No. 91 Woensdag 16 November 1921 44' VOÏ4 TERUG Uil HIT RIJK mD08 FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cent Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adverientiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet nasar dan nekt regels beslaande, voor den pr^s van f 1, Honderd auto's als oud roest. In de garages op de Paardenmarkt te Delft staan sinds jaar en dag on geveer 100 automobielen, welke in oor logstijd zijn aangekocht en waarvoor nog geen bestemming is gegeven. Er zijn peisonen- en vrachtauto's, goede, middelmatige en slechte, heele en ka potte, maar één ding hebben ze alle gemeen ze zijn alle verwaarloosd. Het is een kapitaal, dat eiken dag kleiner wordt, door de toenemende verwaarloo zing. Het Ministerie van oorlog heeft te beslissen wat er met al die wagens moet geschieden maar het beslist niet. Er is al eenige malen gevraagd of de auto's niet verkocht kunnen wor den, doch alles blijft zooals bet is. Tot schade voor de schatkist, d.w.z. voor de belastingbetalers. (D. Ct.) Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.*8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Nov. in Nederland uitgesproken 53 faillissementen tegen 28 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Nov. 1921 1826 faillissementen tegenover 1176 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Voorstel tot solidariteitsstaking Het bestuur van het N. A. S. heeft 49 GASTON LEROUX Moutier beklaagde zich nog meer over den tijd, die 't hem kostte, toen hij zich dadelijk rekenschap gaf, dat men hem voor een kleinig heid gestoord had. //Een gewone verstuiking, al is ze heel pijnlijk ongetwijfeld" (want Prosper stootte onduidelijke klanken uit, zoodra men hem aanraakte, waartoe moed behoorde) bromde de dokter, die opstond en om water en zeep vroeg, om zijn handen te wasschen. „!e moet een borstel met honds gras, zeep en water nemen, om dien vuile n kerel schoon te was schen", zei hij tegen den opzichter en den portier, terwijl hij op den ongelukkigen man wees, die zich op zijn ellebogen, trachtte op te richten, alsof hij wilde vluchten en wiens woeste bewegingen om zijn krukken schenen te vragen, die hij in een hoek had gesmeten. „Daarna zal ik hem verbinden", vervolgde vader Moutier, „en kan aan de besturen van het Algemeen Nederl. Vakverbond, het Bureau voor de R. K, Vakorganisatie, het Christe lijk Nationaal Vakverbond en het Ne der!. Verbond van Vakvereenigingen voorgesteld dat de vakcentralen zullen besluiten tot aanwending van de strijd middelen solidariteitsstaking en de besmetverklaring, mede ter ondersteu ning van de staking van de metaalar beiders. Huisslachtingen en de Vleeschkeuringswet. Het dag. bestuur der Z.L.M. heeft aan Ged. Staten van deze provincie verzocht er bij den Minister op aan te dringen, de wet op de vleeschkeu- ring voorloopig op te schorten, in terband met de moeilijkheden voor de huisslachting. Een jubileum. Mgr. dr. W. H. Nolens, voorzitter van de katholieke fractie in de Tweede Kamrr, herdacht Zondag den dag, waarop hij 25 jaren geleden voor het eerst zijn intrede in de Kamer deed. Tegen den oorlog. EeD 60-tal predikanten, artsen, ju risten, ingenieurs, leeraren en leeraressen, oud-leden van den Vrijziunig-Christe- lijken Studenten-Bond, hebben een verklaring opgesteld waarin zij hun instemming betuigen met den wensch van prof. Van Vollenhoven, neergelegd in zijn Gids-artikel Ontwapening van October j.l., dat de volksvertegen woordiging in de Grondwet een artikel hij weer nasr den duivel loopenl" Op 't zelfde oogenblik dat Meneer en Mevrouw de la Boissière zich met weerzin van dit treurig tooneel afwendden, zagen zij tot hunne niet geringe verbazing Juffrouw Hélier aankomen. Doodsbleek en hoogst opgewonden scheen zij niet bij machte om te spreken. „O, Mevrouw. Mevrouw „Wat is er, juflrouw Hélier Kom spreek op 1 God. Er is toch niets met Jacques gebeurd z/Nxeen Mevrouw, neen, niet met Jacques, maar met den kleinen Frangois „O, hè, u deed me schrikken!" „Wat is Frangois overkomen?" vroeg meneer de la Boissière met nadruk. „O, gelukkig niets ergs, meneer." „Waa.om is u dan in zoo'n opgewonden toestand?" „Wegens mevrouw Saint-Firmin" Wat? Wat? Mevrouw Saint Firmin Wat heeft Mevrouw Saint Firmin gedaan? Fanny ging voor haar man staan, die als een espen blaadje beefde en herhaalde vijandig „Ja, wat heeft Mevrouw Saint Firmin gedaan „Zij is flauwgevallen, Mevrouw!" „Flauw gevallen En waar dat „In Mevrouws kamer opneemt, van deze strekking ,/Het Nederlandsche volk verklaart geen oorlog". Bezuiniging op de krankzinnigengestichten. Naar V. D. van de meest betrouw bare zijde