Stadsnieuws. Uit den Yreemde. anders dan voor gebruik ter plaatse, te verkoopen op de uren, waarop de winkels volgens de bepalingen der wet, of krachtens een op deze wet steunende verordening, moeien gesloten zijn". In een der artikelen komt de be paling voor Wanneer ten minste één derde van het aantal tot een of meer groepen van bedrijven behoorende winkeliers aan het gemeentebestuur het verlangen kenbaar maakt, om het sluitingsuur vroeger dan het in de wet genoemde uur te bepalen, zal het gemeentebe stuur verplicht zijn om binnen twee maanden een stemming uit te schrijven onder de betrokken winkeliers. Een vlootfonds? Naar het Vad. meldt, worden er pogingen in het werk gesteld, om een nationaal vlootfonds te vormen. Men wil f 200,000,000 bijeenbrengen en deze besteden voor den aanbouw van 2 slagschepen en 6 kruisers voor de verdediging van Indië en verder eenig klein materiaal. Naar men het blad verder meedeelde, staat de indertijd met eenige verbazing vernomen zending van kolonel Gooszen naar Indië hoogstwaarschijnlijk mede in verband met dit plan. Vao kinderen die niet eten I In Bergopwaartse schrijft de heer A. D. De Leeuw uit Schiedam, over de verkeerde manier die sommige ouders in praktijk brengen om kin» deren, die geen eetlust tooneo, tot eten te brengen. Onze voedselopneming, aldus de heer De Leeuw, of liever de lust tot eten hangt samen met onzen geestestoestand. Versterkt kunnen we dit zien in de krankzinnigen gestichten. De maniak eet veel, de melanchonicus is bij wijlen niet tot eten te bewegen. Menschen met een prettig humeur, zijn goede eters. Iedereen kent die ronde individuen die altijd lachen en prat gaan op hun dik buikje. Een prettige omgeving, een nor male geestesgesteldheid is dus voor waarde voor eetlust niet alleen doch ook voor goede spijsverte ring. Een kind, dat gewend is aan ta fel beknord te worden, komt met een onaangename voorstelling aan tafel en die voorstelling werkt rem mend op den eetlust niet alleen, doch ook op de spijsvertering. Wie als geneesheer daar nu han delend moet optreden, weet, dat hij niet de kinderen, doch de ouders te behandelen heeft, en willen de ou ders er naar luisteren want dit kost moeite dan is de narigheid spoedig verholpen. Ten eerste moet men de ouders van hun dwaling overtuigen en niets is moeilijker dan dat. De meeste menschen gelooven niet dat ze kunnen dwalen. Ik be gin dan met te zeggen dat ze voer- loopig geen woord meer tegen hun kind mogen zeggen. Onder den maaltijd moeten zij niet naar het kind omzien en niet kijken naar het bord van het kind. Absolute onverschilligheid is hier eisch. De eerste dagen blijft de zaak zooais het was, doch langzamerhand begint het kind te vragen en dan geve men acht dat men juist zoo veel geeft als 't kind vraagt en ni%t meer. Is men nu zoover gekomen dat het kind mee gaat eten, dan geve men het kind altijd heel weinig. Dan maakt 't zijn bord leeg en dan moeten de ouders hun blijde ver wondering er over te kennen geven. Vooral niet uitbundig praten en dan hebt ge kaas dat 't kind nog meer vraagt. Kinderen vinden bewondering mits met mate heel leuk. En zoo wordt 't pleit gewonnen. Centrale Commissie. Uitzending Ned. Kinderen naar Buiten. Wij ontvingen het verslag der Han delingen van bovengenoemde commissie over het jaar 1920. Hieruit blijkt dat tot inspectrice voor het toezicht op de tijdelijk op het platteland gehuisveste stadskinderen werd aangesteld Mej. A. Verkoren. In het afgeloopen jaar werden uit gezonden. Naar gezinnen 352 jongens en 1302 meisjes, totaal 1654 kinderen en naar Koloniehuizen 469 jongens en 243 meisjes 't totaal 712 kinderen. In geheel zijn dus uitgezonden 2366 kinderen. Behoudens enkele uitzonderingen was als reden voor de uitzending op gegeven 1870 algemeene lichaams zwakte, 209 bloedarmoede, Praetuber- culose 145. Bij de kinderen die naar gezinnen werden uitgezonden bedroeg de groot ste gewichtstoename 9 K.G. in 13 weken bij die, welke naar kolonie huizen werden uitgezonden 6| K.G. na zes weken. De kosten der gezinsverpleging be droegen per kind en per dag in 1920 fl.10, in 1919 f 0.97. De kosten voor