Nederland. Uit den Vreemde. Worden aangezocht de beide Wethouders van Goes, benevens de Burgemeesters van Zuid- en Noord-Beveiand. Boven dien zullen meerdere sub-commissies haar medewerking tot het slagen der plannen verleenen. De „V.V.- en Middenstandsweek/' zal gehouden worden van 1623 Juli a.8. in de gebouwen en op de terreinen van de Sociëteit V.O.V. te Goes, welke voor dit doel wel geheel ter beschik king zullen komen. Goes en Omgeving zullen dus van 1623 Juli staan ia het teeken van Vreemdelingenverkaer en Middenstand. Het is de bedoeling, in de schouw burgzaal van de Sociëteit te organiseeren een Fancy-Fair, welke meer bepaald onder leiding zal staan van V.V. In de overige zalen der Sociëteit en in eventueele hulpgebouwen zal den Mid denstanders van Goes en Omgeving gelegenheid worden geboden, de voor naamste artikelen, die door hen worden verkocht, ten toon te stelleD, terwijl ook Fabrikanten en Groothandelaren, die niet rechtstreeks aan particulieren ver> koopen, gaarne gelegenheid zal gegeven worden hun waren te propageeren. Onnoodig te zeggen, dat het geheel zoo zal ingericht worden, dat het een genot zal zijn van 1628 Juli in de gebouwen of in den tuin der Sociëteit V.O.V. te verkeeren. Een speciale Commissie heeft de zorg op zich ge nomen voor de noodige attracties, waarvan uit den aard der zaak het muzikale gedeelte niet zal worden ver onachtzaamd. Ter bereiking van bovenstaande, roept de commissie van uitvoering de medewerking in van alle Middenstan ders, hierboven genoemd Midden standers laat deze zevendaagsche expositie U in de gelegenheid stellen eenerzijds om het bestaansrecht van een vrijen middenstand en vrije industrie te demon8treerea, anderzijds om te toonen, dat het veelal gehéel overbodig is, voor het koopen van welk artikel ook, elders ter markt te gaan. De commissie vertrouwt, dat meer dere Winkeliers hun Fabrikanten en Groothandelaren zullen opwekken aan deze expositie deel te nemen. De voorwaarden worden belangheb benden op aanvrage aan den Secretaris der Commissie, Stationsplein 4, Goes, toegezonden, terwijl elk der leden van de Commissie gaarne bereid is nadere inlichtipgen te verstrekken. De Commissie van Uitvoering bestaat uit de heer en P. Oosterbaan, VoorzitterS. H. Bonthuis, SecretarisT. Faberij de Jonge, Penningmeester A. Arnoldi P. Chamuleau J. J. KoeneF. G. C. Rothuizen A. M. Simons L Smit M. Veenis; L. Verwer; H. Vissers. Ontslag aanvragen. Door Mej. M. J. Dominicus is met ingang van 1 September a. s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de O.L. School voor M. U. L. O, alhier, Door den heer Dr. N. Bakker is ontslag gevraagd als plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht voor de werklieden alhier. Naar het //Volk" meldt heeft de minister van arbeid aan de gemeente besturen een circulaire gericht, waarin hij meldt dat na 4 Juni de steunre geling voor werkloozen met, plrn. 10 pet. verlaagd zal worden. Economisch-Statistische berichten zijn blijkens een artikel van den heer O A. Verrijn Stuart, ontdaan over den voorloopigen uitslag der volks telling, in het bijzonder over het per cent van den bevolkingsaanwas. Die aanwas van 1.42 percent komt niet alleen op dit oogenblik van na-oor logscrisis ongewenscht, maar zij is op den duur onhoudbaar, volgens het- blad. Ze beteekent toch een verdubbe ling van de bevolking in 49.16 jaar, indien zij regelmatig doorgaat. Over een eeuw zou ons land op die manier 27.5 millioen menschen en over twee eeuwen 110 millioen zielen moeten onderhouden en huisvesten, hetgeen onmogelijk is. De schrijver ziet dan ook maar twee uitwegen vermeerderde sterfte of verminderde geboorte. Den eersten weg zal niemand, meent het blad, begeerlijk willen noemen, zoodat daling van het geboortecijfer de oplossing zal moeten brengen van het benauwend probleem, hetwelk in de cijfers der volkstelling besloten ligt. De auteur is verder nog getroffen door de verdere daling van het over schot aan vrouwen. Per 1000 mannen in 1909 nog 1021 vrouwen, in 1920 nog maar 1014. Aangezien de geslachts verhouding der geborenen juist omge keerd is (5 percent meer jongens) bewijst dat, dat de vrouw betere levenskansen heeft en dat de deel neming der sexen aan de immigratie beweging ongelijk is. Verder dient het begrip //zwakke geslacht" te verdwijnen. Nagenoeg op alle