Stadsnieuws. Sport, Politie. Vsilings-Vsreeniging „Zuid-Bsvelanct fa Goes. Telegraf. Weerbericht Burgerlijke Stand van Goes. maanden van dad jaar tot 27l/«- De bolsjewieksche statisticus betoogt ten slotte met trots dat St. Petersburg thans weer een natuurlijken aanwas van bevolking heeft, waarbij veel meer jongens dan meisjes geboren worden. 2400 Flesschen voor wetenschap pelijke doeleinden in zee geworpen. De jacht op flesschen is het nieuwste wetenschappelijk stokpaardje, schrijft een correspondent van de Daily Chro nicle. De flesschen worden gebruikt om de verschillende zeestroomingen op het spoor te komen. Door een international en raad is een plan opgesteld en gedurende het afgeloopen jaar is een groot aantal drijf flesschen in zee geworpen te Bell Rock op de Smith-bank in de Moray Firlh, bij Buchanners op Fair-Isle bij het eiland Balta, een van de noorde lijkste Shetlands eilanden. De flesschen zijn gewone sodawater' flesschen. Het eerste type is zoodanig verzwaard dat de flesschen aan de oppervlakte drijven en dus de bovenstrooming aan duiden. 't Andere type flesschen is meer verzwaard, zoodat deze de onder- strooming toonen. Iedere flesch bevat een gedrukte briefkaart met opschrift in vijf talen om vindplaats en datum op de brief kaart in te vullen en deze te zenden naar het wetenschappelijk bureau te Aberdeen. Gedurende het afgeloopen jaar wer den totaal 2400 flesschen in zee ge worpen, waarvan 1100 oppervlakte drijvers en 1800 bodemdrijvers. In December 1920 waren reeds 140 opper vlaktedrijvers en 150 bodemdrijvers teruggevonden. Het onderzoek duurt nog steeds voort. Het grootste gedeelte van de opper vlak ted rij veis, voor zaover terugge vonden, is naar het noorden gedreven velen zijn gevonden op de kust van Noorwegen. Ook zijn proeven met visschen ge nomen, die, na te zijn gemerkt, weder zijn losgelaten. In Mexico (stad), waar hij een jaar of wat geleden 10 concerten gaf, ont ving hij 7000 dollar per concert. Maar geld was voor hem toch niet alles. Zijn keelspecialiteit te Londen, dr. William Lloyd, vertelf, dat Caruso eeDS een aanbieding van 2000 pond sterling voor een Zondagmiddagconcert in de Albert Hall had afgeslagen met de opmerking //Neen, ik voel mij te moe." Een ander maal bood sir Oswald Stoll hem 4000 pond sterling voor een concert te Londen. Lachend wees Caruso die aanbieding van de hand, met de opmerking//Het is te veel." Nog vertelde dr. William Lloyd //Caruso at heel veelen hij was erg verlekkerd op al wat met olie was klaargemaakt. Het resultaat was, dat hij ingewandaontateking kreeg. Zijn ziekte was enkel, dat hij veel at, maar het niet kon verteren, omdat hij nooit eenige beweging nam. Hij nam altijd een auto, al was het maar om een afstand van enkele meters te doen." Eens wilde de groote zanger te NewYork aan het postkantoor een aangeteekendeu brief ia ontvangst nemen, maar wat bij ook voor den dag haalde als bewijs van identiteit paspoort, brieven, contracten de ambtenaar vond niets voldoende. Wat te doen //Welnu" zei de ambtenaar als gij Caruso zijt, bewijs het en zing een stukje". Caiuso aarzelde een oogenblik, haalde toen diep adem en zette met week geluid de beroemde aria uit de derde acte van Tosca iu. De postbeambten kwamen allen toeloo- pen en toen de zanger ophield klonk een geestdriftig applaus. //En nu" hernam de postambtenaar zie hier uw brief. Ik had uw wel herkend, maar daar gij het arme publiek idiote prijzen laat betalen om naar u te luisteren, heb ik de gelegenheid waar genomen u voor niets te hooren. Dank u hartelijk." De zanger laat 50 millioen dollar na. Deken Baede vraagt ontslag. Naar de „N. Z." verneemt heeft de Hoogeerwaarde Heer J. M. J. Baede, deken van Middelburg en Pastoor te Goes aan Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem tegen 1 Sep tember a.s. wegens gezondheidsredenen ontslag aangevraagd uit zijne dekenale en pasloreele bediening, welk ontslag hem op de meest eervolle wijze is ver leend, onder dankbetuiging voor de zeer vele en gewichtige diensten aan het dekenaat en de parochie bewezen. Deken Baede kwam in 1897 te Goes als opvolger van deken Everstein en had toen reeds een pastoraat van ver scheidene jaren te Zierikzee achter zich in 1913 vierde hij zijn 40-jarig priester feest. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer v. d. Hoek. voor het publiek, zijn geopend. Verjaardag H. M. de Koningin- Moeder. Ter gelegenheid van den drie-en- zestigsten verjaardag van H, M. de Koningin-Moeder wapperde Dinsdag van de openbare gebouwen de vader- landsche driekleur eu had carillon- bespeling plaats, Des avonds maakten Euphonia en Hosanna de gebruikelijke muzikale wandeling door de stad, die heel wat menschen op de been bracht. Aan het slot werden door de beide muziekkorpsen onder directie van den heer F. X. Mannhardt de volksliederen op de Groote Markt ten gehoore ge bracht. Vrijstelling dienst. Aan M. 1. Vendeville is voor goed vrijstelling van den dienst verleend. Geslaagd. Voor het examen Engelsch M. O. (A) slaagde te 's Gravenhage mej. E. L. Brants, alhier. Hosanna. Donderdagavond gaf „Hosanna" on der directie van den heer J. R. v. d. Glas een uitstekend geslaagd concert op de Groote Markt. Vooral de fantaisie uit de //Martha" viel zeer in den smaak van het publiek eu verkreeg een welverdiend applaus. Deze werd dan ook weer voortreffelijk gespeeld. De marschen genieten bij Hosanna steeds een pittige vertolking, wat onder v. d. Glas' leiding niet anders te verwachten is. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand Juli 1921. G. Venema, verpleegster uit Ten Boer, Oude Vischmarkt 12 J. Acda, vrouw van C. Driedijk, uit Wolphaarts- clijk, 's H. Hendrikskinderendijk 19; G. W. van Leussen, onderwijzeres, uit Heliendoorn, Westwal 18. L. Smallegange, onderwijzeres, naar Wissenkerke C. Fossen, boomkwee- kersknecht, naar MiddelburgP. K. Burgs, bankwerker, naar Middelburg H. van Riel, directeur gasbedrijf, naar Pernis N. Bakker, directeur R.H.B.S., naar Velsen M. J. Dominicus, onder wijzeres, naar Wemeldinge R. J Kok, bedrijfsleider drukkerijpiaar Rotterdam E. Frenkel, leeraar M. O., naar Ain- sterdamH. Hijma, winkelbediende, naar Middelburg. Aangehouden. Op verzoek van den commissaris van politie te Middelburg is Woens dagavond door de gemeentepolitie van Goes nabij het station te Kapelle aan gehouden zekere J. P. de W. uit Mid delburg, verdacht van verduistering aldaar. De W. is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld, O. B. K. Naar wij vernemen zal de Zangver- eeniging //Oefening Baart Kunst", alhier, dir. dhr. S. J. Tamminga, Dinsdagavond 81/* uur een zanguit voering geven op de Groote Markt, met medewerking van het kinderkoor. Het publiek zal zeker in grooten getale aanwezig zijn om de prestaties van O. B. K., welke vereeniging op het onlangs gehouden zangconcours zoowel den eersten prijs in de eerste afdeeling, als de groote zilveren me daille van de Koningin in de eere- afdeeling wist te behalen, aan te hooren. Waar tijdens de muziekuitvoeringen, voornamelijk door kinderen nog al eens leven en beweging wordt veroorzaakt, en de indruk door den zang gemaakt door het minste rumoer wordt ver stoord, meenen wij dat het niet over bodig is aan de jeugd weer eens te verzoeken om het genot der muziek liefhebbers niet te bederven en rustig en stil te luisteren. Wie spelen en ravotten wil zoeke elders zijn vermaak. Het heen en weer loopen terwijl muziek wordt ten gehoore gebracht is ook hinderlijk en moest zooveel moge lijk vermeden worden. Worden deze wenken gevolgd dan zullen de bezoekers van volksconcerten, die komen om de muziek, zeker nog meer daarvan kunnen genieten. Voetbal. G. V. V. Zondag 7 Augustus speelt G.V.V, I (Goes) tegen Zeelandia I (Middelburg) voor den wisselbeker. Daar G.V.V. volledig is en Zeelandia er alles op zal zetten om den beker te bemachtigen belooft het een mooie wedstrijd te worden. Voorts spelen voor de winnaarsronde van de B-klasse Ajax (lersekej tegen S.E.O.L.T.O te Hausweert en G.V.V. III tegen E.M.M. (Goes). De wedstrijden vinden plaats op de t terreinen aan den Polderschen weg. Ierseke. V.O.C.Zeelandia (Hans- weert) 10. I Hausweert. Zeelandia IVolhar ding I (Ierseke) 5—2.. Zeelandia II Volharding II 13. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juli 1921 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevon den aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen te bekomen betreffende deze voorwerpen Een ziveren armband, een kinder- maateltje, een hangslot, een wandel stok, een gouden damesringetje, drie huissleutels, een paardenlijn, vier partemonnaies, een medaillon, een brcc'ae, een dameshorloge met ket ting, een sleutel van een melkkraan, twee zilverbons van een rijksdaalder, een haarlint, een portefeuille, een passer, een lorgnet, een lapje satinet eu een doos met tabak. Goes, 2 Augustus '921. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. Groote Veiling van 4 Augustus 1921, Afval appels f3,40 a f 3,60. Afval peren f2,70. Alles per 100 K,G, Kleine Veiling. Peren Clapp's Favorite f 44 a f 66, Précose de Trévoux f 38 a f 60, Dr. Jules Guyot f 40, Beurré de Mérorle f 20 a f 25, Beurré d'Amanlis f 32, Beurré d'Aremberg f 17 a f 19, N.H. Suiker» peren f 14 a f 26, Wittebroodsperen f 14 a f 18, Roode Suikerijen f 15 a f 20, Bergamotten f 12 a f 18, Duif jesperen f 11 a f 13, Diamantperen f 15 a f 20, Dirkjesperen f 11 af 21, Goudbalien f 12, Scharlaken peren f 16 a f 20, Diverse peren f8 a f 28, Afval péren f l a f 34, Alles per 100 K.G, Appels Duchesse d'Oldenbourg f 24 a f32, The Queen f 27 a f 33, Swedenappel f 39, Charlemowsky f 29, Cox Pomona f 20 a f 28, Roode Asirakan f 17 a f 31, Witte Astrakan f 22 a f 26, Manks Codliu f 10 a f 15, Codlin Keswick f 9 a f 13, Lord Suffield f 9 a f 16, Cellini f 12, Zomeraagt f9 a f 14, Zoete Ribbeling f 14 af 16, Zoete St. Janappel f 19, Diverse appels f 5 a f 17, Afval- en Kroetappels f 2 af 8. Alles per 100 K.G. Diversen Roode bessen f 58, Moerbeien f 17, Pruimen f 40 a f 50, Aardappelen f 7,90 a f 8,20, Sjalotten f 8, Zilver uien f 16, Boonen f 9 a f 13. Alles per 100 K.G. Komkommers f 11, Augurken f 0,40, Meloenen f 56 a f 85, Abrikozen f4. Alles per 100 stuks. Matige zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, of betrokken met tijdelijke opklaring, af en toe regenbuien, zelfde temperatuur. Huw.-aang.4, Ludovicus Francis- cus de Haes 28 jr. jm. te Kattendijke en Prudentia Verhoeven 27 jr. jd. te Goes, 5, Cornelis de Beste 32 jr. jm. en Maria Kuijper 30 jr. jd. Geboren 2, Jacobus, z. v. Bernardus Johannes de Kok en Elisabeth de Busscher. 1, Adriaan, z. v. Jan Marinus Verburg en Maatje van der Weele. 2, Magdalena Laura Maria en Johanna Cyrilla bllisabeth, tweelingdochters van Cornelis Marinus Rijk en Josephine. Florentina Borghgraef. Ganzeleverpastei. Te Straats burg is een commissie gevormd, die zich ten doel stelt een gedenkteeken op te richten voor den uitvinder der ganzeleverpastei, Close, kok van den maarschalk van Contades. Hij heeft de //paté de foie gras aux truffes périgords" beroemd gemaakt. Dat men er in Straatsburg veel voor voelt om den beroemden kok te vereeuwigen, kan men begrijpen als men weet, dat vóór den oorlog te Straatsburg alleen per jaar voor 20 millioen francs aan ganze- leverpastie werd verkocht. - CarusoDe ontzaglijke baten die Caruso wiens overlijden op 49—jari gen leeftijd wij gemeld hebben zich met zijn //gouden" stem wist te ver schaffen, blijken uit weinig feiten zoo duidelijk als uit dit, dat hij in 1917 in de Ver. Staten 59,000 dollar aan inkomstenbelasting betaalde, en in 1919 voor één kwartaal 38,500 dollar. Caruso. In La Metropole vin den wij de volgende anecdote over Caruso meegedeeld ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Ingekomen Vertrokken Korfbal. M—i iii wnwra

Volksblad | 1921 | | pagina 3