14ATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Nederland. Uit den Vreemde. lucht kuuueu doeu "vloeien", op den de* band kunnen zij daD 6 uur drijven. Tenslotte gaf de heer Wilton van Reede ons inzage van een dik boek met uitgebreide correspondentie, voor het museum gevoerd. Behalve met den reeds genoemden heer Bothmer siaat de heer Wilton van Reede in connectie met de oorlogsmusea te Londen en te Parijs van resp. de Engelsche en en Fransche regeering, waarmede ge regeld de dubbele stukken werden ge ruild. Het bezoek aan het oorlogsmuseum alhier, bedroeg reeds 264 personen. Zooals men weet is het museum gratis voor het publiek ter bezichtiging. Waarschijnlijk is het wel aanbevelens waardig dat men zich te voren met den heer Wilton van Reede in ver binding stelt. Evenals bij ons eerste bezoek kregeu wij ook nu weer den indruk dat dit museum een belangwekkende beziens waardigheid is, niet alleen voor Goes en voor Zeeland, maar ook voor ons geheele land. Ieder Nederlandsch officier behoort dit museum te kennen, hij zal er ongetwijfeld veel leeren, wat aan zijn vorming zal ten goede komen. Verkörf VersUg van de Vergadering Breede Watering In de vergadering van Ingelanden van het Waterschap de Breede Wate ring B. I. die Maandag in de P. v. O. alhier werd gehouden, werd o a. be sloten aan den scheidenden dijkgraaf levenslang een jaarlijksche toelage van f 1000 toe te kennen. Besloten werd de begrooting 1921 1922 met f 15000 te verhoogen uit het batig slot van de rekening 19201921. Het bedrag zal worden besteed voor uitvoering van delfwerk. (Oude Leiding). Uitgeloot werden twee obligaties van de leening van f 190000, n.l, de num mers 29 en 26 en acht van de lee- ning van (f 160,000, n.l. de nrs. 6, 102, 91, 92, 71, 141, 85 en 12. De volgende aanbeveling voor dijk graaf werd opgemaakt 1) C. D. Vereeke (Kapelle): 2) W. Kakebeeke (Goes) 3) W. Dekker Wemeldinge. verjaardag H. M. de koningin. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal de har monie //Euphonia" Woensdagavond om 8 uur een muzikale promenade maken, vermoedelijk in combinatie met het muziekgezelschap ^Hosanna". Benoemd. Benoemd met ingang van 1 Septem ber a.s. tot Rijksklerk der Registratie en Domeinen alhier de heer J, B. Triestram, thans geagreëerd klerk der Reg. en Dom. alhier. R. L. W. S. Voor het tijdvak van 1 October 1921 tot 1 October 1922 is wederom benoemd tot leeraar aan de Rijks Land- bouwwinterschool alhier de heer C. van Baak. Lid van den Gemeenteraad. Hel Centraal Stembureau heeft he denmiddag, in plaats van den heer E. C. van Dissel, die zijn benoeming niet heeft aangenomen, tot lid van den gemeenteraad (vac. v. d. Leeuw) be noemd verklaard den heer ir. J. van Poelgeest. In verband hiermede kunnen wij mededeelen dat de heer van Poelgeest het volgende schrijven heeft gezonden aan het Bestuur der Kiesvereeniging /Vooruitgang" alhier Mijne Heeren, Waar ondergeteekende dezer da gen zal worden aangewezen als lid van den Gemeenteraad vacature v. d. Leeuw heeft hij de eer Uw Bestuur mede te dceleu, dat hij zich ten gevolge an het gebeurde bij de jongste stemming voor den Raad, het daarop gevolgde zittiug nemen van den heer D. A. Constandse, Voorzitter Uwer VereeDigiDg, ont slagen acht van de verplichting tegenover U op zich genomen. Hij zal zich mét beschikbaar stellen, tenzij de heer Constandse als Raadslid heeft bedankt, vóórdat hij eene benoeming moet aannemen. Hoogachtend, On dert e f_k ening Onderscheidingen Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd de heeren A. E. van der Bent, burgemeester van Ëlle- woutsdijk en W. Kakebeeke, vice- voorzitter der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij te Goes. Noodlanding. Zaterdagavond zag men van verschil lende plaatsen te Middelburg, Vlissin- gen en daar tusschen een tweedekker komen uit de richting van het Sloe, plots dalend en nedervalien of neder- strijken onder de gemeente Souburg achter de Abeele. Bij onderzoek bleek, dat de Duitsche vliegenier Ehrler, onder weg met twee Duitsche dames van het vliegterrein te Goes naar dat te Vlis- singen, om zich daar bij zijn collega's van de Nociam te voegen, een defect aan zijn motor