No. 95, Woensdag 24 November 1920 43e Jaargang stuurman mm. Nederland. FEUILLETON* HOI IK ALS DtBül Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonoemeetsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag IS& «ilSS8 te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adverientiën, ais geboorte-, huwelijks-, verjariags-, doodberichten es de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor dea prijs van f 1, DAGZEQEL. Met ingang van 28 Nov. 1920 zullen bij de Raden van Arbeid, de zegelverkoopers en de postkantoren dagzegels verkrijgbaar zijn van 71/a, 10 en 121/2 cent. Deze mogen alleen gebruikt wor den voor losse arbeiders, werk vrouwen, naaisters e.d, ea wel in 't algemeen voor mannelijke arbeiders vao/rnet i4 tot en met 17 jaar eea dagzegel van 10 cent, van 18 jaar ea ouder een dagzegel van I21/a cent. Vrouwelijke arbeiders van/met 14 tot en met 20 jaar een dagzegel van 10 cent, van 21 jaar en ouder een dagzegel van I21/a cent. Een uitzondering vormen de arbeid sters in land- en tuinbouw van 14 tot en met 17 jaar, waarvoor een dagzegel van 71/2 cent mag worden geplakt. Het gebruik dezer dagzegels is alleen geoorloofd indien slechts 1, 2, of 3 dages in dezeifde kaleuder- week voor cEnzelfden werkgever wordt gewerkt. Zoodra 4 dagen of meer bij denzeifden werkgever wordt gewerkt, wordt het gebruik dezer zegels overbodig en ook cadeelig. De zegels moeten door den werk gever worden gedagteekend, anders worden zij geacht niet door hem te zijn geplakt en voor eiken dag waarop wordt gewerkt moet 1 zegel worden geplakt. Een gedeelte van een dag geldt dus als een geheele dag. Van samentelling van uren of haive dagen is geen sprake. Is de tijd, waarvoor de kaart geldt, nog niet verloopen, doch de kaart reeds vol geplakt, dan moet zij dadelijk worden opgezonden aan den Raad van Arbeid. De arbeiders boven de 35 jaar worden er in hun eigen belang met nadruk op gewezen, dar, om recht op ouderdomsrente te krijgen, moeten zijn geplakt voor degenen die op 3 Dec. '19 reeds 60 jaar waren, voor elk jaar vanaf 3 December '19 tot het bereiken van het 65e levensjaar minstens 39 weekzegels of zooveel keer 4 dag zegels (omdat 4 dagzegels hierbij tellen als 1 weekzegel). Voor degenen, die op 3 Dec. 'I9 joager dan 60 jaar waren voor elk jaar tusschen 3 Dec. '19 en het bereiken van hun 60e jaar minstens 47 weekzegels of zooveel keer 4 dagzegels en van hun 60e tot hun 65e jaar minstens 39 weekzegels of zooveel keer 4 dagzegels. Arbeiders, laat geen dagzegel schieten, want voor U en mocht gij komen te overlijden voor Uw weduwe en weezen, houdt de rente in hoofd zaak verband met de totaalwaarde van de geplakte zegels. Kronen die weer opgeraapt wor den Toen een paar jaar geleden veel vorsten uit den weg moesten gaan voor de revolntfonnaire vloedgolf heeft men gesproken van kronen, die over de straat rolden. Thans vertoont Centraal Europa alweer een geheel ander beeld, schrijft de Standaard De officieele heerschappij van de revolutie is feitelijk geëindigd. In Hongarije is 't zoo goed als zeker, dat binnenkort weer een vorst den troon van den heiligen Stepha- as Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. In de meening dat ik daar iets zou vinden wat Belle te pas kon komen, ging ik naar den eersten koffer dien ik zag, en begon hem uit-het water te trekken. De koffer lag niet ver van de boot, waarover de matrozen nog bezig waren het zeil te spannen. Toen ik er naar greep, riep een van de mannen mij toe //Dat behoort aan ons, mijnheer. Raak het niet aan, voordat wij het opengemaakt hebben. Ik maakte eene beweging van erger nis, maar antwoordde kalm ,/Goed. Maar ik zou denken dat de jonge dame recht heeft op hare eigen bagage als dat aan land spoelt?" „Wat is het hare Allen lieten nu hun handen rusten, om naar de andere kisten op het strand te kijken. //Dit is niet van haar", zei ik uit de branding stappend. //Als er iels bij is, met B. S. gemerkt, dan zal dat het hare zijn. Zij heeft maar eene kleinigheid noodig, jelui kunt de rest houden, Zij heeft behoefte aan eene japon, en eenen hoed om zich tegen de zon te beschutten. Daar zocht ik naar." En ik ging weg om eenig voedsel te halen. Ik keerde naar Belle terug met eene flesch wijn, wat beschuit, een blikje vleesch en een blik met water. Er was overvloed van alles. Ik vertelde Belle wat er tusschen mij en de mannen was voorgevallen, en zij vroeg „Wat zouden zij in hun schild voeren „Zij willen plunderen" antwoordde ik. „In mijn kisten zal niet veel van hunne gading zijn riep zij uit. „Ik verbeeld me" ging ik voort, „dat die kerels een plannetje hebben waar wij buiten gehouden moeten worden. Indien zij voornemens waren mij het bevel over hunne boot op te dragen, zouden zij wel naar mij toe gekomen zijn, om eens ernstig te spreken over ons vertrek en over