Stadsnieuws. Uit den Vreemde. Sport. Burgerlijke Stand van Goes. Marktbericht, K. van Schouwen te Middelburg. Mededeeling werd gedaan betref fende den stand van het opgerichte propaganda-fonds, waarvoor reeds be langrijke bijdragen zijn toegezegd. Be sloten werd tot krachtige versterking van het fonds, dat een levensbelang is voor de partij in deze provincie. De uitgave van het weekblad „de Vrijheid" werd eveneens besproken. Zoodra het bestuur volledig is samen gesteld, zal omtrent de voortzetting een beslissing worden genomen. Ten slotte werden besproken de maatregelen voor een doelmatige pro paganda, zoomede de houding der Kamerleden bij de grondwetsherziening. Deze besprekingen droegen een intiem karakter. De loodsschoenera te Delfzijl „De Eemsbode" schrijft o.a. Een tweetal rijksingenieurs heeft men den inspecteur van het Loodswezen te Delfzijl een onderzoek ingesteld naar den loodsschoener „Eems III" welke reeds geruimen tijd in het dok in reparatie ligt, en den reserve loods schoener, die een' paar weken geleden twee zware stormen heeft doorgemaakt en tijdelijk aan den dienst is onttrok ken om te worden nagezien. De genoodigden vormden te zamen een commissie, waaraan werden toege voegd een scheepsbouwmeester, die lange jaren houten schepeD heeft ge bouwd, en een oud-gezagvoerder, die lang op houten schepen had gevaren. Het resultaat van het onderzoek is voor de commissie geweest, dat zij en bloc als hare meening uitsprak, dat de schepen niet geschikt zijn voor den loodsdienst op de Eems. Zij besloot den Minister van Marine te verzoeken oumiddellijk de reparatie aan de „Eems HI" stopjte zetten en een onpartijdige commissie t-e benoemen om een nauw keurig onderzoek in te stelleu naar den toestand der loodsschoeners te Delfzijl. De St. Elisabethsvloed. 18 dezer is hel 500 jaar geleden, dat de St. Elizabethsvloed al het land tus- schen de Mtrwede en cle dijken ten Zuiden der Binnenmaas, lusschen de Maas en den Westelijken Maasdam, verzwolg en zoo den Biesbosch deed ontstaan. Het water stond aan alle kanten voor de poorten van Dordrecht en zoo ver het oog reikte, zag men van die stad uit een zee, opgejaagd door den Noordwester storm omstreeks middernacht bij hoogtij, zonder spring vloed, zes dagen voor nieuwi aaan. 72 dorpen, welke aan Dordrecht grensden, zijn toen door het water verwoest. Verduistering Zooals men zich herinneren zal is door mr. E. A. Ko- kosky bij de justitie een klacht inge diend, dat door den president-com missaris van de N. V. het Paleis voor Volksvlijt, mr. E. A. van Hall, f500,000 zou zijn verduisterd. Door den substituut-officier van justitie, is als gevolg van het voorloopig onder zoek door de politie een huiszoeking gedaan bij mr. F, A. van Hall in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Na afloop van deze huiszoeking is rar. F. A. van Hall naar het Huis van Bewaring overgebracht. Herman Groenendaal. Herman Groenendaal, die thans in de militaire gevangenis in Den Haag vertoeft, neemt, naar het Vaderl. meldt, sinds Maandagmorgeu op de natuurlijke wijze voedsel tot zich. Witte Bioscoop. Ook deze week heeft de Witte Bioscoop een aardig programma. Bij zonder pakkend en spannend is de hoofdfilm „Overwonnen door liefde". In deze film zien we hoe de vrou welijke hoofdrol zich uit een vlieg machine laat vallen op het schip, aan boord waarvan zich haar geliefde bevindt De negerhut van Oom Tom is een der merkwaardigste komische films, die wij ooit zagen, een allerdolste klucht. Voorts zagen we mooie natuurop namen van midden-Afrika, dit een landschapsbeeld biedt, dat wel het tegenovergestelde is van het Zuid- Bevelandsche en de steeds belangwek- wekkende bioscoopkrant, die de merkr waardigste wereldgebeurtenissen ver eeuwigt. Een programma dat men moet gaan zien Vkeemid. Zaterdag had de slotvergadering van Vreemid" in de Korenbeurs plaats. De voorzitter, de heer P. OosterbaaD, heette de comité-leden welkom en deelde mede, dat de eere-voi-rzitter, de heer Burgemeester, tot zijn spijt ver hinderd was deze vergadering bij te wonen. De secretaris, de heer Arnoldi, gaf daarna