No. 101. Woensdag 15 December 1920 43® Jaargang hoi ik als mmi stuurman voer. tilEUWJAARSWENSCHEN, FEUILLETON. Nederland. i j MV «1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 30 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UIII* te bezorgen b$ N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zooa en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer daa acht regels beslaande, voc? den prijs van f 1, In het nummer van ons blad dat ZATERDAG 1 JANUARI 1921, Nieuwjaarsmorgen, zal verschij nen, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSWENSCH van hoogstens 6 regels a 50 cent en tot het opnemen van naam en adres onder een ALGEMEENEN WENSCH a 20 cent. Opgave wordt uiterlijk Woensdag 29 December ingewacht. DE UITGEVER. Arbeidsconflicten werken naar alle zijden noodlottig 1 Wanneer men nog bewijzen noo- dig had om aan te toonen, hoe noodlottig arbeidsconflicten werken, dan zou men die thans kunnen vim den in hetgeen de Amsterdamsche wethouder Wibaut in den Gemeente raad over den woningnood zeide. Dat die nood in de hoofdstad zeer bijzonder nijpt, behoeft niet meer te worden gezegd. De misère neemt er nog voortdu rend toe, in tegenstelling met andere gemeenten, waar het vooruitzicht bestaat, dat men binnen eenige jaren het teicort zal kunnen inhalen. Maar nu is merkwaardig, hetgeen de heer Wibaut aanvoerde, ter ver klaring van den droevigen toestand. De eerste maanden van dit jaar is er niet hard gewerkt, zeide hij S3 Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL.' De mannen wezen mij een koffer aan die blijkbaar aan miss Parker had toebehoord, zij hadden hem openge broken, maar er den inhoud van weer op een hoop ingesmeten. Natuurlijk had den zij naar kostbaarheden gezocht. De schipbreuk had die arme kerels voorzien van alle weeldeartikelen die waarde voor hen hadden, vleesch en wijn en sterken drank in overvloed, aan land teruggekeerd zou dat paradijs weer voor hen gesloten zijn, is het wonder dat zij niet gezind waren zoo spoedig te vertrekken, vooral nu zij konden hopen, onder het passagiers- goed kostbaarheden aan te treffen, en misschien geld In den koffer van de arme miss Parker vond ik al, wat Belle noodig had. Ik nam er een zomerjapon uit èr zijn arbeids-conflicten geweest ea de stagnatie was zoo groot, dat ik toen heb gezegdof er gestaakt wordt of niet, het verschil is niet groot. Toen kwam de uitsluiting, die drie maanden duurde, en aldus de wethouder tot vóór enkele weken was de ware geest er bij de bouw vakarbeiders nog niet in. Eerst de laatste weken gaat het weer beter, maar, ging de heer Wi baut voort, er moet nog veel ver anderen. Dergelijke verklaringen van eea sociaaldemocratischen wethouder ven dienen ook buiten Amsterdam de aandacht, meent het Centrum. Het schromelijk tekort in den woningbouw eischt dringend, dat er flink gewerkt wordt, en elk arbeiders- conflict, waardoor telkens weer stil< stand es stagnatie intreedt, wordt geweerd en voorkomen. Dit is een bij uitstek sociale eisch, waaraan door de ellende waarin duizenden gezinnen verkeeren, de meest mogelijke kracht wordt bij gezet. In stede daarvan wordt nog maar altijd van revolutionnaire zijde de klassenstrijd gepredikt en aangebla zen, wat niet slechts het tegenover, gestelde van bevorderlijk is aan den arbeidslust, maar tevens de deur openzet voor steeds nieuwe con flicten. De sociaal-democraten oogsten op dit terrein, wat zij gezaaid hebben, al zijn zij thans gematigder geworden Want de communisten gaan in de oude lijn verder en blijven in het algemeen de staking aanprijzen als het groote en universeele middel, om de maatschappij »gelukkig< te een paar warme sjaals en een eenvou- digen strooien hoed, wat geknakt door de ruwe vuisten van de zeeluizoo beladen, ging ik naar de tent, in bet voorbijgaan de matrozen toeroepend ,,Je ziet jongens dat wij maar zeer weinig noodig hebben". Belle was zoo blij over mijne terug komst, alsof ik eene maand wegge weest was. Zij bloosde, hare oogen schitterden, en zij stamelde van vreugde, zij was toch zeker erg bang geweest voor de drie mannen die achtergeble ven waren. Zij deed miss Parker's japon aan en was zoo dankbaar voor den geknakten hoed, alsof ik haar dien uit Parijs had meegebracht. „Kom mede" zeide ik toen, en wij gingen naar de boot. Ik zette haar daarin, wierp haar de sjaals achterna, en verzocht toen een van de matrozen een stuk zeildoek te halen dat ons als zonnetent zou kunnen dienen. Terwijl hij weg was sneed ik eenige einden touw los die in een hoop op het strand lagen, en wierp die ook in de boot. „Nu jongens geef ons een zetje", zei ik nadat ik met een riem voorin de boot had postgevat. maken. Staken, verzet, kweeken, revolutie