kreeg. Hij was te laag, ongeveer 200 M., om nog al dalende het terrein te Vlissingen te bereiken en besloot een noodlanding te maken. Daarbij had hij een weiland tot zijn landingsplaats uitgekozen. De machine kwam echter niet gauw genoeg tof staan en kwam in de sloot terecht. De zit plaatsen bleven onbeschadigd en daar door waren de drie inzittenden onge deerd en konden makkelijk op de weide stappen. De Nederlandsche bond van hande laren in aardappelen heeft in een be stuursvergadering, waarin tegenwoordig waren ue afgevaardigden van de voor naamste vereenigingen op het gebied van den aardappelenhandel, den uitvoer van aardappelen ter sprake gebracht. De vergadering was van meening, dat, hoewel er reeds een flinke boeveel heid is uitgevoerd, er nog geen reden bestaat tot ongerustheid, dat bier te lande een te kort aan aardappelen zal komen. Men meende dat ieder, die aard appelen wil opdoen, de maand October af kan wachten. Opgemerkt werd dat de aardappeloogst niet tegenvalt en dat er niets verloren gaat door de aardap pelziekte, welke anders groote hoeveel heden vernietigt. ook waren prijzen uitgeloofd. Daar de wedstrijd echter op een geheel gerestaureerde baan gehouden zou worden, was de burgemeester uitgenoodigd de langen tijd aan het gebruik onttrokken baau te heropenen. Zooals te doen gebruikelijk is, werd ook nu stellig verwacht, dat Z.Ed.Achtb. de eerste schoten zou lossen, waarom deu markeur gelast werd, voor bedoel de serie, waar de kogels ook terecht mochten komen, de hoogst mogelijke cijfers aan te wijzen, van welke taak deze beambte zich zorgvuldig kweet. De burgemeester wenschte echter op het laatste moment van dit voorrecht geen gebruik te maken, waarvan helaas den markeur geen kennis werd gegeven, zoodat de eerste deelnemer aan den wedstrijd een serie maakte, als maar zelden voorkomt. Hij werd dan ook de ,/prijswinner". Toen deze evenwel eenige dagen later te weten kwam, aan welke omstandigheden hij zijn geluk te danken had, wenschte hij van zijn rechten afstand te doen, aangezien hij met onrechtmatig verkregen veeren niet wilde pronken, Uit den mond zijner superieuren vernam hij echter, dat de lijst met cijfers naar Den Haag was opgezonden, zoodat er van eenige wijziging geen sprake meer kon zijn. Naar van officieele zijde wordt me degedeeld, zal de winterdienst op de Nederlandsche spoorwegen Maandag 26 September beginnen. Eerstgenoemde jongedame verdween in Juni en thans is gebleken, dat zij sinds dien tijd met haar echtgenoot in een dorp heeft gelogeerd en wel op een buitenplaats van een milliounair in Chicago, waar haar echtgenoot vroeger in betrekking was. Miss Webb, thans mrs. George Mi- les, moet een meisje van meer dan gewone schoonheid zijn. Zij is boven dien één van de beste amazones uit het geheele land. Men zegt, dat haar ouders reeds een goed huwelijk met een jong diplomaat voor haar hadden uitgedacht. De Zwitsersche gezant te Parijs, Dr. Kern, ging eens op zekeren dag met zijn poedel wandelen en kwam den keizer tegen. Napoleon III hield den gezant staande en zeide //Weet gij het verschil tusschen uw hond en de Rijngrenzen Dr. Kern ontkende. ;/Wel", zei Napoleon, deze hond is z/des Kerns Pudel", maar de Rijngrens is //des Pudels Kern". heeft zich in den trein Brighton- Londen afgespeeld. Een zekere James Kiddell, die zich met zün verloofde in dien trein bevond, stond tegen het coupé-raam geleund een appel te eten, toen hij plotseling het evenwicht ver loor en door het raam achterover sloeg, echter zoo, dat hij met zijn linkervoet in den strop bleef hangen, waarmee het coupé raam op en neer gesloten wordt. Zijn verloofde en een heer, die in de coupé zaten, hielden zijn voet vast, terwijl de heer aan de noodrem trok, die echter brak. Toen riep men uit het coupé-raam aan de passagiers van een volgende coupé, dat zij aan de noodrem zouden (rekken, maar de trein stopte niet. Het meisje voelde intusschen, dat haar krachten zich meer en meer begaven. In verschillende andere com partimenten werd er op het hulpgeroep aan de noodrem getrokken, maar zonder succes. Toen de trein te Sydenham vaart minderde, sleepte het hoofd van James Kiddell over het perron