Stadsnieuws. Uit den Vreemde. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is het rapport van de Staatscommissie, benoemd om een onderzoek in te stel len naar het bioscoopgevaar, voor de regeering aanleiding geweest een wets ontwerp samen te stellen tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop, hetwelk spoe dig bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Sc Co/s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Aug. in Neder and uitgesproken 28 faillissementen tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Aug. 1921 1217 faillissementen tegenover 823 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het Belgisch consulaat deelt ons mee, dat met ingang van 1 September het visum op passen voor België wordt afgeschaft. Naar de //Msb." uit goede bron verneemt wordt zeer ernstig overwogen om binnenkort over te gaan tot opheffing van de Kamers van Arbeid. Deze maatregel zal worden genomen met het oog op de noodzakelijk gebleken bezuiniging op het Staats budget, waarop de Kamers van Arbeid jaarlijks met een bedrag van ongeveer een halve ton drukken. De Kamers van Arbeid hebben niet aan de daaraan gestelde verwachtingen beantwoord. Bovendien zal dit instituut zijn bestaandsredenen nog meer zien verminderen, waöneer eenmaal het wetsontwerp tot vreedzame bijlegging van geschillen wet zal zijn geworden, waardoor, op andere wijze voorzien wordt in de oplossing van geschillen tusschen patroons en arbeiders. Het personeel van de verzekerings bank //Kosmos/' heeft een adres aan den minister van justitie gezonden, waarin het dezen verzoekt het daarheen te wil len leiden, dat maatregelen worden ge nomen die verhinderen, dat noodeloos maatschappijen worden te gronde ge richt, welke redding een publiek be lang mag worden genoemd en, indien de Verzekeringsbank //Kosmos'' door zoodanige maatregelen niet meer zoude kunnen worden gebaat, te willen be werken, dat aan het door toepassing van de Wet van 29 April 1921 in zijn bestaan bedreigde personeel in dier voe ge de helpende hand worde geboden, dat bij vervulling van vacatures bij Raden van Arbeid, Rijksverzekerings bank, Raad van Beroep, Landbouwon- gevallen— en Ziekteverzekeringswet enz. in de eerste plaats de zor.dei hun schuld bij /-Kosmos" ontslagen perso nen in aanmerking mogen komen. De slag is gevallenZeeuwsch- Vlaanderen is Belgisch geworden te Breskens aan het station hangt een plakkaatVerbinding van Zeeuwsch- VJaanderen met Nederland. Te water. Het schijnt dat de paarden meer en meer de behoefte gevoelen aan een verfrisschend bad. Misschien is de droge zomer hieraan niet geheel vreemd. Vrijdagavond omstreeks 5 uur raakten een paard en wagen van de firma Timmerman en Melis ongeveer tegen over de brugwachterswoning in de haven. Door tal van rappe handen werden zoowel het paard als de wagen en de inhoud op het droge gebracht. De wagen met behulp van de stoomlier van de heeren Ossewaarde en Dekker terwijl het paard naar de naburige heling geleid werd. Begrijpelijkerwijze bekwamen de zakken graan eenige waterschade. Ook het tuig was nogal beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de sloot. Dezer dagen had Gijzel, de vracht rijder van Biezelinge, het ongeluk, dat op den Kloetingschen straatweg zijn paard en wagen in de sloot reden. Een en ander was spoedig weer op het droge. Behalve dat de inhoud van de kar eenigszins werd beschadigd, liep alles zonder ongelukken af. Examen Eransch L. O. Te 's Gravenhage slaagden voor bo vengenoemd examen de dames L. S. M. Boel, en A. 'A. M. van Kalmthout, heiden alhier. Onze Straatnamen. Over de personen, naar welke onze straatnamen zijn genoemd geeft de nZ.a eenige bijzonderheden Jacob Valcke, geboren te Goes, tus schen de jaren 1530 en 1540 stamde uit een aanzienlijk Vlaamsch geslacht, dat met hem is uitgestorven. In 1575 weid hij secretaris, in 1578 pensionaris van Goes, en is meermalen gezant in Engeland ge veest, vanwaar hij naar hier of naar Heinkenszand, waar zijn buiten lag, terugkeerde. Hij was heer van Cats en Wolfaartsdijk en o. Raad en Thesaurier (ontvanger-generaal) van Zeeland. Zijn laatste zending naar Schotland volbracht hij met