Nederland. len, voor roei-, fiets- en zwemwed strijden en al dergelijke, stoffelijke inspanning, ziedaar de dingen, die ons steeds dieper in den put bren gen. Wij hebben voor dat alles ook wel achting, doch niet meer dan het verdient. Het is een groot ge brek van den tegenwoordigen tijd, dat men in niets maat weet te houden. En daarbij is men vooral buitensporig in het waardeeren van al wat grof is, omdat dit binnen het bereik van de meeste menschen valt. Het zal, vreezen we, pas verbeteren, als men weer doordrom gen wordt van de oude waarheid niet het vele is goedmaar het goede is veel. Of met toepassing op ons onderwerpniet, wat velen willen, is goed, maar wat goeden willen, is veel. Het bezoek van den kroonprins van Japan. Woensdagavond, even over vijven, is de Japansche kroonprins aan het Centraal-station te Amsterdam aangei komen en werd daar ontvangen door Z, K. H. Prins Hendrik. Deze ver welkomde prins Hiro Hito en daarna ook prins Kan-In. De kroonprins droeg de donkere, met goud afgezette uniform van majoor van het Japansche leger daarbij behoorde een hel-roode kepi met stijve wit-en-roode pluim. Zijn borst was getooid met het lint van het grootkruis van den Nederlundschen Leeuw. Prins Kan-Ia, die ouder is en gezetter dan de slanke kroonprins, droeg de generaals-uniform. Prins Hendrik was in admiraalsuniform. De begroeting tusschen Prins Hen drik en de beide hooge Japansche gasten was zeer hartelijk. Terwijl de eerewacht de militaire eerbewijzen bracht, en met het vaandel gesalueerd werd, hief de stalmuziek het melan cholieke Japansche volkslied aan. Prins Hendrik stelde vervolgens minister van Karnebeek, den waarnemend burge meester, den heer den Hertog en ver schillende andere autoriteiten voor. Vervolgens inspecteerden de vorstelijke gasten met hun gastheer, Prins Hendiik, en vergezeld van beider gevolg, de eerewacht. Dit bood een waarlijk schit terend schouwspel. Niet minder luisterrijk was de stoet, waarin de hooge gasten met huil ge volg, en met Prins Hendrik en diens gevolg, Paleiswaarts reden. Die stoet werd geopend door het grootste ge deelte van het huzaren-eere-escorte. Dan volgde het hofrijtuig van den kamerheer-ceremoniemeester van de Koningin, vervolgens de eere-calèche, door zes van den zadel gereden paar den getrokken, waarin Prins Hiro Hito, Prins Hendrik en Graaf Chinda hadden plaats genomen. Daarachter reed het met vier paarden bespannen galarijtuig, waarin gezeten waren Prins Kan-In en vice-admiraal van Bleyswijk Ris. Rechts en links van het rijtuig van den Kroonprins reden de commandant en de oudste luitenant van het eere escorte. Achter het rijtuig van Prins Kan-In kwamen eindelijk zes hofrijtui- gen met leden onzer hofhouding en met het gevolg van de Japansche prinsen. Cavalerie vormde het einde van den kleurigen, van goud en zilver glanzenden stoet. Met veel hartelijkheid heeft de be volking van Amsterdam toen de vorste lijke gasten uit het rijk van den Mikado welkom geheeten. Langs den heelen weg was het een onafgebroken hoera geroep, en gewuif en gezwaai met hoeden en zakdoeken welke welkomst groeten de beide Oostersche prinsen onophoudelijk naar alle kanten salu- eerend beantwoordden. Te kwartier over vijven hield de statie-koels van Prius Hiro Hito voor het Paleis op den Dam stil. De marinei kapel hief het Japansche volkslied aan de eerewacht van mariniers en matro zen, en het daarachter en haie ge schaarde eere-escorte van huzaren, brachten het eere-saluut, en Prins Hiro Hito, zoowel als de inmiddels ook uitgestegen prins Kan-In, luisterden op de trappen van het Paleis toe, staande onder den rood-fluweelen baldakijn, stram in de houding, de hand aan de kepi. In gezelschap van Prins Hendrik hebben zij daarna de eerewacht geïnspecteerd. Binnen werd slechts even getoefd al spoedig gingen de balcondeuren open, en verscheen de Koningin met de beide prinsen op het balcon, staande naast elkander. Prins Hiro Hito in het midden, hebben zij toen de huldebe tuigingen van het publiek in ontvangst genomen. Te 8 uur ving in de groote zaal van het paleis, de Burgerzaal, het gala-diner ter eere der Japansche keizerlijke prinsen aan. De tafel was in hoefijzervorm gedekt met een tweede tafel in het midden. Een overvloed van rose rozen en baby-rozen sierde de tafels. De lampen