cursussen op allerlei wetenschappelijk en geestelijk gebied, openbare debatten, wijdingsuren, besloten clubs van jon geren, meisjes en vrouwen. Wij geven, zoo ging spreker voort, ouze prediking, onze catechisatie, het werk van de dames onzer zondagsschool, de oprichting van een afdeeling van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond, gelijk die overal in den lande voorziet in een bestaande behoefte. Spreker zet dan de club van vroeger met de oudsten zijner leerlingen voort en zal deze trachten uit te breiden onder jongeren van 1835 jaar, voorts bieden wij U zoo mogelijk cursussen ook over lité rair—religieuse onderwerpen. Spreker vroeg hun, die belangeloos een lezing willen houden, den een of anderen cursus willen geven, zich te willen aanmelden bij een der bestuurs leden. Belangeloos Belangeloos is heel de opzet geweest van deze stichting en spreker bracht hartelijken dank aan den architect van dit gebouw en aan wie zich verder zoo verdienstelijk hebi ben gemaakt. Ten slotte wenschte spreker de gpmeente van Goes geluk met haar geboaw. Spreker ried allen aan Aan vaardt de hand u toegestoken Maakt u ten arbeid op, opdat deze aan de gemeenschap ten goede kome. Wij willen alzoo Sursum corda De harten omhoog. Nadat het koor lied 104 uit den bundel van den N. P. B. had ten gehoore gebracht werd gebeden en gezongen psalm 119 vers 1, volgden enkele mededeelingen o, a. dat de volgende godsdienstoefening zal gehou den worden op Zondag 6 Nov. a.s. des morgens te 10 uur, waarbij spreker hoopt voor te gaan. Verder 27 Nov. dr. Miedema, Rem. pred. te Amers foort; 18 Dec. ds. de Jonge te Bergen op Zoom. Omstreeks 25 Dec. zal een Kerstfeest worden gehouden, terwijl op Ondejaarsavond ds. Pattist (Middelburg) zal spreken. Tenslotte deelde dr. Cannegieter mede dat door de eigenaresse van dit gebouw (mevr. H. Boddaert-Schuur- becke Boeye te Middelburg) bij gelegen heid van de inwijding der eigen kerk aan de vereeniging het gebouw met inventaris ten geschenke wordt gegeven in de hoop dat' de vrijzinnig gods dienstige beweging op de Bevelandsche eilanden gestadig moge groeien zoowel in diepte als in breedte. Met dit voorbeeld voor oogen beval dr. Cannegieter de vereeniging aan in de liefde der aanwezigen. Laten wij van onze vereeniging een sterke vereeniging maken 1 Ds. J. N. Pattist, voorzitter der prov. ver. van Vrijz. Hervormden, bracht dank aan de milde schenkster, wenschte de afdeeling Goes de Ben jamin der vereeniging met het geschenk geluk en hoopte dat vele blokken van liefde zullen worden aangedragen opdat het ontstoken vuur moge blijven branden. De heer C. Kloosterman, voorzitter der ver. van Vrijz. Godsd. te Goes verzocht dr. Cannegieter den warmen dank der vereeniging aan de geefster te willen overbrengen. Voor de Russische kinderen. Zaterdag hebben de Padvindsters een collecte gehouden voor de Russische kinderen. Opbrengst f 147,35. Vrijheidsbond afd. Goes. Vrijdagavond had in de Prins van Oranje de eerste vergadering van de afdeeling //Goes" van den "Vrijheids bond plaats, welke bijeenkomst vrij druk bezocht was. Aan iedere(n) bezoeker of bezoekster werd bij het binnenkomen het laatst verschenen exemplaar van //De Vrijheid" benevens eenige geschriften waarbij het algemeen programma van den Vrij heidsbond aangeboden. De voorzitter van het voorloapig bestuur van de afdeeling Goes van den Vrijheidsbond, de heer D.A. Constandse, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het bedroefde spreker dat nog niet meer personen aan de roepstem van het bestuur gehoor baddeu gegeven. Waar 600 uitnoodigingskaartep zijn verzonden, had de zaal overvol kunnen zijn. Spreker weet het aan het feit dat we nog tamelijk ver van de verkiezin gen zijn verwijderd, dat dit niet zoo was en hoopte dat daar in de toekomst verbetering in zal komen. Daarna richtte spreker eenige woor den van welkom tot de spreekster en den spreker van dezen avond. De heer CoHstandse deelde daarna mede dat de Vrijzinnige kiesvereeni- ging ,/Vooruitgang", een afdeeling van de Liberale Unie in haar laatste ver gadering besloten heeft en bloc toe te treden tot den //Vrijheidsbond" onder voorwaarde van de noodige vrijheid om trent de provinciale en de plaatselijke aangelegenheden en dat aan de demo cratische lijn zou worden vastgehouden. De leden van de kiesvereeniging //Voor uitgang" zullen voortaan beschouwd worden als te zijn leden van de afdee ling Goes van den Vrijheidsbond. Wanneer we niet waren toegetreden, doch op ons zelf zouden zijn blijven staan, zou dit waarschijnlijk tot groot