verblijf in het kin derkamp Didam bedroegen per dag en per kind f 1,99 voor de overige kolo nie-huizen f 2,65. Op Noord- en Zuid-Beveland vin den we de volgenden plaatselijke comité's Goes: Ds. P. J. Steinzvoor zitter, mr. J. H. M. Stieger secretaris. Kruiningen Dr. P. D. Kolff van Oosterwijk, voorzitter, W. J. Hoenkamp secretaris, H. J. G. Schoonebeek, pen ningmeester. Correspondenten zijn te Borssele H. de Priester, te Driewegen en Ovezand H. Tolman, te Kortgene, J. P. Lijsen en te Wemeldinge zuster Groeneboer. Schoorsteen omgevallen. Zater dagmiddag vier uur zou me» te Leeu warden een 37 M. langen schoorsteen bij een fabriek aan den Sneekertrekweg met dynamiet, in drie stukken, naar beneden laten komen. Een uurtje tevoren is echter de lange pijp door een onver klaarbare omstandigheid omgevallen en terecht gekomen op een spoor-veewagen de rails van het spooremplacement en op vele telefoondraden van het inter lokale verkeer, ten gevolge waarvan deze spoorwagen aan splinters werd geslagen, een andere wagen uit de rails gelicht en het telefoonverkeer van Leeuwarden met de provincie, en met Zwolle, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam gestoord werd. Ongeluk, Zaterdagmiddag klom een driejarig jongetje de N. in een onbewaakt oogenblik op een der wielea van een wagen van de gemeentereiniging op de Groote Markt. Toen de voerman W.. die het kind niet bemerkt had, daarop het paard aanzette kwam het kind onder de wagen en werd aan het handje ernstig verwond terwijl het aan het hoofd eenige ontvellingen opliep. Bij den heer La Porte binnengedragen, legde dr. Smit het eerste verband, waarna het kind naar het ziekenhuis is overgebracht. Te voren was een groepje kinderen herhaaldelijk gemaand niet op de kar te klimmen. Het kleintje is waar schijnlijk het slachtoffer van het ge vaarlijk spelletje der ouderen. Moge dit een waarschuwing zijn. Brandje. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur brak een brandje uit aan de water gasinstallatie van de gemeente-gasfabriek Vermoedelijk, doordat vonken uit den schoorsteen op het dak vielen, vatte het houten beschot onder de pannen vuur. Met eigen middelen en met een slang op de waterleiding was het brandje spoedig gebluscht. In het dak is een gat gebrand, terwijl een gedeelte van het beschot is ver koold. Verzekering dekt de schade. Op het terrein troffen we o.m. aan burgemeester Hajenius, die zich terstond na de opening der schilderijen-tentoon- 'stelling derwaarts had begeven, den heer S. H. Bonthuis, directeur van het gemeente-gasbedrijf, den heer A. P. R. van Opdorp, brandmeester generaal en Commissaris E. C. Wierts van Coehoorn. Botsing. Bij het uitwijken voor een wagen reed Zaterdagmiddag de vrachtauto van den heer G. uit Middelburg tegen den lantaarnpaal tegenover hotel „Zoutkeet". De vrachtauto reed „ijskoud" door en is blijkbaar van stevige constructie. Wijkverpleging. Met hartelijke» dank ontving de Wijkzuster voor verleende hulp, de volgende giften f 20,f 10,en f 2,50. Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besluit van 18 dezer is te rekenen van 1 Januari j.l. benoemd tot hoofdingenieur van den Rijkswater staat, de ingenieur G. Redeker. Tragisch. Een tragische familie* geschiedenis heeft zich in 't plaatsje Zrumbast afgespeeld. Een molenaars vrouw, wier man eenigen tijd geleden gestorven was, vreesde, dat zij den molen zou moeten verlaten. Uit ver twijfeling heeft de moeder nu zich zelf en haar vijf kinderen gedood, drie meisjes en twee jongens van 5 tot 13 jaren oud. De meisjes had zij opge hangen, terwijl zij de jongens met een scheermes den hals had afgesneden. Tenslotte heeft zij zich zelf doodge schoten. Geen. naam meer. Voor de re- volutionnaire rechtbank „Burger, hoe is uw naam F" „Marquis de Saïnt-Cyr „Wij hebben geen markiezen meer." „Saïnt Cyr dan „Wij hebben geen heiligen meer". „Cyr dan „Er bestaan geen sire's meer." „Dan heb ik heelemaal geen naam meer." Parvenus Op de galavoorstelling van de Bel gische Dagbladpers in den Muntschouw burg te Brussel, eenige dagen geleden, waar o. a. ook de koning, de koningin en de verschillende ministers