een interessant en onder houdend algemeen verslag, beginnende bij de eerste conferentie tusschen de vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, Handelsbelan gen en de Hanze en loopende tot en met den laatsten dag der feestelijk heden. In dit verslag werd nogmaals dank gebracht aan de Comité's voor het Zangconcours, den betrouwbaar- heidsrit en de Ringrijderjj voor de prettige sameuwerkiDg en aan de pers voor haar medewerking, wat de publi citeit betreft. Gehuldigd werden de groote verdiensten van den voorzitter en de ijver en werklust van alle Comitéleden, alsmede van het Dames- Comité en ook van den heer L. Smit, die zich met zijn radio-statd zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Spreker eindigt zijn verslag: ,/Laat de beteekenis van „Vreemid" niet ver loren gaan, maar blijve de samenwer king tusschen de drie vereenigingen bestaan tot heil van Noord- en Zuid» Beveland en onze stad. Lang leve de herinnering aau Vreemid!" (Applaus). Op voorstel van den heer Rothuizen zal het Dagelijksch Bestuur in dit verslag nog een passage iulasschen, vermeldende de groote verdiensten van den secretaris, den organisator bij uitnemendheid. Daarna nam de heer Arnoidi het woord, om namens de Comité-leden uiting te geven aan hun groote waar- deering voor den arbeid van den voor zitter en om aan mevrouw en den heer Oosterbaan een klein bewijs van hulde aan te bieden. Een fraai theeservies werd daarop binnengebracht, onder de aanbieding waarvan spreker er den nadruk op legde, dat de kosten biervan niet uit de Vreemid kas, maar door de leden onderling zijn bestreden. De votrzitter dankt in hartelijke bewoor dingen voor dit huldeblijk, maar legt er allen uadruK op, dat het feest alleen is kunnen slagen door den steun, dien hij van alle Comité-leden en in het bijzonder van den heer Arnoldi onder vond. De penningmeester, dhr. T. Faberij de Jonge, deed daarna rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van ruim f 2600, waarvan nog enkele kleine nagekomen rekeningen moeten worden voldaan. Ingevolge het vroeger getroffen accoord krijgt //Vreemdelingenverkeer* van dit saldo de helft en de beide midden- standsvereenigingen samen de andere helft. De voorzitter huldigt de accura tesse van den penningmeester, waar zijn kas precies met de boeken klopte. Namens de commissie tot nazien der rekening rapporteert dhr. Bielen. Zij is geheel accoord bevonden. De voorzitter brengt vervolgens de vraag ter sprakemoet Vreemid af scheid nemen van het publiek Het Dagelijksch Bestuur g*eft in o?erweging de sameuwerking te bestendigen en zou gaarne zieD, dat de leden van het Comité in hun organisaties daartoe het voorstel deden. Desgewenscht kunnen die veri eenigingen dan andere afgevaardigden aanwijzen. Vandaar, dat het Dag. Bestuur voorstelt aan V. V. f 1200, en aan de beide andere vereenigingen f 600 uit te keeren. Dan t lijft een klein saldo in kas, om daaruit later de kosten in eerste instantie van een nieuw plan te bestrijden. Aldus wordt besloten. Ook vraagt de voorzitter op welke wijze het Comité afscheid zal nemen van het eere comité, het dames comité, de sub-comité's en van alleD, die bij de Vreemid-feesten behulpzaam zijn ge weest. Het Dag. Bestuur stelt voor, deze allen uit te noodigen bij een bioscoop voorstelling in de bioscoop van dhr. v. Liere, waar dan vertoond zal worden de film „Neerlands volksleven in de lente", waarin o.m. opnamen van Zuid- Beveland zijn verwerkt. Deze voorstel ling zou dau op Maandag 21 Nov. plaats hebbeD, Ook dit voorstel oogst algemeeue instemming. Nadat de voorzitter nogmaals allen dank had gezegd voor de ondervonden samenwerking, vereenigden allen zich aan een maa'tijd, die den heer Verwer alle eer aandeed en waar ook nog menige toespraak werd gehoudeD. Verhuring Soc. V. O. V. Op 7 November heeft de over dracht plaats gehad van de gronden en gebouwen der Sociëteit //Van Onge- nuchten Vrij", zoodat thans de gemeen te hiervan eigenaresse is. Zoolang de plannen om deze eigendommen dus danig in te richten, dat ze zullen kunnen dienen voor het doel, waartoe ze zijn