No. 61 Woensdag 3 Augustus 1921 44 TERUG UIT HET RIJK OER DOODEN FEUILLETON Uit den Vreemde. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag* es Vrijdagmiddag 12 61 UI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers* en Uitgeversbedrijf. Advertentiëu 10 ct. per regel. Bij contracteeren vaa minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring!-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Te laat berouw. De jonge vrouw van een handelsreiziger te Nevers ging er met een vroegere liefde van haar van door naar Orleans, Zij kwamen daar den I4en aan en namen naar hartelust deel aan de feesten ter gelegenheid van de 14 Juli-viering. Den volgenden dag kwam het berouw en het jonge paar besloot zich onder den trein te werpen. Zij wandelden naar een eenzame plek aan den ParijsOrleans-spoorweg en toen er in de verte een sneltrein aan- daverde, stonden de geliefden in een laatste omhelzing op de rails. Maar de moed zonk de vrouw in de schoenen toen de trein nader kwam. Zij probeerde zich van haar minnaar los te rukken, een worsteling ontstond, en pas op het allerlaatste cogenblik wist zij vrij te komen. De man wierp zich nu alleen onder den sneltrein, en was onmidde- lijk dood. De vrouw is naar een poli tiepost gegaan en ligt nu in ernstigen toestand in een ziekenhuis. Onverplichte huwelyjksformali- teiten. Uit Hoboken (in België) wordt aan de „Volksgazet» bericht Zaterdag acht dagen geleden deed zich het volgend vermakelijk gevalletje voor in de trouwzaal van het gemeente huis. De heer Verhulst, in hoedanigheid van dienstdoenden burgemeester had drie jonge paartjes in den echt te verbinden. Toen hij de gebruikelijke vraag stelde aan het voorstel jonge paar, of hij haar tot wettelijke huis vrouw en zij hem tot echtgenoot wilde, kon de bruid hare ontroering niet langer bedwingen en barstte in tranen uit een voorbeeld, dat onmiddellijk door 19 UIT HET FRANSCH VAN Baston leroux „Mijn man is oud, André en ik waren jong wij beloofden elkaar na den dood van mijn man te zullen toebehooren En dat was ongetwijfeld een misdaad Een on vergeeflijke misdaad om dezen le vende reeds te beèraven en nu is de andere gestorven Mijn AndréMijn André O, hij is zeker dood Hij heeft hem gedood Hy heeft hem gedood Zij keek verwilderd om zich heen en vervolgde„Alle deuren zijn wel dicht? Wij zijn toch wei al leen Luister dan. Ik zou zeker tijding van André gekregen hebben, als hy niet gestorven wasen aangezien ik die niet ontving, dacht ik slechts aan zijn dood.. en om tot hem te gaan maar daarvoor den bruidegom werd gevolgd. De tijdelijke burgemeester, aan der gelijke uitbarstingen niet gewoon zijn de, was wel zoo goed te wachten tot de stortvloed over was om zijn vraag te herhalen, doch het was enkel nadat de. bruidegom zijn aanstaande in ée armen genomen en met klinkende liefdesbetuigingen tot bedaren had ge bracht, dat hij een bevestigend antwoord kreeg en zijn edel werk kon voort zetten. Maar toen hij nu dezelfde vraag stelde aan het volgend paartje, dach ten dezen niet beter dan dat het zoe nen tot de plechtigheid behoorde en volgden het hun gegeven voorbeeld, vooraleer het jawoord uit te spreken. Aan het derde jonge paar had hij nu goed te zeggen dat hij een antwoord, zonder meer, op de wettelijke vraag verlangde om in regel te zijn er was niets aan te doen. Ook dezen wilden toonen, in wederzijdsche genegenheid geen zier bij hunne voorgangers ten achter te staan en speelden met on vergelijkelijk brio het derde bedrijf van het liefdesblijspel. Schoonmoeders, zooals men weet, weenen geregeld wanneer zij afstand doen van zoon of dochter. Maar bij deze gelegenheid stortte zelfs de streDge ambtenaar van den burgerlijken stand tranen van het lachen. De Tiende Penning. Op 31 Juli is het 350 jaar geleden, dat de hertog van Alva hier te lande den tienden pen ning invoerde. Wie waart ge 't liefste Welke bekende vrouw uit de historie der we reld had ge 't liefst willen zijn Deze vraag heeft het Romeinsche dagblad //Piccolo" aan zijn lezeressen voorgelegd. De antwoorden waren zoo talrijk dat had ik zekerheid noodig, volkomen zekerheid, en op 'n avond dat ik met ziekelijken hartstocht aan -hem dacht, smeekte ik zijn geest, om mij bij hem te roepen indien hij wer kelijk zijn lichaam verlaten had. Met de gedachte aan zelfmoord had ik mij twee jaar geleden on geveer reeds vertrouwd gemaakt en ik was in het koepeltje aan 't water, toen ik een schim zag of meende te zien, die verlicht werd door de maan en die merkwaardig veel op André geleek. Deze lichte, zwevende schim verdween tus- schen de wilgen aan den oever over 't water. Ik viel in zwijm. Den volgenden dag ontwaakte ik in mijn bed. Ik werd door een zuster opgepast, die mijn man had laten halen. Deze zuster kwam uit het klooster, waar ik opgevoed werd en zij was altijd zoo goed voor mij geweest, dat ik haar de geschiedenis van de verschijning deed. Zij