tegenwoor dig waren, was het meest opvallende toilet, dat van mevrouw Vandervelde, de vrouw van den sociaal-democrati- schen minister die een purperen mantel droeg, bezaaid met gouden bijen. De koningin was veel eenvoudiger gekleed. Mevrouw Destrée, eveneens de vrouw van een sociaal-democratischen minis ter, droeg een witcachemiren japon. Mevrouw Vandervelde is een Engelsehe. Een geschiedenis uit een krankzinnigengesticht. De Warschausche correspondent van de Daily Express seint aan zijn blad de volgende griezelige geschiede nis In een .krankzinnigengesticht te Wilna overleed een der verpleegden en de kist met het lijk werd in de kapel van het gesticht gebracht. Een andere krankzinnige, die het lichaam van zijn kameraad had zien wegdragen, sloop de kapel binnen, nam het lijk uit de kist en verborg het in een kast, waar verschillende benoodigdheden voor den kerkelijken dienst werden bewaard. Daarna ging hij zelf in de kist liggen, trok het lijkkleed over zich heeD en viel in slaap. Enkele uren later kwam een priester om den lijkdienst te hou den. Toen deze was afgeloopen, namen de dragers de kist op om ze voor de begrafenis in den lijkwagen te brengen. Door de beweging werd de slaper wakker, die zeer verschrikte, uit de kist sprong, een der dragers een slag op het hoofd gaf en wegrende den drager zakte in elkaar en stierf van schrik, terwijl de priesteren andere aanwezigen in een paniek de vlucht namen. Door hun kreten opmerkzaam ge maakt, verzamelde zich een groote menigte voor de kapel. Een paar per sonen waren zoo dapper, dat zij naar binnen durfden gaan om te zien, wat er eigenlijk gebeurd was. Zij vonden een doodkist en een dooden man op den grond. Natuurlijk legden zij het lichaam in de kist. Toen begonnen zij te zoeken naar het lijkkleed, dat de krankzinnige in zijn vlucht meegesleept had. Eindelijk opende iemand de kast om te zien, of zich daarin soms iets bevond, waarmede men het lijk zou kunnen bedekken De daarin verbor gen doode viel er uit. Een man viel flauw van schrik en er ontstond op nieuw een paniek in de kapel, die zich door de geheele stad verbreidde. De politie werd in het geval gemoeid en er waren verscheidene uren noodig om de zaak op te helderen en de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen. Vrouwen naar de stembus. Zondag zijn in geheel België de verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden, waaraan voor de eerste maal ook de vrouwen hebben deelgenomen. Uit Brussel wordt daarover het vol gende gemeld De koningin is gaan stemmen om half elf, in het bureau der Twaalf Apostelenstraat. Zij was er in een auto naar toe gereden in gezelschap van een hofdame. H.M. werd onmiddellijk herkend en werd met eerbiedige toegenegenheid begroet. Toen de koningin het stembureau binnenkwam, wilden eenige andere kiezeressen haar voor laten gaan. In het geheel niet, antwoordde de koningin, gij waart de eersten en gaat dus voor. Toen zij haar oproepingsbrief aan den voorzitter overhandigde, riep deze Elisabeth van België. Al de leden van het stembureau stonden op en groetten de koninklijke kiezeres, die haar brief aannam, haar stem uitbracht, den brief aan den voorzitter overhandigde en het bureau groette met de woorden Tot weerziens, heeren Het gebeurde alles zoo democratisch en eenvoudig mogelijk. Een vreemd tooneel leverde het op, die groepen kloosterzusters te zien opkomen, die onder hel oog van een oudere zuster beurtelings van het bureau naar het stemhokje gingen. In de volkswijken heerschte een ongekende beweging, rijtuigen en automobielen reden af en aan en het was voor de oude vrouwen een feest, op de kussens naar de kiesbureaux te worden gebracht. Een land zonder vrouwen Sinds eeuwen bestaat er in Europa, een land, waarin geen enkel vrouwelijk wezen leeft, zelfs geen koe of kip, nl. het schiereiland Chalkidike, aan de Macedonische kust, op welks zuidelijke punt de heilige berg Athos zich verheft. Om dezen berg heen ligt de monniken-republiek Athos, met een bevolking van 5000 monniken. Dezen wonen in een reeks afzonderlijke kloosters en zijn meerendeels van

Volksblad | 1921 | | pagina 2