Stadsnieuws. Uit den Vreemde. veertig ceut kostten. Mijn vrouw, noch ik, noch de beide bedienden, die in den winkel werkten, hadden een prijs genoemd, terwijl deze in de étalage evenmin vermeld wordt. Natuurlijk en wie zou dat wèl doen sloegen wij niet nauwkeurig acht op den klant. Er waren er al honderden geweest, er stonden er te wachten en dan let je niet. zoo op de houdiug, de kleeding en het voorkomen van je bezoekers. In geen geval heb ben we in hem een goeden klant be merkt. Zijn gezicht hebben we niet onthouden, maar daar hij de broodjes in den zak stak, lette mijn echtgenoote onwillekeurig op de jas. En zij meent, dat deze overeenkwam met het klee- dingstuk, in het signalement der poli tie genoemd. Ook de knechts kunnen zich vaag den bezoeker herinneren. De lengte kloptin geen geval was hij klein. Hoe laat is hij in uw winkel ge weest werd er gevraagd. Dat moet vóór vijven geweest zijn, zeide de heer van Kregten, daar om vijf uur alle broodjes waren uitverkocht, De man maakte, zoo wist de eige naar van het restaurant te vertellen, absoluut geen zenuwachtigen indruk en niets had er op kunnen wijzen, dat hij booze plannen koesterde. Een Amsterdammer, die zich thans voor zakea in het buitenland ophoudt, heeft een zijner familieleden te Amsterdam in een brief meedegedeeld, dat hij, na Maandagavond j.l. naar het buitenland te zijn vertrokken, eerst later uit de bladen van den mood op mr. Wijsman kennis kreeg. Toen hij deze vreeselijke tijding vernam, kwam bij hem, die in de nabijheid van mr. Wijsman woont, onmiddellijk in herinnering, dat hij Zaterdagmiddag 31 December tegen half zeven een persoon met een regen jas aan, geruimeü tijd heen en weer heeft zien loopen voor de woning van den vermoorde. De bedoelJe heer schrijft verder, dat hij op dien bewustenyooravonddeLunch- room Weeda, welk direct grenst aan de woning van wijlen mr. Wijsman, is binnen gegaan, ten einde eenige be stellingen te doen voor de O de- jaarsavond. Het viel hem toen op, dat dezelfde persoon met de regenjas nu eens vóór de woning van den heer Wijsman en dan weer voor de Lunch room stond. Toen hij de Luchroom verliet, keek de bewuste persoon hem zeer wantrouwend aan, doch hij schonk verder geen aandacht aan de houding van dien persoon. Toen hij nu het eeiste signalement vaD den vermoedelijken moordenaar had gelezen, bleek dit niet te kloppen met dat van den persoon, dien hij op dien Zaterdagmiddag op het Rokin gezien had, zoodat hij verder niet meer bij deze zaak stilstond. Eenige dagen later las hij echter het verbeterde signalement, en onmid dellijk kwam hem toen de bewuste persoon voor den geest, daar nu het signalement geheel overeeakwam. IIij schreef dan ook, dat wanneer hij den persoon terug zou zien, of indien hem een portret van dezen zou worden ver toond, hij dezen ongetwijfeld zou her kennen. DE VERMOEDELIJKE DADER AANGEHOUDEN. Te Amsterdam Is aangehouden de 31-jarigê S., handelsreiziger ran beroep, die wordt verdacht de moord op mr. Wysman te htbben gepleegd. Hij beantwoordt aan bet signa lement en is naar Haarlem over gebracht, daar hij zegt onschuldig te ztyn en zijn alibi te kannen be wijzen. De ontaarde moeder. Vroaw B. uit Middelburg, in No vember aangehouden wegens ernstige mishandeling en ver^aarloozing van haar 13-jarig dochtertje, bevindt zich nog steeds in voor arrest. Thans heefi de rechtbank haar gevangenhouding met 30 dagen verlengd. TJitvoer van melk toegestaan. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 6 Januari tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod tot uitvoer vanj imelk en alle producten van mèlk, voor zoover {betreft producteD, waarvoor niet reeds bij vroegere beschikkingen dispensatie jwerd verleend. Werkloosheidsverzekering De regeeringheeft besloten de onlangs gepubliceerde regeling voor werkloos heidsverzekering eu steun aan uitgeputte kassen in 1922 in het algemeen, niet te wijzigen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeiing van het Han— delsinformatiebuieau van Van der Graaf k Cq.'s Bureaux voor den Handel zijn over de ^afgeloopea week, eindigende 6 Jan. in Nederland uitgesproken 39 faillissementen tegen 24 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Candklatenlyjsten Vrijs. Dem. Bond. De eerste 