No. 65 Woensdag 17 Augustus 1921 44® Jaargaiij TERUG UIT HIT RIJK DER DOODEN FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buften Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uui® te bezorgen bij N.V, Gocsche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiëu 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, aiet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Tegen een boom gereden. Op den weg tusschen Oostkapelle en Dom burg is Zaterdag een motorrijder, een op Domburg vertoevende Duitscher, die als duo rijder een aldaar wonenden jongen met zich voerde bij het uitwij ken voor wielrijders tegen een boom aangereden en gevallen. De Duitscher brak het been bij de knie en bekwam verdere hoofd- en andere wonden, de joi.gen sloeg over het stuur heen en bezeerde zich ernstig aan den pols, terwijl hij ook over pijn in de borst klaagde. Bezuiniging- Den Haag. De Miu. van Financiën Jhr. Mr. de Geer, de Secr. Gen. in Alg. dienst Mr. Kan en de Thesaurier Generaal van het Dep. van Financiën Trip, hebben dezer dagen een conferentie gehouden met vertegenwoordigers van alle departementen om tot zeer ingrij pende bezuinigingen op de Staatsbe- grooting te geraken, desnoods door wettelijke voorzieningen. De warmte. De warme dagen welke thans achter ons liggen, hebben verschillende snuffelaars in actie ge bracht om mede te deelen, hoe warm het in langvervlogen dagen wel geweest is. Zoo schrijft meu aan de Limb. Koerier een en auder uit het dagboek van Joannes Rosier, koster en school meester vau St. Piater, overgrootvader van den tegenwoordigen koster te dier plaatse, In het jaar 1825 is het in den zo mer zoo droog en warm geweest als zulks nooit iemand beleefd had. Het had niet meer geregent van den 5 Junius tot den 7 Augustus. Het is op i den 18 eu 19 Julius, eu op den 2den Augustus zoo heet geweest, dat geene menschen bekwaam wareu om te wer ken, bezonderlijk 's middags. Ja veele menschen zijn van de warmte gestorven en alle menscheu in St. Pieter deden anders niets als water dragenmaar het kost niet helpen want de aarde was zoo heet, dat niemand bijna kost over grond bervoets gaan. Alle waren, sala, andivie, en alle andere waren, zijn geschoten en bedorven en verdroogt, de late aardappelen stonden dor en dood, en in alle kerken wierden gezongen 3 speciale hoogmissen met processies. Regen. Hoort dat frissche regenruischeu In het groene bietenland 1 Vele wichtjes zoete suiker Puurt alweer die forsche plant. Groeit en zwelt en wascht maar krachtig Msnschenredster, suikerbiet Dank zij uwe zoete sappen Vreezen we de toekomst niet. L$at het lustig bolsjewieken, Met een vollen suikerpot Wachten we als brave snaken Ons wel door te maken lot. Regen, regen, milde regea Als een feestzang klinkt uw val Zonder uwe paerel-droppels Is zelfs Wijnkoop niet-met al. Plas en plets en plof bij stroomen lu het zuivel-gevend gras En bederf met brtede vlekken Mijn betaalde zomer-jas. Wat. is staken, demonstreeren, Politieke overmacht, Wat is //republiekie speulen Vergeleken bij uw kracht? J. IJ. SPEENHOFF, In 't Rott. Nieuwsblad. Opleving. We lezen in het finantieele over» zicht van het „Handelsblad" dat on tegenzeggelijk in den laatsten tijd, zoowel ter beurze als in handel en nijverheid, meer weerstand te bespeuren valt tegen ongunstige invloeden. Dit mag als een bewijs worden be schouwd, dat althaus de psychologische factoren, die in de eerste maanden des jaars zoo zeer tot het om zich een grij pen van de crisis ia het zakenleven hebben bijgedragen, zich thans in veel minder sterke mate doen gevoelen. In derdaad beslaat er niet meer zooveel reden voor angst en beklemming, nu gebleken is dat ondanks de sensatio- neele daling der productie-prijzen, het onverkoopbaar worden van ontzaglijke voorraden en de schier algeheele ont stentenis eener koopkrachtige vraag inlan- den waarop men zijn hoop had gebouwd voor een wederopbouw van het econo mische leven, de fundamenten waarep handel en industrie rusten niet zijn ineengestort. Het bankwezen heeft den geweldigen schok, waaraan het door de crisis, de waardevermindering van onderpanden, het opzeggen van deposito's etc. is blootgesteld, over het geheel op zeer bevredigende wijze doorstaan, al valt er ongetwijfeld heel veel verborgen kwaad op te ruimen. De groote industrieele combinaties, wier voorraden door de crisis een schier ongelooflijke waarde vermindering hebben ondergaan, konden zich bijna zonder uitzondering staande houden, al is dit in tal van gevallen (men deDke slechts aan de Amerikaan- sche rubberindustrie,) meer aan een gelukkigen samenloop van omstandig heden dan aan wijs beleid der directies te danken geweest. 