Tentoonstelling Z, L. M. op te heffen tot den welvarenden staat, die het vóór den oorlog was, een staat, waarheen breede scharen Nederlandsche arbeiders heentrok ken, omdat zij er meer verdienden dan nu. Zoo zal het weer worden. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Woensdagavond 9.50 uur is de Ko- ninkl. trein te 's Heer Arendekerke gearriveerd, en aldaar op dood spoor gereden. H. M. de Koningin en de Prinses vertoonden zich niet vóór den volgen den, morgen 9 uur, toen zij zich naar den burgemeester, Jhr. Lewe van Nijen- stein, begaven,fjdie reeds aanwezig was, en na met deïen te hebben gesproken en langs de haag van menschen, die stonden opgesteld, te zijn gewandeld, waarbij enkelen werden toegesproken, namen Hare Majesteit en de Prinses na afscheid te heaben genomen van den burgemeester, in de auto plaats. Langs den dijk stonden de schoolkinderen opgesteld, die een toe passelijk lied zongen. Het was ongeveer 10 uur toen de Kon. Auto's de grens van de gemeente Middelburg bereikten, waar de burge meester H. M. opwachtte en het eerste welkom toeriep. Langs den stationsweg en kaden ston den duizenden menschen opgeste d. Bij het Oost-Indisch Huis werd door mejuffr. Wielands, namens de rijks ambtenaren, een fraai bouquet aange boden. Om kwart over tien werd aan de woning van den commissaris der Ko ningin aan de Abdij afgestegen. Na een kort verblijf aldaar ging de tocht naar de Tentoonstelling, waarbij de Prims, de Commissaris en de Bur gemeester eveneens volgden. Bij den hoofdingang was de Vrij willige Landstorm van Walcheren op gesteld, die door H. M. werd geïnspecteerd, waarna zij door het gemeentebestuur van Vlissingen en het dagelijksch bestuur der Z. L. M. verwel komd werd. Onder de tonen van het Wilhelmus reden de auto's naar het Kon. Pavil joen, waar tal van autoriteiten op landbouwgebied werden voorgesteld. Daarna ving de wandeling aan langs de stands. Op H. M. verzoek werd het publiek ook zooveel mogelijk toegelaten. Eenige militaire vliegtuigen kruisten boven de Tentoonstelling. Met veel belamgstelling werd een en ander in oogenschouw genomen. Ruim 12 uur vertrokken de hooge bezoeksters naar Middelburg, waar na de lunch een aubade werd gebracht door de kleine West-Kappelaars onder leiding van den heer G. Houtekamer en rythmische oefeningen cnder leiding van den heer Mazure. Dit alles was zeker zeer goed, maar een veel treffender oogenblik was het toen de Prinses, wie door een paar Westkapelsche meisjes een mandje met bloemen, een groot plak chocolade en een foto van hun aardig clubje was aangeboden, aan allen haar eigen portret overhandigde en daarna dap per mededeed aan rondedansen en spelletjes van de boerinnetjes, voor de kleinen, maar ook voor allen, die van dit vroolijk en ongedwongen tooneeltje getuigen waren, om nooit te vergeten. Daarna begaf zich de stoet naar de Statenzaal, waar een aantal leien van de Prov. Staten aanwezig waren. In de Statenzaal In de Statenzaal werden H. M. en de Prins door den Commissaris der Koningin begroet met de volgende toespraak Uwe Majesteit Uwe Kouinklijke Hoogheid Het is mij een hooge eer Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid mede namens de hier aanwezige'leden der Staten van Zeeland in deze zaal hartelijk welkom te mogen heeten en tevens den innigen dank te mogen brengen voor het groote voorrecht, hetwelk deze provincie dezer dagen ten deel valt. Telken male, dat de blijde mare wordt verspreid van hel aanstaand bezoek van Uwe Majesteit aan deze provincis, ziet het overgroote deel der inwoners van dit gewest reikhalzend uit naar 't oogenblik, waarop het uiting zal kunnen geven aan zijne trouw en liefde voor ons dierbaar vorstenhuis, waarmede Zeeland van oudsher tot op de» huidigen dag door zulke sterke banden onwrikbaar is verbonden. Een reeds lang' gekoesterde harte- wensch, om ook Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses te aasschouwen en binnen de grenzen dezer provincie welkom te mogen heeten, is heden werkelijkheid geworden. Geen wonder, dat de van heinde en ver samenge stroomde menigte haar geestdrift en vreugde ten toppunt doet stijgen. Ook de hier bijeengekomen leden der Staten van deze provincie stellen het op hoogen prijs hunne opwachting te mogen maken en Uwe Majesteit hunne hulde te mogen brengen. Groote dankbaarheid maakt zich van ons meesi ter, wanneer wij een terugblik werpen over alles wat