bracht mij tot rede, deed mij alles opbiechten en daar ik I natuurlijk godsdienstig was, had zij niet veel moeite mij van het zelf- ïnen haast kon zeggen dat er een volks stemming over deze vraag heeft plaats gehad. Het grootste deel der vrouwen had gaarne //Eva» willen zijn Al waren vele Italiaansche vrouwen eenstemmig in haar wensch, zij waren dat niet iu de motiveering daarvan. Signorina Rivoria had graag Eva willen zijn cm //neen» tegen Adam te hebben kunnen zeggen en daardoor tevens ook de bevolking van de aarde voorkomen te hebben. Ik had Eva willen zijn, zoo schreef mevrouw Voltan, omdat ik dan ook stellig aan één man trouw had kunnen zijn. Een andere vrouw antwoordde dat zij ons aller moeder had willen zijn, omdat zij de wijste van alle vrouwen was geweest toen zij de liefde uitvond en zij het gelukkigste van alle viouwen was geweest omdat zij geen mede dingsters behoefte te vreezen Er was een signorina die gaarne Helena had willen zijn opdat zij een oorlog niet van tien maar van twintig jaar zou kunnen qloen ontbranden en zij niet alleen Troye maar de geheele wereld en alle mannen op de aardbodem had kunnen verdelgen Aandoenlijk was de wensch van' Arnaldi Lazzi, die graag Madeleine had willeu zijn, de vrouw die, omdat zij zooveel had liefgehad in den hemel werd opgenomen. Weer anderen hadden Dante's Beatri ce, de maagd Maria of Boucis, de geliefde van Philemon willen zijn. Teresa Capuzi wilde geen andere ■vrouw zijn dan zij was. Ik zou het liefst van allen een goed huismoedertje zijn, schreef zij. Dé jury kende haar den prijs toe Deze bestond in een prachtig toilet, moordplan af te brengen. Toch ging ik 's avonds dikwijls naar het koepeltje terug. Inplaats dat de voorstelling van André, zwevend over het water, mij beangstigde, trok mij die aan. Ik zou haar gaarne nog eens zien, ik hoopte het van ganscher harte. Zij kwam niet meer terug en ik maakte daaruit de gevolgtrekking, dat ik werkelijk het slachtoffer van een zinsbegoocheling was ge weest, maar luister goed Luister goed, ik ben niet gek. Den voor- laatsten avond is de geest weer ver schenen en heeft tegen mij gesproken „Och, kleintje, de dokter heeft ons op de hoogte gebracht van die j verschyningEr bestaan evengoed j hallucinaties van 't oor als van de oogen „En weet u wat de geest eer gisteren tegen me gezegd heeft „Ja, hij heeft tegen je gezegd „ik ben vermoord", bevestigde Fanny medelijdend, //de dokter heeft 't ons allemaal verteld." „Ja, maar André had mij niet gezegd, waar hij vermoord was welnu hij is vandaag teruggekomen ter waarde van 3000 lire door een der grootste modehuizen van Rome heschiki baar gesteld. 1 „Maak van een arbeider een ambtenaar en gij zult'het vmerken op uw belastingbiljet11. De //Financier» van 13 Juii geeft enkele interessante gegevens van de directie der Chic. Rock Island over de resultaten van de exploilahe der Amerikaansche Spoorwegmaatschap pijen door de Regeering der Ver. Sta ten sinds einde 1917. De Chic. Rock 1st. Mij. moet thans aan salarissen en loonen 44 00Ö.000 dollar meer betalen dan in 1917. (in dat laatste jaar bedroeg het totaal aan loonen 40.195.210 dollar). Dit is ongeveer 59 pet. van het uitstaande gewone aandeeleukapitaal. Van de vele loonsverhoogingeu, die werden toege staan, volgen hier twee der meest typeerer.de gevallen Op 31 Dec 1917, de laatste dag voor de Federale controle, hadden v.e jongens die aan het personeel de dienstbevelen moesten overbrengen. Een dezer jongens verdiende 49.50 dollar per maand en de ander 68 dol lar bij een werkdag vau 12 uur. Thans zijn zij in klasse verhoogd onder de z.g. Nationale Bedienden Overeenkomst en zij ontvangen thans ongeveer 190 dollar elk per maand. Op 31 December werd aan een z.g. //front-end-inspector» te Trenton Mo. 37 ets. per uur betaald. Zijn werk vorderde geen keunis, aangezien hij slechts de voorklep der locomotieven had te openen en met een lampje moest zien, of er zich gaten of ver weerde deelen inx de vonkenvariger bevonden. Onder de Federale controle kreeg hij den titel van ketel maker, om me 'dit te zeggen. Daarom, daarom zocht ik u op.voegde Martha met heesche stem eraan toe. ffNeem uog wat oranjebloesem water, kind", zei Fanny, die dit maal Martha voor volslagen krank zinnig hield, „en ik smeek je, wind je niet zoo opKijk eens de dokter heeft ons gezegd, dat jo hem beloofde verstandig te zullen zijn. En niettegenstaande dit ben ik ervan verzekerd, dat je sinds gisterenavond aan niets anders dan aan die malle verschijning hebt gedacht." „O Mevrouw, spreek er niet zoo over." „Nu, is 't waar, wat ik zeg? Heb je den vorigen nacht geslapen „Neen, mevrouw ik slaap niet meer //En je droomt, als je wakker bentdat is de zaak Is 't niet, my darling „Dat is ook mijn oordeel", ant woordde Jacques ernstig en hij stond op om Martha's glas op de tafel te zetten. Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1921 | | pagina 1