No. 58 Zaterdag 23 Juli 1921 44® jaargang 'm Passen. Stadsnieuws. Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes $0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bs^ N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, We zijn weer in den reistijd, en er wordt werkelijk veel gereisd, vooral door onze landgenooten. Het zijn ook volstiekt niet alleen kleine reisjes, die men doet. Zwit serland vooral vormt het groote aaDtrekkingspunt Wij lazen zoo even, dat er van alle tien toeristen, die men in dat land ontmoet, negen Nederlanders zijn. Vroeger waren het meerendeels Engelschen, Ame rikanen en Duitschers, die het schoone bergland bezochten. Nu schynen die dan door „Hollanders" vervangen te zyn. Een bewys, zou men zeggen, dat er in Nederland veel „reisgeld" is te vinden. Dit klemt te meer, omdat de reiskosten tegenwoordig heel wat hooger zijn dan voorheen, en de verblijfkosten trouwens ook. Doch zoomin hier door 'als door andere moeilijkheden laten de vele reislustige Hollanders zich terughouden. Over die moei lijkheden wilden we het nu eens Jiebben. Ze worden in de dagbladen bestempeld met den naam „passen- ellende". Ieder Nederlander, die naar het buitenland trekt, moet zich tevoren van een pas voorzien, die ter secre tarie van elke gemeente aange vraagd moet worden. Op zoo'n pas moet dan de consul van het land, waar men heen gaat, en de consuls van de landen, waar men doorreist, hun „visum" plaatsen, wat ongeveer beteekent, dat zij den pas gezien en in orde bevon den hebben. Nu kosten pas en visum geld. Maar voor bedoelde Hollanders schijnt dat geen be zwaar. Bovendien moet men zijn portret laten maken, dat dan op den pas geplakt wordt; men moet ge meten wordenhet signalement van den reiziger moet opgenomen worden. Eer men echter zijn pas met het vereioChte visum in han den heeft, is er dikwijls heel wat onaangenaams voorafgegaan. De bladen deelen daarover eiken dag een en ander mee. Wij vermelden slechts een enkel geval uit hon derden. Een vader heeft voor zijn vrouw, zijn 14 jarig zoontje en zichzelf een buitenlandschen pas noodig. Hij zendt zijn juist verloopen pas in met verzoek om een nieuwen, tevens een voor mama en zoontje. De portretten, de gemeentestukken, kortom, alles, wat noodig kon schijnen, is er bij gevoegd. Dat gaat echter niet zoo maar van een leien dakje. Na ettelijke dagen wordt papa vereerd met de mede- deeling, dat hy zelf moet komen, opnieuw gemeten, enz. moet wor den dat mama ook moet komen voor de noodige bureaucratische bewerkingen op het passen-bureau. Wat het zoontje betreft, tegen het uitreiken van een pas voor dezen bestaan onoverkomelijke redenen van Staat, zoolang het jongmensch niet voldaan heeft aan de bureau cratische voorschriften. De gemeen telijke stukken van papa's woon plaats waren onvoldoende, omdat bij ambtelijk onderzoek gebleken was, dat zoontje elders ter kost school was, afstand circa 1 uur sporens van papa's woonplaats. Ofschoon j apa beweerde, dat zoontje toch wettelijk bij hem woonachtig en bovendien met vacantie thuis was, niets hielp. Er moesten ge meentelijke stukken worden over gelegd van de plaats, waar de kost school gevestigd is. Aan overmaat van beleefdheid heeft men zich bij een en ander niet bezondigd. De kostschoolhouder biedt aan, het noodige te doen. Alweer mis want men wil wel stukken afgeven, ofschoon men meent, dat dit oven bodig is, doch dan moet zoontje zelf meekomen. Papa rijst met zoontje naar des kostschoolhouders gemeente Na afloop van de formaliteiten reizen zij weer een uurtje terug. Niet lang daarna wordt het noodige voor zoontje ontvangen en zendt papa, die intusschen zijn en mama's pas had ontvangen, na ettelijke dagen wachten natuurlijk, het vereisehte naar het passen-bureau met ver zoek nu den pas voor zoontje te mogen ontvangen. Maar dat gaat alweer zoo maar niet. Zoontje moet zelf komen. Papa met zoontje naar het passen-bureau. Na eenig tijds verloop wordt de pas afgeleverd. Nu worden de passen naar het Britsche consulaat te Rotterdam opgezonden. Papa moet zelf de pas sen komen halen. Treinreis naar Rotterdam. Hij ontvangt zijn en mama's passenmaar hem wordt op de meest beleefde wijze meege deeld, dat zoontjes pas niet gevi seerd kan worden, omdat als woon plaats voor zoontje een gemeente is aangenomen, die onder het con sulaat van Amsterdam behoort. Weer reizen van vader, zoon en kostschoolhouder. Amsterdam ver- wijst naar Rotterdam en omgekeerd. Eindelijk geeft het Rotterdamsche consulaat, hoewel het terecht meent, dat de Nederlandsche autoriteiten een onjuisten maatregel hebben genomentoe en verleent het visum. f „Is de Nederlandsche passen- administratie geen schande?" Doch niet alleen Nederlanders, die naar het buitenland gaan, maar ook buitenlanders, die naar of door Nederland reizen, ondervinden met die passenhistorie tal van moeilijk heden. Door vertegenwoordigers van spoorweg- en stoomvaartmaatschap pijen is gewezen op de bezwaren, verbonden aan het verkrygen van passen en pasvisa voor een bezoek aan Nederland. Amerikaansche toe risten bleken in vele gevallen onge neigd naar ons land te