UIT DEN VREEMDE. die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, wordt daarin thans melding gemaakt van 't aantal petsonen van 25 jaar en ouder. Hieronder volgt een overzicht van het aantal perso nen en hetaantal kiezers volgens de kiezerslijsten van 1920. Aantal personen 3.330.334. Aantal kiezers voor de Tweede Kamer 3.240.247 (tegen 562.512 in 1919). In percent der personen 97.60. Toe neming io3 percent. Postbestellingen op Zondag 1 Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de post- begrooting voor 1921 hadden som mige leden vernomen, dat de Minis ter voornemens is om den Zondags dienst, althans te platten lande, te beperken door dien dag in het ge heel geen bestellingen van brieven, couranten, drukwerk of telegrammen meer te doen plaats hebben, zelfs al zijn zij van het bekende Zondags' zegel voorzien, terwijl slechts gele genheid zou worden gegeven de stukken aan het kantoor te deen afhalen. Deze leden meenden tegen een dergelijk voornemen, indien het inderdaad bestaat, met kracht te moeten opkomen. De toestand in de textiel-industrie 1 De Tilb. Ct. verneemt van be voegde zijde, dat de toestand in de textiel-industrie troosteloos is. De werkgelegenheid neemt schier met den dag af en honderden tex tielarbeiders loopen zonder werk. Tot heden wa en de organisaties in staat om door een kleine uitkee- ring de werkeloozen voor het aller ergste gebrek te behoeden, maar deze iondsen beginnen uitgeput te geraken. En een wachtgeldregeling, waarbij gemeente en wekgevers bun bijdra gen verleenen, bestaat er niet. Zoo> dat de kans groot is, dat eerstdaags enkele duizenden textielarbeiders waaronder er honderden met zeer groote gezinnen, volslagen broodloos zullen komen te geraken. Kerk van papier Daar de gcheele sluiting der bouwvallige kerk te Woudrichem groote financieele bezwaren mee brengt, door het niet kunnen heffen van zitplaatsgelden, wordt door het kerkbestuur alles gedaas, om de kerk, al is het ook gebrekkig, in gebruik te nemen. Besloten is de grootste gaten in het dak dicht te maken met asphaltpapier voor den te halen, liet ik het zeil zakken, en wrikte de boot weer om. Het rif stak zelfs bij hoog water niet meer dan acht voet boven de zee uit, en op eenigen afstand schenen de mannen die zich daar bevonden, op de opper vlakte van de zee te staan. Onder het terugkeeren trachtte ik Belle aan het verstand te brengen dat de mannen niets kwaads in den zin hadden. Waarom zouden zij anders ons met overvloed van eten en drinken weggezonden hebben Onder bet wrikken staat men met zijn rug naar den voorsteven gekeerd. Omziende, be merkte ik op den top van een golf iets wat op een kokosnoot geleek, die naar ons toe kwam. „De aap 1" riep Belle uit, en hare angst vond nu een uitweg in eene vlaag van zeuuwachtig lachen. Het was de aap een paar slagen met den riem bracht de boot naar het biieschende dier, en over het boord reikend, greep ik den aap op, en bracht hem, nog druipend van het water, binnenboord. Als er ooit iets menschelijks was in zoo'n dier, dan vertoonde deze aap dat, toen hij zich veilig en wel voelde. Ik zal regen, en om binnen geen last te hebben van tocht, een plafondover dekking van karton te maken. De stakers bij de post en tele graaf. Naar »Het Volk« verneemt, ziju de beambten en ambtenaren van den post- en telegraafdienst, die aan de staking van begin October hebben deelgenomen, voor zoover zij, na 24 uur staken hunne werk zaamheden weer hebaen hervat, alle gestraft met een rang terugzetting. Deze straf zal evenwel niet ten uit voer worden gelegd, wanneer zij zich van I Januari af tot 3i Decem ber i92i niet wederom aan ernstig plichtsverzuim schuldig maken. Degenen der stakers, die twee of drie dagen hebben gestaakt, zijn ontslagen. Ook dit ontslag is echter voorwaardelijk en zal, wanneer zij zich binnen de eerstvolgende drie jaren niet aan ernstig plichtsverzuim schuldig maken, niet ten uitvoer worden gelegd. Daling van de broodprijzen. Te Zierikzee is de broodprijs andermaal met 3 cent verlaagd eu gebracht op 30 cent per 800 gram. Per omroeper werd zelfs Zaterdag den ingezetenen bekend