die hieraan de mis daden toeschrijven, welke met ver zet gepaard gaan. Vóór de invoering van het drankverbod kwamen der gelijke misdaden veel minder voor. De slechte tijden en de gebleken gemakkelijkheid, waarmee misda digers de wet ontduiken, Worden verantwoordelijk gesteld voor de tallooze rooverijen, die zoo dikwyl3 eindigen met den dood van het slachtoffer. Aan wetten, die men zoo gemakkelijk kan ontduiken, hapert toch wel wat, zou men zeggen. Of kan het ook zijn, dat politie en justitie die wetten maar slapjes toepassen, omdat de tijden slecht zijn Maar dit soort van medelijden zou dan toch wel wat ziekelyk overdreven zijn, als het aanleiding kan geven tot het plegen van moord. Volgens mr. Mac Adoo, de eerste magistraat van New-York, is de gemakkelijkheid, waarmee recidi visten tegen borgstorting op vrije voeten worden gesteld, gedeeltelijk verantwoordelijk voor „de gblf van misdaad". Hij beweert, dat vele borgen onder één deken liggen met de roovers en dikwyls gestolen Zij stond heel zachtjes op, hulde zich in een peignoir en ofschoon zij zich nog zwak voelde, liep zy naar de kamer van haar man. Zij duwde de deur open en vernam dadelijk een soort van heeseh ge steun, dat haar blik trok naar 't bed, waarop de herstellende doode oogenschijnlijk lag uit te rusten. Er heerschte schemerlicht in het vertreken Fanny zag slechts twee buitengewoo i wijd opengesperde oogen, die haar bij haar verschijning aanstaarden. De onuitsprekelijke angst, welke in die oogen te lezen stond, deed haar met versnelden pas naar den ongelukkige gaan, die half opgericht op zijn bed haar zag naderen. Hij herkende haar, want toen zij haar armen naar hem uitstrekte, gleed hij daarin met een diepen zucht van verlichting. Hij had zeker al lang op haar gewacht. Jacques' hand wees haar de deur van de toiletkamer. Fanny sloop er naar toe en gaf zich rekenschap, dat zy dit gebaar gehoorzaamde Wenschte de doode-levende, dat goederen aannemen als zakelijk onderpand voor de som der borg- stelling. Deze magistraat verklaarde, dat honderden misdadigers in elke stad tegen borgstelling op vrije voeten verkeeren, en dat velen hunner voortgaan met het over treden van de wet, terwijl verschei denen hunner erkennen, dat zij werden gedwongen te stelen, om te voldoen aan de eischen van hun borgen. De betrekkingen tusschen de borgen en de misdadigers zyn zoo nauw, dat magistraten dikwijls aan borgen de vraag stellen, of zij bij de misdaad aanwezig waren. Dat men voor kleine vergrijpen tegen borgstorting op vrije voeten gesteld kan worden, kan nog wel door den beugel. Ons boetestelsel is ook zoo iets van dien aard. Maar dit stelsel bij alle, ook de verschrik kelijkste, misdaden toe te passen, en dan nog wel bij recidieve, dat is bij herhaling van een misdrijf, zie, dit vinden wij hoogst beden kelijk en alleen bestaanbaar in het land, waar „dollar koning" is, dus waar met geld zelfs het allerge meenste weer „goed te nuken" is. De mededeelingen van öir. Mac Adoo stellen het verkeerde, ja, het ge vaarlijke van een dergelijke „rechts- bedeeling" in een helder licht. En wij zijn het geheel met hem eens, dat dit stelsel een der oorzaken is van de groote vermeerdering der misdaden in de Yer. Staten. Men dient echter niet te vergeten, dat deze vermeerdering niet tot de Yer. Staten beperkt is, maar dat ze overal wordt waargenomen. Er moet dus een dieper liggende en meer algemeene oorzaak voor zijn dan de bovengenoemde Die groote zij die dtur sloot vanwege het drama, dat in dit vertrek afgespeeld was Of was Jacques er op gesteld, dat de ziekenoppasser, die daar op een sofa was gaan rusten, hen niet kwam storen De verpleger sliep. Fanny sloot de deur en kwam by haar man terug. Toen omhelsde Jacques Fanny en fluisterde haar deze woorden in, die zy dadelijk begreep: „Ik heb hem gezien Zij nam zijn arm gegjcht tusschen haar zachte, teere handen, zy lag dit misdadige hoofd, dat zooveel ter wille van haar geleden had, medelijdend op haar borst' en zei zachtjes tegen hem „Zwijg tochZwijg toch Je bent hard ziek geweest! Kan je niet uithuilen, mijn lieve man, huil maar, huil maar eens, dat zal je goed doenJe moet nergens meer aan denken Als je genezen wilt, moet je nergens meer aan denken Maar de andere antwoordde be- i vend, als een kind in de armen zijner moeder: „Weet je het Je weet het toch oorzaak is, naar onze vaste over tuiging, de oorlog van 1914 tot 1918, en een nog diepere waar schijnlijk het socialisme en het communisme. De oorlog is de oor zaak van de tegenwoordige „slechte tijden" en dus middellijk ook van de tallooze rooverijen. Maar ook onmiddellijk is hy de schuld van de sterke toeneming der misdaden. In de tweede plaats heeft die reuzen- moord ertoe geleid, dat het leven van een mensch niet méér wordt geteld dan dat van een hond of een kat. Ten derde heeft het in de hand duwen van een geweer en een revolver, ook aan de slechtste natu ren, ten gevolge gehad, dat nu de meening heerschtalleen geweld geeft macht en macht is recht. Door dit alles tezamen zijn de slechtste hartstochten vrijgemaakt. Wie zal ze weer terugdringen In den band, waarin ze hooren Met een ver- schoonende behandeling uit vrees komt men er nietwel met „een krachtdadiger toepassing der straf wetten", gelijk de Amerikaansche justitie wil. Ia de Prins van Oranje had Woens dagavond de liqnidatieveigadering plaats van den Chr. Volksbond afd. Goes. De heer J. A. van Heel, presideerde de bijeenkomst en herinnerde er aan dat deze het gevolg was van het in de vorige vergadering genomen besluit om tot ontbinding der vereeniging over te gaan. Nadat de notnlen der vorige ver gadering, voorgelezen door den secre- Waarom doe je, alsof je het niet weet Je weetdat ik dood geweest ben „Zwyg toch, je bent heel, heel ziek geweestAls je nog van mij houdt, zwyg dan. Je moet niet meer naar de doktoren luisteren. Dat zyn domooren en dwazen, lieveling, ware dwazen die eigenlek zieker zyn, dan jij. Ik zal 't hun ook zeggen. Ik wil niet, dat ze je kwellen Ik heb ze straks afgeluisterd. Zy ge- looven er geen oogen bl k ernstig aan, dat jij dood bent geweestAls jy nu niet voorgoed wilt sterven, moet jij een dergelijke bespottelijke gedachte uit je hoofd zetten, hoor je, Jacques 1 Beloof mij dit! Wij zullen beiden nog krankzinnig ster ven, als je 't mij niet belooft, 't Is doodgewoon, ik ben zelf overal bij geweest! Denk je, dat ik geloof, datje dood bent geweest? Z(j zyn er op tyjd bij geweest om de operatie te verrichten. Dat is allesDat is allesMaar zwijgZwijg Wordt vervolgd.) i9 OIT HET I'BANSCH VAN C B RV OLK SBOND EN WERKVERSCHAFFING,

Volksblad | 1922 | | pagina 1