10 September 1921 44* Jaargang TERUG UIT HIT RUK OIR D000EN FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag* en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V. Goesche Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, bezuinigen. „De reusachtig gestegen staats- begrooting van ons land gaat de richting uit van een staatsbankroet, wanneer de steven van het schip van staat niet bijtijds wordt ge wend". Het is beslist onmogelijk, om met de tegenwoordige geldver- kwisting van staatswege op dezelfde wijze voort te gaan, omdat het dan binnenkort zou blijken, dat de ver schrikkelijke belastingen niet meer opgebracht zouden kunnen worden. In de oorlogsjaren heeft het distri butiestelsel schatten gekost en tegenwoordig worden ongehoorde sommen verslonden door woning en scholenbouw. Het schijnt wel, of er op dit gebied een razerny is losgebroken, die meent, met het geld te kunnen strooien als een boer met zyn zaaizaad. Onze nieuwe minister van Finan ciën, die ook inziet, dat het er op de tegenwoordige manier niet komen kan, wil op de staatsuitgaven be zuinigen. Dit zal dan natuurlijk moeten gebeuren op allerlei onder- deelen der begrooting, overal, waar het maar eenigszins mogelijk is. Een paar dezer onderdeelen willen we hier even bespreken en wel de ambtenaarswereld en het stichten van rijksgebouwen, en van het eerstgenoemde in het bijzonder de politie. Waar op de ambtenaars bezuiniging moet worden toegepast, ligt het voor de hand, dat die moet gevonden worden in vermindering van hun aantal. Op het oogenblik is hiervan bjj de politie geen sprake. Integendeelde invoering van den rampzaligen acht-urigen arbeidsdag, die zich reeds bij een deel onzer 30 GASTON LEROUX Het klonk zoo doodgewoon en was zoo niets bijzonders, dat- zij er niet op doorgegaan was, ofschoon zeofschoon ze had kunnen zweren, 0, waarlijk had kunnen zweren, dat zij den koffer wèl had gezien, 't Was precies hetzelfde model, precies hoor, en zelfs meende zij een hoek met koperen spijkers van dien koffer onder een opgeh'cht stuk zeil gezien te hebben, maar na hetgeen haar Jacques zooeven zeide, twijfelde zy niet aan haar dwaling. En nu, juist nu wist zij zeker, dat Jacques haar voorgelogen had! André was in een automobiel ver moord! Met vlammende letters zag zij dien zin staan en bij 't licht daarvan haar man, gebogen over politie heeft voltrokken, heeft het aantal politieambtenaren en de kos ten, in verband met den verhoogden loon standaard, reusachtig doen sty- gen, vooral bij de gemeentepolitie. Men ziet wel in, dat een algemeene invoering onbestaanbaar is, omdat dan de veiligheid voor een groot deel te loor zou gaan en omdat er schatten mee gemoeid zouden zyn. Er is in den laatsten tijd veel geschreven en gesproken over her vorming der rijkspolitie en wel in dien zin, dat deze politie wordt ingericht „op de grondslagen der marechaussee". De ryksveld wacht zou dan worden afgeschaft, de marechaussée uitgebreid. Sommigen zyn bang voor dezen maatregel. Zij zeggende marechaussée kost nu al zooveel, en als men die nu gaat uitbreiden en bovendien de gelegen heid cm te kunnen trouwen, aan merkelijk vergroot, dan zijn de kosten der huisvesting gewoonweg niet meer te betalen. Hierin is veel waars, en daar komen we straks op terug. Maar vooraf toch dit. Als er maar één in plaats van twee soorten rijkspolitie bestaat nog afgezien van vermeerdering of verminde ring dan is dat al goedkooper. Bedenkt men, dat de invoering van den achturigen arbeidsdag voor de rijkspolitie wel onmogelijk is, dan zal een uitbreiding der mare» chauseée kunnen en moeten samen gaan met een vry sterke inkrimping van de gemeentepolitie, waarbij die arbeidsdag wel ingevoerd kan wor den en ten deele al ingevoerd is. Die inkrimping kan dan een vrij groote besparing meebrengen. Immers, één politie-ambtenaar kost aan de ge- de scherven van het schoteltje, dat hij vijf jaar geleden en over die van 't glas, dat hy pas ge broken had Je kunt Jacques niet onhandig noemen, die in vijf jaar tyds slechts dit schoteltje en dit glas heeft ge broken In een automobiel, hij heeft hem in een automobiel gedood Gelooft zij dit waarlijk Heeft zij dit ernstig gedacht Khn zij dit ten slotte denken Heeft niet het onderzoek kunnen bewijzen, dat men de twee broers op het perron van het station Orsay heeft zien loopen en men Jacques alleen heef zien instappen en hem alleen heeft zien vertrekken in zijn auto Zij had dit wel bedacht, maar desnietteminom er niet meer aan te denken, was zy te Parys 't bewijs gaan zoeken, dat Jacques dien morgen wel de mand met gloeikousjes was gaan halen, waar van hy haar gesproken hadEn nu had zij geen ander bewijs, dan dat hij haar had voorgelogen en het ongetwijfeld... ongetwijfeld de