6 plaatsen op alle candi- datenlijsten van den Vrijz. Dem. Bond voor de a.s. Kamerverkiezingen zullen worden ingenomen door mr. H. P. j Marchant, mevr. mr. B. Bakker-Nort, mr. P. J. Ooud, E. M. Teenstra, Th. M. Ketelaar en W. O. A. Koster. Voor de resteerende plaatsen zullen de 4 groepen van kieskringen in den loop van deze maand candidaten stellen. Waarom de heer van Beresteyn De Vrijz -Dem.partij heeft verlaten. Jhr. mr. dr. E. van Beresteyn, die te Arnhem wat rust neemt, heeft aan de Tel. medegedeeld, over de vraag, j of hij als Kamerlid zal aftreden, nog geen beslissing genomen te hebben. Op de vraag, of zijn uittreden uit de partij ten gevolge zal hebben, dat nog meer dere leden voor hun lidmaatschap bedanken, kon hij geen antwoord geven. Hij heeft dezen s*ap wel na rijp be raad maar zonder overleg met anderen gedaan niet regelmatig gaande boven f 3000 's jaars onder de bepalingen der inva liditeitswet vallen. Zij, die nog nimmer waren of thans niet meer zijn in het bezit eener rente- kaart, worden verzocht om hun wette lijke verplichtingen tot aanmelding vóór 8 Januari 1922 te voldoeu. Het zal met het oog op het recht op weduwen-, weezen-, ouderdoms- en invaliditeilsrente, alsmede met de kans jop gratis geneeskundige behandeling »en verpleging wel onnoodig zijn 1e jwijzen op de strafbedreiging legen niet 2aaömeldiug. formulieren voor de aanmelding zijn aan alle postkantoren en bij de Raden van Arbeid en hunne vertegenwoordi gers verkrijgbaar. Inzending moet plaats Ihebben hij den Raad van Arbeid in welks gebied wordt gewerkt. Mr. Binnerts. t Na een ongesteldheid van slechts Weinige dagen is te Voorburg in den ouderdom van 79 jaar overleden het lid van de Eerste Kamer voor fries land mr. H. Binnerts. Het einde der staking in het metaalbedrijf. Inzake liet conflict in het metaal bedrijf is overeenstemmiag bereikt tus- schen het dag. bestuur van den Metaal- bond en de combinatie van metaalbe werkersbonden, (waaraan ziek inmiddels de Federatie heeft onttrokken). Men verwacht dat het werk Maandag a.s. zal worden hervat. Aan de werklieden, die Ie werk kunnen worden gesteld, zal tot 1 Febr. a.s. hit oude loon worden uitbetaald, verminderd met 5 pet. Op 1 Februari 1922 wordt by alle werkgevers, leden van den Metaalbond, ket vóór de sta king geldende loon met 10 pet. ver minderd j voor de minderjarige werk- lieden worden deze cijfers resp. 7£pct. en 15 pet. wonende te Den Haag en J. de Haas, 24 jr. te Amsterdam, allen beklaagd een ontploffing te hebben teweeg ge bracht iu het pand bewoond door den majoor der artillerie H. D. R, Verspevk, FrankeHïlag, Den Haag, is resp. 15, 15, 2 en 5 jaren gevangenisstraf ge- eischt. Hier volgen eukele regels uit het verslag van de Telegr. Een der verdedigers stelt de vraag of het de bedoeling van den aanslag is geweest, om menschen te doen om komen. Van der Linde antwoordt//Neen, die opzet is er niet geweest. Wij hadden alle voorzorgen genomen, om menschen- levens te sparen en wij hebben daar over uitvoerig gesproken. Ik had mij vele avonden van te voren eu ook nog dien eigen avond verzekerd, dat de familie Verspeyck niet in de voorkamer zat en ik wist, dat de spring stoffen niet verder zouden gaan. Alles deed ik, om menschenlevens te sparen". De president vraagt//Zij» -de overige beklaagden het met deze verklaring eens uu fff fit w Uit de Vrijz. Dem. fractie. Dhr. Van Beresteiju heeft aan het bestuur van de afdeeling Den Haag van den Vrijz. Dem. Bond geschreven dat de wijze waarop, meer in het bijzonder de voorzitter der Kamerclub tegen hem is opgetreden, het hem onmogelijk maakt langer deel uit te maken van de Kamerfractie, die door dhr. Mar- De heer Van Beresteyn deelde mede dat het hoofdbestuur van den Bond de eerste vijf plaatsen op de lijst j wenschte te reserveeren voor de vijf aftredende Kamerleden. Hierdoor was het buitengesloten om vroege.e leden of nieuwelingen in de Kamer te brengen. Dhr. v. B. achtte dit voorstel in strijd met de democratie en heeft dan ook daar tegen stelling genomen.Hij wenschte den leden der partij gelegenheid te geven iedereen op de lijst te plaatsen. De partij vergadering heeft ten deele het i chant wordt geleid, en dat hij als lid der Vrijz. Dem. partij heeft bedankt. Beloonde deugd. jaar