No. 94. Zaterdag 20 November 1920 VOlL. HOE IK ALS OEROS STUURMAN VOER, *7 FEUILLETON. Bij dit nr. behoort een Bijvoegsel. De lekke gaspijp. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° ceDt Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- es Vrijdagmiddag 82 UUI® te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- es Handelsdrukkerij v.h, Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij cootracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke rediFctie. Advertentfën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlnga-, doodberichten en de daarop betreskisg hebbende dankbetuigingen aiev *aee? das acht regels beslaande, voor des prijs vaü f 1, Het is niet aangenaam, te moeten hooren, hoe deskundige menschen over onzen economischen toestand denken. Maar nuttig is het wel, omdat zij ons waarschuwen tegen wat verkeerd is. Leerrijk in dit opzicht is vooral, wat de finan cieels redacteur van het Handels blad hier omtrent schryft. Wij nemen daaruit enkele gedeelten over. Vooral Duitschland maakt van onze geld- en wisselmarkt gebruik op een wijze die meer en meer tot een verzwakking van de waarde van den gulden in het internatio nale verkeer aanleiding moet geven. Duitschland heeft eenerzijds groote vorderingen op ons land, onder andere voor levering van steenkool en voor de jongste verschepingen van machines naar Indië, doch is ons aan den anderen kant geld schuldig voor levering van levens middelen enz. Het Duitsche tegoed hier te lande wordt gebruikt voor het aankoopen van buitenlandsche valuta, vooral dollars, waarvoor enkele der thans hier te lande werkende Duitsche banken verre weg de grootste koopers zijn. De Duitsche schuld wordt daarentegen voor een groot deel voldaan door invoer van marken, die door de hardwerkende Duitsche biljetten- pers in de gewenschte hoeveelheid worden geleverd. Bovendien maakt Duitschland van Nederlandsche bemiddeling ge- Ben zeeroman van W. CLARK RUSSELL. Het is een zonderling prikkelende gewording, zoo aan het strand te staan wachten op hetgeen de altijd bezige, wringende witte handen der zee voor u neer zullen werpen, weer terughalen om het eindelijk daar te laten. Een aanrollende golf heeft er genoeg van, en geeft het eenen duw, en het strandt, en soms is het een lijk, soms een waardeloos wrakstuk, soms de kist van eenen armen zeeman. Ik wachtte met spanning tf het stuk van den mast met zijne ra en het zeil zou aanspoe len. Nu eens haakte het ergens aan vast dan was het weer vrij, maar het kwam uiterst langzaam. Eindelijk lag het op het strand, en dadelijk gingen verscheiden matrozen er op los met hun mes. Zij sneden het zeil van de ra en maakten er met bruik voor hot invoeren van graan, enz. uit overzeesche landen. De Nederlandsche handelaars moeten ook hiervoor buitenlandsche valuta's vooral ponden en dollars, koopen, terwijl bij verscheping naar Duitsch land de betaling weer door uitvoer van minderwaardige papieren mar ken plaats vindt. Een der lezers van het Handels blad schreef dezer dagen «Zijn wij een bewaterings kanaal, dat door takken en zijtakken de om ringende landen besproeit en vrucht baar maakt, of zijn wij een lekke gaspijp, waaruit nutteloos gas ontsnapt?" Van het standpunt der wereldhuishouding beschouwd, is de Nederlandsche bemiddeling stel lig niet nutteloos. Door het opnemen van steeds grootere hoeveelheden Duitsche schijnmarken kunnen wij ertoe meewerken. Duitschland vol doende van grondstoffen te voor zien en een industrieel herstel aldaar mogelijk te maken, voorzoo ver dit binnen de grenzen van het vredesverdrag gaat. Van deze nut tige rol wordt Nederland echter zelf het slachtoffer, wanneer het zijn waardevolle producten en vor deringen omruilt in een twijfelach tig markenbezit. Als het op deze wijze doorgaat, vreezen wij, dat het beeld van de lekke gaspijp voor ons land maar al te zeer van toepassing zal worden en dat men te laat zal inzien, dat de rol van bemiddelaar tot dezen prijs te duur wordt gekocht. Er zou feitelijk slechts één mid del zijn, om het gevaar van een verdere verzwakking van onzen gulden door feiten, die geen ver band houden met den toestand zeemanshandigheid eene lijn aan vast, om het naar zich toe te kunnen trek ken. Het bleek dat het grootmarszeil en een van de groote zeilen aan het stuk mast vastzaten. De lijzeilspieren waren op de ra, en ik riep de man nen toe dat zij erjjlijnen aan moesten binden om ze uit de beugels te halen daar er aan wal niets was dat als pin nen voor de tent dienst kon doen. Zij deden het, en een half uur later lagen de zeilen en de lijzeilspieren veilig op het strand. Intusschen strandde het stuk van de sloep bijna vlak bij de plaats waar de lijken van den kleinen Boyton en den bootsman lagen. Ik begrijp nog niet, wat die groote boot zoo verplet terd had. De achterste helft was ge heel aan splinters geslagen, maar het voorste gedeelte was onaangetast ge bleven. Toen ik tot een van de ma trozen zeide ^Zouden wij nu die boot niet opzetten antwoordde hij: //Als wij de tent voor u opgezet hebben, en de boot daarginds voor