No. 97. Woensdag I December 1920 43® Jaargang HOE IK ALS DERDE STUURMAN VOER. FEUILLETON. Nederland, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Het verlangen van den Duitschen ex-kxoonprins. Naar aanleiding van de vraag van een Tweede-Kamerlid, waarop Minis* ter Ruys geantwoord heelt, dat de bewering volgens welke de kroon prins schriftelijk den wensch zou hebben geuit, dat er ia Duitschland spoedig een monarchistische bewe ging zou uitbreken, ongegrond is, beiichtde Frelheit dat de Hollandsche Minister slecht is ingelicht. Hij kan van de voorhanden zijnde leiten ook niets weten, want de briefwisseling vindt niet plaats door middel van dc Nederlandsche post, maar door middel van koeriers, die voor den vrosgeren kroonprins in ieder geval dat hij dit wenscht beschikbaar zijn. Wij leggen er nog eens den nadruk op, dat het door ons gepubliceeide bericht jufst is. De kroonprins heelt in een zijner laatste brieven den wensch geuit, dat hij spoedig naar Duitschland zal kunnen terugkeeren. Het bevalt hem niet langer in het //oede land" met zijn koeien en de inwonets met hun „klavierbeine". Hij verlangt naar berglucht en een gemzenjacht en het verheugt hem, dat in Beieren de monarchistische beweging toeneemt, zoodat hij hoopt binnen niet te langen tijd zijn neef Rupprecht tot den Beierschen troon te zien terugkeeren. Voor deze be wering neemt de Frelheit naar alle zijden de yolle verantwoordelijkheid op zich. De legerplannen der Regeering. Verschenen is de memorie van antwoord van den Minister van Oor> log inzake het wetsontwerp tot tijde- Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. Het licht van de sterren was zeer hel der de vogels vormden oneindig lange rijen op het eilandje, en ik besefte nu eerst met verbazing hoe veel er waren. De aap scheen naar het gezang van de matrozen te luisteren. Hij was naast Belle neergehurkt, tweemaal had hij een gprong gewaagd om in haren schoot te komen, maar hij was zwaar, en iederen keer bad zij hem met een gilletje er uit geworpen. Waarom hij bij ons bleef, in plaats van zich bij de matrozen te voegen, weet ik nietmisschien omdat ik de eerste geweest was die hem had opge merkt en hem wat te eten had ge geven. Belle en ik praatten intusschen over het wrak, en over de menschen die verdronken waren. De plotselinge, ver- lijke afwijking van de Militiewet (contingentsvermindering enz.) voor de lichting 1921. De Minister deelt mede, dat het groote ontwerp tot definitieve wijzi ging van de Militiewet in het begin van het volgende jaar zal worden ingediend. Het thans voorgestelde ontwerp heeit alleen betrekking op de lich ting 1921 en bedoelt niet een alge- meene beslissing van principieelen aard uit te lokken. Door invoeging van een speciale bepaling wordt dit karakter duidelijk aan het ontwerp gegeven. De hoofdzaken van het definitieve ontwerp, dat zal worden ingediend, zullen zijn 1. Verkorting van d;n eersten oefeningstijd op den voet als voor de lichting 1920 reeds is toegepast. T. Opkomst in meer ploegen, waardoor met minder instructieper soneel en met minder legeringsruimte en andere hulp middelen kan wor den volstaan. 3. Vermeerdering van het aantal militaire werkers (administratietroe pen) en van het aantal burgercor- veeërs, we'ke maatregel gepaard, aan de onder 2 genoemde, de be zwaren tegen afechaffing van het blijyend gedeelte zal wegnemen. 4. Opleiding in afzonderlijke oefeningseenhedec, los van de oor logsformatie, wat zal leiden tot beper king van beroepskade-.' 5. Vermindering van het aantal jaarlijks tot onafgebroken oefening bij het leger in te lijven dienstplich tigen en samengaande met de regeling van de lichamelijke opvoe ding der jeugd Invoering van oeienplicht voor de overige inge- schrikkelijke wijze waarop zij verdwe nen waren maakte hen in onze her innering tot onwezenlijke gestalten, schepselen van de verbeelding zooals ook dat zonderlinge stuk van het schip scheen te zijn. Eene tragische gebeurtet nis heeft op den geest van velen die uitwerking. „Walter", vroeg Belle, „waar denk je dat ik aan dacht, den vorigen nacht, toen je naast mij zwom „Nu?" „Ik dacht er aan, hoe mijn gelaat naast het jouwe in het water van den vijver te Bouville weerspiegelde." „Ik heb daar ook aan gedacht", zeide ik, naar haar gezicht kijkend, dat zoo wit als ivoor was in het ster renlicht. „Wij zijn voor elkaar bestemd geweest, voordat wij geboren waren." „Lijkt dit niet op een van Byron's gedichten zeide zij, glimlachend Maar zij moest natuurlijk zeer donker zijn, met zwarte oogen en zwaar zwart haar. „Bjrron zou niet veel poëzie halen uit deze riffen" riep ik uit. „Hoe zouden landkrabben en duizendpooten hem kunnen inspireeren Ik zou wel f willen weten wat dis matrozen in hun schrevcnen, zonder vermindering alzoo van de sterkte der weermacht. Dat