Uit den Vreemde. is, bewijst een uitzonderingsgeval, dat het ^Vaderland* mededeelt. In een der eerste restaurants, een seizoenzaak, bestaat de regeling, dat de kellners onder eikaars controle alle fooien af dragen en in een pot doen, welke maandelijksch verdeeld wordt. De kellners ontvangen van den patroon geen loon, maar wel kost, welke op f2 per dag geschat wordt. Blijkens de boeken bedroeg het bedrag aan fooi om en bij 10 percent van den omzet. ffln de 8 laatste weken van Mei dan bedroeg de omzet f 20.826 en werd aan fooi ontvangen f1907, in Juni was de omzet f 30.834 en de fooi f 2930, in Juli f35.358 en de fooi f3819. De dienst wordt verricht door 1 ober, 4 Jkellners en 4 commis. De commis ontvangen elk f 100 per maand, de ober heeft een half kellner-aandeel meer. De rekening wordt dus zoo (de Juni-maand genomen): f 2930f 400= f2530: 6=f 425 voor gewone kellners en f 650 den ober. In Juli beeft de ober f 1100 gemaakt, elke kellner f825, de commis f100. Voor deze som wordt gemiddeld een zes uur per dag gewerkt". Op de vragen van den heer Albarda betreffende het voortaan niet meer kosteloos verstrekken van leerboeken en andere leermiddelen aan kinderen van onvermogende en min vermogende ouders die de Rijks hoojere burgerscholen bezoeken, wanneer die leerlingen in het afgeloopen school jaar als gemiddeld rapportcijfer niet ten minste een 7 hebben behaald heeft de minister van onderwijs ge antwoord, dat hij inderdaad met zijn ambtgenoot van financiën een bepaling heeft getroffen als in deze vraag be doeld. Volledigheidshalve wordt hier aan toegevoegd, dat daarbij tevens bepaald is, dat de leerlingen, die onder vigueur der vorige regeling boeken of boeken en leermiddelen in bruikleen hebben ontvangen, deze zullen mogen behouden, zoolang zij ze noodig hebben. De nieuwe regeling is getroffen wijl zonder de vorige tal van leerlingen, die het onderwijs niet of nauwelijks konden volgen, in het genot van boeken en leermiddelen werden gesteld. De minister zal echter voorstellen het cijfer 7 te verlagen tot. 6. Gepasseerden Dinsdag kwam de echtscheidingsprocedure van dit echt paar voor de rechtbank alhier voor, en kreeg de vrouw van haar rechtsge leerde de verzekering, dat de beide meisjes aan haar en de jongen aan den vader zouden worden toegewezen. De vader, die daarvan ook kenuis kreeg, trok dit zich erg aan, omdat hij vooral van zijn 4-jarig dochtertje Maria veel hield en dit nimmer wilde afstaan. Dit kind haalde hij dikwijls bij zuster af om er mede te gaan wan delen. Zoo ook gisteren. Ten slotte ging hij met het kind naar zijn woning in de Zwarte Paardenstraat en sedert zag men beiden niet meer. De buren verklaren thans dat zij Zondagnamiddag omstreeks 3 uur getrappel van een kind en een half uur later een hevigen slag gehoord hebben. Zij heb ben daarvan verder geen notitie ge nomen, doch toen zij vanmorgen om half negen niets van D. hoorden, waarschuwden zij de politie, die zich met geweld toegang tot van D's woning gelegen op de tweede verdieping, toegang verschafte. De woning had een verschrikkelijk aanzien. In den doorloop van de keuken naar de kamer lag de 4-jarige Marie, met afgesneden hals dood te midden van een groote bloedplas en daarnaast het mes, waarmede dit geschied was Vlak bij het kind lag ook het lijk van den vader, den havenarbeider P T. van D. Hij had zich aan den stijl van de keukendeur opgehangen, doch later was het touw gebroken en het lijk op den grond gevallen, hetgeen den slag veroorzaakt heeft, dien de buren gisternamiddag gehoord hebben. De man moet zich al eerder over het plegen van moord en zelfmoord hebben uitgelaten. In de omgeving van de woning, waar het drama heeft plaats gehad, was den geheelen morgen en middag groote belangstelling van de zijde van het publiek. Een kantoorjuffrouw die de zaak nader wenschte te onderzoeken, stelde zich in verbinding met een scheikun dige, die haar aanried in de verschil lende zakken een poeder te strooien dat in aanraking gekomen met de meu8chelijk huid daarop gele vlekken achterlaat. Het poeder werd gebruikt, met het gevolg dat Zaterdagochtend een der schoonmaaksters van de bank met een gele hand haar bezigheden verrichtte. De politie werd van het gebeurde op de hoogte gebracht en hoewel de vrouw ontkent zich aan diefstal van welken aard dan ook schuldig te hebben gemaakt, is zij voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. (Hbld.) De Koningin naar Noorwegen. H. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben Woensdag de reis naar Noorwegen aangevangen. Over de op de vrachtboot| de Merope, waarmede de reis wordt gemaakt, voor de vorstelijke gas. ten ingerichte vertrekken, schrijft het N. v. d. D. o.a. Van het benedendek voert een deur naar een keurig wit-gelakte vestibule, waar rechts de pantry op uitkomt, de dienkamer, waar, naar zeemanstrant, de kopjes en glazen in lange rekken hangeu en al het vaatwerk en verder gerei zeevast is opgeborgen. De deur recht vooruit leidt naar de eetkamer, de vroegere groote kajuit van het schip, waaraan maar weinig veranderd is. Hieraan grenst het slaapvertrek van de Koningin, met een vrooJijk licht behangsel en gordijnen van geribde, gebloemde zijde en een wit porceleinen wa8cbtafel. Tn dit vertrek, waarin een toilet- en badkamer uitkomen, is be halve de couchette voor Hare Majesteit o ik een bed voor prinses Juliana ge plaatst. Overigens heeft de prinses ook haar eigen slaapvertrek, een echt scheepsverblijf, met allerlei aardige, verrassende dingen, voor een jong meisje om dol gezellig en knus te vinden, zooals de couchette die meteen latafel is en de scheepsiwaschtafel, die geheel in den wand verdwijnt. De wandbe- kleeding en de gordijnen zijn van een soort terra cotta zijde, die mooi kleurt bij het houtwerk. Grenzend aan de eetkamer is een keurig klein salon of boudoir, met een mahonie schrijftafeltje, eeu boekeu- rek, een canapétje en fauteuils met lichte gebloemde stof bekleed en ge bloemde gordijnen met smalle wit zij den franje, alles beknopt, maar recht ge zellig. Maar de grootste aantrekkelijk heid is de breede serre, waartoe dit salon toegang geeft, een serre met ge makkelijke rieten stoelen onder de commandobrug gelegen, over de heele breedte van het schip en die geheel met opschuiframen kan worden gesloten. Hier zittend heeft men een vrij uitzicht recht vooruit en op zij, evenals op de ter weerszijden van de groote kajuit gelegen kleine promenadedekken, waar eenvoudige houten banken staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Theorie Tooverachtig blauw bleek maanlicht, Zachtkens ruischt de avondwind. Practijk Oogen door de auto-lichten Vrijwel permanent verblind. Theorie Stemmig stille zomeravond, Roos- en kamperfoeliegeur. Practijk Schelle schetter-schreeuwigeluiden, Dertig-cents»bazar-odeur. Theorie Bruingebrande zon gezichten, Blik verliest zich in 't verschiet. Practijk Dikke schmink en poederlagen, Anders zie je zoowat niet. Theorie Zachte zang van 't nachtegaaltje, Dat daar hoog te wiegen zit. Practijk Eindelooze straatdeundreunen, 't Hooglied uit //Hittepetit". Theorie Eenzaam plekje, ruischend beekje, Waar je echt //je zelf" eens bent. Practijk Fotograaf voor ansichtkaarten, Jongen, die met Kwatta vent. ffKunt u mij den tekst leveren voor eeD lijkdienst Het Canadeesche vrachtschip was op weg naar Londen en Antwerpen en kwam van Montreal. Het schip bevond zich op ongeveer 200 mijlen afstands van de //Carmania", toen het telegram werd overgeseind. Een stoker aan boord was gestorven en er was geen boekje met den tekst voor een lijkdienst aan boord. Van de //Carmania" kwam een telegram terug, dat de geheele lijkdienst woord voor woord zou worden overgeseind. Daarop seinde de marconist den geheelen tekst over. De oplezing duurde precies een uur en na afloop werd het lijk aan de zee toevertrouwd. commissaris van politie door vingeraf drukken op verscheiden meubels, aan wijzingen krijgeD, die leidden tot het in hechteni8-nemen van dezen blinde genaamd Haroxhurst. Niemand had vermoed, dat deze man een inbreker zou zijn, want hij is van zijn geboorte af blind. Bij het verhoor bekende Haroxhurst en zeide ook, geen handlangers te hebben gehad, maar dat hij door zijn scherpen tastzin en zijn scherp gehoor onbemerkt in de ver trekken binnen gekomen was en zich het kostbaarste uitgezocht had. Achter hem, vlak achter hem een automobiel met loeienden claxon. Het oude heertje straalt van tevre denheid en mompelt Ik ben toch nog lang zoo doof niet als ze van mij zeggen. Ik kan nog best een bijtje hooren