geleden vertrok Ongeveer 20 uit Dokkum iemand op plm. 50-jarigen leeftijd naar Ame.ika, om daar lotsverbetering te verkrijgen. Zijne familie vernam weinig meer van hem en wist dus ook niet, dat het hem door vlijt en spaarzaam heid was gelukt, eeu aardigen duit over te houden. Toen hij door etn slepende ziekte aangetast, zijn einde voelde naderen, dacht hij aan zijn voorstel van het hoofdbestuur verworpen familie eu bedacht een list om te voor- en de gelegenheid opgeëischt voor de komen, dat zijn geld in handen zou leden om OGk andrre candidaten op komen van familieleden, die zich nooit de eerste plaatsen te stellen. Ten deele om hem haddeu bekommerd. Hij schreef heeft de partij echter nog meer dan.] hjin allen een brief, waarin hij verzocht, het hoofdbestuur het democratische t hem wat geld te willen zenden, daar pad verlaten door zetel no. 1 te reser- i hij rt zoo driagend noodig had, om veeren voor den heer Marchant uit vrees, dat hij anders te weinig stemmen zou krijgen en dit niet in het belang j-van een dochter van zijn overleden der partij zou zijn, en door zetel no. 2 broer (onderwijzer), die hem f 125 te reserveeren voor een uog.ofibek.eiide,j. stuurde. Eenige weken later ontviug vrouw, omdat de ledeh in 'frffe Mule zij vau een notaris bericht, dat haar de vrouw op een lagere plaats zouden oom in Amerika was gestorven. Zij was kunnen plaatsen Men is dus democraat^ J de eenige der familie die door een zoolang de uilslag den heerëti'ijaar geldzending getoond had, voor haar den zin is. Doch'de democratie is zoek oom iets te gevoelen, en daarom had - als hét gevolg er van zou kunnen zijn hij haar tot erfgename gemaakt van leen uitslag dien men niet véHwigt. zestienduizend gulden. Nu spijt het den overigen familieleden dat ookzij oom niet hém voor de koude te beschermen. Hij ontying als antwoord slechts één brief De invaliditeitswet gewijzigd. De verhooging van de loongrens en de Rijksinkomstenbelastinggrens, be doeld in de Invaliditeitswet heeft tot gevolg, dat thans allen, die in loon dienst werkzaam ziju tegen eeu loon^ iefs ge tuurd hadden. (N.F.A.) De Bomaanslag te Den Haag. Tegen P. A. Kooyman, 30 jr. L. v. d. Linde, student in de letteren 28 G. E. Eekhof, 20 jr. alle drie De Haas en Eekhof antwoorden be- vestigeud. Alleen Kooyman is weer opposant en roept„Ach ja, maar het had me weinig kunnen schelen als majoor Verspeyck er bij was omge komen Er gaat deining door de zaal. Excursie. De afd. Florestiek van de Nederl. Botanische Vereeniging zal in de maand Juli een excursie maken naar de oai- streken van onze stad. Geslaagd. Voor de Vereeniging van Moderak- scholen in Nederland slaagde te 's-Gra- venhage voor Leerares Mej. C. Heijboer, alhier. pogixg tot ixbraar. In den nacht van Zondag op Maan dag werd de zoon van den heer v. P. wonende aan den Opril van de Groote Markt opgeschrikt door gerinkel van glasscherven. Hij opende het raam op de bovenverdieping en keek naar buiten, op straat lichtend met een electrische zaklantaarn, doch bespeurde niets. Den volgenden morgen bleek, dat men hier te doen heeft gehad met een poging lot inbraak. De ruit van de winkeldeur was ingeslagen, waarbij gebruik was gemaakt van een met zeep ingesmeerde courant, waarop ook bloed sporen werden aangetroffen. De zeep had het glas niet vastge houden, doch de scherven waren op de winkelvloer gevallen. Door dit leven en door het openschuiven van het raam opgeschrikt, heeft (hebben) de dader(«) waarschijnlijk het hazenpad gekezen. De politie onderzoekt de zaak. [v9jt flaod Zeventien uur dood. Een pi- jarige jongen te Pizzo in Colabrië, Rocco Cesarolo geheeten, was na een hevigea aanval van bronchitis overleden. Dit meende ten minste de dokter, die een bewijs van overlijden teekende. Zeventien uur later echter sloeg de knaap plotseling de oogen open, juist toen zijn moeder bij zijn bed^* stond. De haastig oatboden geneesheercon- stateerde een aanmerkelijke beterschap. Op het bevolkingsregister van Pizzo, aldus meldt de ,/Dailly Mail/*, staat thans achter den naam van Rocco Ce sarolo //Overleden aan bronchitis'' en daarachter //Ontwaakt uit den dood slaap". Vader, zoon en dochter op denselfden dag getrouwd. Een vader, zijn zoon ea zijn dochter zijn Woens-

Volksblad | 1922 | | pagina 2