maken blijft de leus, al stijgt de nood met den dag en moet heel het maatschappelijk leven er aan ten onder gaan. Naar het Vad. verneemt, heeft de afd. Amsterdam van den Nederl. Barbiers, en Kappersbond een ver gadering bijeengeroepen, ten einde te komen tot een tariefsverhooging van 20 pCt. Alleen voor de bar bierszaken in de 3e en de 6e klasse zouden volgens de voorstellen, de tarieven ongewijzigd blijven. De spoormisère 1 Het »Weekblad van de Nederl. Vereen, voor Spoor en Tramweg personeel* meldt, dat de directie van de Nederl. Spoorwegen voor< nemens is, de z.g.n. inrijpremie van 3 cent per minuut te verdubbelen. Op elke verspeelde minuut wordt een verdubbelde boete gesteld. Slapte. Te Vlisslngen zijn wegens slapte op de schoenfabriek der firma Kly- berg, 20 jonge werklieden ontslagen, terwijl de fabriek 3 dagen per week stopstaat. De prijsdalingen. In de provincie Groningen staat tengevolge der prijsdaling de veex handel stil. Niets wordt verkocht. Zoowel voor varkens als rundvee verwacht men nog lagere noteeringen in de eerstkomende dagen. Verdubbeling van den accijns op gedistilleerd Bij de Tweede Kamer is ingeko- De mannen schoven de boot van het strand af, //Vaarwelriep ik. „Misschien hooren wij nog wel van elkaar./' /.Vaarwel mijnheer", was het ant woord van de matrozen, die ons grin nikend nakeken, verder zeiden zij niets en slechts twee of drie hunner hadden mijn afscheidsgroet beantwoord. Ik bad nu de boot met den kop van het strand afgebracht, maar wilde met het uitzetten van het roer wachten totdat wij tusschen de klippen uit waren. Dus wierp ik een riem over den achtersteven en begon langzaam te wrikken. De gestalten van de ma trozen op het strand werden al kleiner en kleiner, het zwarte gevaarte van het wrak kwam naderbij, en wij gin gen langs den achtersteven van de Glendower, waar de vensters van de hutten eene lange rij lichtjes weer kaatsten in het donkerblauwe water. Het was vreemd, zoo klein als dat rif leek zoodra men er een eind af was, en het verbaasde mij dat bij eene zoo woeste zee als ons schip zoo spoedig tot een wrak geslagen had, het heele eilandje niet onder wolken van schuim bedolven werd. Belle sprak geen woord, men een wetsontwerp tot vérhoo- gingvanden accijns op gedistilleerd en van de belasting op boutgeest. In de memorie van toelichting wordt o.a. gezegd, dat de Rijksuit gaven in den laatsten tijd onrust1 barend stijgende zijn en waar daar voor geen toereikende dekkhig aan wezig is, moet worden uitgezien naar middelen, die óp korlén ter mijn hun baten kunnenaf werpen. De Minister is van oordeel, dat daartoe onder meer eea nieuwe ver hooging van den gedistilleerd-accijns zou kunnen worden aangewend. Bij de vorige verhooging van f 90 op f loo per H.L. ad 50 pCt. was de Minister van meening, dat niet ver- der gegaan kon worden, zonder het doel der verhooging de verster king van 's Rijks middelen in gevaar te brengen. Nu blijkt echter, dat het verbruik van gedistilleerd door dien maatregel al zeer weinig is gedrukt. Daarom meent de Minister er toe over te kunnen gaan, uit den ge distilleerd-accijns meer baten te halen door hem te verdubbelen. De vermeerdering in ontvangst wordt geschat op 10 k 15 millioen. Voor fraude behoeft volgens den Minister niet te worden gevreesd. In de wet is tevens een regeling voor de navordering van den accijns opgenomen. Anderhalf millioen vrouwen. De jaargang 1920 van de kiezers- statistiek, welke is bewerkt overeen komstig de wijziging der Kieswet van den 9den Augustus 1919 (n.l. het toekennen van het kiesrecht aan de vrouw) is verschenen. Instede van het aantal mannen, zij staarde verschrikt naar het over blijfsel van bet schip, en daarop zag ik dat haar blik over de eindelooze watervlakte heenstreek. Het duurde niet lang of wij waren uit de gevaarlijke klippen gekomen, en toen ik zag dat wij niets meer van de rotsen te vreezen hadden en onze kleine boot vele vademen water onder zich had, bracht ik het roer uit, zette den mast op en heesch het zeil, daar- op liep ik met den schoot in de hand naar achteren om, naast Belle zittend, de kaart te bestudeeren. Plotseling werd ik echter opgeschrikt door gegil en geschreeuw, dat van het eiland kwam opspringend en achter uitkijkend, zag ik dat de mannen naar het water wezen en mij wenkten, terug te keeren. Ik wist niet wat dat te beduiden had, en was er zeer ongerust over. „Waarom roepen zij je terug vroeg Belle. „O, keer toch niet om Werkelijk was mijne eerste opwel ling geweest, recht door te gaan, maar bij de gedachte dat als zij mij terug wilden hebben, zij niets anders te doen hadden dan mij met hun vier krach tige riemen achterna te zetten en mij -

Volksblad | 1920 | | pagina 1