komen van wege de lastige pasformaliteiten en bij voorkeur hun weg naar het vasteland te nemen over Ostende. Waar men in onze badplaatsen en hotels klaagt over het geringe vreemdelingenbezoek, heeft men gemeend, nogmaals bij den minister van justitie te moeten aandringen op vereenvoudiging in het verkrygen der pasvisa. De schuld der ellende is te zoeken bij onze regeering. Reeds geruimen tijd geleden heeft de heer Jaspar, minister van Buitenlandsche Zaken in België, aan den minister van Buitenlandsche Zaken in Den Haag het voorstel gedaan, om onmiddel lijk over te gaan tot de volledige afschaffing van het passenstelsel tusschen beide landen, evenals tus- schen België en Frankrijk, vooral omdat de heer Jaspar het beginsel huldigde, dat België dezelfde vriend schappelijke betrekkingen wil met Nederland als met Frankrijk, en omdat hij door het doen verdwijnen der passen de NederlandschBel gische betrekkingen wilde bevor deren. Het Nederlandsche bezwaar tegen de afschaffing schijnt te zijn de vrees voor toenemende werk loosheid. Dus om een zeker aantal passen-ambtenaren in hun baantje te houden, worden de belangen van duizenden Nederlanders en vreemde reizigers, van spoorweg- en stoom vaartmaatschappijen, van badplaat sen en hotels met voeten getreden. Is het geen schande? Zangconcours. Sinds dagen scheen Woensdagmorgen het zonnetje niet zoo fel als anders en was de hemel vrijwel geheel bedekt. Het was op den vroegen d»g niet zóó drukkend warm als we dat den laat- sten tijd gewend zijn en het scheen bijna of het zonnetje rekening hield met den bijzonderen dag, en de men- schen niet te zeer wilde afmatten. Later echter, overwon de nieuws gierigheid der zon het en verscheen zij straleod aan den blauwen hemel. Een bijzondere dag was hetWant het groote Provinciaal Zangconcours ter gelegenheid van het zilveren be- staansjubileum van den Zeeuwschen Zangersbond //Zang Veredelt" werd Woensdag alhier gehouden. Yan heinde en ver nit onze pro vincie waren de twee-en-twintig deel nemende vereenigingen samengestroomd en reeds vroeg was het een heele drukte van feestgangers. Omstreeks half twaalf werden de deelnemende vereenigingen ontvangen aan het Slot Oostende en werd de optocht onder directie van den heer W. J. Willeinse opgesteld. De stoet, die zich ouder de vroolijkste marschmuziek van //Eupho- nia" in beweging zette, werd vooraf gegaan en gesloten door politie, die er op tactvolle wijze voor zorgde dat het publiek, dat in het centrum der stad was samengestroomd, ruim baan maakte, en werd geflankeerd door pad vinders onder leiding van den hopman, den heer H. G. Permin te Kloetinge. Na een korten ommegang door de stad werd de Groote Markt bereikt en stelden de deelnemers zich ter weers zijden van de muziektent ojde vaandels der vereenigingen op een rij vóór de tent. Inmiddels had cp het stadhuis de officieele ontvangst plaats door het dag. bestuur der gemeente, van het Bondsbestuur, de eereleden vnn den Bond de heeren P. A. Hubregtse te Goes en E. D. Dorreman te Middel burg, de Jury, leden van het eere comité, de regelingscommissie, het bestuur van de ontvangende ver- eeniging ,.0. B. K." en de afgevaar digden van de aan het concours deel nemende vereenigingen. De burgemeester heette allen harte lijk welkom en zeide dat het hem een genoegen was de deelnemers aan het Zangconcours namens het gemeente bestuur te ontvangen. Spreker wenschte den Zeeuwschen Zangersbond //Zang Veredelt" geluk met haar 25-jarig jubileum en O. B. K, met haar eerst* lustrum en uitte zijn bijzondere sym pathie voor zang en muziek. Het deed spreker genoegen dat er zoovele kinder koren medezingen, kinderzang wekt ontroering en spreker denkt daarbij aan den heer Houtekamer met zijn //Kleine Westkappelaars". Spreker achtte het goed dat er op de scholen zoo veel wordt gedaan voor den kin derzang. Spreker hoopte dat allen een prettigen dag zullen hebben en dat //Zang Veredelt" zal zijn en blijven de „drager van 't Hollandsche lied". Applaus. Dhr. C. Plipse, voorzitter van den Zeeuwschen Zangersbond //Zang Ver edelt" dankte voor de officieele ont vangst. Spreker herinnerde er aan hoe de Bond begon met 7 vereenigingen, dit getal daalde tot 4 en is thans tot 30 gestegen en geheel Zeeland moet ons worden, van Burgh tot Axel. Spreker bracht hulde aan de oprich ters van den Bond, waarvan er hier enkele tegenwoordig zijn. Daarna heette spreker de Jury-ledea welkom en noemde het een eer voor den Bond dat Arnold Spoel, de leermeester van H. K. H. Prinses Juliana, in de Jury zitting heeft. Spreker beschouwde Goes, dat bekend staat om de kunstzin van overheid en burgerij, als een bijzonder geschikte plaats voor het houden van een concours. De heer C. Kloosterman, voorzit ter van de regelings-commissie, sprak hierna woorden van dank aan het eere-comilé en aan het gemeente bestuur van Goes, bij wie de ontwikkeling van den Volkszang in goede handen is. Waar het Eere.comité bijna geheel uit burgemeesters bestaat zullen deze hun belangstelling voor den Volkszang ongetwijfeld op de burgerij overbrengen. Spreker bracht hulde aan

Volksblad | 1921 | | pagina 1