No. 98 Zaterdag 4 December 1920 43* Jaargang Sint Nicolaas FEUILLETON, HOI !K ALS STUURMAN VOER. Nederland, Dit blad verschijnt Woensdag ea Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° C£5Qt per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco par post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Diasdag- ea Vrijdagmiddag 12 UUF te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- ea Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kieeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij cont acteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adv*rtentiën ah geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, aiet mes? dan acht regels beslaande, voor den pr^g van f I, Een oaso, een „liefelijk groenende plek temidden der woestijn", zóó heeft men ons land in den oorlogs tijd en ook daarna welf ms genoemd. En dien naam verdiende het tot zekere hoogte ook wel. Buiten en rondom was het leven werkelijk een reusachtige woestijndaar scheen het, of alle leven moest worden uitgebluscht, op de slag velden door kanonnen en geweren, achter het front door ontbering en allerlei andere ellende. Middelerwijl ging bij ons het leven voort, wel niet zonder moeielykheden en zor gen, maar toch zonder de geweldig schokkende gebeurtenissen, zooals ze buiten onze grenzen -aan de orde van den dag waren. Thans is wel de groote, moordpartij geëindigd, behalve dan in het oosten van ons werelddeel, doch de algemeene toe stand is nog vei re van rooskleurig. In vele der landen, die ?an den oorlog hebben deelgenomenin Duitschland, in Oostenrijk,ia België, in Frankrijk, ziet het er veler we gen nog waarlijk woestijnachtig uit, nijpende armoede, diepe kom mer, troostelooze ellende en een zaamheid en verlatenheid hebb n er als het ware een doodenkleed gespreid. Daar is, zoover het gees tesoog reikt, geen verheugenis des harten, geen opgewektheid, maar een grauwe mist van zorg vcor het heden, van angst en beklem ming voor de toekomst. Want over de verslagenen ligt de dwang van zware offers en over de overwin naars de bijna tot wanhoop voe- 31 Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. In de afgeloopen uren waren nog verscheiden stukken van de lading op net strand gedreven. Ik zag nog eenige piano's en groote witte doozen met een kruis en de letter R gemerkt, waarvan de inhoud mij onbekend wa3. Op het oogenblik dat de zon opging verhieven zich bijna alle vogels op beide eilan den weer in de lucht, met dat vreemde geraas dat als het geluid van een gong was, dat weerkaatsend uit den gelen morgenhemel in het zenith neerviel. Terwijl ik nog naar het wrak stond te kijken, werd een lichte hand op mijn schouder gelegd. Eene vrouw, die iu hare omsiandigheden verkeerde, kau men nauwelijks behoorlijk gekleed noemen, maar al had zij de keurigste morgenjapon aangehad, ik zou haar niet bevalliger gevonden hebben dan rende onzekerheid, of herstel tot een gezonden toestcnd voor de thans levenden niet een onmogelijk heid zal zijn. By ons slechts weinig van dit alles. Ach ja, wy worden wel ge kweld door de wreede duurte, maar langzaam aan begint hierin toch j een schemer van verbetering te lijzen. Het doodelijke, eentonige en vreugd versmoren de grauw van daarginds kennen wij althans niet in diezelfde mate. Hier spelen nog blijde kleuren door het onaange- j naam grijs. Het levende groen is niet dood, maar breidt z;ch, al is het in traag tempo, toch gestadig uit. De oase wordt grooter en kleurt zich levendiger. Er is hier nog en er komt steeds meer grond voor opgewektheid. Lat blijkt vooral ook weer in de laatste dagen, nu we de jaarlijksche gezelligheid van Sint-Nicolaas nade ren; Weer zijn onze winkels ruim voorzien van noodige en nuttige, van mooie en "aangename zaken. Weer zijn onze straten gevuld met kyk- en kooplustigen en voor een goed deel ook met koopkrachtigen. Want het is onweersprekelijk, dat voor een aantal menschen hier de financieele zijde van het leven beter is geworden door loonen, waarvan zij vroeger niet droomden. En wijl daardoor hun koopkracht aanmer kelijk is gestegen, is ook nun koop lust evenredig bij enkelen wel wat onevenredig toegenomen. Hier staat, helaas, een donkere schaduw tegenover. Bij de velen, die het nu ruimer hebben dan voorheen, zijn er toch ook verschei- denen, die den oorlogsjammer en zijn droeve gevolgen op wreedaar- nu. Ouder haren korten rok kwamen hare welgemaakte voetjes uit. Ook de volkomenheid van hare gestalte trof mij. Haar haar was zoo droog als hooi. Het licht van den. morgen speelde in hare oogen, en er was eene frissche kleur op hare wangen. Zij vertelde my dat zij vast geslapen had. Ik wees naar het wrak, en maakte haar opmerkzaam op het verlagen van het achterdek. „Hóe lang moeten wij hier nog blij ven, Walter? En wat denk je te doen indien die mannen ons aan ons lot overlaten Terwijl zij dit vroeg, kwam er be» weging in de gestalten bij de boot allen schudden hun zeildoek af, en stonden op, hunne armen uitrekkend en