No. 60 Zaterdag 30 Juli 1921 44® Jaargang TERUG UIT HET RIJK OIR DOODEN FEUILLETON Vernielzucht. is Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIÊN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advtrtsntiën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring»-, doodberichten en de daarop betrekking hebbeade dankbetnigingea, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Wie de Middelburgsche Courant leest, moet deze week wel tegelijk met droefheid en met ergernis ver vuld zijn geworden bij het lezen van een welsprekend en warm ge schreven artikel over de vernieling, door het publiek aan de prachtige j duinen op Walcheren aangericht. Daar wordt gewaagd van een trap, bij Valkenisse, met groote kosten ter wille van het publiek tegen een der hoogste en mooiste duinen ge plaatst. Die trap is deerlijk geha vend op sommige plekken zijn vier treden achter elkaar stuk ge maakt. Toen zijn de lui maar naast de trap de duinen op en af gaan klauteren en rollen, met het gevolg, dat heele brokken naar beneden zijn gekomen. Op die manier ont staat een zoogenaamd stuifgat, waar de wind vrij spel heeft met het losse zand. Zoo'n gat kan dus op onrustbarende wijze grooter wor den gemaakt. Onrustbarend, niet alleen, omdat de schoonheid van het duin verloren gaat maar in de eerste plaats, omdat een heel of half gebroken duin een groot gevaar oplevert. Immers, de kracht der zeewering gaat dan voor een niet gering gedeelte verloren. En dit is toch wel de hoofdbeteekenis der duinen, dat ze ons land beschermen tegen de verwoede aanvallen der zee. Het polderbestuur van Walche ren heeft by bedoelden trap palen met prikkeldraad doen plaatsen om de verdere vernieling van het duin te dier plaatse tegentegaan. Maar het publiek heeft die palen omver 18 GASTON LEROUX Zy was letterlijk bedekt met modder en haar japon was ge scheurd. Zij was blootshoofd, met verwarde haren. Zy leek veel op een krankzinnige, wie't gelukt was haar cel te ontsnappen en dio lan gen tjjd door de velden gedwaald had. En daar was in dit geval wel iets van waar. Zy vertelde in afge broken zinnetjes dat zij bij haar thuis over den tuinmuur was ge klommen en dat zy gehold had geholdgehold naar de Rozen- gaarde. „Maar waarom toch Maar waarom la „Waarom Plotseling scheen zij haar kracht terug te krijgen. Zij stond als door een electrischen gerukt en is met de beschadi ging van het duin voortgegaan. En wat hier van Yalkenisse gezegd wordt, werd kort geleden ook van Domburg en elders gemeld, waar de vernieling even erg of nog erger was. „'t Is ongelooflijk, voegt de Midd. Courant hierbij, wat het pu bliek stuk maken kan". We herinneren ons, wat enkele jaren geleden werd medegedeeld omtrent de heerlijke bosschen in de manteling van Domburg. De eigenaars dier bosschen lieten het publiek daar toe, opdat het zou kunnen genieten van het natuur schoon. Maar in plaats van dank baar te zijn voor deze gunst, be dreef het publiek zooveel en zulke ergerlijke baldadigheden, dat bedoeh de eigenaars, om hun bezitting tegen verdere schennis te beveiligen, den toegang verboden aan ieder, die niet in het bezit was van een verlofkaart. Waarin ze volkomen gelijk hadden. Zoo zou het met de mooie Walchersche duinen ook kunnen gaanen zoo zal het wel moeten gaan, als de domme en kwaadaar dige vernielingen niet ophouden. Rjjk, gemeenten en particulieren, aan wie die duinen toebehooren, kunnen toch niet toestaan, dat deze kostbare verdedigingsmiddelen tegen onzen geweldigsten vijand moed willig worden stukgemaakt. De lankmoedigheid der verschillende besturen is grootmaar ook daaraan komt toch ten slotte een einde. Dan zal, zooals in Holland op heel veel plaatsen, de toegang tot de duinen verboden en onmogelijk ge maakt moeten worden, wat zeer te betreuren zou zyn voor de dui- schok getroffen. „Omdatomdat... ik hem weer gezien heb Wien heb je weer gezien vroeg Fanny, die echter na de séance van gisterenavond wel raadde van wien kwestie was. uIk heb André weer gezien, ik verzeker je, dat ik hem weer ge zien heb", herhaalde Martha met ongelooflijke geestkracht„O, je behoeft me ditmaal niet te zeggen, dat hy 't niet wasIk heb hem even goed gezien, als ik u zie". Fanny en Jacques keken elkaar aan. //O, houdt me toch niet voor krankzinnigDat is afschuwelijk Als gij beiden daar geweest waart, hadt gij hem evengoed gezien als ik Zij viel weer doodvermoeid in haar stoel neer. „Wij moeten Moutier waarschu wen", zei Fanny, erg uit haar hu meur door dit nieuwe voorval. „Neen, neen, geen dokter", ver weerde zich Mevrouw Saint-Firmin, „later, laterde dokterIk heb u iets te zeggen, ik moet u iets j vertellen Als ik 't u niet ver- j zenden goed willigen, die er alleen heengaan om te genieten van de schoonheid der zee, de