Nederland. Stadsnieuws. op de algemeene prijzen uitoefenen. Eigenlyk moesten die visa en ook de passen zelf maar heelemaal af geschaft worden. Ze dienen nergens voor, dan om een schaar van ambtenaren aan den kost te helpen. Handel en verkeer worden er door belemmerd. En daar we op den duur van vrijheid op dit gebied toch het meeste voordeel hebben te wachten, moest dit gansche zaakje maar hoe eer hoe beter naar de rommelkamer verhuizen. Een diefstal van water. Het gebeurde in het jaar 1921, in den drogen zomer van 1921, te Kapelle-Biezelinge. Er was gebrek aan water, d.w.z. voor degenen die niet waren aangesloten aan de waterleiding. De regenbakken waren langzamerhand leeggeraakt. Op een nacht verschaften zich twee personen, die in waternood verkeerden toegang tot de leegstaande woning van het hoofd der school te Biezelinge, teneinde aldaar water weg te halen. Edoch het oog der wet waakte. De veldwachter, die vorige avonden wel eens iets verdachts had meenen te bespeuren lag in bedoelde woning in hinderlaag en wist de snoodaards op heeterdaad te betrappen. Proces-ver- baal werd opgemaakt van diefstal met braak, in vereeniging. Dat zal dus wellicht een duur em mertje water worden, waaraan het gerecht te Middelburg te pas zal moe ten komen. Men moet er wat voor over hebben om het kostelijk nat machtig te worden, zal menigeen zeg gen. Ja, maar het eigenaardigste van het geval was dat de beide geverbali- seerden ieder dbgenblik een aansluiting op de waterleiding kunnen krijgen. Waarom zij den moeilijken weg om aan water te komen en de kans on aangename gevolgen daarvan, die dit maal niet uitbleven, gekozen hebben Zou hieraan een zekere stijfhoofdig heid, die men wel Zeeuwsch pleegt te noemen, maar die men ook bij vele bewoners der overige deelen van ons vaderland aantreft, misschien niet ge heel vreemd zijn Bij het uitdeelen van voedsel zag de betrekkelijk nog wilde gast kans de spiegelruit van de apenkooi te verbrij zelen en zoo te ontsnappen, nadat hij eerst den oppasser, die hem voederde, nog sen beet in den arm had gegeven. Over de daken van het Artisgebouw wist de vluchteling de Doklaan te be reiken, waar talrijke personen op het gerucht kwamen aanloopen, en den aap achterna gingen, die een kelder aan de Nieuwe HeereDgracht binnen vloog, waar twee beambten uit Artis reeds waren aangekomen en den tot razernij gjbraehten aap neerschoten. Gelukkig heeft dit incident, dat naar wij meenen te weten, eenig is in de geschiedenis van Artis, geen persoon lijke ongelukken teweeggebracht. (Hbld.) Maar van de levenloos aangegeven kinderen waren er7 8 procent onwettig, waaruit omtrent wettigheid en levenskans, èn omtrent de positie der ongehuwde moeder iets valt af te leiden. (Vclk) Zangersfeest. Aan het Provinciaal Zangconcours dat, zooals reeds eerder in dit blad is gemeld, te Goes zal worden gehouden op Woensdag 20 Juli a.s., zal worden deelgenomen door de volgende ver- eenigingen //Crescendo7', Kruin.'ngen. //Gemengd Koor", 's-Heer Abtskerke, z/Excelcior", Nisre. „Polyhymnia", Sluiskil. //Zang Veredelt", Kortgene. z/Hoop op Beter", Kortgene. //Ons Genoegen", Kats. //Zanglust", Wii- helminadorp. //Voorbereidend Zangkoor" Wilhelminadorp. Excelcior", 's-Gra- venpolder. "Luctor et Emergo", We- meldinge. //Voorbereidend Zangkoor", Wemeldinge. //Nu met Hope", Burgh. z/Zanglust", 's-Heer Arendskerke. ,/Voori bereidend Zangkoor", 's-Heer Arends kerke. „Crescendo", Hoek. ,/Cloeting's Gemengd Koor", Kloetinge. Voorbe reidend Zangkoor", Kloetinge. //Onder ling Kunstgenot". Hansweert. Meisjes koor „Con Zelo", Nisse. //Oefening Baait Kunst", Goes. //Voorbereidend Zangkoor van O.B.K.", Goes. Dinsdagmiddag heeft te 's Graven- hage de oprichtingsvergadering plaats gehad van den //Provincialen Bond van Effectenbezitters." Vanwege het bestuur der Mij. van Verzekering op het leven Raadpen sionaris Johan Witt de wordt mede gedeeld, dat op de 16 Juni j.l. ge houden buitengew. alg. verg. een be sluit is genomen ter waarborging van de rechten der polishouders door bij storting op de aandeelen en door herverzekering bij een solide maat schappij, waardoor de Vennootschap zich nog in zoodanigen toestand be vindt, dat alle verplichtingen behoor lijk