No. 92 Zaterdag 19 November 1921 44® Jaargang TERUG UIT HET RUK DER DOOüEN FEUILLETON Gemeenteraad. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes $0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- ea Vrijdagmiddag 12 uien te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- eu Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren vaa minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advartentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring*-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende damkbetalglageaf alet neer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Daden Te Washington, de hoofdstad der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, wordt op het oogenblik een „ontwapeningsconferentie" ge houden, beter gezegdeen vergade ring, waar men zal trachten te komen, wel niet tot geheele ontwape ning, maar toch tot een groote vermindering in de bewapening. Buiten de landen, die in den oorlog de nederlaag leden, hebben de ver bondenen en eenige andere staten der wereld hun afgevaardigden naar die conferentie gezonden, ook Neder land. Onze minister van Buiten- landsche Zaken, de heer Yan Karne- beek, staat aan het hoofd onzer gevolmachtigden. Bij de opening der vergadering uitte hij zijn beste wenschen voor het slagen, terwijl hy erbjj voegde, zoo noodig gaarne van raad te willen dienen in de kwestie van de machtsverdeeling in het verre Oosten, omdat wij als bezitters van Oost-Indië met 50 millioen inwoners niet alleen belang hadden bij die verdeeling, maar ook omdat wij op het gebied van het besturen van koloniën veel ervaring bezitten. Die zaak van het verre Oosten kwam trouwens eerst later aan de orde. Allereerst kwam, wat we nu maar kortweg de ontwapening zullen blijven noemen. Al meermalen zijn over dit onderwerp mooie, zelfs roerende woorden gesproken maar... het is nog altijd by woorden ge bleven. Nu, te Washington schijnt het echter anders en beter te zullen gaan. De Amerikaansche minister Hughes, die tot voorzitter der confe rentie is gekozen, heeft al dadelijk het krasse voorstel gedaan, dat op 50 GASTON LEROUX „Ik voor mij houd het er voor", besloot de gouvernante, die moeite had Mevrouw de la Boissière by te houden, „dat Mevrouw Saint Firmin den kleine gered heeft. Zy is zeker in de kamer gekomen, heeft de gaslucht geroken, 't raam open ge schoven, Frangois in uw kamer overgedragen en is daar flauw ge vallen „'t Is mogelijk", antwoordde Fan ny al hollend, tusschen haar tanden door, „maar hoe kan Mevrouw Saint- Firmin er op 't juiste oogenblik geweest zijn, om in uw plaats den kleine te redden „O, Mevrouw!" Juffrouw Hélier had het verwijt het gebied der marine de drie machtigste landen Amerika, Enge land en Japan hun oorlogsvloten meteen aa.ital groote schepen zou den verminderen, in de eerstvolgende tien jaar geen nieuwe oorlogsschepen zouden bijbouwen en na die tien jaar hun vloten op de aangenomen, verminderde sterkte zouden houden. Met hun drieën zouden ze dan zes en zestig groote slagschepen en slagkruisers laten vervallen, waarna ze. gezamenlijk Dog vijftig stuks zouden overhouden, namelijkde Ver. Staten 18 slagschepen, Engeland 18 slagschepen en 4 slagkruisers, Japan 6 slagschepen en 4 slagkrui sers. De sterkte aan geschut op deze overblijvende schepen zou zijnde Ver. Staten 196 groote kanonnen, Engeland 188 en Japan 100. Brengt men hierby de grootte der schepen in aanmerking, dan zou de machts verhouding zijn als 5 tot 5 tot 3 dat wil zeggende Ver. Staten en Engeland zouden ter zee een even groote macht bezitten, terwijl die van Japan drie vijfde deel van elk der anderen zou zijn. Zes en zestig moordmonsters afschaffen en er vijftig overhouden dat is iets, wat men van vechtersbazen niet zou verwacht hebben. Sommigen mogen al wenschen dat alle oorlogsschepen, tegelijk verdwijnendoch dat gaat niet maar zoo ineens. En wy noemen het Amerikaansche voorstel zonder omslag heel mooi. De conferentie scheen er ook zoo over te denken, en de pers in alle landen, voorzoover ons bekend is, eveneens. Hoofdzaak was echter wat zullen Engeland en Japan op dit voorstel antwoorden. Dat antwoord is niet lang uitgebieven. Reeds in de vol gende zitting verklaarde de eerste gevolmachtigde van Engeland,onder geestdriftig gejuich der conferentie leden, dat zijn regeering het Ameri kaansche voorstel in zyn geheel aannam, terwijl hij erbij voegde, nog verder te willen gaan en ook het aantal öuikbooten te willen beperken, misschien wel geheel af schaffen. En Japan verklaarde, een enkele ondergeschikte wijziging te zullen voorstellen, maar in hoofd zaak toch met het voorstel der Ver. Staten mee te gaan. Ook Frankrijk en Italië, in marinezaken landen van den tweeden rang, sloten zich bij het voorstel aan. Dat is dus inderdaad een prachtig begin van deze zeer belangrijke conferentie. Als de grootsten der grooten op deze manier voorgaan zullen de kleineren en kleinen wel moeten volgen. Wij hopen en ver trouwen dan ook, dat de Neder- landsche regeering