No. 92. Zaterdag 13 November 1920 43® Jaargang HOI IK ALS STUURMAN VOER. De eerste vergadering. FEUILLETON, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 taws* te bezorgen bij N. V. Stoom Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kieeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring*-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer daa acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Wat groote verwachtingen heeft men gekoesterd van den door pre sident .Wilson gestichten Volken bond. Die bond zou immers het voeren van oorlog zoo goed als onmogelijk maken. Men moest de talenten van Wilson en achter zich het groote en machtige Amerika hebben, om zulk een heerlijke instelling te vestigen. Want al was dit de grootste weldaad, die ooit aan de wereld bewezm kon wor den, de groote staten van Europa gingen er toch maar schoorvoetend toe over. om er zich bij aanteslui- ten. Enfin het plan werd aanvaard en een begin van uitvoering werd eraan gegeven. Maar zie, in Ame rika zelf komt al dadelijk verzet En terwijl Wilson zyn land door trekt, om zijn plan op welspiekende wijze te verdedigen, overvalt hem een zware ziekte. Het verzet groeit. Waardoor? Amerika wil niet ver plicht worden, deeltenemen aan de tuchtiging van een staat, die op nieuw een oorlog zou ontketenen. Amerika wil zelf uit vryen wil beslissen, of het tegen zulk een staat met de wapenen zal optreden. Men zou zoo zeggenAmerika heeft er schoon gelijk in, dat het zich niet laat sleepen in een oorlog waarmee het zelf niets heeft uit- testaan. En wij begrijpen, dat het moeite kost, zich voor anderen in de bres te stellen. Doch al is dat begrijpelijk, het is en blijft harte loos en... dom En aan die harte loosheid en domheid wordt de kroon opgezet" door de verkiezing van een nieuwen president. Wilsons tijd 25 Een zeeroman van W. CLARfC RUSSELL. „Maar in welk gedeelte van den Oceaan zijn wij drong hij aan. „Wat is het naastbijgelegen laüd f Wat voor kans hebben we, op deze riffen, om het leven er af te brengen Mijn antwoord was dat de kust van Brazilië ongeveer 50 mijlen ten westen van ons moest liggen, maar daar ik niet precies wist waar wij ons bevonden, sprak ik niet van Fernando Noronha. „Wat zou de naaste haven zijn vroeg een ander matroos. „Pernambuco, denk ik." „Eu hoe ver „O, in vogelvlucht zoo wat 250 mijlen.'1 „Welnu, daar is een boot//, zei een ander, /,en daarginds zijn er nog meer. Er zal wel niets dezen kant uitkomen om ons mede te nemen. Maar hoe zullen was om. Voor zijn betrekking wa ren ten slotte twee candidaten Cox, die het omtrent den Volken bond geheel met Wilson eens was, en Harding, die van dezen bond niets wilde weten. En zie, Harding wordt gekozen met een meerderheid, zóó groot, als nog nooit een ander president verkreeg. Dus: Amerika zal zich bij den Volkenbond niet aansluiten. Als de eene of andere staat weer eens oorlog wil maken en daardoor misschien weer de gansche wereld in vuur en vlam gaat zetten, zal Amerika eens doodkalm gaan overwegen, of het zal meehelpen, den onverlaat te straffen. En eer die overweging, die waarschijnlijk toch op niets uitdraait, ten einde is, is reeds weer een zee van ellende uitgestort over de geteisterde volkeren. Het volk van Amerika schijnt niet te beseffen, dat het zelf ook aan de beurt kan komen, om de rampen van een oorlog aan eigen lijf te ondervinden, niet te beseffen ook, dat het leed van een grooten oor log allen, dus ook Amerika treft. Wy wisten wel, dat er veel kort zichtigheid, domheid en kleinheid van ziel in de wereld bestaat. Maar dat de groote meerderheid in Amerika zoo klein en kortzichtig is, dat hadden we toch niet gedacht. Er zijn er, die juichen over Har- dings verkiezing tot president, namelijk de Eranschen. Want nu Amerika niet meedoet, is de Vol kenbond van zijn grootste kracht beroofd, en dat is naar den zin der Fransche machthebbers. Want die bond verlangt ook een sterke ver mindering van bewapening in alle landen. En nu wil Frankrijk dit we drinkbaar water krijgen En met een vloek, waar Belle van schrikte, voegde hij er bij dat hij zijn mond vol zout schuim had. Ik zeide dat het den geheelen nacht hard ge regend had, dat er misschien vele hol ten in de rotsen van het eiland waren, en dat hij met nog een ander er maar eens op uit moest gaan om naar drink water te zoeken. Zij deden dat, blijk baar omdat ze er zelf heil in zagen, en niet omdat zij mij eenig gezag toe kenden. Ik keek hen na, terwijl zij over het schitterend witte zand half- glijdend voortstapten. Ons eiland was ongeveer een kilometer lang, het andere, dat noordelijker gelegen was, anderhalve kilometer, zoodat de geheele lengte, als bij eb de strook lands die de twee eilandjes verbond, droog liep, drie mijlen bedragen zal hebben. Tegen het eilandje zelf was de branding zeer ge ring, maar verderop waar het wrak lag, gingen de golven nog woest te keer, en hier en daar