No, 1 Woensdag 4 Januari 19^2 45* Jaargang TERUG UIT HIT RIJK DER 9080EÜ F EU ILL E T O M Nederland. 1 J Dit blad verschijöt Woetssdag co Zaterdag, Abonnementsprijs voor Goes 5° cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 «Ui* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Eleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren va* minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advsrteatiëe, als geboorte-, huwelijks-, verjariags-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbeade dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor dea prijs van f 1, Nieuwjaarsnacht. In den Nieuwjaarsnacht heeft de 50 jarige loswerkman J. T. te Leiden zijn zwager den 40-jarigen B. van E., eveneens loswerkman met een groot mes aan de (Xstdwarsgracht vermoord. Aanleiding was een twist. Beiden ver keerden onder invloed van sterken drank. T. is getrouwd en vader van zes kinderen De verslagene was onge huwd. (De Crt.) ROOfmOOrd- Zaterdag heeft in den sneltrein, die om 7 15 uit Amsterdam vertrekt en 8 36 in den Haag aankomt een roof moord plaats gehad De 34-jarige mr. J. L. WijsmaD, bad des avonds 7 uur zijn woning aan het Rokin 124 verlaten om bij zijn vader in den Haag de Oudejaarsavond te gaan vieren. Toen de trein in Den Haag aan kwam, zag een witkiel in een afge sloten le klasse coupé een beer zitten mof de jas over het hoofd getrokken. Toen het portier geopend was, vond men een groote plas bloed. Spoedig b eek het dat 'men met een roofmoord te doen had en werd de Haagsche recherche gewaaTsehuwd. Deze maakte uit dat de heer Wijsman door drie dvèrschoten was getroffen en dat zijn portefeuille was verdwenen. Wel werd op den doode nog een portemonnaie met f 10 gevonden De drie patroonhulzea werden in de coupé, aangetroffen maar geen revolver. De reiskoffer was ongeschonden. De moord UIT 1TET FRANSCH VAN 02 GASTON LEROUX Zij herinnerde zich wat dokter Moutier onlangs had gezegd en ook de zonderlinge woorden, door dokter Tuffier uitgesproken Wij kunnen nu het leven van een doode terug geven, als wij er tijdig bij zijn. Zij zond de kinderen weg, die ook op het geschreeuw waren komen toe- loopen, wees juffrouw Hélier die in dit buitengewone geval zich nuttig wilde maken en die niets wilde missen van hetgeen voorviel, nog eens de deur. Daarna smeekte zij de beide mannen de operatie te beproeven. Maar deze schenen haar niet te begrijpen, ea- tot groote ontsteltenis van dokter Moutier wierp zij hem alleronverwachts op dit smartelijk oogenblik tegen den muur en gilde hem in krankzinnige woede tegen „Kwakzalver 1 Kwakzalver Gij is vermoedelijk tusschen Leiden en Den Haag gepleegd. De conducteur van deu trein meent zich nog vaag te herinneren dat in de bewuste coupé een heer en een dame hadden plaats genomen. De heer Wijsman was wrk- zaam ten kantore van mr. L. van Gigh Jr., den bekenden advocaat te Amsterdam. Iesebakkenkoeken. In Twente gaan de boerenmeiden en- knechts tus schen Kerstmis en Nieuwjaar hun ouders bezoeken. De boerin laat hen niet met lee^e handen s?aan ieder O O krijgt een metworst, een steek (witte brood) en zak met koffieboomen mee naar huis om hen koken te gaan, d, w.z. om koeken te eten. Elke Twentsche boerin bakt n.l. de laatste week des jaars iesebakkenkoeken in de in Twente ook in Drente algemeen bekende nieuwjaarskoekenijzers. Deze koeken werden gebakken van meel, suiker en anijszaad. De ijzers, door den smid vervaarligd, zijn voorzien van inschrif ten en vaak aardige, soms symbolische teekeningen, door den smid in spiegel schrift aangebracht, zoodat letters en teekeningen duidelijk zichtbaar in de koeken zijn afgedrukt. De inschriften zijn meerendeeis aan den Bijbel ontleendde teekeningeu geven vaak voorstellingen uit" het boerenbedrijf of zijn eveneens van gods- dieastigeu aard. Zoo vertoont een der mooiste, afkomstig van hethofEspedo onder Lonneker, waar eertijds de rent meester van het kapittel van St. Pieter te Utrecht woonde, aan de ééne zijde de wapens van Herm Davina en Catrina Hampsink met het jaar tal 1733 en aan de andere zijde een voorstelling zijt allen kwakzalvers Moutier, die bezig was met de stethoscoop naar het hart van den gestorvene te luisteren en die niets gehoord had, stond doodsbleek op. „Goed, MevrouwUw mart is dood Wij zullen probeeren hem te dosn herleven Juist werd hem zyn instrumen ten tasch gebracht, waarnaar hij op goed geluk iu zijn kamer bad laten zoeken. Jaloux keek hem aan en mom pelde „Waarom ook eigenlijk niet?