niet aarzelen zal, om binnenkort ook in haar marine- bezit flink het mes te zetten. Maar de conferentie te Washing ton wil en zal meer doen. Ook de ontwapening te land komt spoedig ter tafel. En hierbij zal misschien niet alles zoo vlug en goed van stapel loopen. Wij zyn in dit opzicht het meest bevreesd voor de houding van Frankrijk. Misschien is er iets op te vinden, om dit land in zijn streven naar veiligheid tevreden te stellen. Het zou overigens wel kun nen gebeuren, dat tegen Frankryk niet heel zachtzinnig werd opgetre den. Dat leiden we af uit het feit, dat ook Japan flink aan de ooren werd getrokken, toen „het verre Oosten-'' aan de ordekwam. Mogelyk, doordat het eerste voorstel van Amerika zoo gunstig was ontvangen, trok voorzitter Hughes ook hierby maar dadelijk van leer tegen Japan. „In het verre Oosten, zei hij, moeten begrepen, 't Deed haar pijn en zij zuchtte„Zijn vader, die mijn toewijding kende, zou my bij zijn leven nooit iets dergelijks gezegd hebben." Zy sleepte zich met knik kende knieën achter Fanny voort. Juffrouw Hélier hield den vader nu voor dood. Sedert de tafel ge sproken had, twijfelde zij er niet meer aan. 's Avonds sloot zij zich op in haar kamer in den Isabella- toren, legde haar handen op het mahoniehouten tafeltje en bracht nachten door al roepend //is de geest daar?" en gaf hem hardop inlich tingen omtrent de vorderingen der kinderen. Soms sloot zy zich zelfs met de kinderen en den geest op en hield dan séances, die ten zeerste de nieuwsgierigheid opwekten van Lydia, het Mulein dat zy overigens voor geen cent vertrouwde. Het troostte haar, dat de geest geen antwoord gaf (want hij antwoordde haar niet) ook al bleef zij tot het aanbreken van den dag met hem spreken. Zij benydde Mevrouw Saint Fir min, die in een onmiddellijke ver binding met den geest van André scheen te staan en 't leed voor juffrouw Hélier geen twijfel, dat de ziel van den overledene zelf de schreden van de notsrisvrouw zoo ■wonderbaarlijk had geleid naar de kamer van den kleinen jongen, die door gas bedwelmd raakte. Waarom was de geest Mevrouw Saint Firmin gaan halen, die zich een eind daar vandaan bevond, terwijl zij vlak bij zatMaar sedert zij aan spiritisme deed, hield de gouvernante rekening met de grillen der dooden. Zy had er heei wat voor gegeven om uit Martha's eigen mond de bevestiging van haar veronderstel lingen te vernemen. Tot haar groo ten schrik helaas werd de deur door Fanny voor haar neus dicht gesmeten. Daarom bleef zij achter de deur staan luisteren. Op dat oogenblik kwam de arme kleine Mevrouw Saint Firmin tot zich zelf, dank zy de krachtige maatregelen van den dokter en begon dingen te zeggen, die een alle volkeren gelijke rechten hebben, zoodat er van geheime of bijzondere overeenkomsten geen sprake mag zijn. Dus moet Japan zijn invloed in Shantoeng en zijn toezicht op de Mongoolsche spoorwegen opgeven. Er dient een einde aan de bezetting daar te komen, terwijl ook de Japansche) bezettingstroepen uit Siberië teruggeroepen dienen te worden" Verder stelde hij voor, rond de eilanden in den Grooten Oceaan, waarvoor mandaten zijn uitgegeven (de voormalige Duitsche bezittingen aldaar), een grooten kring te trekken, waarbinnen de zee vrij zal zijn. Dit ging zoowel tegen Engeland als tegen Japan, de twee staten, aan wie bedoelde „mandaten" zyn verleend. Ofschoon dit voorstel nog niet geheel duidelijk is, blijkt toch wel zooveel, dat Amerika er niet voor terugdeinst, zijn vroegere bondgenooten in den oorlog op hun voorman te zetten. Zoo zou het ook wel kunnen gaan tegenover de Fransche eischen. Wij zyn verlangend te weten, hoe het verdere verloop der conferentie zal zijn. In elk geval kunnen we Hughes nazeggen„De wereld wacht niet op schoone woorden, maar.op iets prakrisch, dat onmiddellijk tot uit voering gebracht zal worden". Dinsdagavond vergaderde de gemeen teraad onder leiding van burgemeester Hajenius, die de vergadering «>p de gebruikelijke wijze opende Alle leden waren aanwezig, ééu vacature. Schatting scommissie. Aan den heer J. F. van der Leeuw werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der schattingscommissie geloovige spiritiste als juffrouw Hélier met een heilige vreugee zouden vervullen, maar die het nuchtere verstand van Mevrouw de la Boissière hoe langer hoe meer verontrustten, die het onzuivere geweten van Jacques tot in 't diepst van zijn ziel kwelden en die veel te denken gaven aan dokter Moutier, die voortdurend ontzet was, op zyn weg verschynsels te ontmoeten, die eenigen grond gaven aan zyn astrale theorieën, Martha informeerde eerst naar de gezondheid van het kind en deed toen het volgende zonderlinge ver haal „Ik maakte in den schemer myn gewone wandeling langs den oever, toen plotseling uit den nevel, die reeds boven de rivier zweefde, André's gestalte vlakbij mij opdook." t Is dus pas een uur geitden, dat die verschijning door je gezien is?" viel Fanny haar in de rede. Wordt vervolgd.) UIT HET FRANSCH VAN

Volksblad | 1921 | | pagina 1