Stadsnieuws. Nederland. alleen over wat in deze tent te zien wordt gegeven zouden kolommen zijn vol te schrijven, wij moeten ons daar om bepalen tot het noemen der inzen dingen. De Z. L. M. zelf brengt tal van kaarten en statistieken om aan te toonen wat zij doet; over hetgeen ge schiedt inzake gemeenschappelijken aan koop van bedrijfsbenoodigheden; over de prijzen van voeder- en kunstmeststoffen inde laatste 20 jaren; over de ontwik keling van het onderlinge verzekerings wezen over de musschengilden en over de vereenigingen tot uitvoering der Landarbeiderswet in Zeeland. Verder troffen wij aan inzendingen van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch landbouw-comité van de Coöperatieve Land bouw vereeniging Eiland Walche ren van de Coöperatieve Centrale fiaffeisen-Bank te Utrechtvan ver schillende onderlinge verzekeringsmaat schappijen van de vereenigingen van oud-leerlingen van landbouwschool en cursussen. Maar een zeer bijzondere inzending is zeker die van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek //Zeeland" te Bergen op Zoom. Die fabriek brengt allereerst een in alle onderdeelen juiste miniatuur van haar gebouwen en em placementen, tot en met de jongste uitbreiding, maar tevens geeft zij een zeer duidelijke schematische voorstel ling van den gang van het fabrieks- procédé, van de verwerking van de biet tot pulp, van het sap tot suiker en toont in flesschen het product in de verschillende stadiums van be werking. Niemand sla deze belangrijke stand over. Een zeker niet minder belangrijke afdeeling is de wetenschappelijke. Een der belangrijkste inzendingen, zonder ook iets ten nadeele van de talrijke andere te willen zeggen is hier zeker die van het rijkslandbouwproef station te Goes, dat demonstreert het nuttig werk verricht bij onderzoek van grond- en watermonsters, van land- en tuinbouwproducten, van zuivel producten van hulpproducten voor de zuivelbereiding, van bestrijdingsmidde len tegen plantenziekten, technische hulpstoffen van land- en tuinbouw en geheime middelen voor land- en tuin- bouwdoeleinden. Een onderafdeeling van de weten schappelijke afdeeling, ondergebracht in een afzonderlijke tent is die der landbouwhuishoudkunde. Hier kunnen de dames haar hartje ophalen en onze boerenvrouwen en dochters heel wat leeren. Te beginnen achter in de tent, zijn daar ingericht een ziekenkamer en een slaapkamer, geheel volgens hygiënische eischen, en toch zeer eenvoudig daar naast wordt gedemonstreerd hoe in een klein lokaal reeds gelegenheid kan worden gegeven voor het geven van een cursus, de onderwijzeressen brengen mede een demonstratietafel, een kast met gereedschappen en een fornuis. Hier zien wij tevens enkele gegevens inzake voedingswaarden, maar ook kaarten, die aangeven dat in bijna alle beschaafde landen, de landbouwhuis houdkunde met kracht wordt beoefend. Op een kaart waarop de cursussen in Zeeland worden aangegeven, maakt Walcheren met een cursus te Nieuw- land een zeer poover figuur, Verder treffen wij aan een gedekte tafel voor dageljjksche maaltijden en een feestelijken disch, een model van een goed fornuis. Verder is een groot deel van de plaats aangewezen om de behandeling van de wascb te demon- streereu en aan te toonen, dat alle soorten stof en ook wel degelijk de boereni en boerinnenkleeren zijn te wasschen en dit in het belang der hygiëne ook zeer gewenscht is, Ook wordt de warenkennis sterk naar voren gebracht, wordt een makkelijke manier van boekhouden voor de boerinnen getoond, ligt een boekwerk ter inzage toonende hoe de moderne woningbouw afsteekt bij dien uit vorige jaren, en zijn er tal van inzendingen op het gebied van groenten en vruchten en een collectie goed keukengereedschap. Wij verlaten het eldorado voor onze lezeressen en nemen een kijkje in de beide groote tenten van de afdeeling Akkerbouw, waar de voortbrengselen van den Viuchtbaren Zeeuwschen bodem in een groote collectieve inzending is bijeengebracht en waar de vele statistie ken aangeven den aard en de uitbrei ding van den akkerbouw iu Zeeland. Speciaal vestigen wij de aandacht, op de keurige schikkiug der producten eu de aardige versiering inzonderheid van de tent, waar de gew&ssenkeuring is ondergebracht en waar guirlandes van haver, langs den zolder zijn aangebracht. Aan de overzijde vindt men de groote teut, waar de tuinbouw zetelt en waar de appels, peren en