en de heer, die het meisje ter zijde stond, meende niet beter te kunnen doen dan den voet van den ongelukkige los te maken en den jongen aldus op het perron te werpen. De trein ging intusschen verder en de jongen viel op de lijn tusschen den trein en het perron. Toen men hem uit zijn benarde positie bevrijdde, was de ongelukkige een lijk. De overblijfselen der 80 kerken en moskeeën zijn met mos begroeid Maai de menschen, die tegenwoordig aan den oever van de Rio Tinte wonen, bouwen nog juist zooals hun voorouders deden. Hout is er zeldzaam eu duur steenen zijn zoo kostbaar,[dat een eenvoudig bur. ger^ze niet kan betalen. Hij bouwt.zijn huis dus uit leem op dezelfde wijze als de bewoners van het stadje voor tweeduizend jaar bouwden. Hij koopt den bouwgrond voor een kleinigheid, gebruikt den leemen stadsmuur tot achterwand van zijn woning en gaat dan met twee houten planken en twee ijzeren staven aan het werk. Op den vierhoekige» bodem zijn de leemen muren spoedig opgetrokken. Voor het dak worden eukalyptusstain- men gebruikt. Als het huis maar een maal klaar is, dan is de inrichting be trekkelijk spoedig voltooid, Het vlech ten van matten uit bamboe- eu palm vezels is een der weinige huis-industrie en die in Niebla bloeien. De bodem is spoedig met zulke keurige matten bedekt en een paar ijzeren ledikanten wordt gekocht, want Niebla, waar sedert duizenden jaren in eenvoudige leemen lampjes olie werd gebrand, heeft thans electrisch licht gekregen. //Nooit maakte men zoo'n warmte en droogte mee, zoodat in Juli de grond de voeten schroeide van hen, die barrevoets gaan... Men denkt van de hitte te sterven... en de eieren koken in de zon. Alle groente, uien, knollen, en alles in de tuinen is verbrand. Op St. Jan zag men op verschillende plaatsen de druiven groen worden. In Groote brand. In het Brabant- sche dorp Mierlo zijn 28 huizen en drie boerderijen verbrand. Van eenige bewoners zijn vrij belangrijke geldsom men verbrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Alle huizen waren met stroo bedekt. De schade wordt op eenige tonnen gouds geschat. De brandweer van het dorp kon wegens watergebrek, tegen het vuur niets uit richten. De uitvoer van aardappelen Pryjsioinner tegen toil en dank. In een der grootste dorpen van de Veluwe zou de Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd houden, teneinde uit te maken, wie er wellicht in de termen zou vallen, aan het groote concours te 'sGravenhage te mogen deelnemen De winterdienst op de spoorwegen. Een origineel huwelijk. Miss Edith Beaver Webb, een rijke jonge dame te New-York, is dezer dagen in het huwelijk getreden met een groom. Zij volgde daarbij het voorbeeld van haar oudere zuster, die, een jaar ge leden, een New-Yorkschen politieagent huwde. Het verschil. Een aardige anec dote over Napoleon IIL is nu weer populair geworden. Drama. Een sensationeel drama Een stad van leem. In het Zuiden van Spanje ligt een thans ver geten stadje Niebla, aan welks wor ding bewoners van .Carthago, Rome en van Arabië hebben medegewerkt. Struikroovers in Zuid-Frank rijk. Dezer dagen zijn op klaarlichten dag en op den openbaren weg 18 K.M. van Marseille, zeven groente-koop lieden bij hun terugkeer van de markt door een bende bandieten aangevallen, die met geweren, revolvers en messen gewapend waren. Zij vuurden vanuit het kreupelhout op de paarden der marktbezoekers, doodden deze, en spron gen daarna uit huu schuilhoek te voor schijn, om de onthutste groenteboeren van de opbrengst hunner op de markt verkochte producten leberooven. Daarna trokken zij verderop, legden zich ander maal in hinderlaag en beroofden op dezelfde wijze vijf andere kooplieden van hun hebben en houden. De ge heele politie van de streek is gemobi liseerd voor de achtervolging der bandieten. Op de plaats van den overval werden geweerpatronen gevonden, welke er op wezen dat de roovers gewapend waren, zooals bij het Duitsche leger in gebruik waren. Nog eens de warmte. De //Fi garo" vergelijkt onze beproevingen dit jaar doorgestaan, met het lijden van de menschen in 1556, waarvan de kro niek van den kannunik van Troo ge tuigenis aflegt

Volksblad | 1921 | | pagina 2