afgewikkeld zullen kunnen worden en derhalve geen termen aanwezig zijn, om stappen te doen, haar onder de noodwet te plaatsen, d.w.z. te ver klaren, dat zij in een toestand ver keert welke in het belang der geza menlijke schuldieischers bijzondere voor ziening behoeft. De tijdelijke voorzitter van den Ministerraad heeft in zijn schrijven van 20 dezer naar aanleiding van de uitnoodiging van IT. M. de Koningin om zich te blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken, aan den voor zitter van de Eerste Kamer medege deeld, dat het Kabinet prijs stelt op behandeliog van de wetsontwerpen welke reeds zoover zijn gevorderd, dat zij de Eerste Kamer hebben bereikt. Een druk bezochte vergadering van de federatie Amsterdam der S.D.A.P. heeft Woensdagavond na langdurige debatten besloten, de wethouderszetels te behouden, zonder bepaalde voorwaar den inzake de bestraffing van de 8 Juni- stakers. Ook Nederland heeft thans zijn hongerstaker in den persoon van den dienstweigeraar Herman Groenendaal. Dezer dagen hebben de voorzitter en de 2e secretaris van het Intern. Anti-militaristisch bureau, de heeren B. de Ligt en A. de Jong, een bezoek gebracht aan het Militair Hospitaal te Den Haag, waar deze hongerstaker wordt //verpleegd." Zij hadden een onderhoud met den kolonel Paree en den behandelenden geneesheer, officier van gezondheid, Van Slooten, die mededeelden, dat het oogenblik voor het toepassen van kunstmatige voeding gekomen was en dat zij daartoe waren overgegaan-zon der eenigen dwang van hooger hand, alleen omdat zij Groenendaal als patient beschouwden, dien zij voor den dood moeten behoeden. Volgens eigen ver klaring van Groenendaal had deze sedert Maandag 7 Juni niet gegeten. De delegatie drong er bij de offi cieren op aan den hongerstaker niet verder kunstmatig te "voeden, maar hem, als zijnde geen militair, in vrij heid te stellen, waarvoor echter volgens de heeren Paree en Van Slooten geen termen bestonden. Hierop vroeg de delegatie een bij zondere audiëntie aan bij den Minister van Oorlog, die haar onmiddellijk werd verleend. Zij stelde den Minister van de zaak uitvoerig op de hoogte en vestigde zijn aandacht op het feit, dat thans nog verscheidene andere princi- pieele dienstweigeraars gevangen zitten. Zij drong er bij hem op aan met het oog op de te verwachten, speciale maatregelen te hunnen gunste, dat de dienstweigeraars onmiddellijk in vrij heid zouden worden gesteld, in het bijzonder Groenendaal, wiens bestaan dit onmiddellijk vereischt. De Minister antwoordde, dat hij evenals ieder ambtenaar niet anders mocht doen dan de wet uitvoeren, wat hem zou verhinderen aan het verzoek der delegatie te voldoen. De delegatie voerde als hare meening aan, dat de Minister als uitvoerder van de wet, mede in verband met de motie-Drion, waarbij de Tweede Kamer, de officieele vertegenwoordigster van het Nederlandsche Volk, met algemeene stemmen de wenschelijkheid uitsprak, dat met gemoedsbezwaren legen den krijgsdienst rekening zou worden ge houden, wel degelijk de vrijheid bezat, in afwachting van de uitvoering der motie-ürion de dienstweigeraars althans voorloopig in vrijheid te stellen en zeker Herman Groenendaal, met wien het immers een bijzonder geval betrof. De Minister bleek hiertoe echter niet bereid en gaf de delegatie in overweging een adres te zenden. Vrijdag 17 Juni behaalden het diploma machineschrijven Eolmers tien vinger-systeem, hetwelk uitgereikt werd door de Eed. van Ned. Stenoleer&ren, Systeem Pitman, te Arnhem Mej. A. Jongepiermej. B. van Bruggen mej. E. Berg mej. M. M. de Jong; mej. C. Boer, allen te Goes; mej. C. van Bers, Kloetinge; mej. E. vam Wieringen te Katsche Veer; mej, A. P. Verboom te Wilhelminadorp dhr. S. van de Vrede; dhr. P. Koeman te Kloetinge; dhr. G. J. Spieringsmej. C. Rogge te Middelburgdhr. Y. Robijn; dhr. R. Maesdhr. D, A, Velders te Vlissingen en dhr, Er. Sehoch te Oudelande. Zaterdag 18 Juni behaalden het Diploma A. Stenografie Pitman, even eens uitgereikt [door bovengenoemde Eed. te Arnhem De dames E, BergA. Jongepier; B. van Bruggen ;-C. Boer, allen te GoesE. van Wieringen te Katsche Veer; A. P. Verboom te Wilhelmina dorp C. van Bers te Kloetinge dhr. Y. Robijn dhr. R. Maes te