No, 69 Woensdag 31 Augustus 1921 44* Jaargang TERUG UIT HET RIJK DER D000EN Stadsnieuws, FEUILLETON Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UIII* te bezorgen bij N.V, Goescbe Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- eu Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. f» Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Het Oorlogsmuseum. Gaarne hadden wij gevolg gegeven aan de vriendelijke uitnoodiging van den heer J. A. Wilton van Reede om zijn oorlogsmuseum (Wijngaardstraat), waarvan wij indertijd een beschrijving hebben gegeven, nog eens te bezölken met het oog op de uitbreiding der verzamelingen van platen, documenten, bescheiden, voorwerpen en curiositeiteu op den oorlog betrekking hebbend. Thans zijn inplaats van één, drie ver trekken in beslag genomen, wel eea bewijs van de aanzienlijkheid der uit breiding van het museum. Alleen reeds de groote collectie oorlogswandplaten, maakt een bezoek reeds zeer de moeite waard. Onder de nieuwe aanwinsten zagen we o. a. een pracht van een Italiaansehe plaat, fraai van kleur en teekening. Onder de helmen vinden we thans ook de halve heJmen, die in de loop graven werden gebruikt. Van den Duitschen keizer kreeg de heer Wilton van Reede een ruiteraf- beelding, echter zonder haudteekening. daar deze volgens de regels, die te Dcorn worden in acht genomen, niet kon worden gegeven. Echter zond de kroonprins wél zijn handteekening met portret. Hindenburg daarentegen was weer weigerachtig, maar toch gelukte het de handteekening van den beroem den veldmaarschalk te verkrijgen, door middel van den heer Bothmer, aan wien Hindenburg zijn eigen oorlogs museum overdroeg. Het schrijven dat op deze overdracht betrekking heeft stond de heer Bothmer met wien de heer W. v. R. geregeld ruilt, aan dezen af. uit het fransch vak 27 GASTON LEROUX X. Jacques' prikkelbaarheid. Toen Jacques na het déjeuner weg wilde gaan, zei Fanny met een allerliefst pruilmondje „Jij bent ook niet nieuwsgierig uitgevallen, darling. Waarom ben je gisterenavond zoo plotseling van mij vandaan geloopen en hebt mij met dat bedroefde vrouwtje alleen gelaten, zonder je meer om je Fanny te bekommeren Waarom vraag je me zelfs niet eens, wat zij gezegd heeft, toen je weg was .Omdat de echtelijke twisten tusschen meneer en mevrouw Saint Firmin me totaal onverschillig laten, versta je, myn mooie, lieve Fanny „Wat zeg je dit zonderling tegen Dan zagen wij een Fransch geweer door een Duitscher veroverd aan de beruchte ,/Chemin de Dames*, en een knots, met ijzer beslagen, zooals deze in de loopgraven werd gebruikt, Aauwezig is ook een stuk schroef blad van de vliegmachine, die op 16 Februari 1918 te Iloedekenskerke naar beneden kwam. De Cauadeesche vlieger E. C, Shafer (waarvan een portret), brak beide beenen, welke gespalkt werden met het houten schroefblad voorts de m.trailleur en de kaarten van een Fransche hydroplane, die bij Noordhinder da> 1de en waarvan de bemanning verongelukte. Van het poeder dat de Japannees in de loopgraven gebruikte om aan te steken en boven de vlam zijn handen te warmen, een pakje op de tafel. Interessant is de collectie eeretee- kens, medailles en ijzeren kruisen, in 't bijzonder de fraai gebeeldhouwde Hindenburg-medaille en de Hinden burg-ster, die alleen door den veld maarschalk en door den Duitschen Keizer werd gedragen. Daarna zagen we de overblijfselen van een verbrande Ilaliaansche vlieg machine, de eerste die boven Weenen is geweest. Men wil beweren, dat de vliegenier-dichter d'Annunzio er in gezeten heeft. Verder was er een monster van het brood, dat de Belgen ia Duitschland in het gevangenkamp te eten kregen en dat er als een soort scheepsbeschuit uitzag, voorts een kafferpas, belang wekkend doordat deze op alle plaatsen moest worden afgestempeld en een om hulsel van een luciferdoosje, met beel tenis van kapitein Fryatt. Buitengewoon is de verzameling zijden Vivatbander, die werden verkocht als de Duitschers een slag gewonnen of me, lievelingJe lijkt wel boos „Ik ben niet boos, maar je kunt wel denken, dat het mij waarachtig te veel wordtJe kunt toch wel begrijpen, dat ik het onaangenaam vind, André belachelijk te zien maken door die dwaze verhalen*. //Lieve man, hij wordt er nog meer in gehaald, helaas, dan je weetantwoordde Fanny, kneep de lippen op elkaar en toonde dade- lyk door haar gereserveerde hou ding, dat Jacques' toon haar ge kwetst had. „Verklaar je nader „Ik ben bang je op te winden, darling „Integendeel, maak gebruik van 't oogenblik, dat ik 't toch al ben en laten wij er dan verder over zwygenWat heeft die kleine dwaas nog meer bedacht?" „O, wat ik je nu zal vertellen, behoort niet tot het rijk der ver beelding Het is heel gewoon de ware geschiedenis van André's ver trek. Wil je ze hooren „Ik luister naar je!" „Het is heel begrijpelijk. Hoor, wat er gebeurd is. Saint Firmin een belangrijk wapenfeit verrcht had den, wat dan op den band