het- nus beklimmen zal. Het uitkijken is enkel nog maar naar den door allen gewenschten man. Ook in Oostenrijk komt, na de jongste nederlaag der revolutionnaire partijen, de aandrang tot herstel der monarchie al sterker tot uiting. Dat in Duitschlaad de volksopinie aan het kenteren is, blijkt uit niets zoo sterk als uit het ^veldwinnend besef, dat het met de republfek niets gedaan is zal er voor het Rijk als eenheid nog een periode van weeropstanding volgen. Ook in Beieren, waar de roode vlam zoo wild uitsloag is, volgent kenners van den toestand, het wach ten nog maar op het geschikte oogenblik om de monarchie in eere te herstellen. Het blad concludeert daaruit: De gevallen, of zoo men wil, neer geworpen kronen, worden dus gaan deweg weer opgeraapt. Wat men vóór twee jaren op 't diepst smaadde, komt weer in eere. Is het dan ook niet opme.kelijk, dat men in Griekenland een terug keer van den uitgebannen vorst voor zeer waarschijnlijk houdt, als aan het volk masr de vrije keus gelaten wordt Natuurlijk zal ook hier de ge schiedenis wel blijken naar beide zijden haar lessen te hebben uitge deeld. Ongetwijfeld zullen de vorsten van straks niet meer de machts factoren van weieer zijn. Wat voorts een latere toekomst brengen zal, als de tijden zijn voor een dictator, eea wereldbedwinger blijve hier buiten rekening. Maar ter kenschetsing van den revoiutionnairen waan, die de volke ren bevangen had, is de zoo snelle geen wij Dog te doen hebben. Waren wij maar alleen Belle stemde met deze verzuchting in. Ik haalde een stuk zeildoek er was genoeg overgebleven en spreidde dat op den bodem van de tent uit. Belle kon er ook een soort van bed van maken. Wjy gingen zitten als kinderen op het gras en aten en dronken. De aap hield ons gezelschap Het was een oude aap, hij had buiten de bosschen waar hij geboren was, al heel wat van het leven gezien. Als ik zijn gezicht met die hangwangen aankeek, vond ik dat er eene wijs- geerige uitdrukking op lag. Hij liet zijne oogen niet sterk rollen, en was ook niet onrustig of overdreven bewe gelijk. Het was een stille peinzende aap als hij had kunnen spreken zou hij ons zeker veel verhaald hebben van de orgeldraaiers en van den bak. Bella was, zooals ik zeide, slechts in haren rok en haar lijfje gekleed, en haar lang, zwaar haar, dat in de zon gedroogd was, ging over hare schouders. Toch gaf dat geen spoor van gedwongenheid tusschen ons. Maar eene vrouw moet eene dame zijn om zich in dergelijke omstandigheden te kentering van de politieke gevoelens in meer dan ééa Staat van bijzonder belang. Zachte winter op komst? In Zeeland zijn dit jaar de mispels zoo schaarsch dat ze op de Middel- burgsche fruitveiling verkocht worden voor 42 ets. per kilo. Het volksgeloof verbindt aan die schaarschte een slappen winter. De nieuwe tijd Het gebeurde in een onzsr groote steden, vertelt de Stand. De daar gevestigde slager X, heeft een flinke zaak en een tamelijk uit gebreid personeel. Volgens de nieuwe Arbeidswet moet het personeel een vrfien middag per week hebben dien kreeg het Donderdags. De heeren besloten dien middag gezamenlijk door te breBgen, op de rolschaatsenbaan van het restaurant „De Zon." Zij zwierden er lustig op los en dronken hnn glas op den >den vrijen middag", de nooit door een slagersbediende gekende wedde. Het zal vijf uur geweest zijn, toen bij slager X. de telefoon waar schuwde. Hallo met X. Ah zoo U spreekt met „De Zon". Kunt u mij dadelijk 10 pond leverworst laten bezorgen Het spijt mij wel, maar ik heb niemand aan de zaak, de lui hebben dan vrijen middag. Dat is jammer, ik moet ze direct hebben voor een gezelschap, dat hier is en leverworst wenscht. Nou enfin, het is wel vervelend, gedragen juist zooals het behoort. Wij zaten aan den ingang van de tent, toen opeens de lucht door vogels verduisterd werd. Zij waren naar het eiland teruggekeerd, en streken neer als een wervelwind, zoodat de aap weer begon te schreeuwen, in alle richtingen heen en weer loopend, en gezichten trekkend terwijl hij over de meeuwen heensprong. Het waren zulke lompe en domme vogels, dat zjj op onze tent, op het zeildoek, op onze hoofden neervielen, overal waar zij terechtkwa men, alsof dat hun plaats was en geen andere. Dat kon niet zoo blijven ik ging naar het wrak van de sloep, en nam daar een bootshaak uit, waarmede ik, bij de tent teruggekeerd, om mij heen sloeg, totdat de vogels, in weer wil van hün verzet, ruimte genoeg gemaakt hadden. Zij dachten echter niet aan wegvliegen. Wij vonden deze vogels nog lastiger dan de krabben. Deze laatste kropen, wel is waar, om ons heen, maar niet over ons, en kort na de terugkomst van de vogels was er, tot onze verba- zing, geen enkelekrab meer te zien bin- jj nen een voet of twintig omonzetentheen. (Wordt vervoegd.) TOL

Volksblad | 1920 | | pagina 1