Gemeenteraad van Goes. augeredeu, mei liet treurig gevolg dat h'j onmiddellijk dood was. De dame d e achter hem zat werd van het voer- ti ig geslingerd en in bewusteloozen slaat opgenomen. Zij bleek bij onder- z ek, na per auto naar Zierikzee ge- b acht te zijn, twee ribben gebroken te h ibben, doch gelukkig is haar toestand niet levensgevaarlijk. Het parket ver- tr >k onmiddellijk naar de plaats des o iheils. Veenbrand. De totale schade v in den veenbrand in de Peel bedraagt 0 igeveer 400.000 gulden. Een polder ondergeloopen. Maandagnacht is de dijk van den B teekmeerpolder nabij Oudkarspel door- g ibroken de duiker is weggeslagen, waardoor een gat ontstond van 6 M. De polder, groot circa 80 bunder groen en bouwland, staat blank. Zaadhoopen d ij ven in het water. De schade wordt gischat op een ton, te dragen hoofd zakelijk door de klein-bouwers. Men g dooft wel 4 weken noodig te hebben v oor alles droog is. De kool stond bjst en is nu waardeloos. De indruk is, dat de oorzaak te wijten is aan te zuinig beheer. De Koogpolder werd ook bedreigd, maar v mnachl is doorgewerkt en zoo is deze polder voor overstrooming behoed. Verzekering van rijwielen tijdens spoorwegvervoer. Zooals men weet kunnen bestelgoe- deren en bagage krachtens overeen komst tusschen de Ned. Spoorwegen e de Europeesche Goederen- en Reis bagage Verzekering Mpij. te Amsterdam verzekerd worden. Men kan voor deze verzekering zegels, die op de adres kaarten geplakt worden, aaa de stations ea bij van Gend en Loos verkrijgen. Le Ned. Spoorwegen hebben thans ook een regeling getroffen met deze verzekering-maatschappij tot het verze keren van rijwielen t°P **wee hielen, n et één zitplaats). De premie-zegels n.oeten op de rijwielkaarten geplakt worden, onder de woorden: stempel van het station van vertrek. Lagere Landbouwscholen. De minister van Landbouw heeft aan de besturen van landbouwvereeni- gingen een ontwerp-regeling doen toe komen over de oprichting van lagere 1 mdbouwscholen, waaraan wij het vol gende ontleenen De regeering ziet af van het aan vankelijk voornemen als proef eenige rgksscholen op te richten en subsidie voor eenige bijzondere scholen in uit zicht te stellen. Krachtens het nieuwe ontwerp kun- i en lagere land- en tuinbouwscholen worden opgericht door plaatselijke of landelijke land- en tuinbouworganisa ties en door zulke, welke zich het 1 evorderen van het land-of tuinbouw- nderwijs ten doel stellen. Ten behoeve lezer scholen kan van rijkswege een jaarlijksche subsidie worden verleend, welke alle uitgaven voor personeel en nateriaal zal omvatten, met uitzonde- i ing van die voor de niet verplichte 1 eervakken. De voornaamste voorwaar- ?n aan die toekenning verbonden, zijn, dat de school staat onder het lestuur eener instelling enz., die i echtspersoonlijkheid bezit, dat de scho- 1 en goedgekeurd worden door den mi nister, dat het personeel gesalarieerd wordt volgens een door den minister vast te stellen regeling, dat godsdienst eer en maatschappijleer geen verplichte leervakken zijn voor andersdenkenden. Het doel der land- en tuinbouw scholen is aankomende land- of tuin bouwers in land- of tuinbouwkunde algemeene ontwikkeling en vakkennis bij te brengen. Het onderwijs omvat de algemeen vormende vakken der lagere school, alsmeda de beginselen der natuurwetenschappen, yoor zoover die met land- of tuinbouw in velband staan, de beginselen van akkerbouw, veeteelt, zuivelbereiding of tuinbouw, waarbij rekening gehouden wordt met den aard van het land- of tuinbouw bedrijf ia de omgeving der school en de beginselen der staatsinrichting en landhuishoudkunde. De duur van het onderwijs is vier jaar, met dien verstande, dat in de eerste klasse gedurende 40 weken 2 dagen per week 5 uur les wordt ge geven, in de tweede klasse 40 weken met één lesdag, in de derde en vierde klasse 30 weken met één lesdag. De leerlingen der eerste klasse kunnen dus wekelijks 4 dagen, die der vol gende klassen 5 dagen in het bedrijf blijven. Het schoolgeld kan varieeren van f 5f 60. Be Kosmos. üe overdracht van de Duitsche portefeuille der Kosmos aan de „Frank- forter" zal omstreeks 1 October geheel zijn afgewikkeldde laatstgenoemde maatschappij zal voor de 9 maanden exploitatiekosten, die