No. 35 Zaterdag 30 April 1921 44® Jaargang WEDERZIEN FEUILLETON. Stadsnieuws, Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUf te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- eu Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ea de daarcp betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1,— Waf nu "Woensdag van deze week zijn te Amsterdam gemeeenteraadsver- kiezingen gehouden, die noodig waren, omdat die stad met eenige omliggende gemeenten is uitge breid. Op het oogenblik, dat we dit schrijven, is de uitslag der stemming nog niet bekend, wat niet verwonderen kan, als men bedenkt, dat er in Groot-Amster dam 334 stembureaux zyn en dat na de telling der verschillende stemmen wegens de evenredige vertegenwoordiging nog een vrij langdurige berekening moet volgen, wie de gekozenen zyn. Men acht deze Amsterdamsche verkiezing van belaDg voor het geheele land, omdat men meent, daarin eenige aanwijzingen te zul len vinden omtrent enkele punten, die een algemeen karakter hebben. Zoo is hier in deze groote gemeente voor het eerst door vrouwen mee- gestemd. En het zal ongetwijfeld waarde hebben ook buiten Amster- terdam, te zien, hoe zulk een groot aantal vrouwen, als nu te dier plaatse tot de stembus zijn toege laten, hun stem hebben uitgebracht. En in de tweede plaats is men niet alleen in de hoofdstad, doch ook daarbuiten zeer benieuwd, te vernemen, of het socialisme, dat in die stad zulk een groote macht had en zich zoo buitensporig deed gelden, die macht zal hebben be houden, dan wel een deel ervan zal hebben ingeboet. Vroeger zou dat met een vrij groote waarschijn lijkheid voorspeld hebben kunnen worden. Maar nu, met zooveel door ANNIE FOORE. XIV „Niet waar, Anne, we wisten dat hy vroeg of laat zou worden overgeplaatst't Is wel heel plotseling, dat val niet te ontken nen „Komaan, Batavia en Soerabaia liggen niet ver van elkaar." „Arm kind, moeder zal je den wachtenstyd wel doorhelpen." „En vader is er ook nog, liefje Aldus op bewogen toon de oude- lui Bloem. Het meisje antwoordt niet. Ze houdt den blik gericht op den weg, zoo vroolyk in zijn gouden bad van ochtend zonneschijn, op het open rijtuig dat voortrolt langs dien weg, op den geliefde, daarin overeind gerezen, haar zijn afscheidsgroet nieuwe kiezers, de vrouwen, erby, kon niemand zich aan een voor spelling wagen, tenminste men durfde dat niet. Wy voor ons waren en zijn nog van meening, dat de rechterzijde door de vrouwen, stemmen het meest zal vooruit gaan, en dat aan de linkerzijde bij de socialisten de zwaarste slagen zullen vallen. Die meening steunt op onze kennis misschien een min of meer onjuiste kennis van menschen en toestanden. Da meeste vrouwen toch wenschen orde, rust, kalmte. Wat ze hebben, willen ze niet kwyt raken. Ze stellen prijs op maatschappelijken vooruitgang, maar een vooruitgang, langs bedaarden weg, niet met schokken, niet door gewaagde stap pen, niet op revolutionaire, gewel- dadige wijze. Een groot gedeelte van haar hangt van huis uit de politiek der rechterzijde aan. Een ander deel, dat zich aan politieke richtlijnen weinig gelegen laat liggen, meende vroeger misschien, dat haar wen schen en idealen het best door het socialisme vervuld'zouden worden. Doch nu zij hierin teleurgesteld zijn, zullen niet weinigen van haar bij de rechterzijde heul zoeken. Bij gemeenteraadsverkiezingen te Maastricht en te Leiden is dit reeds uitgekomen, en te Amsterdam wachten wij iets dergelijks. Enkele, dagen vroeger heeft ook België algemeen verkiezingen voor de gemeenteraden gehad, waarvan de uitslag nog evenmin geheel bekend is. Maar zooveel weet men toch al, (fat de Katholieken er het meeste voordeel hebben behaald, by na geheel ten koste van de toewuivend, de slanke gestalte tot haar gekeerd, het schoone hoofd gekroond met een aureool van kleu rige stralen. Eindelijk, als het op dien weg met zijn morgenglanzen nacht is geworden voor haar, keert ze zich om. „Vader, u behoeft het u zoo niet aan te trekken om my 't is zoo erg niethonderde geëngageerde meisjes moeten hetzelfde doorstaan., wezenlijk, 'tis zoo erg niet." Toch, dat arme strakke gezichtje, die brandende oogen, die kramp achtig saamgeklemde handen, ze zijn in lijnrechte tegenspraak met haar bewering. „Ik wou dat ze een deuntje huilde," denkt de heer Bloem. Hy trekt haar naast zich op den divan, drukt de ijskoude handjes in de zijnen en begint te spreken over de toekomst, de toekomst met Leo. „De toekomst met Leo.., O, dat is nog zoo ver wegLaten we daar nog niet over praten... ik wil aan u denken, voor u leven... U noemt me altijd uw moedig meisje... ik moet