zoemen. Nood leerttrouwen zou men kunnen zeggen naar aanleiding van de mededingen, die de Petrogradskaja Prawda gekregen heeft van het statis tisch bureau te St. Petersburg. Volgens de volkstelling van Augus tus 1920 bedroeg de bevolking van St. Petersburg 772,000 menschen. Daarbij was de verhouding van vrouwen tot mannen 100 tegen 72. Vóór den oorlog telde St. Petersburg zonder voorsteden 2.073,000 inwoners. Tot aan den oorlog was het huwe lijkscijfer te St. Petersburg lager dan in Londen en Parijs en bedroeg 6^ huwelijken op 1000 inwoners In 1916 daalde dit tot 4.7 op de 1000 inwo ners. Na de revolutie steeg het aantal echter snel. Reeds in 1919 treedt een verschijnsel op, dat nog in geen ander land gezien is en ook geen voorbeeld in de geschiedenis heefthet huwe lijkscijfer stijgt tot 20 op de 1000 in 1920 wordt dit zelfs 27 en in het loopend jaar handhaaft het feich tot nu toe op 24. De leider van het statistisch bureau geeft als verklaring van dit verschijnselde economische nood. Vroeger waren de mannen, die eenigermate goed verzorgd waren, zeer weinig geneigd in het huwelijk te treden met vrouwen, die niets bezaten. Thans echter, nu de vrouwen net als de mannen verdienen en werken en hetzelfde rantsoen levensmiddelen krij gsn is de huwelijks-vrees der mannen plotseling sterk verminderd. Bijzonder sterk toegenomen zijn de huwelijken tusschen personen uit de verschillende volkeren, waaruit Rusland bestaat. Ook het geboorte-cijfer is gestegen. Voor den oorlog deed ook te St. Petersburg de geboorte-teruggang, die in WestEuropa te constateeren viel, zich gevoelen. Terwijl in Rusland 44 geboorten op 1000 personen voor kwamen, was dit in St. Petersburg slechts 29. Gedurende den oorlog daalde dat tot 22, 19 en in 1917 zelfs tot 16. Na de revolutie hield die daling eerst nog aan en kwam in 1919 tot 14. Maar in 1920 stijgt het getal tot 21J en heeft in de eerste 4 maanden van 1921 reeds het ver bazingwekkende cijfer van 34 bereikt. Het sterftecijfer bedroeg voor den oorlog 28|op de 1000 inwoners. In 1919 bereikte het de schrikwekkende hoogte van 72 per 1000, daalde in 1920 tot 50 en in de eerste vier Kostelooze leermiddelen aan de R. H. B. S. Kindermoord. In het gezin van den havenarbeider P. T. van D. te Rotterdam, heerschte al maanden ge- schil tusschen man en vrouw. De vrouw ging van haar man af, woonde met haar 18-jarig dochtertje op een kamer in de Leeuwenstraat en was overdag in betrekking bij mevrouw B. in de Saftlevenstraatde 15-jarige zoon ging veertien dagen geleden naar de zee en het jongste kind de 4 jarige Marie, was bij de zuster van de man in de Aert van Nesstraat in huis ge nomen. Be gele hand. Het personeel van een der groote bankinstellingen te Amsterdam, klaagde reeds geruimen tijd over het feit dat uit mantels, jassen of taschjes in de kleedkamers bewaard, herhaaldelijk dingen werden gemist. Speciaal geld bleek een dankbare vondst te zijn. Bedragen van zestig, van negen tig gulden en meer werden reeds op deze wijze vermist. Brand te Zandvoort. Gister middag is het Palais d'Eté te Zandvoort tot dei grond toe afgebrand, ook de inventaris is bijna geheel in de vlammen opgegaan. Ook hel aangrenzend café- Cabaret le Helder is geheel uitgebrand. Vacanlie. Clinge Doorenbos bezingt in de /Pel", het verschil tusschen theorie en practijk Een Ivjkdienst langs draad- loozen wegToen de //Carmania" der Cunard Lijn zich ongeveer op 300 mijlen ten westen van Fastnet, op weg naar Liverpool bevond, werd een tele gram ontvangen van het Canadeesche vrachtschip //Canadian Trapper", dat als volgt luidde Een blinde inbreker. Volgens Amerikaansche bladen is de eerste blinde inbreker te Hutington, in den staat New-York, gearresteerd. Bij inbraken in twee verschillende huizen kon de Een Optimist. Midden op een smallen landweg loopt een joviale oude heer. Stroohoed op één oor. Jasje over den arm. Tevreden glimlach om den mond. Zwvjg-coupé's. Wij hebben op onze spoorwegen alleen maar afzonder lijke coupé's voor vrouwen. De Fran- schen hebben er bovendien nog voor jagers en reizigers met honden, terwyl Engeland sedert eenigen tijd ook zwijg- coupé's heeft, ten behoeve van de reizigers, die niet door conversatie ge stoord willen worden Nood leerttrouwen.

Volksblad | 1921 | | pagina 2