gemaakt, dat door een vrachtrijder van buiten de gemeente echt Zeeuwsch tarwe brood was meegebracht, dat ver krijgbaar was voor 60 cent per 4- poader, dat is 24 cent per 8 ons. In een oogenblik was 's mans ge> heele voorraad (200 stuks) uitver kocht. Te Middelburg heeft een der bak kers den broodprijs verlaagd tot 26 cent per 8 ons voor wttte brood en 19 cent per 8 ons voor Zeeuwsch tarwebrood. Wie volgt in Goes Kindermoord. Een 61-jarig smid te Nieuwkoop, had bij zijn dochier een kind ver wekt. Hij had zijne dochter verzocht hare zwangerschap te verzwijgen en het kind, toen het ji. Februari lei vend geboren was, in een bak gelegd en onverzorgd in de onverwarmde smederij gelegd en gelaten. Het kind was gestorven. Bekl. bad het lijkje daarna begraven om geboorte en sterven te verhelen. Het Amster- damsche Hof had bekl. veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, onder gedeeltelijke aftrek van voorarresi. De raadsman van bekl., mr. Mouthaan, uit Amsterdam betoogde, niet zeggen dat hij dankbaar was, maar hij grijnsde met blijkbaar zelfvoldoe ning, schudde zich met welbehagen af, en de uitdrukking van innige tevreden, heid op dat dwaze gezicht, was wel ge schikt om iemand in zijne droomen te vervolgen. Opnieuw liet ik de boot om zwenken, ik wrikte zoo hard ik kon, en de matrozen die nog altijd uit de verte naar ons keken, .achtten het niet de moeite waard, ons voor de tweede maal vaarwel toe te roepen, of zelfs maar een arm op te heffen als afscheidsgroet. Zoodra wij het rif waren afgestoken, voelden wij ons geschommeld door eene breede deining, zacht zwoegend als de borst eener vrouw. Geen zuchtje was er aan den hemel. Niets dan blauw en zonneschiju. Het was ongeveer half een op den middag. Ik behoefde heen zonshoogte te nemen. Ik had eene kaart, en de ligging van het rif toonde mij nauwkeurig waar ik was en stelde mij in staat tot eene koersbepaling. Ik heesch geen zeil, doch bleef roeien totdat het rif uit ons oog verdwenen en het wrak slechts even boven den waterspiegel zichtbaar was. Nooit tevoren misschien hadden twee jonge harten zich gewaagd op dat bekl. had gehandeld op verzoek van zijn dochter. Bekl. had ook niet verricht eene positieve handeling, die den dood veroorzaakt had niet het brengen in de smidse, maar het daar laten liggen had den dood veroorzaakt. Dit laten liggen kan niet als moord worden aangemerkt. Het Hooge Gerechtshof zal hier omtrent op 20 Dec. conclusie nemen. In het buitengewoon congres van de landelijke federatie van bouwvak arbeiders is een resolutie aange nomen, waarin stelling wosdt, ge nomen tegen het collectief arbeids contract. In een schrijven aan den minister van Landbouw over de verhoogfng van den melkprijs, verklaart de bur gemeester van Amsterdam, dat zijner zijds alles in het werk gesteld zal worden, opdat deze verhooging in Amsterdam niet gehandhaafd zal kunnen blijven. De diplomatieke betrekkingen tusscben Nederland en Servië zijn verbroken. De ooizaak van het con flict moet gezocht worden in onzs consulaire vertegenwoordiging te Belgrado, welke bij de Servische regeering geen vertrouwen genoot. De naam van onze boter en kaas in België. De redacteur vau de Msb. tc Brussel schrijftDe in België zoo beroemde Nederlandsche boter is bezig een minder goeden naam te krijgen, want wat in België op het oogenblik als Nederlandsche boter verkocht wordt, lijkt in geenen deele op ons nationaal product. Wat is het geval. De Belgische regeering heeft den aankoop van boter in Nederland en Denemarken geheel in handen, dit om z.g. ts voorkomen dat de prijzen op de Nederlandsche en Deensche markten zouden wor den opgedreven. Maar de regeering is zooals het gewoonlijk gaat slechte koopman en heeft te duur gekocht. Desniettegenstaande wil zij aan het publiek een goedkoope botersoort te leveren. Wij kunnen daartegen natuurlijk geen bezwaar hebben, doch waar wij wel opmerkin gen over moeten maken, is het feit, dat de Nederlandsche boter daarvoor wordt gebruikt. De Nederlandsche en Deensche boter wordt n.l. niet zuiver aan den consument opgediend. Zij wordt naar fabrieken te Luik en Heffe- eene