23 GASTON LEROUX „Eens heb ik hem op een plech tige bijeenkomst in de Akademie gezien". „Nu, ik zal je dezer dagen aan hem voorstellen. Ja, hy moet hier komen om de laatste drukproeven van ons eerste nummer mee door te zien. Wij durven in dit nummer iets verklaren, dat kreten van ver bazing zal doen opgaan wij stel len voor het eerst vastde waar schijnlijke leer van de suggestie der doodenVandaar de titel astrale geneeskunde! Je zult zien, dat wij je nog tot onze beginselen bekeeren". „Zeker, een waarschijnlijke leer trekt my wel aan „"Wij zijn mannen der weten schap en daardoor voorzichtig Alle ernstige waarnemers, die wenschen te weten, wat voor waars io het spiritisme schuilde, hebben al het mogelijke gedaan om met hun proefnemingen te slagen. En dat waren geen dwazenLangzaam, methodisch hebben zij zich ver trouwd gemaakt met alle opeen volgende toestanden van het ver schijnsel. Barkas heeft tien jaar lang in afwachting geleefd, Grookes zes jaar, Oscon acht jaar. Na ijve rige bestudeering van alle feiten en ook na zich vertrouwd te heb ben gemaakt met alle vreemde verschijnsels der manifestaties, hebben zij de middelen nagegaan om ze te voorschijn te roepen. Na dat zij een menigte waarnemingen in verschillende kringen hadden gedaan, stelden zij een synthese, waarin zij tot slotsom kwamen dat geesten bestaan en tusschenper- soon kunnM zijn". „U spreekt met groote overtui ging. Maar, zeg eens", zei Jacques en deed alsof eensklaps hem iets zeer belangrijks in de gedachte schoot, „van geesten gesproken, weet u, dat mevrouw Saint-Firmin haar verschijning weergezien heeft „Weer 1,Ja, zij is gisterenavond naar ons toe gekomen om ons deze onbelangrijke tijding te brengen ik kan u niet verhelen, dokter, dat die kleine gekkin mij bjgint te vervelen". „Och, wat kan het je schelen „Wel, wat dat me schelen kan Zij zal ten slotte ons nog doen ge- looven, dat André vermoord is. En ik heb nog nooit de hoop laten varen mijn broer te zullen terug zien //Dat is een zeer natuurlyk ge voel, maar ik vrees wel dat je hoop te vergeefs zal zijn. Maar als dit vrouwtje met haar verschij ningen je op 't spoor van een mis daad zou bi engen en je den moor denaar zou doen vatten, nou, dan zou je toch zeker ook wel aan geestverschijningen gaan gelooven Jacques antwoordde niet, hij deed een paar stappen, haalde zijn schou ders op en zei terloops „Weet u, wat zij ons gisteren verteld heeft Zij heeft gezegd dat mijn broer in een automobiel ge dood is 1" De landbouwers, die de waarde van hun producten* geweldig hebbeu zien slinken, zonder dat hier tegenover een correspondeerende teruggang beeft ge staan in de prijzen van iudustrieele voortbrengselen, zullen zich thans, naar het zich laat aanzien, schadeloos kun nen stellen door hoogere opb-engsten van hunne producten, nu de abnormaal droge weersgesteldheid een belangrijke vermindering teweeg dieigt te brengen in de oogstresultaten. Weliswaar zullen hieruit nieuwe probleemen voortvloeien, omdat een aanpassing der loonen aan de kleineie winsten in het bedrijfsleven bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk ge maakt zal wordeu door een nieuwe ver hooging in de kosten van het levens onderhoud. Yoorloopig ziet meu in den handel echter nog slechts de andere zijde van deze medaille. Men const,a~ te3rt een vlotter afzet voor de oude voorraden eu een vaster stemming op de productemnarkt die de hoop op wekt, dat op dit gebied het ergste achter den rug zal blijken te zijn. Steunverleening aan Rusland. De gemengde commissie uit het In» ternat.ionale comité van het Roode Kruis en de Liga van R >ode Kruis-vereeni- gingen te Genève heeft het Nederland- scbe Roode Kruis uitnoodigd tot deel- uemiug aan een bespreking te Genève op 15 dezer over een te voeren inter nationale hulpactie voor Rusland. Het Nederlandsche Roode Kruis stelt zich voor, dadelijk nadat te Genève omtrent algemeene hulpverleeniug aan Rusland overeenstemming zal zijn ver kregen voor Nederland op te treden als C' ntraal comité voor deze actie, eu het publiek tot deelneming in de gelegen heid te stellen. //Zoo, zoo, dat is een nauwkeurige inlichting", riep de dokter, liet zijn bril plotseling laag op zijn neus zakken en keek Jacques met een goedhartig lachje aan. „God, dat kleine mevrouwtje vertelt eenvoudig alles wat in haar hoofd opkomt, geloof ik". „Dat is misschien zéér juist en ik ben het met je eens. Na haar ondervraagd en haar bestudeerd te hebben maar enfin, je kunt niets met zekerheid vaststellen Als Ja- loux komt zal ik hem het geval voorleggen". „U wilt me toch niet wijsmaken, dat Jaloux ernstig gelooft aan de tusschen komst der dooden „Aan de mogelijkheid van de tusschenkomst der dooden Ja, voor 't oogenblik stelt hij zich daarmee tevreden". Beste vriend, laat mij met rust als wij dood zyn is dat voor langen tijd en nooit zullen wij gewaar worden wat er in het rijk der dooden voorvaltniemand is er ooit uit teruggekomen." Wordt vervolgd.) UIT IIET FRANSCH VAN

Volksblad | 1921 | | pagina 1