Olden- barneveldt, graaf Hendrik van Nassau en jonkheer Walraven van Brederode, doch stierf 3 Juni 1603 op de terug reis. Zijn lijk werd naar hier vervoerd en in de Groote Kerk begraven. De gedenksteen op zijn graf werd echter bij den brand van 1618 in de. Groote Kerk vernield; in 1844 is er een nieuwe steen op zijn graf gelegd. Pieter Jasperse, burgemeester van Goes, overleden in 1581. Hij liet een belangrijke erflating na ten voordtele van het burgerlijk armbesluur. Cornelis Eversdijk bekleedde de aanzienlijke betrekking van Reken meester van Zeeland en maakte zich naam onder anderen door de uitgave van geschriften, die hem als een be kwaam rekenaar deden kennen, o. a. herleidingstafels. Mattheus Smallegange, schrijver van de Cronijk van Zeeland. Johannes Antonides van der Goes, een volgeling en beschermeling van Vonde1, zijn gedichten bezorgden hem den eerenaam van __#de Goessche Zwaan." Hij werd geboren in 1647, huwde in 1678 met Suzanna Bormans, doch overleed reeds in 1684. Adolf van Westerwijk was burge meester van Goes, toen op het einde der zeventiende eeuw verwikkelingen ontstonden tusschen de regenten der stad; hij werd in 1697 ter dood veroordeeld; zijn vonnis werd echter veranderd in verbanning, later keerde hij hier weer terug. Boudewijn de Witte was baljuw van Goes, werd later secretaris van Zeeland en ten slotte raadpensionnaris van Zeeland. Hij leefde in de achttiende eeuw. Over de straatnamen in Nieuw Goes hebben wij indertijd reeds het een en ander in ons blad vermeld. Acht uur. Aau den aannemer van middenstands- woningen alhier was een overwerk- vergunning verleend om de bouwvak arbeiders 10 uur per dag te laten werken. Wij vermoeden dat hierin de arbeiders en hun organisaties niet gehoord zijn, want toen de patroon met de mede deeling kwam, dat overgewerkt moest worden, hadden de arbeiders er geen trek in. Zii wilden op alle manieren meewerken om den bouw op tijd klaar te doen zijn, maar langer c(an 8 uren per dag te werken, weigeren zij. '(Het Volk.) Vliegdemonstraties te Goes. Naar wij vernemen zullen op het einde dezer week in de onmiddellijke- nabijheid der stad vliegdemonstraties gegeven worden, georganiseerd door de luchtvaartonderneming ,,Nociam" (directeur dhr. A. Döhring te Amster dam.) De demonstraties zullen plaats vin den in den Wilhelminapolder. Er be staat gelegenheid tot het maken van passagiersvluchten tegen billijken prijs. Zou Stubby zijn p^achtigen halsband, desnood met alle kruisen erbij, niet voor een vetten kluif willen ruilen? Lord Curzon had een kaartje getee- kend, maar niemand wist of het Opper- Silezië dan wel Indië voorstelde. Aan het einde der tafel lag een hoopje papiersnippers. Een der gedei legeerden had tijdens de beraadslagin gen van de gelegenheid gebruik ge bruik gemaakt om zijn zakken eens een goede beurt te geven. kinderen waren buiten. De voor den wagen gespannen muilezel slorg op hol en de vrouw met de twee kinderen kon den brandenden woonwagen, waarin de twee kleine kinderen schreeuwden, niet inhalen. De wagen werd totaal door het vuur vernield en de lijken van de twee kleintjes werden verkoold tusschen de asch gevonden. Men vermoedt dat een der kinderen den brand veroorzaakt heeft door te spelen met lucifers. De burgemeester van Blagny heeft een inschrijvkg ten behoeve van de ongelukkige vrouw op touw gezet. De Duitsch-Amerikaau dr. Glogau, president der wetenschappelijke econo mische vereeniging in New-York, heeft bij gelegenheid van het 50-jarig bestaau dezer vereeniging de volgende rond vraag uitgeschreven z/Op welke wijze kunnen de intel- lectueelen van alle landen tot verhef fing der broederlijkheid en mensche- lijkheid bijdragen Onder de ingekomen antwoorden bevond er zich ook een van generaal Ludendorff, dat als volgt luidt //Sinds den vrede van Versailles, die /onder leiding der Vereenigde Staten gesloten werd, kan men van geen Duitscher meer verlangen, dat hij aan broederlijkheid en menschelijkheid ge looft. In pit ats van zich daarmee bezig te houden, moesten de Duitschers in de Vereen. Staten liever alles doen lot versterking van het Duitsch-nationale bewustzijn, opdat het er weer ga uit zien als in de tijden