expeditie, zóó vol van romantisch gevaar. Wie ooit in eene open boot op zee gezwalkt heeft, zal dit kunnen beseffen. Wij waren nog honderden mijlen ver van de Braziliaansche kust, zoodat eigenlijk onze éénige redding gelegen was in de kans van door een schip te worden opgevischt. Doch, hoe. het ook met ons loopen mocht eene onuitsprekelijke verlichting was mij de gedachte, dat Belle nu buiten het bereik was van de matrozen. Zóó slechts kon zij ontsnappen aan een lot, veel vreeselijker dan aan één der overige passagiers was ten deel ge vallen. De kerels, die mij voortdurend met booze oogen hadden aangezien, als een lastig getuige van hun stelen en plunderen, hadden mij gaarne laten gaan. Doch ik twijfelde niet of linnen weinige dagen zou er in de stemming van deze altoos dronken ruwlingen een ommekeer hebben plaats gegrepen en dan, wat zou een man geweest zijn tegen zeven Huiverend bij die vreeselijke gedachte, zag ik het schoone meisje aan, dat een weerlooze prooi van hunne beestigheid zou geworden zijn, en ik dankte God voor de vrijheid en veiligheid op den boezem lingen gezonden, waar zij opnieuw bewerkt wordt en verschillende be handelingen ondergaat om tot een goedkoopere botersoort te worden gemaakt. Zoo o.a. wordt het water gehalte gebracht op 18 procent. Deze botersoort wordt als boter van het «ministerie yan bevoorra- dingc in den handel gebracht. Het departement van bevoorrading maakt in alle bladen een enorme reclame voor deze boter onder dea naam vaa «beurre du ravitaülemeatc, maar wijl iedereen wee', dat het ministe- jie vaa bevoorrading zijn boter be trekt uit Nederland van Den marken wordt onder het publiek niet gesproken heet deze boter in den voiksmond kortweg Hol- landsche boter. Het prodnet is evenwel zoo orngei werkt dat de meeste goede kwali< teilen van de Nederiandscbe boter verdwenen zijn en het gevolg is dat cuze boter onder het groote publiek al meer en meer een slechten naam krijgt. Om daaraan vooral voor de toe komst van onze zoo gunstig bekende boter industrie een einde te maken, zou het o.i. ten zeerste aan te beve len zijn, indien de Nederlandsche regeerbg slechts boter zou laten uitgaan naar België voorzien van het rijksmerk. Daardoor zou alle moge' lijke dubbelzinnigheid voorkomen worden. Beestmenschen. Het Soer. Bdbl. bereikten rnede- deelingen omtrent het beestachtig optreden van een administrateur en Europeesche geëmployeerden in het cultuurgebied van Loemadjang, te genover koffiedieven, die voor hun misdrijf door den rechter zullen worden gestraft, éérst echter voor den administrateur en zijn geëm ployeerden moeten verschijnen. De koffiedieven zouden dan tot bloedens toe geslagen en getrapt worden. Er moeten nog andere martelingen plaats hebben gehad. De gepakte mannelijke of vrouwelijke dieven worden door middel van een draad aan de dynamo gekoppeld, waarna een zware stroom door deze meni schen wordt gevoerd. Administrateur en employés zouden zich met dit tooneel bijzonder vermaken. Een onderzoek in deze zaak mag niet uitblijven, de beest-menschen van den onmetelijken oceaan. Zoo, in mijn angstig verlangen om den afstand tusschen het rif en ons zoo groot mogelijk te maken, roeide ik voort, tot ik eindelijk, doodaf, de riemen binnenhaalde en mij neerwierp op eene bank. Na wat te hebben gerust, rolde ik de kaart open en wees Belle onze ligging en onzen koers. Die kleine stipjes waren de Rocas, en die lange lijn, opgevuld met namen, was de Braziliaansche kust, aan welke wij, zoo God ons genadig was, zouden belanden. Het naaste punt, kaap San Roque, was 130 mijlen wegdoch ongelukkigerwijs was daar geen haven. Dichterbij, ongeveer 84 mijlen westelijk van de Rocas, was het eiland Fernando Noronha. Daarheen wilde ik niet. Ik kende het bij naam, doch ik wist niet of het al dan niet bewoond was, en daarom gaf ik de voorkeur aan den langeren tocht naar de eene of andere haven, waar menschen, hotels en waar schijnlijk ook een consul te vinde zouden zijn. Wat zou het ons baten, nogmaals ons heil te zoeken op eene barre, onbewoonde kust. Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1920 | | pagina 2