Vlissingen en dhr. P. J. Dominicus te Wemeldinge; en Diploma B. Stenografie Pitman, de damesY. J. H. de Vogelaere en H. de Groen te Vlissingen en dhr. W. J. Bartelse te Goes, allen leerlingen van de Koninklijk Erkende Pitmanschool Oostsiugel 20/22 Goes. Directrice N. Crucq. De nieuwe cursus begint weer Woensdag 29 Juni a.s. Het Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren bericht, dat in de afgeloopen week de suikerprijs twee maal met f 1 per baal is verlaagd en verdere verlaging te wachten is in verband met ruimen aanvoer tegen verlaagde prijzen uit Amerika. Voorloopig zal slechts 40 pCt. der opeischbare vorderingen van de Algei meene Mij. voor Levensverzekering eii Lijfrente te Amsterdam worden uitge keerd. Bij voortzetting der premie-betaling komt men niet in ongunstiger conditie en ontvangt men voor de verdere premiën het volle equivalent. 31.000 extra vrije dagen. In 1920 heeft liet totale personeel van de Post en Telegrafiernim 20 duizend man in totaal 31.000 extra vrije dagen voor familie omstandigheden, bijwonen van bestuursvergaderingen, enz. genoten. Deze tellen niet mede als vacantie en zijn ook geen ziektedagen. Alleen voor deze dagen is dus 100 man per soneel het gansche jaar gemist. Zoo ook Vrijdagmiddag de tolbaas bij Overschie. Hij had wel gehoord van hooge bezoekers, maar verder had hij er niet over gepiekerd, totdat tegen tweeën dien middag een lange sliert auto's komt aanzetten. Kalmpjes met de handen in den zak, wacht hij ziju klanten af. De voorste automobiel stopt en ook de anderen moeten dit voorbeeld volgen. Eenigszins zenuwachtig wordt aan den tolbaas meegedeeld, dat de //prins" in de auto zit met z'n Japanschen gast. //Dat kan wel," zegt de man van de tol. //Maar die moet ook betalen." Prins Hendrik bemoeit zich met het geval, doch er is geen sprake van dat de hang-in-den-weg op zij gaat vóór betaald is. „De koninklijke stoet moet doorge laten worden." ,/Dat staat nergens in mijn regie- inenten." z/Maak de boomen toch open ^/Eerst betalen", houdt de lol- eigenaar vol. En zoo goed is de prins niet, of, wil hij nog in Rotterdam gaan varen, hij moet dokken. Toen de prinselijke dubbeltjes in 's mans vestzak waren gedeponeerd, slofte hij naar den boom, draaide dien open en verschafte aan de auto-ers de ge» legenheid om de Melkmarkt te bereiken, waar al dadelijk het betrokken gezicht van prins Hendrik opviel. Alle kans op //heilige schat" of //rijzende zon" is voor dezen tolbaas wel voor goed verkeken. Enfin, z'n centen had-ie binnen. Benoemd. Met ingang van 1 dezer is aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht benoemd tot analiste onze vroegere stadgenoote mej. S. H. S. M. vanKalmt- hout, thans aldaar leerlinge. Geslaagd. Voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingeneur slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft de heer G. de Wilde, geboren alhier. Eebvol ontslag. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is aan mej. A. v. d. Wart, op verzoek eervol ontslag ver- Een kwaje aap. Artis is Maan dagmiddag in opschudding gebracht, door een nog johge aap, die nog slechts korten tijd gastvrijheid in de diergaarde genoten had en reeds op de vlucht ging. Levenskansen. Van het totaal in 1920 geboren kinderen waren er 4 procent onwettig. Prov. Bond van Effectenbezitters. Mij. van Verzekering op het Leven Raadpensionaris Johan de Witt. Afdoening loopende zaken. De sociaal-democratische wethouders. Een dienstweigeraar-hongerstaker. Machineschrijven en Stenografie. De Suikerprijs. De „Algemeene." Ook de prins moest tol betalen. 't Was Vrijdagmiddag, schrijft //Voor waarts." De aanstaande Japansche heerscher zou aan Rotterdam een bezoek brengen. Een lange sliert auto's tufte uit Den Haag naar de Maasstad. Behalve de vele gaten en kuilen, die de Rijksstraatweg bezit, ontmoet de automobilist ook nog eenige ouderwetsche tollen. En bij die tollen hooren tolbrzen. Dat zijn menscheu, die zeer kapitalistische ideeën hebben. z/Als je in een auto rijdt, kun je ook wel betalen," denken ze, en ieder moet offeren. De man doet dan netjes den tolboom voor je opeu en stopt met een gezicht van //aliweer-vijftien- centen" zijn pijpje.

Volksblad | 1921 | | pagina 2