No. 104 Zaterdag 31 December 1921 44® Nederland. Oud en nieuw Ik heb ze zien bloeien Bij 't uchtendontgloeien Nu hangen haar blaad'ren en storten [in 'Vstof Tot speeltuig der stefmén, Tot aas van de wonnen, Tot schaamte van d' op haar zoo [pralenden hof. Zoo zag ik geslachten, Zoo schoonheid en krachten Ontluiken en bloeien, maar luttel [bestaan. Zoo lach en verblijden, Zoo liefde en lyden In 't schemerend westen des levens [vergaan. Sic transit gloria mundiZoo gaat de heerlijkheid der wereld voorbij Men wordt geboren. Men groeit, vergaart kracht voor de dagen van strijd en al strijdende wint men weer krachten. Men be reikt het tijdperk van bloei, vol kleuren en geuren. Dan schijnt de gansche wereld ons één groote rozengaarde, fonkelend als ons eigen bestaan. Maar ach, die schoonheid is zoo kort van duur. De eens zoo glanzende en geurende blaadjes der onvolprezen rozenze hangen weldra en storten in 't stof. Doch voordat de stormen er hun grillig spel mee speelden, en vóór de wormen er hun honger mee stilden, dus toen de hof nog in vollen luister met haar praalde, maakten diezelfde blaadjes haar schoonheid dienstbaar aan de vorming der vrucht, die een leven van langeren duur en greoter waardij bezit. Want in het binnenste van dien bottel groeit, haast onmerkbaar langzaam, een nieuw leven, een nieuw schepsel, van hetzelfde maaksel als de fiere plant, die eraan voorafging. En zoo was dus het schoonheidsbestaan onzer bloemenkoningin niet ij'dei, niet vergeefsch. De stoffen, die haar kleur, en de stoffen, die haar geur verleenden, gingen niet verloren ze werden alleen veranderd, omgezet in zulke, die een nieuw schepsel tot voedsel strekten. In de natuur geldt de eeuwige wet, dat geen stof en geen kracht verloren gaan Ze nemen slechts andere vormen aan en helpen alzoo aan het voort bestaan en den hernieuwden opbouw der wereld. Op dezen dag, nu het oude gaat sterven en het nieuwe zich baan breekt, laat zich vragen, of die wet ook geldt voor ons, menschen, en voor eiken mensch in het bijzonder De uren gaan voorbij en worden ons toegerekend. Hebben ook wij dan, toen we stonden in den vollen glans onzer schoonheid en onzer kracht, deze beide gebruikt niet slechts te eigen bate, maar ook ten nutte van tijdgenoot en nazaat Of is ons levensvuur in dommelige rust verglommen tot een nietige vonk, die haar einde vindt in een bonkje asch f Ja, ook dat onbe duidende aschrestje kan nog wel eenig nut stichten, maar dat is toch al te luttel Het mag niet zijn, dat lach en verblijden, dat liefde en lijden in 't'schemerend westen des levens vergaan. Dat alles, zelfs het lijden, moet nuttige sporen nalaten moet omgevormd zijn tot voedsel voor de kiemen, waaruit een nieuw wereldleven kan ont staan. Als we achter ons zien en bij het oordeel over onze eigen daden de roede niet sparen als we dan zonder eenigen eigenwaan tot de eerlijke erkenning komen, dat we onze beste krachtén en gaven heb ben besteed, gelijk de roos de liare gebruikt, dan hebben we grond voor oprechte, maar stille vreugde. Vreug de over het op juiste wijze voldoen aan onzen natuurplicht. Vreugde ook over wat de toekomst ons brengen kan. De toekomst, het nieuwe jaar niemand kent ze. Niemand weet. of zijn levensroos ook dat jaar zal voortbloeien en blijven geuren, wat we voor u en voor ons van harte hopendan wel, of haar heerlijke blaadjes zullen verstuiven op den adem van gure, loeiende stormen. Doeh al gaat ons weten hier in duisternis, dit staat toch vastwie in vorming en aard de roos gelijkt en dus met een blanke lei het ver leden verlaat, heeft ee» vast fonda ment ook voor later dagen. Die vorming en aard zijn hem het kom pas, waarop hij zonder vreeze, ja, met blijmoedig vertrouwen, de nog duistere toekomst binnenvaart Moge voor u en voor ons de duisternis, die nu nog den komenden tijd omhult, in het nieuwe jaar verkeeren in helder, vroolijkmakend licht. Dat fraaie kleuren en lieflijke geuren het levenspad van ons allen veraangenamen mogen. Blijvende voorspoed en oprecht geluk zij aller deelSta ons toe, ons blad in uw welwillende aandacht aan te be velen. NECROLOGIE. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet os«er dan acht regels beslaande, voor des prijs van f I, In 1921 zijn o.m. overleden Te GoesF. van Twisk, directeur van het postkantoorJ. Plazier, lid van den gemeenteraad en P. A. Hubregt- se, hoofd eener O.L. school te Burgh (Schouwen). Te 'sGravenage is overleden mr. A. B. M. Hanlo, welke van 1869 1873 lid van den gemeenteraad en sub stituut-officier van justitie te Goes was. Yan de overledenen in onze provin cie noemen we verder: W. van Veen, te Heinkenszand1. Lij baart, oud- hoofd der openb. school te Krabben- dijkeP. J. van der Mandere, oud- burgeraeester van KapelleM. Houte kamer, Wemeldinge A. v. d. Slikke, lid van den gemeenteraad, Ovezand ds, H. van Selms, Herv