No. 87 Woensdag 2 November 1921 44* Jaargang TERUG UIT HET RIJK DER DOODEN FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voer den prijs van f I, Hieruit wordt afgeleid, dat de loods boot het ongeluk getroffen heeft, dat gevreesd werd, toen de schoener niet I tijdig op haar post was teruggekeerd. Een vlieg legt des zomers 4 a 5 keer 120 tot 150 eitjes. In het einde der 17de eeuw hielden 45 GASTON LEROUX sommige stadsregeeringen ooievaars, die op de vischmarkten rondstapten om het afval op te eten. Van het beschaafde menschdom is tusschen de 70 en 95 pet. lijdende aan landziekten. In 1919 was het tegoed op de Ned. Rijkspostspaarbank 268 millioen gul den in 1920 gaf men .30 millioen meer uit aan alcoholhoudende drankeu. In Nederland verdiinken jaarlijk gemiddeld duizend menschen. Leert zwemmen Gedurende 1919 is door het Rijk voor Volkswoningbouw 74 millioen uitgegeven het Nederlandsche volk gaf in 1920 viermaal zooveel uit aan sterken drank. Tegen één borstkind krygeu gemid deld drie fleschkinderen Engelsche ziekte. Een ei heeft dezelfde voedingswaarde als 46 gram halfvet rundvleesch of 160 gram volle melk. Wij hebben een paar weken geleden melding gemaakt van de plannen tot oprichting van een nieuwe politieke partij van confessioneelen aard. De constitueerende vergadering hiervan heeft 13 October plaats gehad te Utrecht alwaar door personen uit verschillende deelen des lands is opgerichtDe Her vormde (Gereformeerde) Staatspartij. In een voorlopig comité werden ge kozen ds. H. E, Gravemeijer uit Am sterdam, de heer J. C. Eabius uit 's-Gravenhage en de heer T. A. Hagen uit Amsterdam. Naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, heeft de raad van ministers bepaald, dat benoemingen en rangsverhoogingen Ik geloofenfin, we moeten erg voorzichtig zijn, want Saint Firmin zal wel voorzorgen genomen hebben. Kom, laten we nu vlug naar beneden gaan en naar huis toe, want mijn man komt weldra terug. Hij moet ons alle drie in de salon aantreffen, terwijl we doodonschuldig over den regen zitten te praten". Maar toen ze van 't koepeltje aan het water terug waren, nam Fanny met een paar woorden afscheid en zij sloeg op de vlucht. Men kon 't niet anders noemen Jacques was niet in staat te spreken. Fanny had nauwelijks een be leefdheidsfrase uit haar droge keel kunnen stooten Zij kreeg 't eerst wat van haar koelbloedigheid terug. „Wij moeten te weten komen, wat dit alles beduidtWij kun nen niet meer om dit kleine ding lachen". „Ik heb nooit om haar gelachen'1, zei Jacques, wiens bleekheid Fanny verschrikte. ,,Kom tot je zelf'1, zei zij tegen hem. „Wij moeten ons vooral niet kinderachtig aanstellen". ,,'t Is verschrikkelijk mompelde Jacques, toen ze 't mij vertelde, dacht ik ineen te zullen zinken. Die kleine heeft visioenen ik begin te gelooven, dat Moutier misschien niet heelemaal ongelijk heeft met te beweren „Zwjjg toch, Moutier houdt ons voor den gekJe wordt toch ook niet krankzinnig, net als Martha hè André ligt niet tevergeefs erin Als André haar werkelijk verscheen, als André iets kon doenzou hij ons zijn kinderen al afgenomen hebben Maar hij kijkt er niet naar om ,,'t Is waar, wat je zegt!" „Weet je, wat ik denk? Ik denk, dat zij werkelijk iemand ziet, geen verschijning, geen geest, maar een levend iemand, die misschien, ik niet meer met terugwerkende kracht mogen geschieden Het blad weet niet of deze bepaling geldt voor alle rijks ambtenaren, dan wel enkel voor de ambtenaren bij de post en telegrafie. De minister van arbeid zal gedu rende de week van 31 October tot 5 November van zijn departement af wezig zijn wegens een door hem alsdan te maken dienstreis in de provinciën Limburg en Zeeland. De N.R.Ct. schrijft De hevige storm die op onze kusten heeft gewoed, heeft als van ouds de dappere bemanningen van de redding booten naar buiten gehaald in den strijd met de golven. Als wij in onze lage landen 's nachts den orkaan om het huis hooren gieren, dan weten wij dat de schepen, die in het gezicht van de havens in nood verkeeren, niet alleen worden gelaten tegenover de losgebroken elementen. Het Hollandsch bloed mag wel eens traag vloeien, de traditie van ons reddingswezen bewijst, dat zijn wakkere mannen in het oogen- blik van het gevaar geen lauwheid kennen. Uit menig zeegat is ook in den laatsten storm de reddingsploeg in zee gestoken. Velen deden het in de weten schap, dat zij wellicht niet terug zou den keeren en vrouw en kinderen zonder kostwinner achter zouden laten. Toch zijn zij gegaan. De roepstem van de hulpvaardigheid was hun voldoende om zich tusschen de huizenhooge zeeën te wagen. Er is reddingswerk verricht met schoone zeemanskunst en behouden» thuiskomst, maar er is helaas ook