Stadsnieuws. Burgerlijke Stand van Goes. 428e Staatsloterij le kl. Sport. ccnfeientie. Aan wie de sehuld dezer bi ijvende ellende Goesche Bestuurdersbond. Voor den Goeschen Bestuurdersbond sj rak Dinsdagavond in de &oc. V.O.V. de heer F. A. Hof, hoofdbestuurder van den Transportarbeidersbond over het onderwerpDe staking in de Metaalindustrie met haar gevolgen voor de arbeidersklasse. Spreker betoogde dat de werkgevers allen het resultaat afwachten der metaal arbeidersstaking, om wan eer deze den strijd verliezen in alle bedrijven tot loonsverlaging over te gaan. Daarom is deze strijd er een voor alle arbei ders en moeten zij dien steunen. Spreker zeide vervolgens dat de loonen der metaalbewerkers waarlijk niet te hoog zijn, in den regel verdie nen zij f 30 per week. Spreker las voor hoe een R.K. arbeidersvrouw in de Maasbode protesteerde tegen loons verlaging. Tegenover het door haar samenge stelde staatje van uitgaven stelde spre ker dat van een netten midderstander in de N. R. Ct., die meer dan f 11000 ncodig had, want daarbij was nog niet het sigaartje van mijnheer. Spreker wees er op hoe ondanks de troonrede het inkomen der Koningin, een der rijkste vrouwen van Europa is ver dubbeld. Als er bezuinigd moet worden moet men dit'maar op de hoogere inkomens doen. Er worden in de industrie nog groote winsten gemaakt. Spreker bestreed vervolgens dat de oorzaak der malaise gelegen is in de hooge loonei of den 8-uren dag. De oorzaak der malaise is ge'egen in den oorlog en in den kapitahatischen vrede van Versailles, die Duitschland uit mergelt. Ten slotte waarschuwde spreker tegen reactie onder de arbeiders en wekte op tot toetreding bij de Vakvereeniging en de S.D A.P. De voorzitter van den Goescben Bestuurdersbond dhr. ABuijs opende en sloot de vergadering, die door een 50-tal personen werd bijgewoond. Neerland's Volksleven in de Lente. - Maandagavond had in de Witte Bioscoop van den heer van Liere alhier, de venooning plaats van het groot nationaal Filmepos Neerland's Volksleven in de Leute, vervaardigd door de Ned, Maatschappij voor Cine matografie ,/Pnlygoon" te Haarlem, voor genoodigden van het „Vfe-mid" comité, tevens was het de officiee'e opening der bioscoop ter gelegenheid waarvan eenige fraaie bloemstukken op de piano prijkten. Door de bemoeiingen vau de Ver. voor Vreemdelingenverkeer alhier, is deze film na voor 't eerst in Den Haag vertoond te zijn terstond in Goes gekomen. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o m. op den Eere-voorzitter van de „Vreemid" burgemeester Hajenius, voorts leden van het Eere-coraité en van het bestuur van Vreemdelingen verkeer. Omstreeks kwart vcor acht klonk uit hooger sferen een stem, welke wc meendeu te herkennen als die van den heer Oosterbaan, voorzitter van het VreemidComité, welke alle aanwezigen welkom heette en dankte voor de medewerking aan de „Vreemid" ge schonken. Het Vreemid-comité bad gemeend voorlcopig afscheid te moeten nemen met eén vertooning van de film Neer land's Volksleven, een film aan de totstandkoming waarvan door de Ver. Znid- en Noord-Bevelmd tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer is mede gewerkt, waarvoor haar een woord van eer toekomt, daar de film- kunst hier wordt gesteld ten dienste van het onderwijs en de volksontwik keling. Spreker dankte den heer van Liere dat deze zijn bioscoop voor dezen avond heeft afgestaan en heette in 't bijzonder welkom de heeren D. J. van der Ven, algemeen leider van het vader'andsch historisch volksfeest te Arnhem, die de wetenschappelijke en artistieke leiding der film op zich nam en I. A. Ochse, welke de fotografische opnamen deed. Ten slotte sprak de heer Oosterbaan de hoop uit dat de samenwerking tus- schen Vreemdelingenverkeer en de Middenstandsvereenigingen bestendigd zou mogen blijven en riep alle mede werkenden aau de Vreemid een tot wterziens toe. (Applaus). Daarna 7olgde de vertooning der fi'm, waarbij door Julius Röntgen, te Amster dameen illustratieve, bijzonder suggestie ve muziek