ander fruit U tegenlacht en waar enkel tuiniers hun kunnen demonstreeren. Voor deze afdeeling is een naast gelegen tentje mede in beslag genomen. Daarnaast komen twee tentjes, waarvan het eene voor bestuur en jury is bestemd, het volgende voor de pers. Deze is daardoor zoo dicht mogelijk bij het houten hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor, dat iederen dag van 10 tot 6 uur geopend zal zijn. Naast het postkantoor passeerden wij het sec- retariaat en gingen nu in de richting van de machines, maar hadden dan eerst rechts een kapperssalon van den heer Th. A. Schippers uit Middelburg en verder de verblijven voor brand weer, politie en eerste hulp bij onge lukken en links de sigarenkiosk vau den heer Diesch uit Middelburg, een stand van kantoorinslallatie van den heer Sparrentak en een van mode artikelen van den heer Baan, beide te Middelburg. Wat de landbouwma chines betreft, er is een schitterende keuze van tal van firma's, waarvan wij de Zeeuwsche willen noemen, namelijk Timmerman en Verbeek, Zierikzee, Iz. Cappon, Heinkenszand, firma wed. J. C. Massee Zoon, Goes, Franken en van Weel, Goes, W. de Schrijver, Mid delburg en B. v. d. Wal, Brouwers haven. Voor den tot deze afdeeling behoo renden wedstrijd voor een bietenrooier is alleen ingezonden voor Landrain Frères uit Luik, voor wien de heer de Schrijver vertegenwoordiger is. Wij merkten hier verder op rijtuigeu van J. A. Clarijs te 's Heerenhoek eggen van C. de Jager te Driewegen, ploegen van G. Taal te Middelburg kaf-eb»wanmolens van A. de Troye Middelburg en wanmolens enz. van I. Verdurmen te St. Jansteen. In deze zelfde omgeving troffen wij de tent aan, waarin de vlasbewerking wordt gedemonstreerd. Achter de machine-afdeeling staat een geheel aparte inzending, namelijk die van de bijenteelt, die zeker ook veel bekijks zal trekken. Voor wij naar het midden van het terrein terugkeerden, sloegen wij nog even een blik in de tenten, waar in de ongeveer 250 nummers pluimvee en konijnen zullen worden onderge bracht. Teruggaande bemerken wij nog een belangrijke stand op onzen weg te hebben overgeslagen, namelijk die van de A. Z. E. M., die hier verschillende zaken op het gebied der electriciteit brengt, trouwens deze maatschappij heeft de gehetle eiectriciteitsvoorziening van het terrein voor hare rekening. Alvorens nu ons bezoek aan de grootste stand der tentoonstelling te beschrijven, willen wij nog even met onze lezers de groote tent bezoeken, waar zeer veel verschillende zaken te aanschouwen zijn en waar wij o.a. noemen de stand van den Zeeuwschen polder- en waterschaps- bond met kaarten eu andere gegevens en waar wij nog de volgende Zeeuwsche firma's aantreffen P. J. van Aartsen uit Middelburg met melkemmers en -bussen H. van Brakel te Middelburg met touwwerk eü papier; Coöp Veevoe derfabriek te Goes met Veevoeder, H. van Driel Czn. Middelburg met tuinmeubelen enz. Behalve de reeds bovengenoemde firma's, vinden wij op het open terrein nog E. Helder en Zoon uit Middelbhrg met fotografische artikelen, P. van Langeraad te Middel burg met motorrijwielen, J. Osté eu C. Polderman, beide met fruit, terwijl ook de afdeeling Middelburg van de Ver., tot bescherming van dieren met teekeningen enz. propaganda maakt voor het doel der vereeniging, en de firma Belderok en van Roo ook hier tuinmeubelen brengt. En nu rest ons nog het bezoek aan een der belangrijkste, mooiste en indruk wekkendste stands, namelijk die van het Duitsche kalisyndicaat, hetwelk vertegenwoordigd wordt door de Zeeuw sche voeder- en kunstmesthandel te Middelburg. De gemeente Vlissingen maakt in een afzonderlijke kiosk propa ganda voor die gemeente. Het mooie, 25 meter breede, wit groene gebouw bevat een nagebootste kaligroeve. Onder deskundige leiding is hier natuurgetrouw en op de werkelijke grootte weergegeven, hoe de kalizout lagen diep onder een groot deel van het Duitsche rijk zich in verschillende lagen uitstrekken. Op een korten afstand wordt een goed overzicht gegeven van de ligging der kalizouten, terwijl op films het werken in zulke mijnen wordt voorgesteld. Er zal wel niemand zijn die de gelegenheid om met dit werkelijk bijzonder deel van de tentoonstelling kpnnis te maken, zal laten voorbijgaan. Leger des Heils. Woensdagavond 14 September 8 uur zal in de zaal van het Leger des Heils, een bijzondere samenkomst geleid wor den door het hoofd der