een groot aantal offers geëischt. zeg misschien, maar die ik in elk geval bij de zaak betrokken is," en zij fluistert in zijn oor„die je in het bosch bezig gezien heeft, met het lijk in den koffer te leggen Dat denk ik. Iemand die zich niet wil in opspraak brengen, die geen enkele aanwijzing wil geven, maar die Martha en haar mystieken aanleg kent en dit middel uitge vonden heeft om haar op het spoor te brengen dat geloof ik en het is veel ernstiger, dan al jouw spookverhalen." „O", zei Jacques, die zich tegen een boom steunde, want hij kon niet meer loopen, „we moeten weten waar we aan toe zijn en in dat geval. In dat geval „We moeten zonder een minuut te verliezen handelend optreden". Fanny nam hem onder den arm, trok hem voort en trachtte hem weer wat van zijn oude geestkracht bij te brengen. Maar hij was als gebroken. XVII. Vier uur 's morgens. Twee onbewegelijke schaduwen stonden den volgenden morgen om Aan den Hoek is de President van Heel verongelukt met zes man. Bij Terschelling is de Brandaris met vier opvarenden verdwenen. Dat het niet meerendeels jonggezel len zijn, moge hieruit blijken, dat met de President van Heel zijn gebleven W. van den Klooster die volgen» de berichten een vrouw en drie kinderen, Boxman die een vrouw en negen kim deren, de Geus die vier kinderen, Weenig die twee kinderen en A. Visser die een vrouw achterlaat, voorts Boele zonder kinderen. Van de Brandaris zijn omgekomen Wiegman die een vrouw en vijf kinderen en Kies die een vrouw en zes kinderen had, Pot die kostwinner was voor zijn ouders en Dijkstra die ongehuwd was. Een eerbiedige hulde z$ hier aan de nagedachtenis van deze goede Hol- landsche mannen en eenvoudige slacht offers van hun plichtsbetrachting en onverschrokkenheid gebracht. De reddingmaatschappijen bestaan voornamelijk van particuliere giften. Mogen deze thaas voor de onverzorgd achtergeblevenen ruim toevloeien. Gelden kunnen worden gezonden aan de Zuid~Holland8che maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rot terdam en aan de Noord- en Zuid» Hollandsche reddingmaatschappij kan toor Amstel 342, Amsterdam. Ook het Ned. Roode Kruis is gaarne bereid gelden in te zamelen. Een steenkoolmaatschappij te Rotter dam kreeg eind September, zoo schrijft de N. R. Crt., een trein met steenkool aan, en de spoorwegmaat schappij moest van de aankomst aan den geadresseesde kennis geven. Men zou denken, dat dit bij één brief of vier uur achter een haag op enkele schreden van het koepeltje aan 't water. Yan de plaats, waar zij zich bevonden, konden zij den geheelen oever van 't boschje wilgen tot links den tuinmuur bespeuren en verder overgaand in de duisternis van een schaars door de maan verlichten nacht het boschje populieren, waar het bosch van Sénart eindigde. In den muur bevond zich een poortje, dat altijd op slot was. In den koepel was niemand te zien, die over de rustieke leuning hing, wachtend op het nachtelijke geheim. „Zy hebben vanavond elkaar misschien geen rendez-vous ge geven", fluisterde Jacques Fanny in het oor. Zij bleven geduldig wachten, want zij wilden de waarheid weten. Half vijf. Plotseling wordt het poortje zach tjes open gedaan en een witte ge daante verschijnt op den drempel. Het is Martha. Zij is evenals vanmiddag in haar witte japon en haar sjaal hangt over de bibberende schouders. De Barneveldsche kip, Een uit Barnevelcl afkomstig ruim 40 jarig boerenmeisje, is dezen zomer in Den Haag //gehuwd'' met iemand, dien zij reeds jaren kende. Nadat haar //man" vóór het //huwelijk" haar spaarduitjes in bewaring had genomen en later ook haar vaderlijk erfdeel heeft opgeëischt, is gebleken, dat het huwelijk uiets dan een groote voor-den-gek-houderij is geweest. Wel zijn de gebruikelijke formalitieten vervuld, doch deze zijn verricht in een particuliere woning, door vrienden en handlangers van den //bruidegom", die thans met de duiten van het goedgeloovige meisje spoorloos is verdwenen. Oplichting voor 4 ton. Een groote Duitsche fitma is door een aan nemer te Amsterdam voor ruim vier ton opgelicht. De aannemer is gearres teerd. De vermiste loodsschoener. Bij het departement van marine is bericht ontvangen, dat Hr. Ms. Zeehond, bij het zoeken naar den vermisten loods schoener No. 2, uit zee heeft opgevischt een plunjekastje, waarin zich bevond de aansteïlingsbrief van schipper Dubois, van het loodsvaartuig. Hygiënische souvenirs. De We reldkroniek geeft souvenirs van de Internationale Hygiëne-tentoonstelling. We ontleenen daaraan het volgende UIT HET FRANSCH VAN Een meuwe partij. Geen terugwerkende kracht. Dienstreis. Helden van de zee. Ons verambtelijkte spoorwegbeheer. {Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1921 | | pagina 1