nadeel zijn geworden voor de liberale zaak, en zouden zeker velen uit de vereeniging zijn getreden. Een voorman der vrijzinnig demo craten, aan wien spreker gevraagd had om het verschil tusschen hem en spre ker eens uiteen te zetten, had hun gezegd//jullie zijn maar water en melk". Maar spreker antwoordde dat hij er vóór is om de 80 pCt. die binnen gehaald kunneu worden binnen te halen en later de 20 pCt. in plaats van te trachten de 100 pCt. in eens te halen, wat niet kan. Hierna kreeg mevr. W. Wijnaendts DrankenDyserinck (den Haag) het woord, die met applaus werd begroet. Spreekster zeide dat de vrouw moet gaan begrijpen dat er maar één partij is, waartoe de vrouw kan behooren en dat is „de Vrijheidsbond". De Vrij heidsbond is vaak voor de voeten ge» worpen te zijn reactionair. Maar die menschen die dat zeggen weten niet wat reactionair beteekent. Spreekster wilde zich dat woord Wel laten aan leunen. Er moet actie gevoerd worden tegen uiterst liuks en uiterst rechts, die het land in den economischen af grond zouden storten. Er wordt tegen elkaar opgeboden in sociale maatregelen en daardoor wordt ons volk door den ondergang bedreigd. Ons volk wordt geklemd tusschen twee deuren, tusschen den dwang van cle- ricale zijde en tusschen den dwang van de verpolitiekte vakvereenigingen. De vakvereenigingen, die zooveel goeds voor de arbeiders hebben gedaan, zijn zich meer en meer op politiek terrein gaan bewegen, fin de sociaal-democra ten worden opgezweept door de com munisten, en maar weinigen dur\en zich tegen dien krachtigen uiterst link— schen stroom te keeren. De Vrijheidsbond wil echter de Vrijheid herwinnen, Op het jongstleden te Utrecht gehouden congres voor sociale verzekering is gebleken dat de katholieken en de sociaal-democraten zich op veel punten de hand reiken. Spr. wilde dit den vrouwen goed duide lijk maken. De vrouwen, die politiek ongeschoold zijn, worden zoo vaak aan getrokken door het woord, „moeder- schapszorg," dat de socialisten zich hebben toegeëigend, uit afschuw voor den oorlog neigen zij naar de partij, die in haar vaandel heeft geschreven z/Geen man en geen cent." Religieuse vrouwen laten zich zeer gemakkelijk overhalen tot de christ, hist, partij. Dit laatste verwonderde spr. in Goes niet, zoolang de heer de Savomin Lohmau dit district vertegen woordigde, een man van eminente eigenschappen. Maar die vrouwen moeten toch niet vergeten dat die partij geketend zit en zich ook voor de komende politieke periode vrijwillig heeft verbonden aan de anïï-revolutionuairen en de Roomsch- Katholieken. De r. k. minister van arbeid is bez'g de grootste ellende te ont ketenen. Wij hebben hier niet de 48-urige werkweek, zooals die in andere landen zal worden ingevoerd, maar we hebben een 45-urige werkweek en juist die drie uren zullen g-oote schade berokkenen, ook aan de schatkist. Wordt straks bij de spoorwegen de 8-urige werkdag ingevoerd, dan zal dit een jaarlijksch tekort van 10 millioen beteekenen. Spreekster betoogde, dat wij veel te veel aan den fiscus moeten offeren. In vergelijking met de heerendiensten (14 dagen per jaar) van vroeger, werken we thans 4 maanden per jaar voor de gemeenschap o. a. door de roekelooze uitgaven van arbeid en onderwijs. Spreekster kwam tot de ambtenarij. Wanneer we straks de controle krijgen op de landarbeiderswet en de 45 uren wet zal weer een groot stuk van het volks inkomen daardoor medegesleurd worden. De vrouwen zijn vroeger vaak warm geloopen voor de tuberculose bestrijding. Spreekster wilde dat de vrouwen nu eens warm worden voor den tering- patient den Nederlandschen staat. Het schip van staat is lek, wij moeten pompen. Ons volksinkomen was in 1915/16 1300 millioen gulden en is thans 2200 millioen gulden, maar van dit laatste bedrag wordt op de tegenwoordige be grooting 800 millioen gevraagd en, naar de partij-voorzitter vreest, zijn wij niet ver af van een begrooting van een milliard. Spreekster kwam hierna tot de vrij zinnig-democraten, zij is van oordeel dat de meerderheid der vrijzinnig democraten niet de leiding bij onze partij behoort. Er is de laatste jaren met het woord democratie ge speeld, maar dit beteekent niet de dic tatuur van één bepaalde klasse, de arbeidersklasse. Spr. wees er vervolgens op hoe ook katholieken de tegenstel ling tusschen werkgevers en werkne mers willen verminderen, maar hoe het collectief contract is een verstarring, b.v. in de typografie. Daar worstelt men om uit de greep van prof. Veraart los te komen, men moet daaruit los komen. Treub heeft aan het diner, aangei boden