No. 24 Woensdag 23 Maart 1921 44' jaargang EDERZIEN FEUILLETON. Stadsnieuws. Nederland. Dit blad verschijit Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 Ulll" te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteerea van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, siet meer dan acht regels beslaande, voor des pr$s van f 1, Maandagmiddag werden door B, en W. deier gemeente vcrpasht de ataan> plaatsen voor de a.f. kermis, alwaar mllen komen een sweefmolen, een lachtsehommcl, een vllegearoassel. een onderieeboo< tenearoasiel, een danstent, een slag* machine, een flescchentent, een sonn nabale, een koekverlotlng, een bios cope, een fotograü stent, twee paling- kramen en diverse andere koek-, suiker* en wafelkramen. De ganning van een plaats voor een stoomearoue; sel Is nog aangehouden. Ongeluk. Zaterdagmiddag waren eenige joni gens op den Dam aan het stoeien, waarb| een van hen een ander plot-, seling op den rag sprong. De Jongen, N. v. S., lakte In elkaar, en moest, daar hij niet in staat was te loopen naar iQn woning worden vervoerd. Dr. Snoek constateerde dat een been was gebroken en verleende de eerste heelkundige hulp. Bi volhing. Gedurende de le hellt der maand Maart 1921. W. de Glopper, landbouwer uit Burgh, 'sH.H.KlnderendQk 45. P. Slab' bekoom, meubelmaker uit Amsterdam, WQngaardstraat 54 C. Zweemer, rflksklerk uit Borssele, Scheldestraat 1. L. Wisse, kantoorbediende uit O. en W. Souburg, v, d. Spiegelstraat 15. H. Wolthuis, teekenaar kadaster, uit Zierikiee, Oude Singel 80. C. M Fokker, rijksveldwachter uit Ëgmood aan Zee, Scheldestraat 12. F. A, de 14 ANNIE FOORE. „Wereldsch herhaalt Anna. En dan, na een lange pauze: „Ja, dat is, geloof ik, het woord wereldsch. Dat moet het zijn, waarom ik me soms bij hen zoo vreemd voel." „Maar kindlief, is het dan wel goed...?" „Neen, wezenlijk moe, u kunt me gerust er heen laten gaan. Ze zijn altijd even lief en hartelijk. En Adrienne houdt dol veel van me." „En Leo?" Een warme blos, de glimlach, die het lief meisjesgezicht tot een engelenkopje maakt, een haastige kus en de be koorlijke verschijning is verdwenen. En vader en moeder zijn weer alleen dien avond, zooals ze tegenwoordig dikwerf alleen zijn. Ze klagen niet. O neen 1 ze ver- CouiBck, broodslijter uit Vlissitsgen, 's H. H. kiudcreudijk 21. P. A. M. Vermeulen, znivelfabrikanf uur Wocnsdreeht. G. Zaudee laud* bouwer naar Borssele. C. W. Maatje, verpleegster naar Botterdam. H, M. J. E. Winters, fotograaf naar Ant werpen. J. G. de Graauw koopman naar Venlo. J. M. P. van Dun, kan toorbediende naar 's Gravenhage. G. J. Borgman, kellner naar Hengelo. Zfl gaf haar spijt te kennen, dat sjj niet aan het leven van Hoefnagels en aan dat van haarielf een einde had kannen maken. Da vronw werd door de politie gearrettserd. Hoe onjuist de redeneering Is, dat het by het legels plakken slechts gaat om een Onderdomsrente in de toekomst van f3, per week, moge bigken uit de volgende cgfers, welke aangeven, wat reeds nn krachtens de Invaliditeitswet nitgekeerd wordt- Op 1 Maart 1921 werd in het gei bied van den Baad van Arbeid te Goes reeds door 1797 personen Ouden domtrente genoten tot een gesaman* tellen elkaar, dat ze het heel natuurlijk vinden. Ze zijn al oud, niet waar En zoo'n jong ding verlangt naar wat vroolijkheid..,. Daarenboven, Adrienne is niet de eenige trekpleister,... ha, ha, ze hebben hun oogen ook niet in den zak Toch, als het naar achten loopt, luisteren ze of er niet een wagen het erf komt oprijden, of ze misschien er aan gedacht mocht hebben, dat het eten vader en moeder zooveel beter smaakt, wanneer zij mede aanzit Maar ze wachten vergeefs. Want hun kind vindt bij vreemden al dat gene, wat ze bij haar orders mist. 