werd geschreven waarin ver schillende volkswijsjes en boerendansen zijn verwerkt. Voor deze uitvoering werd de zware piano-partij uitstekend vertolkt door mevr. Fokkema. Neerlands volksleven is een aaneen schakeling van schilderachtige beelden, welke verschillende volksgebruiken in de Lente in ons vaderland vastleggen. De film geeft schitterende brokjes natuurschoon en ieder bewonderaar der natnur zal van deze film ten zeerste genieten. Het zou ons te ver voeren om de verschillende oude gebruiken te gaan opsommen of te beschrijven, we zouden daarvoor ruimte te kort komen en bovendien is het tekstboekje een alleraangenaamste gids. Voor Zuid-Bevelanders is deze film vooral daarom belangwekkend, omdat er tal van opnamen van ons paradijs- eiland in voorkomen, als de stoeterij van den heer Van Hootegem te Krui- ningen, de Maalkoote van den heer Dekker te Wemeldinge, de Pinkster kerkuitgang te 's Heer Arendskerke, opnaaien van de boerderij van den heer Meulenberg te Ellewoutsdijk, van de familie Vermue te Heinkenszand, van Schore, van Kapelle en van den Vliedberg van burgemeester Wabekete Wemeldinge. Het was of we den tocht op dien kouden lentemorgen van dit jaar nog eens meemaakten. Van de overige filmbeelden willen we slechts noemen het ophalen van den 32 M. hoogen St. Brigida-boom te Noorbeek in L'mburg, de oude schuttersgebruiken te Mheer, de Achterhoeksche boeren dansen, de zeilwedstrijden in Friesland (Grouw) en het slot de vogel-apotheose op Schiermonnikoog. Er zijn beelden op deze film vast gelegd, zoo poëtisch, zoo ontroerend schoon, dat ze iemand zijn gebeele leven zullen bijblijven. Het is een film die iedere Nederlander moet gaan zien. Wij zijn er van overtuigd, dat, wannrer deze film naar 't buitenland gaat, het er storm zal loopen. Maar 't gaat hierom, dezen profeet in zijn eigen land geeërd te maken. Voor dit baanbrekend filmwerk moet toch de regeering wel subsidie willen verleenen, dat lijkt ons een kolfje na-ar minister dé Visser's hand. En ook Vreemde lingenverkeer zal er ongetwijfeld wat voor over hebben om een zoo schitte rende propaganda te voeren voor de schoonheid van ons land. Vermelden we ten slotte dat de heer van der Ven na de pauze op de hem eigen sympathieke wijze dank e voor de medewerking ook hier op Z. Beveland betoond bij het doen der verschillende opnamen en eenige toelichtingen gaf over het ontstaan dezer film. Spreker riep deze medewerking ook in voor de later op te nemen Zomer-, Herfst- en Winterfilm. Nadat de heer Oosterbaan aan mevr. Fokkema dank had gezegd voor het vertolken der pianopartij, dankte de heer A. Waglho, voorzitter van ,/Vreem delingen verkeer/' namens allen het Vreemid-comité* voor het organiseeren van dezen avond. Dinsdagmiddag bij de eerste ver tooning dezer film voor 't publiek was de bioscoop goed bezet. Vele Zuid- Bevelandsche boeren en boerinnetjes wilden zichzelve of hun kennissen eens op de film zien. Telkens klonk gelach, uitroepen van herkenning. (Daar heb je Koos ook ditmaal gaf de heer Ochse Je verklaring der beelden en deed dit op prettige, bevattelijke wijze, niet onti bloot vau humor. Wij behoeven wel niet te zeggen dat wij allen aanbevelen dit werk te gaan zien. Lichtbeelden-commissie. Mr. Ph. R. Hugenholtz heeft zijn benoeming tot lid der lichtbeelden- commissie aangenomen. Proces-Vrrbaal. Tegen de wed. S., bewoonster van het oude Mannen- en Vrouwengesticht alhier ie proces-verbaal opgemaakt, wegens het vernielen en zich toeëigenen van een kleedingstuk van een der medebewoners. Oeconomischb Spijsuitdeeling. In het lokaal boven de spijskokerij had Donderdagavond de jaarlijksche Rekening en Verantwoording vau de administratie der Commissie voor de Oeconomische Spijsuitdeeling plaats. De voorzitter, de heer P. A. de Ligny, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder burgemeester Hajenius, wethouder Van den Bout en den gemeentesecretaris, dhr. Van Bal- legoijen de Jong, vertegenwoordigende het gemeentebestuur. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secr.