de Regeering voor de lichting 1921 verlaging van de sterkte der gewone lichting geoorloofd acht, ofschoon door oefenplicht opgeleide personen nog niet ter beschikking staan, vloeit voort uit de gelukige omstandigheid, dat tijdens de mobi lisatie een overmaat aan geoefende landstormers is ontstaan, die de gelegenheid biedt om de oorlogsi formatie, wélke op grond van de wetten Colijn gevormd worden nog vele jaren voltallig te houden en zelfs ruim te overschrijden. De Minister deelt mede, dat de lichamelijke opvoeding der jeugd geen militair karakter zal dragen. Yoor vermindering der weermacht behoeft geen vrees te bestaan. Worden de ten opzichte van den landstorm voorgestelde maatregelen aanvaard, dan zullen deze tengevolge hebben, dat niettegenstaande een vermindering van het aantal in het leger te oefenen dienstplichtigen met IO.OOO man de gezamenlijke sterkte onzer strijdmakht in de eerstkomende jaren, althans tot 1988, die van thans zal overtreffen. De Minister doet verder zeer uit voerige mededeelingen omtrent de voorgenomen leger-organisatie, die een belangrijke bezuiniging zal brengen en waarbij het ofücierkorps en het onderofficierskorps tot op de helft van de organieke- sterkte van thans zullen worden teruggebracht. Onze tijden zijn leerzaam 1 Wij vernemen in ons *land de propagnnda van de revolution naire partijen. In het buitenland zien wij de regeer-practijk. schild voeren Het gezang had opgehouden. Twee of drie matrozen waren in de boot gekropen, een paar malen zag ik nog eene donkere gestalte in de richting VaH het rumvat wankelen. Toen ik er over nadacht, hoopte ik maar dat zij zooveel mogelijk zouden drinken; ik kon geen beteren schildwacht verlangen dan de geest van de rum. „Wat denk je dat zij doen zullen vroeg Belle. Ik antwoordde dat ik er nog geen oplossiag voor gevonden had, maar dat ik het niet ondankbaar achtte, nu zij deden alsof wij er niet waren, dat zij eindelijk zouden weggaan en ons achter' laten. „En de eenige boot meenemen riep zij verschrikt uit. „Daar zal ik morgen wel wat op weten", antwoordde ik. „Waarom zouden zij zoo afschuwlijk wreed tegenover ons zijn, Walter?" „Ik ben op dat denkbeeld gekomen toen zij mij beletten, dien kofier van een der passagiers open te maken. Ik ben een van de officieren van hun schip. Indien zij mij meenamen, was er kans dat ik rapport over hen zou Naast het woord hier, staat de daad elders. Een grooter tegenspraak is wel niet denkbaar, meent de Standaard. Daar wie zich aan een ander spiegelt een nuttig werk verricht, is het goed, dat telkens op deze tegen spraak wordt gewezen. Het is bekend, hoe onze sociaal democraten hun wijsheid voor een groot deel uit Duitschland Impor teeren. Alles gaat Duitsch model. Is het nu wonder, dat wy nauwx lettend nagaan, wat er in Duitsch land gebeurt De arbeiders in het gesocialiseerde electriciteitsbedryf in Benijn hebben in wilde staking den arbeid neergei legd, de stad in het donker gezet en zelfs aan ziekenhuizen het licht onthouden. De regeering is eindelijk opgetre den om aan dezen toestand een eind te maken. President Ebers moest zorgen voor het medicijn. Wat heeft hij verordend Dit, dat de staking van gas, waier en electriciteit niet eer geoorloofd is, dan wanneer het bevoegde scheids gerecht een uitspraak heeft gedaan en sedert de atkondiging drie dagen zijn voorbijgegaan. Wie in strijd met deze bepaling toch tot uitsluiting of werkstaking aanspoort, of tot het doorvoeren van een zoodanige staking, aan machines, opstallen of inrichtingen handelingen begaat, waardoor de gewone voottzetting van het bedrijf onmc gelijk wordt gemaakt of belem merd, wordt met gevangenisstraf of boete tot hoogstens 15000 mark gestraft. Men denke zich eens in, welke opmaken bij onze aankomst. Maar als dat de reden voor hunne wijze van handelen is, zijn zij niet alleen schur ken, maar dwazen daarenboven. Wat zou ik er tegen hebben dat zij de bagage plunderen Het is toch nog beter dat d§ zaken van waarde in hun bezit komen, dan dat zij hier op de klippen aan stukken slaan." „Wat zouden zij denken te vinden „Men weet nooit, wat een passagier in zijne bagage verbergt. Er is eens een handkoffertje op het eiland Wight aangespoeld met vijfhonderd sovereigns er in". „Maar zoüder eene boot achter te blijven, is vreeselijk, Walter 1" Hare stem trilde van angst, en zij keek langzaam om zich heen. „Wat moeten wij doen Hoe zullen wij het ooit aanleggen om weg te komen Wjj zullen sterven op dit rif, en niemand zal weten wat er van ons geworden is". „Ik ben niet voornemens, ons een van beiden op dit rif te laten sterven", antwoordde ik. „Wij zullen niet zonder boot zijn". Zij begreep mij klaarblijkelijk niet, maar zeide niets meer. Ik schonk wat wijn in een blikje, en zij dronk het 30

Volksblad | 1920 | | pagina 1