Uwe Majesteit steeds en ook in de laatste moeilijke jaren voor ons vaderland en voor onze provincie zijt geweest en nog zijt. Ook Zeeland voelt den druk der tijden, maar wij hopen, dat onder Gods onmisbaren zegen en dank zij Uwer Majesteit's liefdevolle toewijding, spoe dig een tijdvak van groote welvaart voor deze provincie moge aanb;eken. M. fl. ik noodig U uit met mij uiting te geven aan onzen eerbiedige» dank, liefde en gehechtheid aan ons Koninklijk Huis door in te stemmen in een hartelijk Lang leve de Koningin Lang leve de Prins! H. M. antwoordde daarop het vol gende Mijnheer de Commissaris, Het is mij aangenaam in deze histo rische zaal de vertegenwoordigers de zer provincie te ontmoeten en ik dank U voor de woorden van welkom ons na mens de leden van de Staten van Zee land toegesproken. Wij achten ons gelukkig, nu vergezeld door onze beminde dochter, wederom in dit gewest te vertoeven dat in al zijne deelen door eeuwenoude banden van trouw aan het vaderland en aan mijn stamhuis gehecht is. De geestdrift waarmede wij heden zijn ontvangen be wijst ons opnieuw dat dit verleden on verzwakt voortleeft in de harten der Zeeuwen. Met belangstelling nam ik het beeld van den landbouw en de veeteelt in oogenschouw dat mii de tentoonstelling geboden heeft. Mocht deze tak van volksbestaan den dreigenden druk der tijden op krachtige wijze weerstaan en mochten de verdere in deze provincie beoefende bedrijven zich eenmaal onder gunstige omstandig heden ontwikkelen en ontplooien zoo dat met God's zegen Zeeland een gelukkige toekomst tegemoet ga. Na deze begroeting werd voor de tweede maal naar de tentoonstel'ing gereden. Te half zes kwam het voor name gezelschap nogmaals te Middel burg en iederen keer kon het zich over tuigen van de aanhankelijkheid d<w Middelburgers. Bij dit laatste bezoek was de schoone verlichting van het stadhuis, die het ook over dag heel goed doet, ontstoken. Tegen zes uur werd de stad ver laten en ging het over Koudekerke naar Vlissingen. Te Koudekerke. Te Koudekerke werd even halt ge houden en werd de primes een zilveren doos, geleverd door de firma van Kem peu, gevuld met echte Zeeuwsche bab belaars aangeboden, welke gelegd was op een kussen van levende bloemen uit de tuinbouwinrichting van den heer W. Chr. Noske. Te Middelburg bleef het heel den avond ontzettend druk, op de Markt kon men haast niet loopen en had daar een concert van het Middelburgsch muziekkorps plaats afgewisseld door gymnastische oefeningen van de leden en adspiranten van de turnclub Ons Huis. Er was een echte feestvreugde en tot laat trokken zingende troepen door de stad. Ook was de verlichting weer ontstoken, die ook nu, waar er zeer velen van buiten in de stad waren, zeer bewonderd werd. Op de tentoonstelling. Toen wij gistereuiniddag voor de tweede maal op de tentoonstelling kwamen was de menschen massa niet te overzien, er was in de tenten geen plaats meer, de restaurauts liepen over vol en het gelukte slechts met groote moeite- eenigszins aan deze drukte het hoofd te bieden. Naar schatting zijn dan ook een 20,000 betalende bezoe kers de controle gepasseerd en er werd een totaal bezoek van 30,000 genoemd, wij willen ons aan geen controle daarop wagen, het was ontzettend diuk, dat staat vast. Maar dat er zulk een groote stroom van menschen was bleek het beste toen het tweede bezoek der Koninklijke familie plaats had. Even over drieën reed de Koninklijke auto, waarin thans met het Koninklijk echtpaar ook Prinses Juliana plaats had genomen het terrein op en moest door twee hagen van eenige rijen juichen de, met hoeden, petten en zakdoeken zwaaiende menigte de tribune bij den ring bereiken. H er werd voor de Koninklijke loge uitgestapt en spoedig hadden de hooge bezoekers de voor hen bestemde plaati sen ingenomen. De voorzitter der Z L. M., de heer mr. P. Dieleman, richtte zich nadat jongejuffrouw Annie Kielstra de Prinses met enkele vriendelijke woorden een Laai bouquet had aangeboden, tot de Koningin en bracht Haar dank voor bet bezoek aan de tentoonstelling, waaruit H.M.'s belangstelling voor den Zeeuwschen landbouw blijkt. Maar vooral zijn de Zeeuwen verheugd heden voor het eerst H. K. H. Prinses Juliana, de hoop van Neerland's toekomst in hun midden te hebben. Spieker viaagt verlof der traditie getrouw aan de Prinses een blijvend souvenir te mogen aanbieden aan haar eerste bezoek. Dit souvenir bestond uit een