Stadsnieuws, Nederland. een halve eeuw geleden is erop aangedrongen, dat die voorstellingen zouden worden verboden en het is onbegrijpelijk, dat dit nog steeds niet is geschied". Hosanna. Bat maztakgêzsiichap Qoiaiiïia al hier, heeft een gift van f 500 ontvani gen, welke in dank ie aanvaard. Wij meet en in den geest van dtn lehenker te handelen door diesr naam niet te vermelden. Eervol ontslag». Aan dea agent van politie W. Ver meer ie overeen korstig ty» versoek met ingang v&ti 16 Mei i. eervol ontaiag verleend als zoodanig. Helpster Openb. Bewaarschool, Door B. en W. dezer gemeente ayn tot tydelQk helpster aan de openbare bewaarschool alhier benoemd da da* meiC. Hillebrand en P. J. Ventevogei. Gkslaagd Voor het examen van teekenaar by het kadaster slaagde teGravenhage ome stadgenoot, de heer L. Merison, thans particulier klerk ten kantore van het kadaster alhier. Vrijstelling van den Dienst. Aan H. J. Cardon is voor één jaar vrystelling van den dienst verleend wegens kostwinnerschap, Aan den beer P. Oosterbaaa is op zQn verzoek eervol ontslag veriaand als lid van het Scheidsgerecht voor de Ambtenaren en dat der werklieden alhier. reinigingsdienst. Tot werkman op proef by den gemeenteiyken reinigingsdienst alhier sfln benoemd da heeron M. Oostdyk te Goes en P. Bemyn te Wemeldinge. Bevolking Gedurende le hailt maand April 1921. Ingekomen t B. J. M. KrüUse, keilner, Grooie Markt 40. J. A. Verhey, drukker, nil Helnkenszand, Poelweg V 10. J. C. Brnggeman, schilder, u t Vlissisges, Gansepoortstraat 14. B. Nieawdorp, landboawersknecht. alt 's H. Afcts* kerke, 's H. H. kiadereadijk 3. J. Bays, boekbinder, alt Middelburg, Piccardtstraat 5. F. O. J. M. A Plab tean, koopman, alt Kapalle, Stations', weg 37. K. Kooy, boekhoudsr, nit Utrecht, Stationsweg 19. F. F. De Boomer, fotograaf, uit Kloetinge, Pat pegaaistraat 15, E« K. Areata, tim> merman, nit Kloetinge, Papegaaistraat 15, Jae. Molhoek, baker, uit Katten- dflke, Piccardtstraat 7. P. Schouwen burg, rywielhersteller, alt Ooitburf, Westsingel 47. C. Schrijver, metselaar, nit Wolphaartsdyk, Piccardtstraat 1. M. Padmos, gepeasionaesrde, alt Boü terdam, de Baflterlaan 23. A, S. J, M. van Kalmthout, aas. apothekeres, alt Gravenhage, Magdalenaatrast 11. J, H. J. Balsasrdf huishoudster, ait Amsterdam, Alb Joachimkade 1. K* Houtermac, pakhuisknecht, alt Kapelle, Bommeriwalestraat 7. Vertrokken C. Lahr. winkeljuffrouw naar Mid delburg. J. W. van Boe, huishoudster naar Heerswaarden. F. de Jonge, los werkman naar Bergen op Zoom, H. Vegter, orgelmaker naar Bedara. A. de Drea, landbouwer naar 's Heer Arendskerke. L, Traas, bakkerknecht naar Wemeldinge. A. P„ Kikke, ver- pleegiter naar Vlaardisgen. I. D. Fransen van de Putte, kassier naar '«•Gravenhage, Eigen Hulp. Donderdagavond hield de Werklie- den-vereeniging „Eigen Hulp" hare driemaandelijksche vergadering in de Soc. V.O.V. welke bezocht werd door slechts 31 leden. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat wederom zoo weinigen aan den oproep hadden gehoor gegeven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen kwartaal was ontvangen f 782,17; uitgegeven f 773,10 alzoo een batig saldo van f9,07. Het totaal der kas bedroeg op 31 Maart f 4632,216. Voor de reservekas was ontvangen f 121,06, uitgaaf f 37,16, batig saldo aldus f 83,90. In de reservekas is aanwezig een bedrag van f 620,896. Aan ziekengeld is in de afgeloopen drie maanden uitgekeerd f 582,25. Door den penningmeester werd als afgevaardigde verslag uitgebracht van de vergadering van de Z. P. B., waarna nog eenige zaken van huishoudelijketi aard werden besproken. Rijkspostspaarbank In de maand Maart werden op spaar bankboekjes, uitgegeven aan het. post kantoor Goes en zijne hulppostkantoren, ingelegd f 44260,50 en terugbetaald f 96969,491/2, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 52708,991/a. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 49. De 10e Volkstelling. Van welingelichte zijde wordt ons gemeld dat het aantal vrouwen in Goes 100 meer bedraagt dan in de voor- loopige opgave. De cijfers worden dan mannen 3792, vrouwen 4156, totaal 7948. De 100 vrouwen waren niet door onze schuld verdonkeremaand. Thans (22 April 1921) bedraagt het totaal aantal inwoners dezer gemeente reeds 8018. zondagsluiting apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer van Kalinthout voor het publiek zijn geopend. Akte-examen Lager Onderwijs. Woensdag slaagden te Middelburg voor het examen acte l.o. de dames L. Smallegange, A. Potter en A. Storm, allen te Goes. v clksiiuis vesting. Bij Kon. besluit van 1 dezer zijn aan de gemeente Goes voorschotten verleend van ten hoogste f 25.400 en van ten hoogste f 220.000 ten behoeve van de vereeniging Algemeen Belang aldaar, voor het verkrijgen van bouw terrein en den bouw van 35 arbeiders woningen. Sinfonetta. Blijkens een in dit no. voorkomende advertentie, zal Woensdag a.s. het Salon orkest „Sinfonetta", dir. de heer H. W. C. van Ettinger, zijn derde concert geven op het „Slot Oostende". Het programma vermeldt verschei dene fraaie nummers, o.c, ouverture Zaubeiflóte, MozartSymphouie no. 1, Beethoven een herhaling, op verzoek, van de onvoltooide Symphonie* van Schubert, waarbij thans ook het Andante zal worden uitgevoerd, dat de vorige maal achterwege bleefvoorts de oud- Hollandsche Boerendansen van W. P. Siep en de Hongaarsche Dansen no. 5 eu 6 van Brahms. Den muziekliefhebbers wacht Woens dag weer een genotvolle avond, en zij zullen er zeker voor zorgen present te zijn. De Zomertijd. Door den heer Braat is aan den minisfer van binnenlandsche zaken gevraagd lo. Is de minister bereid om, met het oog op de bezwaren van land- en tuinbouw, den zomertijd zoover mogelijk in te krimpen 2o. Is de minister bereid om te bevorderen dat plaatselijke autoriteiten de publieke klokken op zonnetijd kun nen doen loopen De Landarbeiderswet, Door het Tweede Kamerlid den heer Bomans is aan de ministers van arbeid en landbouw gevraagd of zij bereid zijn om aan landarbeiders, die in verband met de verkrijging van een plaatsje een rijksvoorschot ontvangen ingevolge de Landarbeiderswet, tevens een bouwpremie toe te kennen krach tens het Koninklijk besluit van 8 November 1920, no. 29. De vorst voor de Zeeuivsche fruitteelt. Van het Rijkstuinbouwconsulentschap voor Zeeland vernam de M. Ct. dat de vorst van 15 op 16 April in Zee land gelukkig niet die schade heeft aangelicht, als in andere fruitcentra (de Betuwe) het geval schijnt te zijn. Hier waren de vroegbloeiende pere soorten ten deele reeds //gezet", terwijl de laatbloeiende in zooverre geleden hebben, dat enkel de bloembladrandjes zijn bevroren. Beschadigde stylen of stempels werden zelden aangetroffen. Dit laatste geldt ook voor de thans bloeiende appelsoorten, doch in min dere mate, waarbij nog komt, dat de bloemen op één plant onregelmatig bloeien. De bekende appels als ster- reinetten en bellefleuren zijn nog lang niet in bloei, terwijl de goudreinetten beginnen. Plaatselijk werd eenige hagelschade ondervonden, zoo te Krabbendijke en op Walcheren. Voorloopig ziet een en ander er nog gunstig uit, doch of later nog sohade- lijke nawerking zal optreden, is thans moeilijk te beoordeelen. Vroege aardappelen leden hier en daar belangrijk, althans zijn meerdere veldjes totaal bevroren. Het Russenpetitionnement. Door den Bond van NederlandscheBeleg- gers wordt een z.g.Russenpetitionnement georganiseerd. Het Bestuur van dien Bond wil de Regeering ervan door dringen, dat voor de gedupeerde houders van Russische fondsen ook wel eens iets mag worden gedaan. In een request aan H. M. de Koningin wordt nu de wensch uitgesproken, dat de Regeering Russische obligatiën tegen afgifte van certificaat overneemt, op welke certi ficaten bij wijze van voorschot door de Regeering een rente zal worden betaald. Middelerwijl vertrouwt de Bond, dat de Regeering niet stil zal zitten, maar dat zij in Rusland concessies of monopolies zal weten te verwerven, uit welker opbrengst de regeering tot een geregelde rentebetaling aan de certificaathouders in staat zal zijn. Naar wij vernemen, is dit Russen petitionnement reeds door vele duizen den Nederlanders geteekend. Het zal in den loop van Mei aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Ter navolging. De gemeenteraad van