O. B. K., een vereenigiug, die werke lijk de veredeling van den Volkszang betracht en aan haar wakkeren direc teur, de heer Tamminga. Hierna overhandigde spreker aan den voorzitter van O. B. K., den heer A. Kousemaker een fraai zilveren herinne- ringskruis, aangeboden door den vice- voorzitter den heer J. W. Willemse met het verzoek dit aan het vaandel der vereeniging te willen hechten. Den heer Kousemaker bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt aan het organiseeren van dit concours, aan de burgerij voor haar financi- eele steun en aan den heer Willemse voor zijn geschenk. Hierna werd een dronk gewijd aan het welslagen van het feest. Daarna had het vaandeldéfilé plaats. De vaandeldragers schreden met hun zware, kleurrijke vaandels, waarvan de koppen, medaille-behangen, schitterden in de zod, tot aan het bordes van het stadhuis. Hier trad het vaandel van O. B. K. uit en de voorzitter der ver eeniging, de heer A. Kousemaker, daalde de trappen af om aan het eeredoek te hechten het eere kruis, geschonken ter gelegenheid van het eerste lustrum der vereenigiDg. Voorwaar een aardige verjaarsattentie. Vervolgens bogen en zwenkten de vaandels dat het een lust was. Daarna besteeg de bondsvoorzitter de heer C. Flipse, de muziektent, waaromheen zich de zangers hadden geschaard en onder zijn directie klonk het bondslied, door honderden zangers gezongen in de zon verzadigde lucht. En toen de woorden//Leev' lang de Zangersbond", door ieder in zijn ha^t beaamd, waren verklonken, toen werd aangeheven het Zeeuwsche Volkslied, door de harmonie Euphonia. Vervolgens ging de optocht, thans voorafgegaan door een zestal auto's, welwillend beschikbaar gesteld door den heer C. van Strien, in welke wagens de officieele personen hadden plaats genomen, langs den aangegeven weg, waarlangs zich vele kijklustigen hadden geschaard naar het terrein „Klein Frankrijk", waar reeds een groote menig te toehoorders de komst der zangers met spanning verbeidde. Onderweg lieten Euphonia en ook de zangers zich niet onbetuigd. De jury, bestaande uit de heertn Arnold Spoel, Den Haag; P. Martin Zijderlaan, Hengelo en Ed. Flipse, Rotterdam, nam plaats in bet Juiy- tentje, aardig behangen met beelte nissen van bekende componisten en toen het teeken gegeven was, dat de jury gereed was, betrad als eerste Jiet podium ,/Ons Genoegen" te Kats, directeur de heer J. Eversdijk. De groote strijd was aangevangen. De groote, beschaduwde weide, aan drie zijden door hooge populieren om zoomd, bood een levendigen aanblik. Voor het podium was een aantal stoelen gereserveerd voor de leden van het eere-comité en de regelingscom missie, terwijl gezorgd was dat ook het publiek, tegen betaling, zich een zit plaats kon verzekeren. De orde-maat regelen lieten niets te wenschen over en aan de politie en aan den heer Wil- lemsen komt hiervoor zeker een woord van hulde toe. De uitslag. üe uitslag van het Zangconcours van den Zeeuwschen Zangersbond //Zang Veredelt", waaraan door 16 vereeni- gingen en zes kinderkoren uit ver schillende deelen van Zeeland werd deelgenomen, is als volgt Derde af deeling. Zang Veredelt, Kortgene, 171 p.; Hoop op Beter, Kortgene, 162 p.; Crescendo, Kruiniugen, 157 p.Luctor et Ernergo, Wemeldinge, 156 p. Gemengd Koor, 's fleer Abtskerke, 144 p. en Ons GeLoegen, Kats, 140 p., alle een le prijs, de eerste met onder scheiding. Zanglust, 's Heer Arends- kerke, 135 p.; Polyhymnia, Sluiskil, 134 p.Crescendo, Hoek, 130 p Nu met Hope, Burgh, 128 p.Excelsior, Nisse, 125 p. en Zanglust, Wilhel- minalorp, 122 p, allen een 2e prijs; Excelsior, 's Gravenpolder met 117 p. een derde prijs. Tweede afdaling. Cloelings Gem. Koor, Kloetinge, met 159 p. een eerste prijs en Onderling Kunstgenot, Hansweert, met 100 p. een 3e prijs. Eerste af deeling. Oefening Baart Kunst te Goes, met 173 p. een eerste prijs met onder scheiding. De uitslag, met spanning door het publiek tegemoet gezien, werd bij monde van Arnold Spoel, namens de jury bekend gemaakt. Spreker zeide, dat de jury aan //Zang Veredelt" te Kort gene en aan O. B. K. te Goes, de eerste prijs met onderscheiding torn kende. Daarna werd door alle aanwezigen, op verzoek vau A mold Spoel en onder diens directie, het Wilhelmus, le en 2e couplet, met gloed gezongen. Van het eerste couplet werden de laatste regels (als