schoonheid van het strand, de schoonheid van het duinlandschap zelf. Wie toch wel de vernielers zijn Ja, ziet ge, ze laten nooit hun naamkaartje achter. Maar het staat vast, dat grooten en kleinen schul dig zijn. De grooten, die in socia listische verwatenheid meenen, dat zij over de gansche wereld mede zeggenschap hebben, en die er een genoegen in vinden, om het eigen dom van een ander, vooral van iemand, dien zij voor een //kapita list" aanzien, geweld aan te doen, zelfs al gaat dat tegen hun eigen welzijn in, wat ze dikwijls pas inzien, als het te laat is. De kleinen, die niet hebben geleerd, het eigen dom van anderen met rust te laten en daardoor hun baldadige streken overal uitvoeren zonder aanzien van persoon of zaak. In hetzelfde nummer van de Midd. Courant, waaraan we het artikel over de duinen ontleenen, lazen we ook iets over een uitstapje, dat de Middelburgsche kinderen per trein hadden gedaan naar de bos schen bij Breda. Duizenden menschen waren des avonds te Middelburg aan het sta tion, om de blijde, vroolyke jeugd te zien terugkeeren en aftehalen. Geen wonder, zegt de M. C.'t is immers de eeuw van het kind. Ook wij zien graag blijde en vroo lyke kinderen. Ook wij zouden hun gaarne genoegen doen. Maar het komt ons toch voor, dat men ook hier weer overdrijft. Die uitdruk king het is de eeuw van het kind, maakt het kind veeleischend, over tel, u zijn broer, u zijn schoonzuster, aan wie kan ik 't dan doen Maar geef me wat water, wat koud wa ter met een beetje suiker en wat oranjebloesem, als 't u blieft!" Zij klappertandde. Men zou me delijden met haar krijgen Jacques belde en gaf op den drem pel eenige bevelen aan de kamenier, terwijl Fanny devreemde bezoekster trachtte te kalmeeren. z/Arm kind, je weet wat de dok ter gisteren tegen je gezegd heeft, je bent in een opgewonden toestand, die je onmogelijke dingendoet zien". „Neen, neen, niets onmogelijks Ik ben nu zeker, volkomen ze ker André' is dood Hij heeft 't mij gezegdWacht maar Wacht maar, ik zal u alles tot in de kleinste bijzonderheden vertellen. Ik wantrouwde myzelf, na alles wat de dokter mij gisteren gezegd had, dat ik onbewust de tafel liet dansen, dat ik mij verbeeldde André's geest te zien, enz.enz.o, ik wan trouwde mijzelf, mijn oogen, mijn verstandmijn arme hersens, mijn arm hoofd, dat werkelijk ook heel ziek is". moedig, niet zelden brutaal. Neen de gansche wereld bestaat niet voor het kind alleen, bestaat niet, om het kind alleen genoegen te doen. Het kind moet leeren weten, dat het niet slechts leeft voor zijn pleziermaar dat het ook plichten heeft en dat daartoe in de eerste plaats behoort: gevoel en eerbied voorde belangen van anderen. Dat wordt de jeugd tegenwoordig veel te weinig ingeprent. Een zeemandie uit rijden ging. Een zeeman was Zoudagmiddag te Rotterdam uit rijden geweest met een vrouw en 'n kameraadhad, zooals dat bij die rijtoeren schijnt te behooren, diverse café's met een bezoek vereerd en kwam in den vooravond tamelijk aangeschoten bij kennissen in de Bloem- kweekerstraat binnengewandeld. Daar was men blijkbaar op zijn bezoek niet bijster gesteld, men bracht hem ten minste met een zoet lijntje naar buiten en sloot vervolgens de deur voor 's mans neus dicht. Ongelukkigerwijs bestond die deur grootendeels uit glas de kennissen in kwestie houden een waterstokerij zoodat, toen de varens gezel in zijn dronkemanswoede op de meergenoemde deur een offensief opende, dezelve onmiddellijk in gruzelementen lag en de aanvaller plotseling hevig bloedde in de buurt van z'n pols. Het bleek, dat er een slagader was door gesneden. In een apotheek heeft men hem voorloopig geholpen, daarna is hij in een ziekenauto naar den Cool- singel gebracht. Staking in het Hotelbedryjf. In den nacht van Woensdag op Zij streek met de hand over haar hoofd en scheen een oogen- blik haar herinneringen te willen verzamelen. „Ik moet u eerst bekennen, dat ik sedert André's vertrek hem dikwijls meende te zien ik sprak er met niemand over, 'want ik ge bruikte mijn verstand en was van oordeel, dat het een gedachte was, die ik niet van mij af kon zetten omdat mijn gedachten steeds naar hem uit gingen. U moet ook weten, dat tussehen André en mij tijdens zijn leven een volkomen geestesge meenschap bestond, wij waren ui terst goede vrienden zielsver wanten, want wij beminden elkaar als... als toekomstige echtgenooten". „Wat, als toekomstige echtge nooten 14 riep Fanny uit. „Ja, ja, als toekomstige echtge nooten O, ik zal u alles ver tellen 1" vervolgde Martha harts tochtelijk, „want ik voel, dat als ik mij niet van dit geheim ontlast, dat me doet stikken, er nog meer ongelukken zullen gebeuren {Wordt vervolgd). tol UIT HET FRANSCH VAN gscBaa—HB—aa——g—i—■M—aMW———

Volksblad | 1921 | | pagina 1