-penningmeester, dhr. T. Faberij de Jonge, bleek, dat door den vele woningbouw de commissie niet zooveel bedeelden had als andere jaren. De bedeelingen begonnen op Maan dag 27 December 1920 ditmaal met 170 porties en werden spoedig uitgebreid op 10 Januari 1921 tot 210 porties. Met deze rol werd doorgegaan tot 26 Maart en werden in dit tijdvak 38 bedeelingen gehouden met een totaal van 8350 porties (liter). Deze bedee lingen bestonden uit warme voedzame erwten- of bruine boonensoep. Voor de gezamenlijke bedeelingei is verbruikt geworden 617 pond spek, 550 K.G. bruine boonen, 1000 K.G. erwten, 100 K.G. gort. 200 K.G. rijst, groenten en de nocdige specerijen. De rekeniDg wijst aan Uitgaven f 1792,68, ontvangsten f1785,581, dus een nadeelig saldo van f 7,098. De commissie dankt voor den steun en de medewerking, welke zij in het afgeloopen jaar weder mocht onder vinden, het Burgerlijk Armbestuur, dat weder zijn hulp in het verschaffen van brandhout niet onthield, en niet het minst aau de stadgenooten, die hun gewaardeerde gaven naar vermogen schouken. De rekening werd nagezien door het Dag. bestuur der gemeente en in orde bevonden, waarna burgemeester Hajenius een woord van hulde sprak tot den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Tot bestuurslid werd in de plaats van den heer L. La Porte, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, ge kozen de heer J. M. Mol. Daarna ging de vergadering in be sloten zitting over. Kloetings Kinderkoor. Tijdens de kindervoorstelling van Neerland's Lenteleven hebben de Kloetingsche Schoolkinderen onder leiding van den heer G. Houtekamer gezongen. Dit koortje wordt met vreugde be groet als een aanwinst voor den zang op Zuid-Beveland en spoedig zullen zij de Westkappelaartjes zeker evenaren. Ver. v. Vrijz, Qodsdienstigen. Zondag a.s., des morgens half elf, godsdienstoefening met sologang, in het kerkgebouw der vereeniging, ouder leiding van ds. Miedema van Amersfoort. Benoeming aangenomen. Door Mej. H. H. de Wolf en den heer A.. Haeck is de benoeming res pectievelijk tot Adjunct-Directrice van en Bureauchef bij den Keuringsdienst van Waren alhier, aangenomen. Eervol ontslag. Aan Mej. C. L. Mol is op haar verzoek met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzeres in de handwerken aan de O.L. School alhier. - Benoemd. Tot 2en fitter aan het gemeente-gas bedrijf in deze gemeente is benoemd M. J. de Dreu lot heden werkzaam aan dat bedrijf als hulpfitter. Geboren 22, Jannetje, d.v. Willem Meulmeester en Neeltje Schroevers Huw-aang.23, Christoffel van Lenssen, jm. te Goes en Sieberta de Boer, jd. te Goes beiden onlangs te Utrecht. Overleden 20, Pieter Anthonie, 10 wn., z.v. Petrus Marinus Verbeem en Anna Maria de Witte. Gehuwd: 24, Gillis Pieters 26 jr jm. en Josina Maria Huige, 23 jr. jd. 24, Willem Frederik van Riet, 28 jr. jm. te Middelburg en Josina Nieu- wenhuijse 24 jr. jd. te Goes, 24 Ja cobus Melse, 32 jr. jm. te Middelburg en Anna Maria de Jonge, 3L jr. jd. te Goes, 24, Johannes Petras Capello 32 jr. jm. en Pieternella Goeman 24 jaar jd. Trekking 22 Nov. 2e lijst. f20000: 1091 f 1000: 4264 21663 21937 f 400: 6909 21668 f 200: 11964 13775 20401 f 100: 13962 15089 15750 17909 20622 20842 22539 Trekking 23 Nov. 3e lijst. f 2000 21054 f 1000 10723 f 400 15193 f 200 22336 22361 f 100 3164 7808 15739 16620 Trekking 24 Nov. 4e lijst. f 5000 22402 f 1500 3277 Voetbal. //GOES" Zondag trekt Goes I naar Middel burg om voor de N.V.B. uit te komen tegen Walcheren een der sterkste tegenstanders der Zuidelijke derde klas. Goes II ontvangt Middelburg III voor de eerste klas der Z.V.B. Ook deze wedstrijd zal spannend zijn, zoodat Goes II flink aan zal moeten pakken wil ze de overwinning te Goes houden. Goes III trekt tegelijk met het eerste elftal naar Middelburg om uit te komen tegen U. F. C. uit Middel burg voor de tweede klasse Z.V.B. A. V. M. speelt te Goes tegen Blauw Wit Vooruit van Middelburg voor de eerste klas B. der Z.V.B.

Volksblad | 1921 | | pagina 2