gewoonlijk) verkeerd gezon gen en de heer Spoel zong deze nu juist voor en liet ze herhalen. Daarna moesten in de eere-afdeeling kampen om de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin de vereeni gen, die in hun afdeeling het hoogst aantal punten hadden behaald. Dit waren //Zang Veredelt" te Kortgene, dir. de heer J. C. Maas, //Cloeting's Gemengd Koor" te Kloetinge, dir. de heer S. J. Tamminga en *0. B. K." te Goes met den zelfden dirigent. Achtereenvolgens bestegen deze ver eenigingen het podium. De spanning der zangers had toen wel het hoogtepunt bereikt en ze ver drongen zich om het podium en de jury-tent. Toen deelde de heer Spoel mede dat met algemeene stemmen de jury Jen eereprijs aan //Oefening Baart Kunst" directeur de heer Tamminga toekende. Een luid applaus bewees, dat de aanwezigen met deze uitspraak van harte instemden. De voorzitter van den Zeeuwschen Zangersbond, de heer C. Flipse te Wissenkerke bracht dank aan allen die aan het welslagen van dit concours hebben medegewerkt en constateerde, dat het een schitterende dag voor „Zang Veredelt" is geweest. De heer Arnold Spoel zeide, dat het den eersten keer is, dat hij in Zeeland boorde zingen en het is hem meege vallen. Spieker bracht dank en hulde aan het bestuur van //Zang Veredelt" en aan den burgemeester van Goes, die, door gedurende het grootste ge deelte van den middag het concours bij te wonen, van zijn groote belang stelling voor den zang blijk gaf. Spreker verzocht het publiek een hoera aan te heften voor burgemeester Hajenius, aan welk verzoek gaarne gevolg werd gegeven. Nadat aan elke deelnemende vereeni' ging een Iraaie herinueringsmedaille was overhandigd door den heer C. Fiipse, werd in optocht afgemarcheerd naar de stad, waar een gezellige drukte heerschte. Des avonds verpoosden de zangers zich op de ,/Vreemid". De uitreiking der prijs-medailles zal, met het oog op de inscriptie, die daarin nog moeten worden gegraveerd op een nader te bepalen dag plaatsvinden. Na-beschouwing. Het zangconcours behoort weder tot het verledeD, maar velen zullen zeker de herinnering aan dit welgeslaagde feest nog lange jaren als een kostbaar bezit met. zich meedragen. Er is uitstekend, met groote liefde voor de zangkunst gezongen. Dat be wijst reeds het groote aantal eerste prijzen in de derde afdeeling, waar slechts één derde prijs werd toegekend. Het zingen der kinderkoren was bijzonder aardig, men kon hooren hoe hier de goede grondslagen werden gelegd voor de toekomst van den volkszang. We kunnen natuurlijk niet de prestaties van alle vereenigiugen bespreken, maar wiilen aan de eere afdeeling nog een kort woord wijden. //Zang Veredelt" te Kortgene verraste door eeu zeer correcte, tot in de puntjes verzorgde weergave van „De Molenaar" van P. Martin Zijderl ian, fraai van klank en nuauceeriug.//C'oetings Gemengd Koor" blonk uit met //Ons Lied" van Arnold Spoel, frisch en vlot gezongen, krachtig van rythme, het hooge „tale" werd ruim gehaald, maar klonk nog ietwat ruw. De kroon spande O. B. K. te Goes, met ,/Snee'uwklokjes",.van P. Martin Zijderlaan, dit was werkelijk geheel af, werd met fautazie en zonder sthoolschheid gezongen, een doorzich tig weefsel van klanken, op het stram» men van klokgeklingel, waarvan het natiillen wonderlijke ontroe/ingeu wekte. Con8tateeren we ten slotte de groote belangstelling van het publiek, het aantal betalende bezoekers bedroeg ongeveer 2000, dat met groote aandacht het concours volgde. De regeling liet niets te wenschen over, er werd vlot achtereen gezongen, zoodat om kwart na vijven alles was afgeloopen. Eén opmerkinghet toeteren der kinderen op fluitjes en mirlitons was vaak zeer hinderlijk. VREEMID. Tie betrouwbaarheidsrit. De Uitslag. De uitslag van den Woensdag gehou den betrouwbaarheidsrit voor motorrij wielen en automobielen, door Zuid- Beveland en Walcheren (route 125 K.M.) waaraan door 39 van de 42 inschrijvers welke zich hadden opge geven, werd deelgenomen, is als volgt ie klasse Solo-motors. le prijs J. de Graag, verguld zil veren medaille, bij loting met 2en prijs. M. de Jonge, zilveren medaille, 3e pr. J. Smit, id.; 4e pr. C. van Bulck, id^ 2e klasse Duo-machines. le prijs J. J. C. Kramer, verduld zilveren medaille2e prijs bij loting met 3 en 4 C. Geluk, zilv. med., Se pr. Harold Kerkhaerd id., 4e pr. J. M. Kooien