leeftijden blijkt het vrouwelijk geslacht meer weerstands vermogen te bezitten dan het manne lijk, waarbij merkwaardig is, dat de daling der sterfte meer aan de man nen dan aan de vrouwen is ten goede gekomen. Het vrouwenoverschot zou dan ook toegenomen zijn, ware het niet, dat de zooveel aanzienlijke daling van de vrouwensterfte dit had belet. Zangersfeest. Z Exc. de Commissaris der Koningin van Zeeland heeft het beschermheer schap van het te houden Zangconcours te Goes op 20 Juli aanvaard. Verder nemen in het eere comité zitting de burgemeester van Goes, eere-voorzitter de burgemeesters van Borssele, Krab- bendijke, Kloetinge, Kapelle, Kortgene, Burgh, Terneuzen, Sluiskil en 's Heer Abtskerke en de heeren D. D. van den Bout, Mr. J. H. M. Stieger, J. W. Vienings te Goes, A. van der Have te Kapelle en H. G. Fermin van 's Heer Hendrikskinderen te Kloetinge. Te Amsterdam is Zondag door de soc. democraten en de moderne vak beweging een groote betooging gehou den tegen de reactie, waaraan door ruim 40000 personen werd deelgenomen Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd o.m. door mr. P. J. Troelstra, die zeide dat ten aanzien van den achturendag de arbeiders den toestand nog eens on Ier de oogen zullen moeten ziende toenemende werkloosheid maakt het twijfelachtig of den achturendag behouden zal kun nen blijven. Wat loonsverlaging betreft zeide spr. dat, als de ondernemers millioenen winst maakten, de arbeiders zich deze niet zoudeu getroosten. Natuurlijk moet de arbeider zich iets aantrekken van den stand van het bedrijf, maar dan moet de arbeider ook medezeggingschap in het bedrijf krijgen. Overigens meende spr. dat niet in inkrimping, maar in uitbreiding van de eischen der arbeidersklasse de toe komst der maatschappij ligt. De onderwijzers en de ambtenaren moeten hun teleurstelling wreken aan het kapitalisme en aan de regeerings- meederheid. Niet in pogiugen om nieuwe krachten aan het onderwijs te onthouden ligt de verlossing, maar in de versterking van de macht der s d.a.p. in het parlement. Verkiezingsmuziek 1 Tarara bumdejél, dit laatste gedeelte. B. en W. stelden voor het verzoek af te wijzen, omdat men bij inwil liging veel meer verzoeken van dien aard zou krijgen en de kosten voor de gemeente veel te zwaar zouden worden. In de vergadering werd tevens medegedeeld, dat de betrokken vader lang niet on- of minvermogend is, er zelf paard en rijtuig op nahoudt, terwijl hij aanbood van de kosten in het winter halfjaar begroot op ongeveer f 500 f 10 te betalen. Bovendien oordeelden B. en W. dat het wenschelijk is deze quaestie in hoogste instantie te laten uitmaken, opdat men wete, waaraan men zich te houden heeft. Zooals gezegd werd het verzoek afgewezen, de vader zal wel in hooger beroep gaan en dan krijgen we een uitspraak van den Kroon. Toch was hij met zijn koop nog tevreden en stuurde den wagen naar een schilder om hem eens flink te laten opknappen. Het voertuig stond nog in de werkplaats, toen er bij den boer 9 mannen in een auto voorreden. Twee van hen zeiden, dat de wagen bun ontstolen was en de derde, die zich wijzende op een penning, voor beambte der justitie uit Berlijn uitgaf, bevestigde dit en eischte in naam der wet teruggave van den wagen. De boer vond dat zeer onprettig. Hij bood aan, den wagen te laten afschilderen, en hem dan zelf ter beschikking te stellen. Na eenig aar zelen ging de justitie beambte er op in maar wist den boer te bewegen, hem op slag 10,000 mark als waarborg te betalen, dat de wagen niet opnieuw zou verdonkeremaand worden. Daarvan werd een fatsoenlijk proces verbaal opgemaakt. Toen de wagen klaar was, gaf de bezitter bericht bij de politie, dat hij kon afgehaald worden. De politie evenwel was op het spoor gekomen van den werkelijken eigenaar. Deze nu was het, die zijn eigendom kwam afhalen en zijn wagen in heel wat betere conditie vond, dan toen hij hem ontstolen werd. De lichtgeloovige boer is nu den jachtwagen kwijt, met de koopsom de 500 mark toeslag en de 10.000 mark- garantie. Het zal hem weinig troost geven, dat de politie drie der schavuiten onschadelijk gemaakt heeft. De „beamb te der justitie" geniet nog van zijn vrijheid. Het T. v. G. ontleent de volgende mededeeling aan een Duitsch genees kundig tijdschrift Voor 15 dollars per jaar kan men in Amerika zijn leven laten