voegden haar zacht schijnsel bij dat der kaarsen, welke in lustres op de tafels geplaatst waren. In de toespraken welke gewisseld werden tusschen H.M. de Koningin en den kroonprins, die in het Japansch sprak, werd de nadruk gelegd op de goede verstandhouding tusschen beide landen. Donderdag heeft de kroonprins o.a. een bezoek gebracht aan de diamant slijperij van de firma Asscher en aan het Rijksmuseum. In de groote zaal van de Koopmansbeurs zijn de gasten officieel door het gemeentebestuur ont vangen. Des avonds zijn de prinsen naar de residentie vertrokken. Een drama te Clinge. Woens dagmorgen werden te Clinge in hun woning met afgesneden hals gevonden de voorzitter van de landarbeidersver- eeniging aldaar, de 50 jarige Huigens en zijn ruim 60-jarige vrouw. Zooals begrijpelijk, verkeert de gebeele streek in de grootste opwinding. Marechaussee en politie waren aanstonds ter plaatse. Omtrent de(n) dader(s) tast men nog in het duister. Waarschijnlijk heeft men hier met een roofmoord te. doen. Het echtpaar was kinderloos. Nader vernemen wij nog, dat de deur der woning gewoon gesloten was, ter wijl geen sporen van braak waren te vinden. In het vertrek, waar de beide lijken met bijna geheel afgesneden halzen lagen, werden twee messen gevonden, een ervan, een scheermes was geheel met bloed bevlekt. Het weinig aan wezige geld lag om zoo te zeggen voor het pakken, zoodat nog de vraag rest of men hier te doen heeft met moord of zelfmoord. Dit zal wellicht het justitieel onderzoek kunnen uit wijzen, dat reeds is aangevangen, want c'e justitie is Woensdag reeds ter plaatse geweest. Is er werkelijk van moord sprake dan bestaat er groote kans dat de dader of de daders zich naar België hebben verwijderd. Uitlatingen van den minister van Onderwijs. Twee hoofdbestuursleden van de federatie van r.k. bijzondere onderwij zers hebben een onderhoud met den minister van onderwijs gehad. Het Centrum deelt daarover het volgende mede De minister zeide wel iets te voelen voor de wegneming van het verschil tusschen de salarissen der gehuwde hulpactebezitters en der toekomstige onderwijzeressen. Hij wees evenwel op den zorgwekkenden toestand der schat kist doch wilde de kosten van een wijziging van de salarisregeling en de mogelijkheid ervan, doen onderzoeken. De uitbetaling van de salarissen voo lessen na schooltijd gedurende 1919, zal spoedig volgen. Wat de bezoldiging van handwerk lessen na schooltijd betreft, verklaarde de minister, op het standpunt te staan, dat nuttige handwerken onder school» tijd gegeven moeten worden. Is de school gemengd, dan zouden de jongens slojd kunnen krijgen. Van aparte be- looning van lessen na schooltijd ver klaarde de minister zich tegenstander. De Tweede Kamer heeft Woensdag met 831 stem verworpen het amen dement Wijk (verhoogiDg van het contingent tot 28000 man). Met 67-18 stemmen werd verworpen het amendement De Monté Ver Loren (geen verschil tusschen kernleger en reservetroepen). Artikel 27 van het wetsontwerp, dat het jaarlijksch contingent op 23000 man bepaalde, waarvan 1000 man voor de zeemacht, 8000 voor de reserve troepen en de overigen voor de kern troepen, werd verworpen met 46 39 stemmen. Vddr stemden de Roomsch-Kalho- lieken en de Vrijheidsbonders. Hierna vroeg minister Pop namens de regeering schorsing der beraadsla ging aan. Daarna waren de voorstellen i.z. de rijksuitkeering aan de gemeenten aan de orde. De heeren De Kanter (v.b.), Bakke» (c.h.) en Van Beresteyn (v.d.) die daarover het woord voerden, voelden niet veel voor de regeeringsplannen. Donderdag is door den heer Bomans /'r.k.) een voorstel ingediend om het tweede deel der lichting 1921 niet te doen opkomen. Dit voorstel zal Dinsdag in de af- deelingen worden onderzocht. De Kamer is tot nadere bijeenroe ping uiteengegaan. Burgemeester van Amsterdam. Tot burgemeester van Amsterdam is benoemd de heer W. de Vlugt (a.r.), wethouder van publieke werken. De Amsterdamsche correspondent van de N. R. Crt. meent dat deze benoe ming alle kenteekenen van een partij benoeming draagt. De anti-revolutionaire partij, (en in het algemeen de kerkelijke partijen), bekleedt (bekleeden) te Amsterdam niet een zoodanige machtspositie, dat zij rechten op deze plaats, dit ambt, kan (kunnen) laten gelden. Dat is nog on langs overtuigend gebleken door den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen, toen op de anti-revolutionairen niet meer dan 20,873 van de totaal 275,684 geldige stemmen werden uitgebracht, wat hun in den nieuwen raad recht geeft op niet meer dan vier van de vijf-en-veertig zetels, en op de kerke lijke partijen te zamen 95,083 stemmen, of in totaal 17 zetels. 