id. 3e klasse Motor met zijspan. le prijs P. J. Boel, verg. zilveren medaille. Auto's. le pr. J. M. v. Riet, verg. zilv. med. 2e pr. J. v. Arenthals, zilv. med. bij loting met nos. 37, 39 en 40. Bijzondere prijzen. Bij loting tusschen nos. 1, 4, 21, 33 en 36 is aan J. M. v. Riet toege» kend de gouden medaille van ^Vreemid" aan M. de Jonge een vulpenhouder uitgeloofd door den heer Boel, aan J. de Graag de zilveren medaille uitge loofd door Vreemdelingenverkeer Z. en N. Beveland, aan P. J. Boel een mascotte uitgeloofd door den heer J. M. Kooien, aan A. Strijd een motor horloge, uitgeloofd door de firma Hugo Smit, aan W. Nijzink een mascotte, uitgeloofd door dezelfde firma. De dame van den duo-motor le pr. mevr. Kramer, een zilveren bloem- vaasje, uitgeloofd door J. de Graag, de dame duo 2e pr. mevr. Harold Kerkhaerd een fiesch eau de cologne uitgeloofd door de firma Wilking, de dame in de zijspan le pr. mevr. Boel, een fiesch eau de cologne van dezelfde de eenige dame, die zelf een auto bestuurde, mevr. S. v. Oeveren, even eens een fiesch eau de cologne door dezelfde firma en een glazenwisscher uitgeloofd door dhr. Sitter, (Pan American). Aan den heer Wisse, berijder van den lichtsten motor viel ten deel een Bougie merk Bosch Van dag tot dag. Woensdagavond had op de „Vreemid" een eigenaardige plechtigheid plaats. Een der exposanten, de heer A. Littooij, Goes, deed dien dag ondertrouw en de exposanten wilden deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij lateD gaan. Om zeven uur werden bruid en bruidegom in de Fancy-fairzaal, waar de expo santen en leden van het Vreemid-comité zich hadden opgesteld met een //Lang zullen ze leven I" ontvangen. Namens de exposanten en het Vreemid-comité werd hun hierop bij monde van den heer H. J. de Graaft' (van de E. Z. E. P.) te Middelburg een fraai bloemstuk en een zilveren bonbonlepel aangeboden, welke ge schenken door de Frou-Frou Koningin werden overhandigd. Om acht uur ving het concert van f/Sinfonetta" dir. dhr. H. W. O. van Ettinger, aan. Het was in den tuin stampvol en bij honderden 4aten de toehoorders in het gras langs den vijver. Wij vernemen dat er dien avond meer dan 4000 personen de //Vreemid" be zocht hebben. Zeker een record Onder de bezoekers merkten we vele zangers op kenbaar aan hun insigne. Het concert viel bijzonder in den smaak van het publiek zoodat ver schillende toegiftjes moesten worden gegeven en de ouverture //Dichter und Bauer" werd op verzoek herhaald. Jammer dat het niet stiller was en de kermisgeluiden meermalen de muziek, door Sinfonetta ten gehoore gebracht, verscheurden. Dit geldt ook voor de zangnummers van O. B. K. dat een vijftal liederen zong, waaronder natuurlijk //Sneeuwklokjes". Donderdagmorgen was de pers in de gelegenheid om een draadloos concert bij te wonen in de Radiotent van den heer L. Smit. In Den Haag werd gramafoon-muziek ten gehoore gebracht welke hier in het tentje in Goes op de Vreemid, zeer duidelijk hoorbaar was, vooral de marschen. Het leek wel tooverij, dat die klanken werden voort gebracht door het trillende plaatje in de hand van den heer Smit. Tot onze verwondering hoorden we dat een complete installatie zooals op de //Vreemid" met antenne slechts f 600 kost, voor welk bedrag men zich het genot van draadlooze concerten in z'n huiskamer kan verschaffen. De ringrijderij voor motoren werd afgelascht wegens gebrek aan deel nemers. Donderdagavond gaf de stafmuziek van het 3e Reg. Inf. uit Bergen op Zoom onder leiding van den heer J. R. v. d. Glas een concert op de Vreemid, waarvan we alleen willen zeggen dat de verschillende nummers van het bijzonder smaakvol samenge stelde programma uitstekend werden uitgevoerd, er viel niets op aan te merken, het was iets voor fijnproevers De tuin van V. O. V. was met kleurige lampions alleraardigst verlicht. Het aantal bezoekers was wederom groot. De pijpenschieterij hield wed strijd om flesscben wijn en chalnpagne. Tijdens de pauze verzamelden de exposanten en comité-leden zich op en bij het kleine podium in den tuin gaf de eere-voorzitter van de „Vreemid" burgemeester Hajenius, het woord aan den heer C. A. Schulte Middelburg, die namens de jury, welke behalve uit dhr. Schulte bestond uit dhr. C. W. Dhuij, Middelburg en H. P. M. Verlinden Bergen op Zoom, allen

Volksblad | 1921 | | pagina 2