No. 105. Woensdag 29 December 1920 43® Jaargang NIEUWJAARSWENSCHEN. 87 fTuïrrËTüJi. HOI IK ALS DïfilE STUURMAN TOER. Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- e» Vrijdagmiddag SS WWS" te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- es Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Klceuwens Zooa ea J. A. Ross. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advartentiëa, als geboorte-, huwelijks-, verjarlags-, doodberichten ea .de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, aiet meer daa acht regsia beslaande, voor de» prija van f I, Ia het summer van ons blad dat ZATERDAG I JANUARI 1921, Nieuwjaarsmorgen, cal verschij nen, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSWENSCH van hoogstens #6 regels a 50 cent en tot het opnemen van naam en adres onder een ALGEMEENEN WENSCH a 20 cent. Opgave wordt uiterlijk Woensdag 29 December ingewacht. DE UITGEVER. Moord bij Sittard. Eersten Kerstnacht werd te Lut- terade het lijk gevonden van den ongehuwden landbouwer M. Tum> mers in een steegje tegenover het station. De ongelukkige was doodgebloed hem was de halsslagader doorge sneden De vermoedelijke dader, ces fa milielid van den verslagene, werd aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent den moord verneemt De Ct. nog het volgende De verslagene was met zijn beide neven waarbij de vermoedelijke da der, ia het café Ceulen, waar een woordenwisseling ontstond. Om er ger te voorkomen, verwijderde zich het slachtoffer, doch werd oamiddeh Een zeeroman van W. CLARK. RUSSELL. Ik bestudeerde nogmaals de kaart, doch daarop was geen enkele aan duiding van land of rots of ondiepte in deze streek te vinden. Het eilandje, of wat bet dan wezen mocht, lag nog op een afstand van drie of vier mijlen. De boomen er op waren door den kijker duidelijk genoeg te onderscheiden. Maar wat, in 's hemels naam, kon dat donkere voorwerp zijn, daar midden tusschen de stammen in ,/Wij zullen dat eiland eens gaan verkennen", zeide ik. //Maar laat ons eerst ontbijten/' Zoo gezegd, zoo gedaan. Doch ter wijl wij aten, waren onze oogen voort durend gevestigd op dat raadselachtige, geheimzinnige stukje land. z/Ik heb wel eens van betooverde 1 eilanden gelezen", zeide ik, //Misschien lijk door zij-s belagers gevolgd. Buiten werd hij vastgegrepeu en bij da gevolgde worsteling is hem de noodlottige steek toegebracht. Hij heeit nog getracht zich door de vlucht aan verdere mishandeling te onttrekken en verstopte zich in het steegje tegenover het station. Hier werd hij later dood gevonden, on geveer 50 M. van de plaats der worsteling. De versiageae stond als zeer op passend en gunstig bekend, terwijl de vermoedelijke dader, die bereids gearresteerd werd, te boek staat als berucht individu, die reeds een meermalen met de justitie in aan raking kwam en zware gevangenis straffen achter den rug heeft. De prijs van de rijst is te Utrecht met 20 cents per kilo verlaagd. Te Zevenaar, met een bevolking van 55oo zielen, werd in het afge- ioopen jaar 3© 670 liter jenever ge bruikt tegen 23.230 L. In het vorige jaar. Tevreden onderwijzers Niet aüe onderwijzers zijs onte vreden over de nieuwe saiarisregeling. Onlangs werd gemeld, dat de heer J. Th. v. Lent, te Utrecht, redacteur van De Katholieke Schoolbode, aaa den heer v. Wijnbergen zijn blijd schap had te kennen gegeven, om- dathij, van f 1400 vóór den oorlog, nu met de nieuwe regeling komt op f 5040. De heer C. Toesma hoofd der school v. Chr. V. O. te Zwartsluis, schreef aan De Nederlander, dat hij tevreden, meer daa tevreden is. De Minister van Onderwijs ver is dit er zoo een. De eigenaardigheid van een betooverd eiland was, dat het verzonk zoodra men het naderde." „Maar wat is het klein", zeide Belle. Ik kauwde en tuurde en toen opeens meende ik iets waar te nemen, dat mij een kreet van verbazing deed slaken. Ik verslikte mij half, in mijne drift om den kijker aan mjjne oogen te brengen. Maar neen ik had mij niet bedrogen. Bij [eene zorgvuldige observatie bleek mij nu duidelijk, dat de gansche massa zich laDgzaam bewoog. Eeu drijvend eiland dus Haalt men de schouders op Meent men dat ik een sprookje opdisch Waarlijk niet. Welk oud zeeman is er, die niet eens een drijvend eiland heeft ontmoet een brok land, door de onweer staanbare kracht van [een cycloon of tornado van den vasten wal afgescheurd en door de lichtheid en dichtheid van een houtrijken, vezelachtigen bodem drijvende gehouden en door eene stroo ming meegevoerd in volle zee, totdat een nieuwe storm het uiteenslaat en vernielt „Het is een drijvend eiland'4, zeide ik, hét glas neerleggende. „Onmogelijk, Walter klaart in de Tweede Kamer, dat de stroom van brieven van onderwijzers, die hun ingenomenheid met de nieuwe saiarisregeling