verneemt, is de regeering van plan van de rijkskrankzinnigengestichten te Eindhoven, Grave en Medembük tenmins e één (Grave of Medemblik), zoo mogelijk twee, op te heffen. Voorloopig zal het nieuwe rijksge sticht bij Eindhoven alle rijkspatiënten niet kunnen bevatten. Door sluiting van andere gestichten zal een zeer aanzienlijke bezuiniging op de exploi tatie van de verpleging kunnen worden verkregen. P. Lindenbergh. Het Zeeuwsch Laudb. bid. wijdt eenige hartelijke woorden aau den heer P. Lindenbergh te Wemeldinge, die 18 dezer zijn 70en jaardag herdenkt. Het blad schrijft o.m. ffDe heer Lindenbergh is een orga nisatieman op en top. Verschillende vereenigingen heeft hij helpen stichten, terwijl hij daarvan steeds een der leidende figuren is gebleven. Noemen we in dit verbandde Coüp. Boterfabriek //Het Hart" en de Coöp. Landbouwvereeniging (Afdeeling der Z.L.M ie Wemeldinge, de Eerste Ned. Coöp. Beetwoitelsuikerfabriek te Sas van Gent, de Veilingsvereeniging ZuidBeveland en de Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek. Ook voor onze Z L.M. is de heer „In mijn kamerWat beteekent dat De dokter en Jacques liepen al vooruit en juffrouw Hélier gaf tekst en uitleg aan Fanny, die haar met vragen overstelpte, omdat zij niets van een dergelijke historie begreep en toch gaarne alles weten wilde. Ziehier, wat gebeurd wasIn den namiddag had de kleine Fran- fois over hoofdpijn geklaagd, en juffrouw Hélier had hem naar bed gebracht, met 't plan den dokter te waarschuwen als het kind niet beter werd. Maar hij was bijna dadelijk in slaap gevallen en zij had hem rustig laten liggen, in de overtuiging dat zijn lichte onge steldheid te wijten was aan de overdreven drukte, waarmee de kleine jongen den heelen morgen gespeeld had. De gouvernante was daarna in de werkkamer gaan zitten, waar zij zeker was 't kind te kunnen hooren roepen en was met haar correspondentie begonnen. De kinde ren hadden dien dag geen les. Germaine en Jacques waren met Lydia gaan wandelen. Niets- ver brak de groote stilte in het'kasteel, en niet het minste gerucht had juffrouw Hélier kunnen ontgaan. Slechts de toiletkamer der kinderen scheidde de werkkamer van Fran- Lindenbergh iemand van beteekenis. Hij heeft wel geen zitting in een der hoogste Bestuurscolleges van dit lichaam doch dit neemt niet weg, dat hij ook hier tot de toonaangevende, inderdaad „werkende" leden behoort." Het blad geeft een overzicht van de verschillende commissies der Z.L.M. waarvan de heer Lindenbergh voor- z'tter is, vermeldt dat hij nog kort geleden is benoemd tot voorzitter der Pachtcommissie van bet K.N.L.C. en besluit met den wensch dat hij nog lange jaren zal mogen voortwerken aan de verheffiing van den landbouw en den landbouwenden stand. De Vrijheidsbond in Zeeland. Zaterdagmiddag had te Middelburg eene algemeene vergadering plaats van den Vrijheidsbond in Zeeland, welke vergadering werd bijgewoond door een 26-tal afgevaardigden van kiesvereni gingen of algemeene leden in de pro vincie. Het reglement der Centrale Kies- vereeniging werd na uitvoerige dis cussie over den vcrm der organisatie vastgesteld. Het bestuur zal bestaan uit een voorzitter, een secretaris en een pen ningmeester, te kiezen door de alge meene vergadering en 7 andere leden, namelijk een afgevaardigde uit ieder der 7 kieskringen voor de provinciale Staten. Ditmaal werden tot voorzitter, sec retaris en penningmeester resp. gekozen de heeren T H. Siemelink te Vlis- singen, M. Laernoes te Vlissingeu en gois' kamer. Om de rust van den kleinen jongen niet te storen, had juffrouw Hélier de deur van de werkkamer, waar zij zat te schrijven, dicht gedaan, maar zij had uit voor zorg, die welke toegang gaf tot de beide andere vertrekken wyd open laten staan. Twee uren waren onge veer op die wijze verstreken. Ver baasd over het lange slapen van den kleine, was juffrouw Hélier eindelijk opgestaan, had de deur van de toiletkamer geopend en dadelijk een lulden gil geslaakt. Een afschu welijke gaslucht benam haar den adem 1 Zij sprak zich moed in en snelde naar de kamer van den kleine. Hoe groot was haar ontzetting toen zy bemerkte, dat het kind niet meer in zijn bedje lag en dat het raam van de kamer open stond. Als krankzinnig liep zij verder en kvs am zoo in Mevrouw de la Bois- sière's kamer, waar zij den wakker wordende jongen in het bed van zijn tante zag liggen en aan het voeteneinde Mevrouw Saint Firmin in een flauwte Daarin lag zy nog, want juffrouw Hélier en kamenier hadden tevergeefs gepoogd haar by te brengen. Wordt vervolgd.) UIT HET FRANSCH VAN bpmbmbbw11imib^ 1111 ml imw.mii m ihi—p iii iii

Volksblad | 1921 | | pagina 1