nu eens toonen hoe moe socialisten, die op vele plaatsen, vooral in 4e groote steden, leelyk achteruit zijn gegaan. Dit laatste is vooral merkwaardig, omdat het socialisme juist in de groote steden het sterkst pleegt te zijn. Een andere merkwaardigheid is deze: de liberalen, die in België nog heel wat te zeggen hadden, waren zeer bevreesd, dat de gemeenteraadsverkiezingen van 1.1. Zondag hun noodlottig zouden worden, omdat ook daar de vrou wen voor het eerst aan de stem ming deelnamen en de liberalen niet veel goeds van haar verwach ten. Naar het schijnt, is deze politieke party er echter zonder noemenswaardig verlies afgekomen in elk geval toont de liberale pers zich zeer verheugd over den uitslag. In de grootste twee steden van België, namelijk Brussel en Ant werpen, is de toestand nu zoo, dat geen enkele partij er een meerder heid heeft. Wel hebben de katho lieken er enkele zetels meer dan do liberalen en de socialisten, elk afzonderlijk, maar eerstgenoemden alleen kunnen er toch niet regeeren als de anderen geen steun geven En nu komt de groote vraag aan de orde, die misschien ook voor Amsterdam en later voor heel Nederland zal gelden hoe zal dan nu in het vervolg België geregeerd worden? De zuivere, streng door gevoerde partij beginselen vinden er tenminste nu nog in de gemeenteraden geen voldoenden voedingsbodem. Het gezag zal onder twee of drie groote partijen ver deeld moeten worden, waarbij dan elk een deel harer beginselen tijdelijk zal moeten opbergen, En dig ik ben." „Ik wou dat» zy een deuntje huilde," denkt de vader weer. Daar komt Doortje naar binnen stuiven, rood als een pioenroos, met oogen, dik gezwollen van het schreien. „Och, groote grut! Is me dat een hartkloppingDirk, ik voel het nu pas, Ik voel het aan mijn be nauwdheid Ik hield dol van den jongen, ik hield van hem of het myn eigen zoon was," en ze valt buiten adem neer op den divan. Dit is het tooverwoord dat de sluizen opent voor Anna's lang be dwongen tranenstroomeen zachte gloed verspreidt zich over haar bleek gezichtje, een teedere glimlach opent de vast opeen geklemde lip1 pen en ze valt snikkend in moe ders armen Als het mogelijk is, dat er op aarde volmaakt geluk gevonden wordten somwylen kunnen we het wel eens voor korten tijd ge- looven, Goddankals het mo gelijk is, dan smaakten de heer en mevrouw Bloem het in het jaar, terwyl men van alle kanten wat zal moeten toegeven, om tot over eenstemming te komen, zal er een tijd van „zaken doen" aanbreken. Dat zal waarschijnlijk een heel nuttigen kant hebben. Immers ook in België zoowel als bij ons, is al veel te veel tijd zoek gemaakt met ellenlange debatten over politiek. Daarbij bleven de „zaken" menig maal rusten, wat dan nu denkelijk wel anders zal worden. Bovendien zullen de partijen, omdat ze meer dan vroeger met elkaar en minder tegen elkaar moeten regeeren, misschien wat minder afkeer en wat meer waardeering gaan toonen. En al is het nu onmogelijk en ongewenscht, dat levensbeginselen en de daaruit noodzakelijk voort- vloeienden strijd voor altijd zouden begraven worden, de politieke beginselen en de politieke strijd kunnen genoeglijk een poosje rust«n Het is ook mogelijk, dat de meer vooruitstrevenden der drie groote partyen zich vereenigen tegen de meer behoudenden, zoodat dan twee groote groepen ontstaan. Ook in dat geval kunnen de j?ar^'beginselen niet in hun geheel worden doorgevoerd. Doch dan bestaat een ander gevaar: dat de wagen van Staat weer te wild gaat loopen, waarvan we by ons in het ministerie van arbeid een afschrikwekkend voorbeeld hebben. Regent Gasthuis. Door den heer Mr. H. C. J. Zaaijer is eervol ontslag aangevraagd als regent van het Gasthuis alhier. dat op Leo's vertrek volgde. Ze leefden voort, eenvoudig en bescheiden, zoo als het met hun aard en opvoeding overeenkwam ze bleven door hun veranderde omstandigheden ver van die wereld, waarin ze zich altijd zoo vreemd hadden gevoeld, en ze waren in het volle bezit van hun kind. Zeven jaren hadden ze haar ge mist; nooit zoozéér gemist, als toen ze meenden haar te hebben weergevonden en ervaren moesten, hoe ze met eiken dag van hen vervreemdde, hoe ze uit de armen, die te vergeefs beproefden haar te omstrengelen, zich losmaakte om zich te keeren naar vreemden. Maar nu, nu waren ze allen weg de werold die haar had gelokt en gevleid de aanstaande ouders wier gezelschap ze een oogenblik had kunnen verkiezen boven vader en moederde vriendin, aan wie ze het vertrouwen schonk, waar moe der te vergeefs om smeektede geliefde, wien ze aanhing met ziel en zinnen. Wordt vervolgd.) X>

Volksblad | 1921 | | pagina 1