betuigen, reeds het dubbele bedraagt van die, weike daarover ontevreden zij». Het leveasmiddelenbedrijf te Apeldoorn importeerde in den duren tijd 4000 paar schoenen uit Ameri ka, die verkrijgbaar werden gesteld voor f 10,50 per paar. Het zeer opme kelijk verschijnsel deed zich echter voor, dat slechts een beperkt deel van den voorraad bijna uit sluitend door intellectueelen of mid denstanders werd afgenomen. De arbeiders bleken de zeer solide schoenen niet te wilien hebben, ook niet toen de prijs tot f 8,50, was verlaagd. De gemeente bezit nu nog het grootste gedeelte van den voor raad. Deze ervaring die een schadepost van duizenden vo«r de gemeente beteekant, is thans voor het gemeeni tebestuur een grond, om zich tegen den aandrang tot het prijsregelend optreden te verzetten. nadeel doch ten bate van het Rijk reeds verricht, nog niet voldoende in omvang waren tcegenomen. Zoo gaat nu weer van den directeur-gene raal van den arbeii een schrijven uit, waarin gevraagd wosdt het aan tal vaste arbeiders tijdens volle productie in 1919 en 1920, het aantal arbeiders in December 1920, of de arbeidstijd wegens slapte is ingekort en zoo ja, hoeveel, of er slapte in het bedrijf wordt verwacht, wanneer en in welke mate, en de voornaamste oorzaken daarvan. Is het, waar reeds alle tijd en kracht van de industrieelen in beslag zijn genomen, niet om tureluursch te worden nog met dergelijke vragen bij hen aan boord te komen Zou het te verwonderen zijn, indien men er op het voorbeeld van eenig Goudrche werkgevers eenvoudig den brui aan gaf om van dergelijke schrifturen nog eenige nota te nemen De laatste jaren ontbreekt het niet laten we zeggen aan onge wilde pogingen om hasdel en nijver heid te bemoeielijken. Inderdaad het wordt te erg Afgescheiden nog van de vaak drukkende fisancieele lasten, welke op de industrie worden gelegd, door allerlei wettelijke voorschriften, wor den de hooiden van nijverheids ondernemingen bij herhaling lastig gevalles met vragenlijsten enz., als of de administratieve werkzaanjheden door particulieren tot hun eigen „Tóch. Werkelijk. Het is een stuk land, drijvende op de oppervlakte van het water. Zoo iets is zeldzaam, maar het komt voor." „Gaan we het bezoeken „Zeer zeker." Belle scheen de zaak niet pluis te vinden. Zij begreep niet hoe een stuk aardbodem drijven kon op water en de vreemdheid van het geval maakte haar angstig. Ik heesch het zeil en zette rechtaf koers naar het eiland. Het was alweder een wolkenlooze dag, en ik voorzag dat het weinigje wind bij het hooger rijzen van de zon geheel zou gaan liggen. Zachtjes stevenden wij nader. De boomen waren palmen. "Tloogst vermoedelijk dus was dit stuk land afkomstig van de Braziliaansche kust. f Zooals het daar dreef, zoo rustig, was het een getuigstuk van eene dier vreese- lijke stuiptrekkingen der natuur, die misschien eene halve provincie had verwoest. „Wat kan dat toch zijn, daar in het midden vroeg Belle. „En wat is dat prachtige schijnsel dat het heele ding omzoomt Het rijst en daalt met de deining en glinstert Malaise ia den turfhandel Ook de turfhandel ia Drente is buitengewoon slap in de laatste weken. Werd in Augustus ea Sep tember veel gevraagd en liepen daardoor de prijzen verbazend op thans klagen de schippers, dat hun vrachten weinig aftrek vinden. Aan de stations van de Noord- oosterlocaal te Exloo, Valthe en Weerdinge hoopea zich de uit het veen aangevoerde voorraden reus- aehtig op. Met eenige spanning worden de verhuringen van veenput* ten, welke in het volgende seizoen zullen worden uitgegraven, tegemoet gezien. Door degelijke organisatie van de verveners houdt men de prijzen thans nog staande, doch een als kwikzilver Ik tril van nieuws* gierigheid. BelleWat zullen wij ontdekken Ik streek het zeil en greep de riemen. Tusschen ons en het eilandje was nu nog slechts de afstand van een steen worp, zoodat wij alles duidelijk konden zien, Het was een tamelijk groot stuk grond, dicht bezet met boomen, waarvan er een aantal nog rechtop of scheef stonden, terwijl andere op de meest chaotische wijze dóór «n over elkander waren geworpen. En nu zag ik ook wat het donkere voorwerp was in het midden het voorwerp dat ik met den kijker niet had kuunen onderschei den en dat mij een oogenblik had doen denken aan een huis. Wat denkt men? Om mij te gelooven, moet men in West-Indië hebben geleefd, in de wereld streek der tornados. Doch ik spreek de zuivere waarheid, wanneer ik zeg dat het een schip was een kleine schoener van omstreeks tachtig toD, hoog en droog boven het water. Het scheepje lag naar bakboord een weinig scheef. De topmasten ontbraken. Het was nieuw gekoperd, blijkbaar zoo versch van de werf, en het metaal blonk tusschen de boomstammen als goud.

Volksblad | 1920 | | pagina 1