meenschap stellig een paar duizend gulden per jaar. Kon men nu door bedoelde hervorming hetpolitiecorps meteenige duizenden verminderen, dan behoefden de belastingbetalers voor elke duizend politiemannen minder ook twee millioen gulden minder op te brengen. Maar van deze bezuiniging zou ook dan nog niet veel overblijven, als de kosten van huisvesting voor de marechaussée even hoog bleven, als ze in den laatsten tijd gebleken zyn. We kiezen enkele voorbeelden. Voor vyf man werd een kazerne gebouwd, waarvan de raming, groot f 85000, overschreden werd. De ra ming voor een andere kazerne, ook voor vijf man, was f125000, maar werd overschreden. Twee andere kazerne's, elk voor tien man, hadden moeten kosten f 186000 en f225000; doch dit bedrag werd aanmerkelijk overschreden. De koopsommen der terreinen, vaak ook zeer hoog, schijnen daaronder nog niet eens begrepen te zijn. Bedoelde vier ge bouwen, samen bestemd voor dertig man, hebben dus nog vrij wat meer dan f 621000 gekost, dus per man ruim twintig duizend gulden. En dan zijn in deze vier gebouwen niet meer dan twaalf woningen voor gehuwden verkregen. Nu is het niet alleen wenschelijk, maar ook wel degelyk mogelijk, om het tegenwoordige stelsel van kazerneeren en bouwen met de daarbij aangenomen verschillende typen van veel te weelderige ge bouwen te vervangen door een ander, waarin slechts een enkel, veel bescheidener soort van gebou wen past, en wel in den trant van eenvoudige, kleine middenstands- koffer was geweest, die hy mee naar „de Reiger* had vervoerd. Bij 't onderzoek was bovendien geen spoor van den koffer gevonden, maar men had er niets verdachts in gezien, want na drie maanden konden de beambten geen juiste inlichtingen meer geven over num mers van regus, uitgereikt aan meneer die of die. Waarom had hij den koffer teruggebracht en wat had hy ermee gedaan? <r- Laat eens kykenlaat eens kykenlaat eens kijken. Zij trachtte zich te kalmeeren om beter te kunnen nadenken en haar gedach ten en herinneringen te verzamelen. Toen hij terugkwam, was de chauf feur er niet. De garage was leeg Jacques had alles zelf gedaan. Hij was. boven gekomen om zyn vrouw te omhelzen, had zich buitengewoon by'na overdreven teeder betoond, grinnikte een beetje cynisch ever de smart van de scheiding met zijn broer, die hem honger had doen krijgen. Een flink ontbijteen lekkere flesch wijnHoe vreemd had hij dit gezegdeen lekkere flesch wijn. Zy zelve had er zich woningen, waarvan de bouwkosten thans op acht k negenduizend gulden per stuk gesteld mogen worden. In een verzameling van vyf zulke woningen zouden vier gehuwden kunnen wonen, terwijl in het vyfde perceel een enkel dienstvertrek, cel len voor arrestanten en de verblijven voor twee ongehuwden gevonden konden worden, dus samen| zes politiemannen. Zoo'n verzameling zou dan hoogstens vyfen veertigdui zend gulden kosten dat is per man zeven en een half duizend in plaats van twintigduizend gulden. Maar laten we het eens hoog rekenen tienduizend gulden per man. Voor de straksgenoemde, verbouwde som van f621000 had men dan woning kunnen krijgen voor ruim zestig man en nu is er maar plaats voor dertig man. Van elke vijf man konden vier gehuwden woning vin den, dus van bedoelde zestig man achtenveertig gehuwden, en nu niet meer dan twaalf. Er kan dus op huisvesting van de marechaussee krachtdadig bezui nigd worden. En mocht dit corps met opruiming der rijksveldwacht en vermindering der gemeentepo litie aanzienlijk uitgebreid worden, dan eischt de huisvesting van dat grootere aantal geen hoogere kos ten, terwijl door vermindering van het totale aantal politieambtenaren veel bezuinigd zou worden. De Landbouwtentoonstelling. Met rassche schreden nadert de datum van opening der Provinciale Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling en daarmede wordt ook de snelheid, waarmede aan over verwonderd, want Jacques hechtte niet buitengewoon aan goeden wyn... maar hy nam al de sleutel van den kelder en was zelf in den kelder gedaaldwaarvan de trap in de garage uitkwam. XII. Fanny's verdere overpeinzingen. „O, ik hoop dit jaar gelukkiger met Bob en Taf te zijn," verklaarde Jacques aan meneer de la Mérinière een groot hondenliefhebber, die, nadat hij de hokken had bezichtigd zich had laten overhalen om te blyven eten. Hy fokte honden op voor eigen kosten en voor die van anderen. De knappe grysaard was byna geruineerd en hy had zich genoodzaakt gezien zich met zyn talenten aan den handel te wyden om fatsoenlyk te kunnen leven. „Weet u nog wel, meneer, dat wij verleden jaar door Withe- Hawans van meneer Gabriele 'Annunzio zijn geslagen vroeg Fanny. „Alle eer voor hemantwoordde la Mériniére. Wordt vervolgd.) UIT HET FEANSCH VAN v

Volksblad | 1921 | | pagina 1