kwamen vaten en kisten voor den dag, terwijl een stuk van een mast langzaam heen en weer gedreven werddaar dicht bij zag ik een lijk drijven. Op dat oogenblik strandden twee juist niet. Het wil een groot en sterk leger vormen, om in de toe komst een aanval van Duitschland te kunnen weerstaan, waarvoor het nog altijd vreest. Er zijn in Frankrijk zelfs niet weinigen, die hun leger gaarne zouden gebruiken, om op Duitschland wraak te nemen voor den oorlog van 1914. Tegenover dit oorlogzuchtige Fransche streven staat Engeland, dat den Volkenbond zoo krachtig wil maken, als mogelijk zal blijken te zyn. Engeland wil vrede, wil ook met Duitschland in vrede leven wil de bewapening der verschil lende landen zeer aanzienlijk ver minderen. Nu wordt binneh enkele dagen de eerste zitting van den Volkenbond al is het dan zonder de Vereenigde Staten te Genève in Zwitserland gehouden. Ook Frankrijk zal daaraan deelnemen. Maar hoe men daar den Volken bond wenscht te doen werken, blijkt uit de uitlatingen in een groot blad, de „Echo de Paris." Het zegt „Lloyd George, de eerste minister van Engeland, blijft, helaas bij zijn plan, om zich naar de vergadering van den Volkenbond te Genève te begevenHet blad is bang voor Lloyd George en voor de Engelsche politiek. Het ziet in de houding van Lloyd George en zijn mede minister Cecil het streven om de macht van hun land te bevestigen en Engelands oppermacht ter zee door de ontwapening te land te doen bevestigen en Engelands economische voorrang in het vrije ruilverkeer te verzekeren. Wij be hoeven niet te zeggen, dat wij ter zake van die ontwapening geheel met Engeland instemmen, en met witte kisten en een vat op de klippen, en de vijf mannen waadden tot aan hunne dijen door het water om dat gedeelte van de lading in veiligheid te brengen. -Ik sloeg de kisten open met eene bijlzij waren vol blikjes ingemaakt vleesch. „Eu wat is dat daar vroeg een der matrozen, tegen het vaatje schop pend. ,/Rum", antwoordde ik. De matrozen keken elkaar eens aan. De twee mannen die drinkwater zoch ten, riepen ons toe. Ik riep terug z/Heb je water gevonden „Ja, hier is een put vol water. Wij zouden een hoosvat moeten hebben./' Na eenige aarzeling om mijn mes, dat ons zoo te pas kon komen, daar< voer te gebruiken, maakte ik een van de blikken open, verdeelde den inhoud onder de matrozen, voor mijzelf en Belle een stuk afzonderend, en met het ledige blikje gingen wij allen naar de plaats waar het water gevonden was. Wij hadden niet aan den aap gedacht, maar hij wel aan zichzelf. Toen hij zag dat wij allen weggingen, dacht hij dat wij niet terug zouden komen, en vloog hij one na. Ik gaf den leelijken bede betrekking tot het vrije ruilverkeer eveneens. Wat dit laatste aangaat, staat Frankrijk weer tegenover Engeland, omdat de Fransche hooge beschermende rechten heffen. De Volkenbond moet naar de meening van dit Fransche blad niets anders zijn dan een commissie die het vredesverdrag van Versail les uitvoert, een commissie, die alleen nut heeft, om de Duitschers te dwingen, aan hun verplichtingen tegenover Frankrijk te voldoen. Nu f kunnen wij het erover eens zijn, dat werkelijk die verplichtingen moeten nagekomen worden. Maai de Volk nbond is niet in de wereld gekomen, om daarvoor, dat is dan voor de Fransche belangen, te zor gen, doch wel, om de belangen der gansche wereld te behartigen. De „Echo de Paris" verlangt, dat door den Volkenbond aan Frankrijk zóó weinig verplichtingen worden opgelegd, dat dit land zich het volgende jaar gemakkelijk by de Vereenigde Staten zal kunnen aansluiten, om gezamenlijk den Volkenbond grondig te veranderen dat wil eigenlijk zeggen te ver nietigen. Met deze Fransche in zichten voor oogen begrijpt men, dat het op de vergadering te Geuève naar alle waarschijnlijkheid warm zal toegaan en dat Frankrijk en Engeland daar weieens fel en scherp tegenover elkaar kunnen komen te staan. Wy zijn benieuwd naar den afloop en hopen op de overwinning van het Engelsche streven. laar een S!.uk corned beef, en naar de rollende oogen te oordeelen waarmede hij mij aankeek, was hij er dankbaar voor. De twee matrozen hadden een groote platte rotsvlakte gevonden met vele holen er in, waaronder eenige zeer diepe, die 's nachts volgeregend waren. //Eerst de dame", zeide een van de matrozen. Dat trof mijik dompelde het blikje onder en Belle dronk. Daarop gaf ik het aan de matrozen over, die haastig na elkaar dronken, met de gretigheid van zeer dorstige menschen, en de wildheid die een man van ruwen aard kenmerkt als hij in nood is. Eindelijk werd het blikje aan mij en den aap overgelaten. Ik vond het water zoet en verfrisscheod. z/De zon zal het spoedig opgedroogd hebben", zei een matroos, „en Ged sta [ons bij als wij dan op een regen bui moeten wachteD, wie weet hoe lang." //Wij moeten een plannetje maken om weg te komen", antwoordde ik. Wordt vervolgd^

Volksblad | 1920 | | pagina 1