artis tiek in zilver uitgevoerde en door de firma van Kempen en Zonen ge'everde plaquette. De voorzijde geeft een beeld van het landbouwbedrijf, waaronder binnen een moderne omlijsting het Zeeuwsche wapendevies //Lector et Emergo". Aan de achterzijde is de op dracht in fijne gravure aangebracht, luidende Aan II K. H. Prinses Juliana, aangeboden door de Z. L M. ter ge legenheid van Hoogderzelver bezoek aan de Provinciale Landbouwtentoon stelling 1921, Middelburg-Ylissingen. De Koningin dankte voor dit geschenk waarvan de Prinses met groote belang stelling en van dankbaarheid getuigende blijken kennis nam. lntusschen zette zich in den ring een typische hulde betuiging der Zeeuwsch-Vlamingen in beweging, zijnde een algotische voor stelling van den oogst. Eenige mannen vooruitgaande met bosschen graan en audere veldvruchten en daarachter een keurig versierde wagen met e kele, de volksliederen zingende Axelsche schoo- nen. De Koninklijke familie kwam van te tribune om dit fraaie geheel van meer nabij te bezichtigen. De Koningin onderhield zich eenige ocgenblikken met den leider, den heer Arnold de Bruijne uit Temeuzen en uitte haar dank voor deze veelzeggende hulde. In den ring werden achtereenvolgens de eerste prijswinners van de rubrieken paarden, rundvee en geilen rondgeleid. Daarbij overhandigde H.M. eigenhandig de door haar geschonken medailles aan den heer van Dixhoorn wiens merrie Cubus kampioen is en aan dhr. Becu de Hullu als voorz.van destierenvereeniging Schoondijke. De Prins deed hetzelfde aan den heer de Graene uit Hulst, wiens hengst Successeur kampioen is Cubus had het voorrecht door de Prinses zachtjes op den kop te worden getikt. Vooral ook de geitjes mochten zich in de belangstelling van de gasten verheugen, waarbij de heer van Sluijs als leider van het geitenfokstation te Serooskerke werd gecomplimenteerd. Na het bezichtigen der geiten werd naar het Koninklijk paviljoen gewan deld waar plaats werd genomen op de tuinmeubelen, die voor het paviljoen waren geplaatst, terwijl twee meisjes in Nieuwlandsche dracht, een in den dracht van Middelburgsch ambacht en een in dien van Tholen, de thee aan boden. lntusschen hadden zich in den ring opgesteld 600 zangers en zangeressen, leden der verschillende zangvereeui- gingen uit alle deelen van Zeeland, met het muziekgezelschap Apollo van Wissenkerke en ouder leiding van den heer C. Plipse, voorzitter van den Zeeuwschen Bond van zangvereenigiugen ,/Zang Veredelt" werden ten gehoore ge bracht de beide eerste coupletten vau het Wilhelmus, het oogstlied van Staring muziek van A. Lijsen en het Zeeuwsche volkslied van Poldermans en Morks. Voor het tweede deel had de heer S. J. Tamminga vice-voorzitter van genoemden Bond de leiding en deed deze achtereenvolgens zingen het Zeeuwsche Volkslied van Pattist, Vreeken en Lijsen, het Liedje van den boer van Lowendaal en Mens en Wij willen Holland houden van mr. H. W. van der Meij er Arnold Spoel. Na ieder nummer gaf de Koningin het voorbeeld voor applaus. Velen der duizenden omstanders, niet- leden van het groote koor, zongen de liederen ook mede. Terwijl de Koningin zich minzaam onderhield mei de heeren die deze zoo goed geslaagde huldebetuiging hadden geleid en met enkele der zangeressen, werden eenige meisjes in de verschil lende Zeeuwsche kleederdracht opge steld, die vervolgens een voor een aan H. M. en de Prinses werden voorge steld, althans werd medegedeeld welke dracht zij vertegenwoordigde. Het laatste kwam een oud-Nieuwlandsch costuuin aan de beurt, hetwelk zeer de belangstelling trok. H. M. uitte de veronderstelling, dat dit zeker wel van grootmoeder zou zijn bewaard, waarop de draagster zeide dat bet uit 1864< dagteekent. H. M. zeide wat ziet dan alles er nog goed uit. Hiermede was dit deel van het programma afgeloopen, maar er wachtte nog iets, dat de geestdrift ten top zou doen stijgen. Te voet ging het hooge gezelschap naar het achterste gedeelte vau het terrein, naar de baan van de ringrijderij, waar een 73 tal boeren in eostuura sedert den vroegen morgen gestreden hadden in de eerste plaats om den zilveren wisselbeker, uitgeloofd door H. M. de Koningin. Toen de vorstelijke bezoekers onder het zingen der volksliederen dcor de stoere Zeeuwsche mannen op hun zware paarden, waren begroet en op de tribune hadden plaats genomen, werd de kamp tusschen 6 beste rijders aai-

Volksblad | 1921 | | pagina 2