Hastings heeft een merkwaardig besluit genomen. Iedere inwoner der stad die zijn belastingen op tijd be taald heeft, krijgt een gratis toegangs kaart voor de uitvoeringen van het stedelijk orkest in het concertgebouw van de stad. Dat is nog eens iets anders dan een Aanmaning, een Waarschuwing en een Dwangbevel Zou ook in dit geval het spreek woord opgaan, dat men meer vliegen met honing vangt dan met azijn Communistische etiquette. Ge knipt uit een //feuilletonistische^ bij drage van „De Tribune" „Als ik de z.g. „intellectueelen zietf, dan denk ik ook altijd „Dat is van ons geld." Waarom meerdere eerbied of beleefdheid voor die „boogeren" Zijn ze beter dan wij Zijn ze oprechter van hart Edeler van ziel Geen sprake van. Alleen ze hebben meer geleerd. Dat is waar. Maar van onze centen. „Als ik een „intellectueel" zie, dan komt geen gevoel van eerbied of on derdanigheid in me op. Maar wel een gevoel van haat en opstandigheid. Ken ik dien man persoonlijk en is 't een geschikte vent, wel, dan ben ik natuur lijk beleefd, als tegen ieder ander. Maar ken ik hem niet persoonlijk, dan bei handel ik hem ook als ieder, die ik niet ken. D. w. z. ik groet hem niet, of ben niet beleefder dan tegen Jan Boezeroen. „Het gif van de onderdanige beleefd heid moet de arbeidersklasse by zich zelf en bij haar kinderen totaal uitroeien. Druk je pet bij de hooge oomes, waar je niets mee te maken hebt, een beetje vaster op^ je kop. Leer je kinderen asjeblieft niet te veel „als 't u belieft". Leer ze niet van Met je hoed in je hand, kom je door het gansche land. Maar houd ze voorTreed met fiere vrijmoedigheid iedereen tegemoet. Dan hoeft geen onzer zich in dat opzicht voor zijn klasse te schamen". Voor een dergelijke „Pet-op"etiquette nemen wij onzen hoed af. Bond van Belastingbetalers. Van bovengenoemden bond ontvingen wij een schrijven waarin het streven van dezen bond nog eens aader wordt uiteengezet. Daar liet te lang is om in zijn geheel te worden opgenomen, hebben wij het aanmerkelijk moeten bekorten. Deze Bond van Belastingbetalers, wier Statuten Koninklijk ziju goedge keurd, stelt zich ten doel, door te ijveren voor een economische huishou ding van Staat, Provincie en Gemeente, den belastingdruk voor het Neder- landsche Volk-in-zijn-geheel merk baar te verlichten. De Bond wil nu geen nieuwe poli tieke organisatie zijn, maar roept alle be lastingbetalers, onverschillig van welke politieke of godsdienstige richting het „Vereenigt U" toe. De Bond kiest dus geen stelling tegenover de ver schillende kerkelijke of vrijzinnige groepen, maar tracht op die groepen zooveel mogelijk invloed uit te oefenen, en de diverse partijleiders niet alleen te bewegen, met mooie bezuinigings woorden voor den dag te komen, maar oefent pressie op hen uit, hun belofte ook gestand te doen. De Bond bestrijdt niet alleen alle overdreven overheids bemoeiing, maar wil- tevens de bureaucratie in al haar vormen ver nietigen, wil aan het Rijk van het ambtenareudom met zijn tot systeem verheven geldvermorsing een eind maken, en wil eveneens de wille keur van den fiscus finaal afschaffen. De Bond verklaart zich verder tegenstander van gecompliceerde be lastingstelsels een Rijksinkomstenbe lasting zou in hoofdzaak voldoende zijngemeente en provincie zouden hier dan haar opcenten tot een bij Rijkswet bepaald maximum kunuen opleggen. De Bond gaat verder hij bestrijdt ieder nieuw officiëel bedrijf, en blijkt, mede ter beteugeling van de werkloos heid, voor afschaffing van de „wet op de verplichte luiheid", (de 8 uren wet) le ageeren. Secretaris is dhr. J. Schouten, Bus- sum Statenlaau 10. De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over Maart '21 f 8.8 millioen meer opgebracht dan over die maand van '20 over de eerste drie maanden was de opbrengst ruim f 8 millioen meer dan over dat tijd perk van 1920. Hertrouwen van gescheiden echtgenooten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot beperking ran het verbod van hertrouwen van gescheiden echtgenooten. Het ontwerp laat de hereeniging slechts eenmaal toe. Gehuwde men- SOHBIDSGSRBOHT AMBTSNAREN EN WERKLIEDEN,

Volksblad | 1921 | | pagina 2