verlengen, als men nl. toetreedt tot een vereeni- ging, welke door de vroegeren presi dent Taft is opgericht, en over de hulp van 500 artsen en 100 andere geleerden beschikt. |Deze vereeniging is eigenlijk een organisatie van levens verzekeringsmaatschappijen, welke op deze wijze iaeenen, voordeeliger zaken te kunnen doen. Wie zijn 15 dollars heeft betaald, wordt eerst nauwkeurig onderzocht en er wordt een uitvoerige geschiedenis van zijn lichaam opgesteld. Niets wordt den gekeurde verzwegen, als er iets aan hem mankeert, en nu kan men naar zijn eigen dokter gaan om goeden raad. Om de drie maanden woidt het onderzoek her haald, en de uitkomst met die van een vorige vergeleken. Zoo weet het voorwerp van al die zorg, of hij vóór- of achteruit gaat. Dreigt een epidemie of zweeft een hittegolf over de stad, dan vindt het lid in zijn eerste post raadgevingen omtrent zijn levensger- drag. leder krijgt een cijfer, dat zijn mate van gezondheid weergeeft. Een veertiger heeft nog maar de helft van het weerstandsvermogen van den jonge ling van 20 jaren. Men heeft berekend (nu volgens eenige Amerikaansche ge tallen, waarvoor Ref. niet borg kan staanb dat in de Vereenigde Staten jaarlijks 600,000 menschen sterven aan ziekten, die hadden kunnen wor den vermeden dat de schade, hierdoor veroorzaakt, meer dan 15 milliard dollars bedraagt, en dat de mensch door de raadgevingen van het instituut te volgen, gemiddeld 15 jaar ouder zou kunnen worden. Het lichaamsge- wicht is van groot belangvooral menschen boven de 30 moeten niet te zwaar worden. Is een vijftiger 10 pond zwaarder dan het gemiddelde, dan kost hem dit 6 pCt. van zijn voor uitzichten op een lang leven, maar is bij 30 pond te zwaar, dan houdt hij nog maar 79 pCt. dezer vooruitzichten over. De Klu Klux Klan-organisatie in de Ver. Staten duikt weer op. Deze vereeniging, die in 1865 werd opgericht als een jongelui's club, werd spoedig een geheime organisatie van de blanken voor zelfbescherming tegen de negers. In het begin van dit jaar werd zij gereorganiseeid in de Georgië, Texas en andere districten der Ver. Staten, naar men zeide, om het „Ame rikanisme" te besckermen. De naam Verlaging steunverleening Te sterke toeneming der bevolking. Door een granaat gedood. Bij een theorieles voor leerlingen van de school voor verlofsofficieren is op de Kemperheide bij Arnhem eenwerp- granaat afgegaan, waardoor de sergeant De P., uit Leeuwarden, doodelijk in den buik werd gewond. Hij overleed kort na aankomst in het St. Elisabeth- gasthuis. De moord te Vlissingen in 1919. De, verdacht van moord te Vlissingen gepleegd op 31 Augustus 1919 op een jong meisje, aangehouden B,, bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Middelburg. Het staat vast, dat hij het meisje, dat denzelfden avond ook door hem werd gestoken, vroeger reeds kende. Zij houdt vol, dat hij haar aanrander is geweest de aangehoudene blijft dit echter ontkern nen. Moordaanslag. Dezer Jagen is tusschen Ede en de Ginkel een moord aanslag gepleegd op dr. Weyer, die aldaar per fiets passeerde. Dr. W. werd door een individu, dat pas Woensdag uit de gevangenis ontslagen was, vijf hevig bloedende wonden toe gebracht. De dader is aangehouden op aanwijzingen van het slachtoffer. Verkiezings-muziek. De dure leerling. De Raad dei- gemeente Opsterland heeft afwijzend beschikt op het verzoek van een vader te Bakkeveen (Fr.) die op grond der nieuwe wet op het L.O. van de gemeente vraagt, zijne kinderen, die de school voor Gereformeerd onderwijs te Wynjeterp bezoeken, in een gesloten rijtuig van en naar die school te doen vervoeren a'stand 7 K.M. B. en W. adviseerden eerst de kinderen voor rekening der gemeente per rijtuig tot op 4 K.M. (waarvan de wet spreekt) afstand van de school te doen. vervoeren. De verlakte jachtwagen en de verlakte boerDe Vorwarts geeft het verhaal van een handigen oplich terstruc. In de buurt van Nauen nam een landeigenaar onlangs van een Berlijner een jachtwagen over tegen een matig prijsje. Een paar dagen later meldde zich iemand bij hem aan, die zich als de vroegere eigenaar van den wagen aandiende en zijn beklag deed, dat zijn zaakgelastigde den wagen toch wel wat te billijk verkocht had. De boer kon daar iets voor voelen en betaalde nog 500 mark bij. Verlenging van het leven. Klu Klux Klan.

Volksblad | 1921 | | pagina 2