Zuider-Divisie Majoor Wijkhuizen. Deze officier, die onafgebroken jaren lang rijke ervaringen opdeed in zijn loopbaan als Heilsofficier, zal slechts één avond in Goes de samenkomst leiden. Ieder hartelijk welkom. Toegang vrij. A.v.p. Zijn medeleden zijn nu zoodanig ont moedigd, dat zij besloten, de heele Kat tenburg sovjet maar op te doeken. Het voorloopig bestuur der commu nistische arbeiderspartij in Nederland zendt een verklaring van haar ontstaan aan de bladen waaruit wij het volgende overnemen De wereldoorlog, de daarop volgende revoluties in Duitschland en a» dere, landen, en de geheele houding van het proletariaat der wereld hebben bewe zen, dat één groote oorzaak het belet het kapitalisme te overwinnen de ge ringe zelfbewustheidsontwikkeling. De communistische partijen en de derde Internationale onderdrukken deze ontwikkeling van het zelfbewustzijn vrn het proletariaat door de dictatuur der partij en, wat hetzelfde is, der leiders. Alleen de communistische politieke partij, die het proletariaat schoolt en ten strijde voert zonder parlementarisme en die een voorhoede organiseert van zuiver communistische en heldhaftige strijders, kan het proletariaat tot de overwinning helpen. De anti-pailementaire, politieke com munistische partij en de bond van be drijfsorganisaties, dit zijn de midde'en om aan de arbeidersklasse de dictatuur te geven. Dit zijn dus in West-Europa en Noord-Amerika de middelen om het kapitalisme omver te werpen. Daar de Communistische Partij in Nederland en de derde Internationale deze middelen niet willen en de propa ganda ervoor verstikken, verklaren de ondeigeteekenden hun uittreding uit die partij en uit de derde Internationale en hun bereidheid tot het stichten, op den grondslag van anti-parlementaris- me, bedrijfsorganisatie en klassedictatuur vau een Nederlandsche communistische Arbeiders-Partij, die lid moet worden eener nieuwe, waarlijk commuuistische Arbeiders-Internation ale. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Sept. in Nederland uitgesproken 47 faillissementen tegen 31 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Sept. 1921 L401 faillissementen tegenover 913 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. TWEEDE KAMER. Is het niet verwonderlijk, dat in dezen z.g.n. democratischen tijd, waar in zooveel waarde zou moeten worden gehecht aan individueele vrijheid, vooral waar het betreft de medezeg- ginschap in de samenstelling der regee ring, dat nu door twee leden van de het meest naar de volksgunst strevende partijen in de Kamer voorstellen wor den ingediend, die het geheele volk tot stembusvee zouden stempelen en noodzaken naar de pijpen te dansen van de pausen in de kiesvereenigingen. Gelukkig is de poging van den R.K. afgevaardigde van Scbaik om het lijst— stemmen in te voeren, waardoor de kiezers niet zouden mogen afwijken Opheffing passen. De Amster- damsche Reïsclub heeft den minister van justitie verzocht, ten spoedigste het passenstelsel op te heffen of althans een eenvoudiger regeling te treffen voor gezelscbapsreizen. Dat kan goed wordenIu de gemeente Emmen (Drente) komt de hoofdelijke omslag slecht binnen. Het gemeentebestuur zendt nu de politie rond om met de wanbetalers tot een accoord te komen. Enkelen komen er met een vijfde van den aanslag af De klem. In de Groningsche en Drentsche veenstreken komt //klem" voor. De zoon van de wed. D., te Nieuw-Buinen, is er aan overleden. Malle gevallen. Toen het gezin van den heer R. M. te Emmer Com- pascuum (Drente) 's morgens ontwaakte, ontdekte het, dat een arbeidersgezin hun voorkamer had betrokken. A v.p. Van buurt-sovjet tot garna- lenivinkel. //Het Volk" kreeg het be richt. dat de „buurtsovjet" van Katten burg, na een bestaan van eenige maan den, is ontbonden. De penningmees ter richtte, naar men het blad mede deelt, van de bijeengezamelde contribu tie-centen. een garnalenaffaire op. Jachtongeval. Gisleieumiddag heeft bij den huize Heriachave, ge meente Tubbergen, een ernstig onge luk plaats gehad. Jhr. Lothar von Bön- ninghausen, die op de konijnenjacht was, sloeg met zijn geweer naar een konijn, dat zich onder struikea verscho len had. Het geweer brak, het schot ging af en trof den jager in den buik, waardoor de dood bijna onmiddellijk intrad. Een nieuwe partijgenaamd Commu nistische arbeiderspartij. Faillissementen in Nederland.

Volksblad | 1921 | | pagina 2