onszelf hebben ingericht, dan geloof ik dat wij het onze gedaan hebben." Zij maakten geen bezwaar om de tent op te zetten, en ik stond er met van ons eigen ruilmiddel, te be zweren. Dit zou zijn een volstrekt verbod van het verhandelen van marken in ons land. Maar dit ver dedigingsmiddel tegen den vloed van Duitsche bankbiljetten, die ons Nederlandsch betalingsmiddel mee omlaag sleept, zal nooit in voldoende mate kunnen worden toegepast. Als Duitschland's onmiddellijke buren staan wij nu eenmaal met dit land in een I uitgebreid handelsverkeer. Om slechts een voorbeeld uit vele te geven, herinneren wij aan het feit, dat de Saksische minister van volksvoeding einde October voor 125 millioen mark levensmiddelen, waaronder tienduizend centenaar eetbare vetten, vijftigduizend cen tenaar reuzel en vijftigduizend centenaar Amerikaansch vet in ons land heeft aangekocht voor onmid dellijke levering uit onzen voor raad. Dêz - voorraden zijn tegen p rie m marken omgeruild. Het moest echter niet mogelijk zijn, dat bijv. Duitschlands behoefte aan buitenlandsch graan, die op twee millioen ton wordt geschat en voor welks betaling een bedrag van vijftien milliard papiermark noodig zal zijn, voor een groot deel met een nieuwen stroom van markbiljetten naar ons land zal worden voldaan, waardoor de dol larkoers verder zal opgedreven worden. Een eenigszins afdoende verbete ring van den toestand in Duitsch land, anders dan ten koste van groote nadeelen voor de landen, die het met waardelooze. geldtee- kens (papiermarken) betaalt, is slechts mogeljjk door een herziening van het vredesverdrag, of door Belle naar te kijken. Zij maakten de reefseizings los, en sneden het zeil in tweeën. Toen scheerden zij lijnen in de blokken en maakten de uiteinden aan de bovenpunten van het doek vast. Vervolgens dreven zij de spieren in het zand, en daar zij met hun zevenen waren, en het werk flink aanpakten, ging dat gemakkelijk. De onderrand van het zeil werd nu met stukken hout, op het strand gevonden, opgezet, en daar het een goed dak vormde en flink uithing, gaf het eene zoo goede be schutting als wij van eene tent konden verlangen. Ik bedankte de matrozeneen van hen mompelde iels, en zij gingen allen heen om van den rum en uit de wa tervaatjes te drinken. Na die verfris- sching sneden zij doek genoeg af om eene zonnetent over hunne boot te maken, en aangezien zij gereedschappen en materiaal genoeg hadden, giDg dat handig genoeg, en ik moest hunne vindingrijkheid bewonderen. Intusschen had ik een stuk zeildoek afgesneden om de lijken van Boyton en den boots man te bedekken. Uit den stand van de zon maakte ik op, dat het ongeveer zes uur was. De zee was rood in het internationale ondersteuning, waar bij men precies weet, wat men in de waagschaal stelt en welke ver liezen men kan lijden zender zich aan den waan over te geven, dat Duitschland betaalt, terwijl het in werkelijkheid slechts schijnmarken afstaat. Betaling uit Duitschland is onder zulke omstandigheden slechts een bedriegelijke schijn. "Wij blijven dan ook van meening, dat het in het welbegrepen belang van ons land zou zyn, deze schijnbetaling alleen te aanvaarden voorzoover dit beslist noodzakelijk is voor de gewettigde behoeften van onzen eigen handel en industrie, en voor het overige slechts goederen tegen goederen te ruilen, of wel geheel af te zien van ondernemingen, die slechts tot bederf van ons ruilmid del en tot ernstige economische nadeelen voor ons land aanleiding kunnen geven. Om het kort te herhalenWij zenden onze waardevolle producten van eigen bodem naar Duitschland zoodat er bij ons zoo weinig over blijft, dat het verbazend duur wordt, en wij krijgen voor het geleverde zeer veel zoogenaamd Duitsch geld, dat ten slotte zonder waarde is. Wij gaan om Duitsch land te helpen, voor grof geld, ons eigen kostbaar geld, in Amerika of elders graan en grondstoffen koopen, die wij weer me ar naar Duitsch land zenden, om er weer maar een berg waardeloos Duitsch papier voor terug te krijgen. Misschien zullen we ons verstand terug krij gen. als we straatarm en den hongerdood nabij zijn. Eerder niet! westen en de schuimstrepen over de klippen schenen bloederig. De doode matroos die met de streng was komen aandrijven, was gezonken, en het val lende water had ook de'oude mevrouw Trevor naar het domein van de haaien weggevoerd. Ik kon drie lijken tellen die op het noordelijkste eiland waren aangespoeld, maar noch op de klippen noch op het strand van ons eilandje was overigens een menschelijk lichaam te bespeuren. Maar de schipbreuk had verbazend veel goederen opgeleverd. Het was een schip geweest van vijftien honderd ton, en ik verzeker u dat er aardig wat verschillende goederen in zoo'n ruimte gestuwd kunnen worden. Waar een klip uitstak zag men ook een kist of eea vathet strand van de beide eilanden was er gelijkelijk mede bezaaid. Veel passagiersgoed was er onderkoffers, groote en kleine kisten, beschilderd of gespijkerd met de voorletters van de personen aan wie het goed toebehoord had. IVordt vervolgd.)

Volksblad | 1920 | | pagina 1