't Is waar, het diner is niet zoo overvloedig als thuis maar hoe smaak vol is de tafel gearrangeerd, hoe goed geregeld is het eenvoudig menu. En dan het gesprek, dat hst eten kruidt Hier is het niet een uren lang bab belen over nietigheden, een los daar heen werpen van gezegden, die onbeteekenend als ze zijn evengoed verzwegen konden worden een reeks van telkens terugkeerende flauwe grap pen, gevolgd door onmatig lachen maar een gesprek dat te denken geeft, een genoeglijke afwisseling van ernst igk bedrag: van f271378, psr jaar. (Op dat tijdstip waren in het gebied Goes bovendien nog 2499 personen, die krachtens art. 28 der Ouderdomst wet, dat is de wet regelende da Vrijwillige Onderdon» verzekering, f377349, 's jaars aan nitkeeringen ontvangen.) Wat den stand der Weduwmrenten betreft zfa de volgende cijfers van belang: Totaal 313 rentetrekkers tot een bedrag van f56315,22 per jaar; in het gebied Goes 5 rentetrekkers tot een bedrag van f 936, 's jaars. Bovendien werd in totaal 401 ge vallen kostelooie geneetkundige behan deling of verpleging toegestaan en in 215 gevallen opneming ter observatie, niet of nog niet door behandeling gevolgd. Heeren geneesheeren kannen hier met geringe moeite mooi werk doen. Dit alies wordt reeds nn genoten krachtens de Verzekeringswetten. Wg spreken nn niet eens over da Onderdoms- en Invaliditeitsrenten tot f6, per weak en hooger die in de toekomst lallen worden uitgekeerd. Het Centraal blad der Bonwbedry ven van 5 Februari j.l. bevat een artikel overt Een en ander over Watertchappent waarin verschillende dingen worden geiegd, die ook ome lesers zullen interesseeren. Na een definitie te hebben gegeven van een waterschap wordt gepleit voor meerdere waardeering van de technische ambtenaren. ,In kritieke gevallen, als: stormvloed is lee, hoog opperwater op de rivieren, dgkbrenk en overstrooming, syn het deie tocht nische ambtecaren, aan wie dikwyis de volle verantwoordelijkheid van de colleges wordt overgedragen en van en scherts, gelukkige samensmelting van verstand en gevoel. Hier gevoelt ze lust om te uiten, wat er in haar omgaathier behoeft ze niet te vreezen, dat ze iets zeggen zal wat de anderen niet begrijpen. Als ze thuis een boek opneemt, vraagt Doortje of ze nu op school nog niet genoeg geleerd heeft, of ze dan wezenlijk een ,/saffante* worden wil. Neen! ze wil geen savante worden, maar ze geniet bij het lezeu van iets waarlijk schoons, ze heeft behoefte aan wat poëzie bij al het profca, dat ze in het huis harer ouders vindt. Vatbaar voor indrukken als ze is, verlangt ze er naar, anderen deelgenoot te maken van hetgeen ze gevoelt bij haar lectuurmaar hoe kan ze, de oogen vol tranen, het hart vol weemoed, in den goedang komen om moeder te verhalen van wat Byron of Hugo wekten in haar gemoed Hoe kan ze haar dahr een bladzijde voorlezen uit Elberts' Koningsdochter of Wallis'Vorstengunst. Ze heeft het beproefd. Maar moeder had het te druk met frikadel maken en vader dutte in dus ging ze haar overvol gemoed uitstorten aan den wier