de Kosmos in Hollandsch geld aan het hoofdkantoor heeft gehad, een vergoeding betalen. Bovendien betaalt de overnemende maatschappij een schadeloosstelling in eens voor de overneming, die ten minste een millioen mark zal beloopen. Eerste Kamer. De Staten van Zuid-Holland hebben in de vacature-Bavinck tot lid van de Eerste Kamer gekozen prof. mr. A. Anema (a.r.), hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Eenzaamheid. De hertog en de hertogin van Bruns- wijk zullen, naar de Lokal Anzeiger mededeelt, naar Doorn verhuizen. De keizer voelt zich na den dood van de keizerin zeer eenzaam en mist het familieleven. Hij heeft daarom zijn dochter en schoonzoon verzocht bij hem te komen wonen. De staking in de mijnen. De hoofdbesturen van de mijnwer kersbonden hebben gisteren telegrafisch antwoord ontvangen op het tot de re geering gerichte verzoek om bemidde ling in verband met de staking bij de Domaniale mijn. De regeering kan niet ove-gaan tot het verleenen van een loonbijslag, doch overweegt middelen om te komen tot staatsbeheer van de Domaniale miju. De vrijheidsbond. Het hoofdbestuur van den Vrijheids bond heeft aan een commissie, bestaande uit de heeien m. J. Bentfort van Valkenburg te.Rotterdim, dr. W. G. van den Berg te Groningen, dr. W. W. van der Meulen te 's Gravenhage, dr. I. fl. J. Vos te Amsterdam en W. A. J. Bastiaan te 'siQravenhage, opge dragen het vormen van een vereeniging van gemeenteraadsleden in den Vrij heidsbond. Deze commissie heeft eeni- gen tijd geleden haar taak aangevangen, en het ligt in de bedoeling, zoo mo gelijk nog vóór de behandeling van de gemeentebegrootingen een congres te houden. Opheffing pas-visa. Belga seint, dat de pas visa naar België vanaf 15 September a s. zullen worden opgeheven. Confectie-bedrijven. De federatie van bonden van con- fectiefabrikauten dringt er in een adres aan de Tweede Kamer op aan, //dat zoo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen om algeheele ontred dering van onze bedrijven met daar aan gepaard gaande groote werkloos heid en kostbare steunregelingen te voorkomen." „Men zou", zoo wordt ouder meer in het adres gezegd, „moedwillig de oogeu sluiten voor onbetwistbare feiten zoo men ontkent, dat onze sociale wetgeving den strijd van onze .nijver heid én in eigen latd én op de wereldmarkt zeer moeilijk maakt. De handelsbalans, welke een steeds dalen den uitvoer bij stijgenden invoer aan toont, spreekt ook in deze meer dan elke beschouwing." Be Reis van de Koningin en de Prinses. Woensdagmorgen is de Merope te Amsterdam aangekomen en om 9 uur verlieten de Koningin en de Prinses en hunne reisgenooten, nadat afscheid van de bemanning genomen was, het schip, om per auto naar het Loo te vertrekken. De Noorsche reis heeft drie weken geduurd. De eerste veertien dagen was het weer tamelijk buiïg, de laatste week was het echter heel mooi. De Koningin en de Prinses hebben van de reis i eel genoten. Herhaaldelijk heeft de Koningin verklaaid, dat Zij bijzonder voldaan was. Zoowel Hare Majesteit als de Prinses zagen er bij aankomst hier gebruind en opgewekt uit. De Koningin heeft zich gedurende de reis bezig gehouden met teekenen en schilderen. De mooiste punten van de Noorsche fjördenkust heeft Zij in beeld gebracht. De motorboot heeft goede diensten gedaan voor het rondvaren in de fjor den, en ook hebben de Koningin en de Prinses verscheidene tochtjes aan land gedaan per auto, maar ook in de typische Noorsche karretjes, de kariols. Tilburgsche Oredieten Effec- tenbank. De Tilburgsche Crediet en Effectenbank is gesloten. De tegenwoordige eigenaren, dhr. J. B. en P. A. Z. zijn naar de straf gevangenis te Breda overgebracht en worden verdacht van oplichting en verduistering. Vreemd en eigen. Het dagelijksch bestuur van het N. V.V. heeft Donderdag aan den minister van landbouw, nijverheid en handel geseind Vernamen heden, dat de vorige week alleen over het station Roosendaal, benevens een ontzaglijke hoeveelheid groenten en varkens, 8 millioen K G. aardappelen naar België zijn uitgevoerd Wanneer hiertegen door Uwe Excellentie niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, is het gevaar groot, dat in ons land in de komende maanden een nijpend gebrek aan dit volksvoedsel zal ontstaan. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder leiding van burge meester Hajenius, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Alle leden waren aanwezig. (Twee vacatures). Leden Hoofdstembureau. Tot leden van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den 'Raad, werden, overeenkomstig het voorstel van B. en W., gekozen de heeren M. P. de Loofi' en mr. J. W. Goedbloed en tot plaatsvervangende leden de heeren P. Oosterbaan en J. A. Flink. Gemeente-vroedvrouw. Tot gemeente-vroed vrouw werd voor den tijd van 3 jaren, ingaande met 1 September 1021, opnieuw benoemd mej. J. H. de Jonge, met algemeene stemmen. Regentes Weeshuis Tot Regentes van het Weeshuis (vac. mej. M. S. O. Knitel) werd be noemd mevr. J. StiegerRijk, met algemeene stemmen (1 blanco). Avondschool voor Ambachtslieden. Tot tijdelijke leeraren in wiskunde en vakteekenen voor smeden aan de Avondschool voor Ambachtslieden werden respectievelijk benoemd de heeren A. A. Brombacher en P. Ka- kebeeke met algemeene stemmen. Vischvergunning. De heer de Looff vroeg of het uiet beter zou zijn in de voorwaarden te spreken over watergangen, water leidingen en wegslooten. Spreker lichtte toe dat waterleidingen de groote lei dingen zijn en watergangen als het ware de tweede klasse leidingen. Men heeft dan nog de gewone slooteu langs den weg, De verordening zal dan ook, wat de redactie betreft, aansluiten bij den ligger van de Breede Watering. De voorzitter stelde voor te bepalen 0de watergangen, de waterleidingen en ds slooteu langs de wegen". Spreker las een schrijven aan den Raad door de Goesche Visscherij-Vereeniging //Algemeen Belang", voor, dat is inge trokken na toelichting door spreker. Het voorstel van B. en W. werd hierna, met de wijziging der redactie als door den voorzitter aangegeven, goedgekeurd. Openbare Waterleidingkranen. De heer de Die heeft den indruk gekregen dat B. en W. aan het boksen zijn geweest met den directeur der Waterleiding Mij. Spreker zou op verschillende plaatsen van de stad een fonteintje willen zetten en betoogde dat de volksgezondheid hierdoor zeer zou worden gebaat. Er zijn in deze gemeente 400 perceelen nog niet aangesloten, waarvan ongeveer de helft arbeiderswoningen. De voorzitter merkte op dat het vroeger wel de bedoeling is geweest om drinkgelegenheden in de stad te doen aanbrengen, niet kraneD, waar onder een emmer gehouden kan worden maar als in school B. Wanneer alle perceelen nu maar aangesloten zijn, komt dat ook wel. Spreker zeide dat de directeur van de Waterleiding Mij aanbiedt om in Comité Generaal aan den Raad eens alle gegevens te ver strekken over een en ander, ook over de huizen, die nog niet zijn aangesloten. De heeren zul'en dan vragen kunnen stellen. Spreker hoopte dat de heeren op dit aanbod in zouden gaan. De Raad ging hiermede accoord en de voorzitter zeide dat dan binnen kort bedoelde conferentie zal plaats vinden. Spreker merkte op dat we hier ook feitelijk niet met een particuliere maatschappij hebben te doen, maar met ,een maatschappij waarvan de gemeen ten aandeelhouders zijn. De heer de Die zeide dat er hier nog een veertigtal arbeidersgezinnen zyn, die de kosten van den waterlei- dingaanleg absoluut niet kunnen be talen. Daarin zou de gemeente moeten bijspringen, want het geldt hier een kwestie van de volksgezondheid. Spre ker vestigde er voorts de aandacht op dat er een pomp in de Vest is ge plaatst aan den Westsingel, waaruit door boeren water gehaald wordt. De voorzitter zeide dat daarvoor geen toestemming is gegeven en hij dit ook niet goedkeurt, en deelde daarna mede dat in de droge periode in totaal ongeveer 1000 nieuwe aansluitingen aan de waterleiding zijn geschied. Spreker zeide ook dat de Waterleiding Mij. gaarne zou wenschen dat op haar kosten eens iemand een onderzoek ging in stellen naar den toestand van de 400 nog niet aangesloten perceelen in deze gemeente. Vaak schuilt de schuld van het niet- aangesloten zijn bij den huiseigenaar. Dat er echter ook eigenaardige huur ders zijn is spreker gebleken na een gesprek met den heer van der Leeuw, die er op wees hoe in bouwplan II enkele woningen zijn, die treurig

Volksblad | 1921 | | pagina 2