30 MilHoen meer voor premie- woningbouw. De vloed van verzoeken om premie, voor woningbouw overtreft, blijkens de Toel. tot de Siippl, Begr. van Arbeid, alle verwachting. Hoeveel er precies noodig zal zijn, is nog niet te voorzien; zeker is, dat het bedrag van f 9.000,000 ontoereikend is. Een verhooging met f 30.000.000 is zeker noodig. Kabinetscrisis Donderdagochtend is in het departe ment van binnenlandsche zaken een buitengewone ministerraad gehouden. Naar wij vernemen is tot den voorzitter der Tweede Kamer een schrijven gericht door den tijdelijken voorzitter van den ministerraad om in verband met het beraad van het kabinet naar aanleiding van het kamervotum inzake de dienstplicht-regeling, de verdere behandeliug voorloopig te schorsen van aangelegenheden, waarbij een of meer leden van het kabinet tegenwoordig moeten zijn. Fraude bvj een levensverzekering. Naar aanleiding van de aangifte bij de politie te Den Haag door een der commissarissen van de levensverzeke ringmaatschappij „Raadpensionnaris Johan de Wit*, dat de kas der maat schappij niet in orde was bevonden, en er een zeer groot bedrag mankeert, is ter zake door een inspecteur van politie een onderzoek ingesteld, dat er toe leidde, dat met behulp van de Fransche politie te Parijs is aange houden de directeur der maatschappij, genaamd de J., als verdacqt fraude te hebben gepleegd. Een bedrag van ongeveer f 80.000 zou verduisterd zijn. De „N. R. Ct." meldt nader Zijn wij goed ingelicht dan komt de fraude in de boeken o.a. hierop neer, dat de berekening van de wiskundige reserve, die, volgens het verslag over 1919, een bedrag aanwees van f211,121 aanmerkelijk te laag is geweest. De contante waarde der verplichtingen zou n.l. in werkelijkheid veel hooger zijn. Reeds jaren achtereen schijnt de reserve te laag te zijn berekend. Het nadeelige verschil zou alleen zijn aan te zuiveren, doordat aandeelhouders op het ge plaatste kapitaal, dat blijkens boven genoemd verslag f 514,300 bedraagt, waarop slechts 10 pCt. gestort, een bijstorting doen, die naar wij vernamen, 80 pCt. zou moeten bedragen. Bank-Associatie Wertheim Gompertz 1834 en Credietvereeniging 1853. Aan het jaarverslag over 1920 van bovengenoemde bankinstelling ontlee- nen wij het volgende z/üe zaken bleven zich in het afge- loopen jaar op zeer bevredigende wijze ontwikkelen, tengevolge waarvan het bruto-winstcijfer met ongeveer f 1,300.000 vooruitging. Evenwel moesten ook wij eene abnormale sterke stijging onzer Onkosten-Rekening con- stateeren, eene stijging, die zeer zeker in de algemeene verhooging van het peil van salarissen en kosten, doch niet minder ook in den noodzakelijken uitbouw onzer inwendige organisatie gevolg onzer snelle ontwikkeling haar oorzaak vond. Daar die organi satie thans in vaste banen is geleid, meenen wij een teruggang onzer kostenrekening uit dien hoofde te mogen verwachten." Tegen de processies In Utrecht, Den Haag, Groningen en Amsterdam hebben zeer druk be zochte protestdiensten der protestanten plaats gehad tegen de grondwetsher ziening, waarbij processies toelaatbaar zullen worden gesteld. Te Den Haag werd een motie aan genomen door de Ned. Herv. Gem. waarin o.ra. wordt opgemerkt, dat bedoeld voorstel is een verloochening van het Chr.-Hist., d. i. Protestansch karakter der natie en het gansche protestaAtsche volk wordt opgeroepen tot een krachtig verzet. Bed. Herv. Gemeente Bij de op Dinsdagavond gehouden stemming voor een lid van het kies college der Ned. Herv. Gem. te Hein- kenszand werd gekozen de heer J. Karelse. De dubbele moord te Spaarndam. De Haarlemsche rechtbank heeft Donderdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den 36 jarigen Dirk R.f beschuldigd van den moord op den heer Willem Melchior en doodslag op diens zuster Cornelia Melchior, gepleegd in den avond van 5 November 1910 te Spaarndam. De rechtbank heeft_ be klaagde, tegen wien het O. M, vijftien

Volksblad | 1921 | | pagina 2