juiste es tfdige bas delingen het wel of wee vin groote, welvarende landstreken afhankelijk is te achten". Vervolgens wordt de wenscheigk' held betoogd van het oprichten van groote waterschappen looals b.v. het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, Ia de serste plaats omdat het wel eens voorkomt dat twee baren niet in de besta verstandhou ding met elkaar leven. En gesteld dat er dgken verhoogd zonden moeten worden en dat de een er toe overgaat en de ander niet, dan kan dit by stormvloed de ernstigste gevolgen met zich meebrengen. De onwil van een enkele kan alle goede plannen van de anderen onmogeigk maken, tot schade van 't algemeen. Een andere reden tot de oprichting van het groote waterschap, was de overweging, dat daardoor een biligker verdeeling der op te brengen lasten ion worden verkregen. Elk waterschap heeft n.l. ign eigen financieels regeling! hierin bestaande, dat jaarlfks en sulks in verband met de begrooting van nitgaven voor dit jaar, een vast bedrag wordt vastge steld per 0.A. Omslagplichtig land (soms ook water), door de eigenaren te betalen. Nn eens heet dat bedrag bnnder- geld, dan weer slnisgeld, dgkgeld, omslag, enz. Met de opbrengst van deze gelden worden dan alle nitga ven, noodig voor het nitvoeren van nienwe- en onderhond-werken, het bezoldigen van personeel, het bemalen van den boezem eni. besteden. Deze regeling leidt noodwendig tot het streven om de nitgaven te beperken tot het meest noodzakeigke, speciaal omdat de leden van het bestuurscol lege zalf belanghebbenden, d. w. z. betalende ingelanden zyn in den regel niet met het kleinste grondbezit. Elke verhooging van den omslag per H.A kost den leden van het bestaar een evenredig deel van de totale boezem harer vriendin, zooals ze dat gewoon was geweest op de kostschool. IX Het is een donkere avond, een half jaar ruim na Anna's terugkomst in het ouderlijk huis. De regeu, die den geheelen middag heeft gedreigd, maar steeds door den wind scheen te worden opgehouden, komt nu uit het westen aanzetten met dat geweld, 't welk een Indische regen bui kenmerktdat heerlijk druppelen, ruischen en kletteren op het dicht gebladerte, eerst in de verte als een welkome boodschap van verkoeling, dan haastig naderend tot het neer daalt in uw tuin, een verfrisschende stroom. Anna is naar bed gegaan, na voor vader en moeder te hebben gezongen met evenveel genoegen alsof ze het voor een groot gezelschap deed moeder zit nog wat uit te blazen ofschoon ze niets vermoeienders deed dan maar het was broeiend warm geweest dien dag, vader ligt in de kleedkamer, in een minimum van toi let, uitgestrekt op zijn rottanstoel. IVordt vervolgd.) Kehmis tl Gois. Ingekomen t DOOR Vertrókken Poging tot moord Deler dagen kwam zekere vrouw De Laat, uit Vacht, per auto een beioek brengen aan haar vroegeren hulsvriend, den schilder Hoetnagels te Tilburg. Zg vroeg dezen verantwoording, waarom h|j de tusi sehen hen bestaan heb bende verhouding had verbroken. Daarbij greep iU opgewonden tusechen haar blouse. De vrouw werd vastge grepen, en nu bleek, dat zg tusschen haar blouse eeu met scherpe patronen geladen browning verborgen had. Meer dan drie gulden. Vanwege den Baad van Arbeid te Goes ichrgft men ons Wezenrententotaal 979 rentetrek- kende gezinnen tot een bedrag van f 180274,38in het gebied Goes resp. 19 en f3556,80.

Volksblad | 1921 | | pagina 1