van Bismarck. De intellectueelen van alle landen moeten over de misdaad van den Ver- sailler vrede en over de leugens, die over Duitschland tijdens den wereld oorlog zijn uitgestrooid, ingelicht, wor den. Op deze wijze zouden de intel lectueelen een deel der schuld, die de meerderheid van hen op zich geladen heeft, weder goedmaken. Dat ik dan weer. mijn geloof zou kunnen terug vinden, daarop behoef ik geen nadrtik te leggen". Het gaat voor den Weenschen straf rechter vaak gemoedelijk toe. De vorige week stond Katherine Jaux terecht. Er was tegen haar een klacht wegens eeraantasting ingediend door een andere vrouw. Katherine had namelijk aan kennissen verteld, dat die an lere vrouw wel de straat opging om er met heeren kennis te maken. Door den rechter ondervraagd, antwoordde Katherine, dat ze enkel verder verteld had, wat menhaar verteld had. Er werd over het gedrag van die andere vrouw heel veel gesproken, zei ze. Maar wist je ook of er iets van waar was, vroeg de rechter. Neen, zei Katherine. Dan mag je zoo iets ook niet verder vertellen. Nu zal ik je een hechtenisstraf moeten opleggen, zei de rechter. Als ik tot gevangenzetting ver oordeeld wordt, beneem ik mij onmiddel lijk het leven, riep Katherine uit. Nu, zei de rechter, er zijn wel eenige verzachtende omstandigheden. Ik veroordeel je dan maar tot een geldboete van 300 kronen. Ik dank u zeer, dat u mij het leven gered hebt, Edelachtbare, door mij niet tot hechtenis te veroordeelen. Maar een boete van 300 kronen is mij werkelijk te hoog. Wat zijn nu driehonderd kronen, antwoordde de rechter. Dat zijn maar drie vredeskronen. Dat is eigenlijk waar, gaf Katherine toe. Ik betaal de drie kronen Een bioscoopwet. Faillis8ementen in Nederland. Pas visa voor België worden afgeschaft Opheffing Kamers van Arbeid De „Kosmos". Arm Nederland. In de Vrij heid, het orgaan van den Vrijheids bond in Zeeland lezen we Kind door een arend gegrepen. Uit Toronto wordt gemeld, dat aan den voet van het Appalachian-gebergte, in Qurebec (Canada), een hevig gevecht is geleverd tusschen twee vrouwen en een arend, die trachtte weg te vliegen met een kindje van 3 jaar. De vrouwen waren aan het plukken van bessen, die tegen de helling der heuvels groeien, toen opeens een arend op het kind neerstreek. Een der vrouwen sloeg het dier met een emmer en noodzaakte het zijn prooi los te laten. De tweede vrouw greep een stek en kwam de andere vrouw te hulp. Alle drie liepen ze ernstige schrammen van den woedenden roofvogel op. En gedecoreerde hond. Stubby is een fox-terrier, die den wereldoorlog bij een Amerikaansche divisie heeft meegemaakt. Hij heeft aan 17 gevech ten en slagen deelgenomen en is dezer dagen in zijn eigenschap van oorlogs held geëerd geworden. Generaal Pers- hing, chef van den Amerikaanschen generalen staf, verscheen in eigen per soon en hechtte dea hond het Ameri kaansche oorlogskruis aan den halsband, die reeds met oorlogskruisen van alle geallieerde naties gesierd is, want Stubby is de hond met de meeste decoraties. Bij troepenparades is hij steeds present, en bij deze gelegenheid draagt hij een halsband in de geallieerde kleuren, die met medailles bezaaid is. Intieme bijzonderheden van den Oppersten Baad. Toen de schoonmaak sters ep den Quai d'Orzay Woensdag na afloop van de vergadering van den Oppersten Raad de tafels kwamen rei nigen, vonden ze voor Briand's zetel een zorgvuldig uitgevoerde teekeniDg van een eikeblad, waarschijnlijk geco- pieerd van een der gouden versiersels van maarschalk Foch's kepi. Onder de oog en van hun moe der verbrand. Een Fransche oorlogs weduwe, die een parapluiehandel dreef, om in het onderhoud van zich en haar vier kinderen te voorzien, bevond zich met haar woonwagen in de nabijheid van Moiry, toen deze in brand geraakte, terwijl de beide jongste, kinderen één van vijf jaar en één van twee ia den wagen zaten. Zij zelf en twee andere Geen geloof in broederlijkheid. Gemoedelijk. Nog een Poolreis per vlieg machine. Zoo nu en dan duiken plannen op, het Noordpoolgebied per vliegtuig te bereizen. De natuurkun dige E. Naulty, te Washington, is voornemens, in September zoo'n reisje

Volksblad | 1921 | | pagina 2