predikant o.a. te Krabbendijke en te NDse en J. de Jager Wz. van 1880—-1919 lid van den gemeenteraad te Oudelande. We vermelden de navolgende bekende overledenen in het binnenland (in chronologische volgorde) piot. mr. S. J. Fockema Andreae, oud-hoog'eeraar in de rechtsgeleerdheid mr. dr. A. Heeringa, hoogleeraar aan de land- bouwhoogeschool te Wageningen mr. J. W. II. M. van Idsinga, oud 2e Kamerlid P. J. H. Cuijpers, bouw meester mr. E. E. van Raalte, oud minister van Justitie en oud-lid van de 2e Kamer mr. A. P. Th. Eijsselt, oud-president van den Hcogen Raad jhr. rnr. Wr. Th. C, van Doom, lid. der 2e Kamer; A. Diepenbrock. com ponistjhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, oud minister van financien Ir. J. W. C. Tellegen, burgemeester van Amsterdam; mr. A. E. J. Nijsingh oud-lid le Kamerjhr. mr. P. A. van Meeuwen, raadsheer H. Raad; mr. J. A. Loeff, lid Raad v. State en oud- ninister van justitiemr. A. P. L. Nelissen, vice-president van den Hoogen Raad en oud-minister' van justitie prof. H. Bavinck, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, oud lid le Kamer mr. P C. 't Hooft lid der le Kamer en prof. dr P. J. II. Baudet, Delft. Van de bekende buitenlandsche persoonlijkheden, die in 1921 over leden noemen we Th. von Bethmann Hollweg, Duitsch rijkskanselier F. von Defregger, Duitsch schilder prins Peter Kropotkin, Russisch revolution- nairFlorence Barclay, Engelsch. schrij'ster (De Rozenkrans); Koning Nikolaas van Montenegro koning Peter van Servië; ex-koning LudwigllI van Beieren en ex-koning Wilhelm II van Wurtemburg. Steun voor woningbouw. De minister van arbeid heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende steun voor woningbouw, waarin o.m. wordt bepaald dat steun krachtens de Woningwet in het vervolg alleen gegeven zal worden voor wonin gen, die, buitenwerks van den boven kant van den vloer gemeten, niet meer dan 260 M3. inhoud hebben. Dit voorschrift geldt niet voor plan nen, waarvoor de gemeenteraad op den dag der teekening van deze circulaire reeds voorschot heeft toegestaan voor deze plannen blijft de tot dusver bestaande gren3 van 300 M8 gelden^ behoudens de ook nu reeds voorkomende noodzakelijkheid van vereenvoudiging, indien de uitvoering van een dergelijk plan te kostbaar zou worden. De huur van nog te bouwen arbei derswoningen, voor welke sleun krach tens de Woningwet wordt verleend, moet in verband met de daling der bouwkosten ten minste 70 pet. van de exploitatiekosten bedragen. Voer woningen, die reeds gebouwd of reeds in aanbouw zijn, blijven in beginsel de tot dusver vastgestelde minima van 50 pet., 60 pet. en 70 pet. van de exploitatiekosten gelden. De premie, die, voor zoover de beschikbare middelen dat toelaten, voor woningbouw zal worden verleend, zal in het algemeen ten hoogste f 16 per M3. woningoppervlakte hediagen. Indien de gesteldheid van den bodem een kostbare fundeeringswijze eischt, kan He premie tot f 18 per M2. worden verhoogd, üe premie zal f 1200 per woning niet mogen overschrijden. De Kamerverkiezingen 1922. Op de voorloopige groslijst der S. D. A. P. voor den kieskring Brabant, Limburg en Zeeland komen de vol gende candidaten voor lid der Tweede Kamer voor: Vliegen, De Jonge, Lin- deijer, Drop, Van der Bilt, Van der Ploeg. De bedoeling is, fcoo meldt het Hand, den heer Vliegen een zekere candida- tuur voor het Kamerlidmaatschap te geven. De heer Vliegen aol, tot Kamer lid gekozen, het wethouderschap van Amsterdam neerleggen en zich hoogst waarschijnlijk metterwoon in Maastricht vestigen. De Rijksmiddelen in Nov. 1921. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand November 1921 bedroeg f 35.773.100 tegen f 38.420.556 over de maand November 1920. Het een twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt f 33.534.250. Bond van Ned. Onderwijzer De Bond van Ned. Onderwijzers heeft op zijn laatste vergadering be sloten geen hoofden tot den Bond toe te laten. Bestrijding van werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling bericht, dat het vooruit zicht op een spoedige aanvatting van het werk der verbetering van de Linde in Friesland (zuiden der provincie) zeer is verbeterd. Dit werk zal van groot bslang zijn voor de bestrijding der werkloosheid in die streek de kosten zullen ongeveer f 1,500,000 bedragen, waarin het waterschap, de provincie en de departementen van waterstaat en arbeid zullen bijdragen. De Provinciale Staten van Friesland moeten in hun aanstaande zitting nog een beslissing nemen. De totstandkoming van het wegen plan Borger-Westdorp en Schoonloo- Grolloo-Annen in Drente (kosten te zamen ongeveer f 250.000) is thans zoover verzekerd, dat vermoedelijk in den loop van Januari a.s. de aanbe steding kan geschieden. Ook dit werk is voor de bestrijding der werkloosheid van veel belang.

Volksblad | 1921 | | pagina 1