werd ver meld de opbrengst van den verkoop kwam ten bate van het Roode Kruis. Het noodgeld, uit alle deelen der wereld, is nu in een album gerang schikt, de collectie werd aanzienlijk uitgebreid. Een aantal fraaie foto's leert ons de voornaamste oorlogsvliegers kennen. Daarnaast ligt een lijst, vermeldende de heldendaden der vliegeniers, hoeveel neergeschoten, enz. enz. welke gedu rende de i oorlog door den aviateur von Hippel werd bijgehouden. De verzameling oorlogspostzegels uit alle deelen der wereld is rok weer aan« merkelijk grooter geworden. Interessant zijn vooral ook de postzegels, die d'An nunzio te Fiume uitgaf, toen hij daar een tijd lang heer en meester was. Een boek met uitknipsels uit de „N. R. Ct." betrekking hebbende op de uitlevering van den Duitschen keizer toont aan waarin een klein land groot kan zijn. Een spotwerkje maakten de Engel- scben op den Duitschen keizer in den geest van Piet de Smeerpoets. Dan zagen wij nog een dolk, ver vaardigd door een Duitscher uit een granaatsplinter,' die hem trof en een turfpers, waarmede turven van klei werden vervaardigd. In het tweede vertrek troffen we o.m. aan een uitgebreide collectie boek werken, belrekkiug hebbende op den oorlog, o a. ook het verslag van het Provinciaal Comité tot hulpverleening aan de Vluchtelingen in Zeeland, (Het aantal boekwerken over den oorlog, dat het museum rijk is, bedraagt meer dan 700). Dan een fraaie kiek van minister Cort van der Linden, welke hier natuurlek niet mocht ontbreken j had een paar bijzonder intéressante Om Martha's leven te redden, be loofde André dadelijk alles te doen, wat hij wilde. Toen trad oogen- blikkelijk de notaris in de plaats verder een formulier, waarin een Engelsch officier had beteekend dat hy alles zou doen om te ontvluchten (het omgekeerde was de bedoeling), dit heeft hij dan ook gedaan, hij is uit de Oranje-kazerne te 's Gravenhage ontsnapt. (Later is hij, naar wij inee- nen, weer gepakt). Een belangrijk stuk is de Duitsche vlag, die wapperde op een Belgische motorboot, waarvan de kapitein werd gedwongen dienst te doen voor de Duitschers. Op eeu dag echter voerde hij 22 Belgische vluchtelingen naar Rilland-Bath en de forten salueerden voor de Duitsche vlag, die lustig op het vaartuig wapperde. In de derde kamer vonden we o.m. talrijke platen, tijdschriften, ansicht kaarten, bulletins (o.a. dat waarin het besluit tot mobiliseering van Duitsch land werd gepubliceerd) en publica ties dan de meetbrieven van twee op 22 September 1914 op 20 mijlen van de Iloek van Holland getorpedeerde EDgelsche kruisers, waarbij 1300 man het leven verlorenDuitsche vlieg- kaarten van centraal Europa en twee dankbetuigingen aan den heer Wilton van Reede voor een felicitatie ter ge legenheid van 's keizers verjaardag en een schrijven van rouwbeklag, bij den dood van de Duitsche keizerin, aan den ex-keizer gezonden. Ook merkten wij op een Duitsche lijst van geallieerde oorlogsmisdadi gers en een prent, betrekking hebbende op den Zwarten Smaad. Bij de platen vonden we o.m. een typische Amerikaansche plaat met het advies Eet visch, visch voedt zichzelf, met wat niets kost. Verder werd ons getoond een band voor vliegeniers, waarin zij den inhoud van een patroon met samengeperste van den beleedigden echtgenoot en nadat Saint Firmin André naar zijn studeervertrek meegenomen had, regelde hij met hem alle nood zakelijke stukken, omtrent het be heer zijner goederen en van de fabriek tijdens zijn afwezigheid. Ziedaar de ware toedracht. Ik ge loof ook wel, dat de rest fantasie is, uitgedacht door de hersens van de arme Martha, 't Schijnt wel dat zy martelares isEr gaat geen dag voorbij, of haar man duwt haar deze zin onder den neusHij komt niet meer terugniet meer, niet meer, niet meer, niet meer terugHy komt niet meer terug, omdat hij hem vermoord heeft, denkt zij, maar jij deDkt dit toch niet, wel lieveling Jy denkt altijd nog, dat je beste broer leeft, he ?u „Ja, Fanny, dat denk ik, of ik hoop het tenminste". Met somher gelaat stond hjj op. Wat, ga je weg zonder my een kus te geven (Wordt vervolgd.) i bladzijden uit de correspondentie van zijn vrouw en je broer ge vonden. In die brieven was sprake van een zuiver platonische, moreele diefde, maar daar er ook in gesproken werd van een volmaakt geluk, dat zeker hun deel zou worden na den dood van den ouden vrek, heeft deze niet willen gelooven, dat zijn vrouw, met een dergelijk voor nemen bezield, hem trouw kon blijven. Overtuigd de meest belache lijke echtgenoot te zijn, werd hij eensklaps de meest tragische, en op een avond, dat hij vroeger dan gewoonlijk in de villa kwam om te eten, vond hij er André, die Martha's hand teeder in de zijne hieldhij zwoer met de duurste eeden, dat hij zijn vrouw als een ziek dier zou dood en, als André nog niet denzelfden avond uit het land zou verdwijnen. Saint Firmin bezat de brieven. André moest toe geven-

Volksblad | 1921 | | pagina 1