geeuwende. Ook de matrozen die in de boot geslapen hadden, kwamen daar uit, en de zeven mannen keken eens om zich heen, Ik antwoordde Belle niet dadelijk, maar lette op de mannen, en verzocht haar daarop, de tent in te gaan, want ik vond dat hoe minder die kerels haar zagen, het des te beter zou zijn. Toen ging ik, schijnbaar zon der eenige bijzondere bedoeling, lang' zaam naar het groepje. digfr wijze aan den lijve voelen. Zij hebben tegen het spook van den achteruitgang gestreden en strijden nogmaar zonder baat. Zij hebben buiten hun schu'd zwaar geleden en lijden nog, zonder uitzicht op verbetering in hun lot. En het tragische, het aangrijpende is, dat het meerendeels brave, eerlijke menschen zijn, wien de felste slagen hebben getroffen. De oneerlijken, de sluwen, de wegwijzen op 's werelds kronkelpaden wisten zich wel te bergen, als er slagen vielen, kenden zelfs de duistere gangen, wl ardoor ze onrechtmatig verkregen bezit naar hun huis voerden. Maar die anderen staan daar berooid en koud. Zij zien het aan, al dat noodige en nuttige, al dat aangename en mooie. Maar hoezeer de nood nijpt, dehoager knaagt, de koude kwelt, zij kunnen het begeer lijke niet anders dan met hun blikken genaken. Vroeger... ach, ja in dat schoone verleden was St. Nicolaas, zeker ook voor hen een heerlijke dagzij herinneren het zich met een toegeschroefde keel. Arm en ongelukkig te zijn is erg gelukkig geweest te zijn Is dubbel erg. Lezers, gij die het voorrecht ge niet, om voldoende koopkracht te bezitten, gij die leeft in een groei ende en bloeiende oase, gij kunt en wij twijfelen er niet aan gij wilt die oase nog grooter n nog kleuren* ijker maken, dan ze reeds is. Gij kunt en gij wilt blijdschap en geluk brengen in en gen en wijden kring, in eigen familie en bij vrienden, doch ook bij vreemden, waar uw gaven zoo hoog noodig zijn en zoo vol waardeering en Zij zagen er buitengemeen verwaar loosd uit, in het volle licht van den dag, en voelden zich blijkbaar niet op hun gemaktwee of drie keerden zich zelfs om, toen ik naderbij kwam. Ik riep hun opgewekt goeden morgen toe. Een paar antwoordden„goeden morgen „Ik kom om iets te eten. Heb jelui het wrak geziea „Ja, het is. wat verschoven," ant woordde er een. „En ga je vandaag deze rots verla ten vroeg ik. „Neen", zei de man die hei laatst gesproken had. //Je zult er wel niets tegen hebben dat die dame en ik het er eens op wagen Toen ik dit zeide, keerden allen zich om en staarden mij aan. Waarom vraagt u dat?" zei er een „Er zijn nog twee booten op het wrak", zei ik, //ik zou u zeer verplicht zijn als je mij aan boord wilt helpen met uwe boot, zoodat ik die boot van het halfdek aan wal zou kunnen bren- dankbaarheid worden aanvaard. Kiest uit de rijke voorraden, die gij op uw wandelingen aanschouwt of waarvan gein onzeadvertentiën de vermelding leest. Wy wenschen rijken en armen, koopers en verkoopers, grooten en kleinen een prettig en gelukkig Sint Nicolaas. Een nuttige staking. Er heeft, zooals men weet, aan de Haagsche gasfabriek onlangs een staking plaats gehad, waarbij 50 werklieden het werk er bij neerlegden. Toen zij dit gedaan hadden, kwam men tot de ontdekking, dat zij eigen lijk gemist konden worden en men liet ze staken. Dat bezorgde de ge meentekas een voordeeltje van f 1510 per week. Maar uit de begrootings- stukken blijkt, dat er nog meer overbodige werkkrachten waren. Bij de Gasfabrieken alleen kon het per soneel met 93 man, bij de Zieken huizen met 28, bij de Reinigings dienst met 24 man verminderd worden en bij de overige diensten werden vacatures, zonder schade voor den dienst, niet meer aange vuld. In 't geheel is de Gemeentel dienst in korten tijd ontlast van 288 werklieden en 138 ambtenaren. Dat scheelt ettelijke honderdduizenden guldens per jaar. De oorzaak van deze razia was de staking der 50 en dus heeft die staking voor de Gemeente haar nut gehad en nu was meteen de zuinigheidscommissie met haar strijd tegen de lijntjestrekkerij gereed. gen. Na eene pauze, waarin ik meende te bemerken dat de matrozen er zeer verbaasd over waren en niet precies wisten wat zij doen zouden, zei een van de mannen „Zeker, wij zullen u aan boord bren gen en u helpen, die boot uit te zetten. Wij moeten eerst wat hebben om te ontbijten, dan zullen wy het doen. Dat wil dus zeggen dat wij voortaan ieder voor zichzelf zullen zorgen." //Uitstekend", zei ik, -zoo kalm als ik mij kon houden, en ik ging naar de wijnkist en de andere kisten, nam wat ik noodig had, en keerde langzaam naar de tent terug. Ik hoorde dat de mannen druk met elkaar praatten, maar op zachten toon. [k was er nu zeker van dat zij voor nemens waren geweest, ons achter te laten, en dankte God dat het wrak er nog was om ons beiden aan eene boot te helpen, want anders zouden wij ten doode opgeschreven zijn. Als derde stuuiman van het schip wist ik niet precies wat voor lading het droeg j ik was bij het innemen van de lading niet tegenwoordig geweest. Wordt vervoegd.)

Volksblad | 1920 | | pagina 1