* Het idee van -de operat e bracht hem in vervoering, want hij be greep, welk een voordeel hij er voor de „Astrale Geneeskunde" uit zou kunnen trekken, als zij toevallig gelukte. Maar eerst moeten zij volkomen zeker zijn, dat hij, dien zij gingen opereeren, heel zeker gestorven was Hij beluisterde eveneens het hart met de stethoscoop, terwijl de dokter vroeg om alles wat hij noo- dig had, zijn verbandlinnen en in strumenten klaarlegde en zorgvuldig zijn handen aseptisch waschte Jaloux richtte zich op, legde de stethoscoop neer en zei van de Passietafereeleu het kruis, een hamer, een nijptang, een hart, drie dobbelsteen en met 5, 3 eti 1 oogen en een geeselpaal, een stok met edik- spous, 30 zilverlingen, een ladder met een haan er bovenop, een geeselroede en een vork. Een paard voor een sigaar. Een paardenhandelaar verkocht een paard. Toen de koop gesloten was, bood de kooper een sigaar aan. De verkooper stak die aan, maar het was een bokje en hij trok er aan, tot de oogen hem uil het hoofd puilden. Ein delijk zei hij „Och, wees zoo goed en leen me nog even het paard." //Waarvoor?" vroeg de ander ver baasd. „Het beest kan me helpen trekken", luidde het antwoord. Vier man verdronken. Het Engel, sche stoomschip //Port Gwarra" is bij het Maasvuurschip te Maassluis ge zonken. Van de opvarenden zijn vier man verdronken. 19 man-werden bij Hoek van Holland geland. Moeder poes. Hebben dieren begrip van opvoeding Natuurlijk zou ik zeggen maar zoo iets als ik dezer dagen bijwoonde, had ik nog niet ge zien, schrijft Q. in Dierenbescherming, Poes had jongen en een van deze was in de vensterbank wan 't open raam gesprongen, en zat nu rustig en waardig aan den rand van den afgrond naar buiten te kijken, „Ik ben al drie maanden oud, en ik kan dat dus wel doen!" Maar jawel!, juist kwam moeder poes de kamer binnen, ziet het gevaar waarin haar kind ver keert, springt er bij, pakt het in den nek en naar binnen, en geeft daarop nog twee flinke meppen om de ooren. De kleine af. Moeder kalm zich zelve aan 't wasschen. De nieuwe leerplicht. We hebben lang niet onzen zin ge kregen, maar er is toch iets gewonnen, schrijft //Volksonderwijs" Voortaan, fe beginnen met. 1 Januari 1922, zal het nu zoo zijn, dat a. een niet verschoonbaar verzuim ongeoorloofd is en kan worden ver volgd b. de boeten verdubbeld zijn (kunnen door gevangenisstraf worden vervan gen) c. het l'andbouwverlof maar voor twee weken mag worden verleend d. de leerlingen het zesde leerjaar tweemaal moeten doorloopen als er geen zevende is. Wijziging Invaliditeitswet. St.bid. No. 1422/2-3 bevatten de wetten tot wijziging resp. der Invali diteitswet (waarbij 0. m, de loongrens van f 2000 wordt gebracht op f 3000) en der Ouderdomswet (0. a. om de voorwaarden te verzachten voor het verkrijgen van de ouderdomsrente.) Uit de metaalnijverheid. Vrijdagmiddag is het eindresultaat van de door de verschillende organisa ties van metaalbewerkers gehouden sfemmiügeu bekendgemaakt. Het b'eek, dat uitgebracht waren 11.863 stemmen. Voor het eerste voorstel, dat van den Metaalbond, n.l. opheffing van de staking met thans 5 pet. Joonsverla- „Hij is wel degelijk dood Het hart is het laatste orgaan dat steft. Als het hart niet meer klopt, is de dood ingetreden. Hij is dus dood Heb je gezien, Moutier, dat de kogel in de rechter hartkamer moet zijn gedrongen „Snel, snel, snel", smeekte Fanny, die in haar opgewondenheid hun tot last was en daarom wilden zij haar verwijderen. Maar zij beloofde kalm te zullen zijn en werd dit werkelijk oogenblikkelyk, nadat zij gezworen had, zelfmoord te zullen plegen, als de doktoren Jacques niet meer tot 't leven terug konden brengen. De operatie nam een aanvang. De bedienden, buiten zich zelf, sloegen op de vlucht. De gedachte, dat hun heer dood was en de dok toren zouden trachten hem te doen herleven, ging hun verstand te bovende kamenier, Lydia en bet keukenmeisje maakten een kruis, alsof de duivel dien nacht in het kasteel huisde. Toen Moutier zijn operatie-mes instiet om de eerste insnijding in de huid te maken, overdacht hij bij zich zelf, dat 't nauwelijks vijf minuten geleden was, dat zijn pa tient den laatsten adem uitgeblazen had. „Als ik erin slaag de operatie in tien minuten te doen", zei hy heel zachtjes tegen Jaloux, „dan hebben we een kans Jaloux lichtte hem by door een lamp boven Jacques' borst te hou den en antwoordde //Tracht haar in vyf minuten te verrichten, u heeft vroeger veel aan chirurgie gedaan „Ja, maar alles hangt af van de plaats van den kogel". Er werd niet meer gesproken. Jaloux zag dat Fanny angstig kalm was, hy reikte haar de lamp over en maakte zich gereed zijn vriend behulpzaam te zijn. Deze had al een snede in de huid geg ven en na die huid als 't blad van een boek te hebben openge slagen, was Moutier tot het weefsel van de ribben gevorderd. Jaloux overhandigde hem de tangen, die bloeduitstortingen moeten tegen gaan. De dokter, gewapend met de //costotum" begon de tweede, derde, vierde en vijfde rib door te zagen en vervolgde op deze wijze zijn moeilijk werk. [Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1922 | | pagina 1