genaakt, n.l. het scheppen van een centrum voor het maatschappelijk verkeer, niet slechts voor Goes, doch ook voor Zuid-Beveland, zoo mogelijk voor geheel Zeeland, nog niet gereed zijn, verdient het naar de meening van B. en W. aanbeveling de exploitatie zooveel mogelijk op den bestaanden voet te doen doorgaan. In verband met bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor te verhuren aan de sociëteit //Van Ongenuchten Vrij" het sociëteitslokaal en aan den heer C. Sinke de overige lokaliteiten van het gebouw, voor een huursom resp. naar reden van f 600 en f 500, per jaar, voor beiden met een weder- zijdsche opzeggingstermijn van drie maanden. Al ruim 100 die niet meer terugkeerden. Voor zoover bekend ge maakt, zijn dit jaar in de Alpen om gekomen door de vorst 17, door vallen 35, uitglijden 6 en verplettering 5 toeristen. De gletschers eischten II slachtoffers, algeheele uitputting 3, bloemen-plukken 6. Het aantal ver misten is dit jaar ook grooter dan vorige. Voetbal. Het Nederlandsche elftal heeft zich gisteren te Parijs krachtig geweerd en wist het Fransche elftal met 50 de nederlaag te bezorgen. Voor de Zuid. derde klasse had te Middelburg op het gemeentelijk sport terrein de ontmoeting Zelandia Dosko II plaats met 12 tot uitslag. Te Vlissingen speelde voor de derde klasse. Vlissingen II tegen Walcheren met 06 tot einde. Schaken. Zaterdagavond gaf te Middelburg voor de schaakclub de Rus Aljechin een simultaan seance tegen 31 spelers. Te 8 uur begonnen, viel te 10 uur de eerste tegenstander af. De langste partij duurde tot half twee. Toen had de heer Aljechin twee partijen verloren namelijk tegen den heer C. T. Ruben uit Goes en jongeheer J. Bosman uit Middelburg, 3 partijen waren remise, namelijk tegen dr. Fick uit Bergen op Zoom en de heeren mr, J. Adriaanse en Stroband uit Middelburg. De ove rige 26 partijen werden alle door den heer Aljechin gewonnen. Geboren11, Maaike, d.v. Pieter Brouwer en Elizabeth Verhoeven 10, Pieter, z.v. Pieter Goedhart en Maria van Boven. Huw.-afk.12, Cornell's Fredericus van Wendel de Joode, 27 jr., jm. te Haarlem en Johanna Jacoba Schrijver, 23 jr., jd. te Goes Adrianus van Loenhout, 25 jr., jm. te Goes en Maatje Maria de Jonge, 19 jr., jd. te Kattendijke; Pieter Marinus Knie riem, 39 jr., jm. te Goes en Aaltje Hagedoorn, 29 jr., jd. te Kampen. Rotterdam, 14 November 1921. Vlasaanvoer 6380 st blauw f 1,25 a f 1,90. 93CO st. Groningen f 1,25 a f 185 2490 st wit onverkocht 6250 st geel f 125 af 1,85, 770 st dauwrood f 1,35, alles opgeruimd. Aardappelen Zeeuwsche Eigenheimers f 6.a f 6,20, overigens prijshoudend. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel f 20 00 Haver f 10 80 a f 1 1Mais f 175 a f 183. Binnenlandsche Lijnzaad [blauw] Lijnzaad [raai] Lijnzaad [voer] Karwrjzaad Kanariezaad Maanzaad Koolzaad Mosterdzaad [bruin] Mosterdzaad [geel] Tarwe Afwijkende Tarwe later Rogge Gerst Chevalier Win ter'Zomer Haver Erwten nieuwe kl. gr Bruine Boonen puik Schokkers f Kroon Eieren 28,— f a f 23,— a 26,— 18,a 20, 32,— a 33,— 16— a 17, 46 a 48,— 27,a 28, 27:— a 27,— a So il 50 a 12,50 111— a 11 75 12,— a 12,50 20,— a 22,- 33 a 37,— 1900 a 2L— VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1435 eerste kwaliteit f 0 87 a f 0 91 tweede f 0 80 a f 0 85, derde f0 70 a f 0,75 lichte soort f0,70 a f 0 80. Handel redelijk door aankoop buitenland. Kanibalen. Zaterdagmiddag ont stond te Cadzaad (haven) onder een 4-tal bietenlossers twist over een eindje ■taaidraad, die zoo hoog liep, dat ze handgemeen werden. Onder hen bevond zich ook een 60-jarig man, die zoo woest was dat men hem nauwelijks kon kalmeeren. Met van alles wat voor handen was werd er op ingeslagen. Een persoon kreeg zoo'n hevigen slag met een bietenriek op zijn hoofd, dat deze in twee stukken brak. Een tweede per soon werd een duim afgebeten en bij een ander hingen de Tappen vel en vleesch van de wangen. Drie der vech tersbazen moesten door een geneesheer worden verbonden en de wonden dicht genaaid. Van een en ander werd door de marechaussee proces-verbaal opge maakt.

Volksblad | 1921 | | pagina 2