aan mr. Rink ter eere van zijn 70en verjai rdag, gezegd dat, als de vrij heid, de vrijheid van handel, van ge dachte, industrie, bedrijven, zich in ons en in alle lauden die nog het hoofd boven water kunnen houden, niet wordt hersteld, ook Nederland zal verloren zijn. Het Nederlandsche volk moet worstelen voor de vrijheid, als in den 80-jarigen oorlog. Wij moeten worstelen tegen de golven van de roomsch- katholieken en van de communisten, opdat wij weer worden het welvarende Nederland. Spreekster behandelde daarna een enkel punt uit het algemeen program van den Vrijheidsbond, dat ook alweer be wijst dat deze partij, de partij voor de vrouwen is. Zij wees op den eisch //ontwikkeling van het onderwijs in practische richting, zoodat het meer dan tot heden opleidt tot geschiktheid voor het maatschappelijk leven en de i gezinstaak." Aan jongens en meisjes moet het besef worden bijgebracht dat zij later als burgers en burgeressen mede ver antwoordelijk zijn voor den maatschap- pelijken toestand. De vrouwen die aan het hoofd van een huishouden zullen komen te staan, moeten de taak daar voor weten te vervullen maar zij moeten ook belang stellen in de zaken van stad en land. De vrouwen zijn geroepen, door het stembiljet, mede leiding te geven aan het staatsleven, zij hebben de plicht om zich op de hoogte te stellen van den gang van het publieke leven. De mannen moeten niet uitgaan van het spreekwoord Wie zijn vrouw lief heeft, laat haar thuis. (Applaus) Spreekster memoreerde hoe veel er nog ontbreekt aan het onderwijs der toe komstige moeders en huishoudsters. Wauneer we hier kregen evenals in Canada en Engeland, de BoeriDnebon- den, die er op uit zijn om de kennis van kinderopvoeding hygiëne meer te verbreiden, zou dat aan de volksge zondheid zeer ten goede komen. We moeten streven naar een krachtig volks bestaan, dat is de basis van een ge» zonde politiek. Het huidig ministerie voelt daarvoor niets, dit voelt alleen maar voor steun, en nog eens steun, dat blijkt ook uit de plannen van minister Aalberse be treffende het Rijkskinderfonds. De werk gevers zoudeu per arbeider iedere week een zegel moeten plakken van 85 in plaats van 60 cent. Dat kwartje zou gestort worden in het kindeifonds, waaruit uitkeeringen zouden worden gegeten aan groote gezinnen. En een groot deel zou weer gaan naar de ambtenarij. Spreker betoogde dat de productie meer vooruit moet gaan, de productie moet meerdere volkswelvaart verschaf fen. In de Betuwe is een liedje „Generaal, dominee, advocaat, Ik vecht voor u, ik bid voor u, ik [pleit voor u Hoe of je ook vecht, hoe of je ook [bidt, hoe of je ook pleit Het is de boer, die de eieren leit." Spreekster wekte de vrouwen op om den Vrijheidsbond te steunen en een vrouwen propagandavereen'ging te stichten. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze kreeg de heer H. Groenewout (Santpoort) het woord. Spreker voelt zich volslagen overbodig, hij voelt zich als het vijfde rad aan een wagen en roept niet om water maar om stof. Dit is een hulde aan het adres van mevrouw Wijnaendts-Fran- keu, die ons mannen de zakken vol gestopt heeft, maar 't was verdiend en we beloven beterschap. Spreker bracht in herinnering wat we hebben beleefd en geuoten op 16 April van dit jaar toen groote scharen mannen en vrouwen optrokken naar het concertgebouw in Amsterdam om daar den "Vrijheidsbond te stichten. Repetitio est mater studiorum, herhaling is de moeder der wetenschap en spreker zal nog eens repeteeren wat mevrouw Wijnaends-Francken heeft gezegd. In 1918 bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, stonden spreker cn mevr. W. F. niet achter hetzelfde kathedertje. De laatste vond een onder dak bij den Economischen Bond en spreker behoorde tot de Liberale Unie en sprak heel veel kwaads over den Economischen Bond. Eu nu staan wij hier als goede kameraden onder het zelfde politieke dak. Spreker vindt dit gelukkig. Spreker heeft de overtuiging gekregen, hoezeer 5wij als liberalen elkaar verzwakten in den dagelijkschen strijd. x De verschillen van 1918 zullen er nu ook nog wel zijn. Of waren er geen verschillen? Want in 1906 waren beiden hoofdbestuursleden van de Vrijz. dem. bond. Zeven groepen hebben nu alle kleine verschillen op zij gezet en zijn opge nomen in hetzelfde politieke verband, Want wij kunnen elkaar niet missen in onzen strijd tegen rood en zwart en het liberalisme moet meer dan ooit bevruchtend werken op het maatschap pelijk leven. Spreker ^betoogde hoe de punten van het algemeen programma moeten

Volksblad | 1921 | | pagina 2